Ακούτε φωνές; Iσως πίνετε πολύ καφέ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390

    Ακούτε φωνές; Iσως πίνετε πολύ καφέ!

    Ακούτε φωνές; Iσως πίνετε πολύ καφέ!
    Η υπερκατανάλωση προκαλεί μικρές ηχητικές παραισθήσεις, λένε οι επιστήμονες
    -Μελβούρνη



    Μικρές ηχητικές παραισθήσεις ενδέχεται να δημιουργεί η υπερκατανάλωση καφέ. Οπως προειδοποιούν ερευνητές του πανεπιστημίου της Μελβούρνης Λα Τρομπ στην Αυστραλία, πέντε ή και περισσότερα φλιτζάνια αρκούν για να κάνουν τα αυτιά σας να σας παίζουν παράξενα παιχνίδια.


    Στο πείραμα που διεξήγε ο καθηγητής Σάιμον Κρόου, οι εθελοντές που είχαν προσλάβει σημαντικές ποσότητες καφεΐνης νόμισαν πως άκουσαν μουσική εκεί που δεν υπήρχε. Οι αυστραλοί επιστήμονες ζήτησαν από 92 άτομα να ακούσουν έναν συνεχή ασαφή θόρυβο, γνωστό ως λευκό θόρυβο.


    «Τους είπαμε επίσης ότι μέσα στον λευκό θόρυβο ίσως να ακούγονταν τμήματα ενός τραγουδιού του Μπινγκ Κρόσμπι και του ζητήσαμε να πατήσουν ένα κουμπί εάν το ακούσουν.», λέει ο δόκτωρ Κρόου.


    «Δεν συμπεριλάβαμε τελικά το τραγούδι στον ήχο που δώσαμε στους συμμετέχοντας στην έρευνα να ακούσουν, όμως ανακαλύψαμε ότι πολλοί από όσους ήταν πολύ αγχωμένοι και είχαν καταναλώσει υψηλές ποσότητες καφεΐνης νόμιζαν πως είχαν ακούσει το τραγούδι. Ο συνδυασμός καφεΐνης και στρες επηρεάζει την πιθανότητα να βιώσει ένα άτομο ένα σύμπτωμα που, αν και δεν είναι, μοιάζει με ψυχωσικό», εξηγεί.


    Σύμφωνα με τους ερευνητές ο καφές αποδεικνύεται «το πιο κοινό ψυχοδιεγερτικό ναρκωτικό», και όπως προειδοποιούν «η κατανάλωση αυτού του θεωρητικά ασφαλούς ναρκωτικού πρέπει να γίνεται με προσοχή».

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και οταν λεν υπερκαταναλωση....για ποσο καφε μιλαμε?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    πινω πολυ, τουλαχιστον 2 την ημερα, και σε συνδιασμο με τα υπολοιπα, με εχει καταντησει ενα ρακος.

