Ανασφαλεια...κομπλεξ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407

    Ανασφαλεια...κομπλεξ???

    Καλησπερα σας,

    ειναι πρωτη φορα που γραφω σε ενα φορουμ με τετοιο περιεχομενο. Το λοιπον θα μπω κατευθειαν στο θεμα.

    Ειμαι 28 και στην μεχρι τωρα ζωη μου εχω κανει τρεις σχεσεις. Δυο των 3.5 ετων καθε μια και μια του ενος μηνος. Περα απο αυτα εχω βγει 2-3 ραντεβου που δεν κατεληξαν καπου. Μεχρι πριν λιγο καιρο ενιωθα καλα με την σχεση που ειχα. Καποια προβληματα ομως μας εκαναν να καταληξουμε στον χωρισμο. Παρολο που πιστευω ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσα να εχω και το ξερω και ενω υπαρχαν πολλες ευκαιριες επανενωσης δεν μπορεσα να ξαναξεκινησω. Το κολλημα μου ποιο ειναι? Οτι δεν εχω κανει αρκετα στην ζωη μου και η