    φωνες ομως δεν ακουω...:(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πφφφφ εγω πινω απο 4-5 την ημερα....αλλα δεν ακουω τιποτα. Υποθετικη η υπερκαταναλωση....ποσο τους βαλαν να πιουνε?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    πέντε ή και περισσότερα φλιτζάνια
    Μα καλα στραβομαρα εχω παθει το τελευταιο καιρο....τεσπα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ειναι παντως κατι καινουριο. Καταρχην διαφορες ουσιες οπως αμφεταμινες...θεωρουνται απαγορευτικες για τετοιους λογους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    εγώ πίνω πολλούς καφέδες την ημέρα, αλλά εκτός απο τη φωνή της συνειδησης μου που μου λεει να τους κόψω, δεν ακούω καμία άλλη...:Ρ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {{εγώ πίνω πολλούς καφέδες την ημέρα, αλλά εκτός απο τη φωνή της συνειδησης μου που μου λεει να τους κόψω, δεν ακούω καμία άλλη...}}
    <KAI ΓΙΑΤΙ παρακαλω βγαζεις την φωνη της συνειδησης απεξω ??:) :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Πφφφφ εγω πινω απο 4-5 την ημερα....αλλα δεν ακουω τιποτα. Υποθετικη η υπερκαταναλωση....ποσο τους βαλαν να πιουνε?
    εσυ, πηρες ντεκαφεινε, η ν αρχισω να τσιριζω?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by path View Post
    {{εγώ πίνω πολλούς καφέδες την ημέρα, αλλά εκτός απο τη φωνή της συνειδησης μου που μου λεει να τους κόψω, δεν ακούω καμία άλλη...}}
    <KAI ΓΙΑΤΙ παρακαλω βγαζεις την φωνη της συνειδησης απεξω ??:) :)
    'χχαχαχχαχα
    βαλτε κι εμενα στη λιστα με 5-6 ημερησιως..και φρεντο ε,οχι οτι κι οτι...(=βαρυς).Κι εγω επισης ηχητικες παραισθησεις δεν..Ετσι νομιζω τουλαχιστον,οτι οτι ακουω οντως ακουγεται ;ρ
    Παντως πλακα πλακα μιας που αναφερθηκε το θεμα με τους καφεδες,εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερο να πινει κανεις φιλτραρισμενους καφεδες(π.χ. φρεντο,γαλλικο,καπουτσινο) παρα τους αλλους(φραπε,ελληνικο)
    Δεν ξερω αν αυτο λεγεται μονο για τους ψυχικα παθοντες ή αν ισχυει γενικοτερα.Παντως εγω,τον φραπε τον εκοψα απο τοτε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    σωστο νια
    ο χειροτερος απ ολους ειναι ο τυπου νες παντως , γιατι τον ελληνικο, αδικα τον κατηγορουνε. το κατακαθι δεν το πινεις.
    ο "νες" ειναι ο καφες που τον πινεις ολοκληρο
    απορω πως λειτουργειτε (οσο λειτουργειτε :Ρ) με τοσους καφεδες.
    εγω πινω εναν την ημερα κι ακομα και μαυτον , αν ειναι μερα με ταραγμενο νευρικο συστημα (αγχος, αναμονη περιοδου κλπ) μπορει να νοιωθω μεγαλη νευρικοτητα, μεχρι και ταχυπαλμια αν ειναι νες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Εγω δεν καταλαβαινω καποια διαφορα αν υπαρχει.Ειτε πιω ειτε δεν πιω ειμαι νευροσπαστο.
    Χαιρομαι αν δεν ισχυει αυτο για τον ελληνικο γιατι σε αντιθεση με τον φραπε,αυτον δεν τον εχω κοψει,και μου αρεσει κ σαν καφες.
    Δοκιμασε να πινεις γαλλικο που υποτιθεται οτι ειναι ελαφρυς καφες..Απο ανθρωπο σε ανθρωπο,και οργανισμο σε οργανισμο διαφερει το τι ταιριαζει στον καθενα.Μπορει π.χ εσενα ο νες να σε χαλαει αλλα να μην εχεις προβλημα με τον φρεντο(που θεωρειται δυνατοτερος).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    <Στο πείραμα που διεξήγε ο καθηγητής Σάιμον Κρόου, οι εθελοντές που είχαν προσλάβει σημαντικές ποσότητες καφεΐνης >
    το πειραμα δεν μας λεει αν ηταν φρεντο η καπουτσινο η φραπε, μιλαει για την καφεινη, που μπορει να ειναι ακομα κ στην κοκακολα η στο τσαι .
    Ενοειται επισης ο καθενας καταλαβαινει τι σημαινει 'υπερβολικη ποσοτητα'.... δεν ενοει ηπιες ενα καφεδακι στις δυο μερες ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Εγω δεν καταλαβαινω καποια διαφορα αν υπαρχει.Ειτε πιω ειτε δεν πιω ειμαι νευροσπαστο.
    Χαιρομαι αν δεν ισχυει αυτο για τον ελληνικο γιατι σε αντιθεση με τον φραπε,αυτον δεν τον εχω κοψει,και μου αρεσει κ σαν καφες.
    Δοκιμασε να πινεις γαλλικο που υποτιθεται οτι ειναι ελαφρυς καφες..Απο ανθρωπο σε ανθρωπο,και οργανισμο σε οργανισμο διαφερει το τι ταιριαζει στον καθενα.Μπορει π.χ εσενα ο νες να σε χαλαει αλλα να μην εχεις προβλημα με τον φρεντο(που θεωρειται δυνατοτερος).
    μπορω να πιω ολους τους καφεδες, μ αρεσει πολυ ο καφες, αλλα οπως σου ειπα, θελω μονο εναν, το πολυ κι εναν δευτερο ελαφρυ το απογευμα, αλλα πολυ σπανια.
    δυστυχως ο αγαπημενος μου ειναι ο καπουτσινο και δευτερος ο νες.
    τον γαλλικο τον πινω, αλλα δεν τον προτιμω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ενταξει κι ο καπουτσινο αν ειναι μηχανης,φιλτραρισμενος ειναι.Δεν ειναι σαν τον νες..
    Παντως προσωπικα φραπε και νες τους εχω ψιλοσιχαθει πλεον..απ την παλια υπερκαταναλωση ισως.

    Ναι βρε παθ..καταλαβαμε τι ειναι υπερβολικη ποσοτητα.Μιλαμε για 4-5 καφεδες ημερησιως και δεν εχουμε παρενεργειες.Οχι τετοιου ειδους τουλαχιστον.
    Ποσους παραπανω να ηπιανε δλδ αυτοι στο πειραμα? ;ρ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φωνες
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-01-2012, 22:37
  2. φωνες
    By pythagoras in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 116
    Last Post: 31-07-2011, 20:05
  3. ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΦΕ
    By XRISTOS2612 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 10-11-2009, 12:54
  4. Ε παιδιά της Σαλονίκης πάμε για καφε;
    By Thessalo in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 32
    Last Post: 13-02-2009, 19:14
  5. Tι μουσικη ακουτε + Aγαπημενοι Καλλιτεχνες
    By FreeSpirit1975 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 02-01-2008, 22:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •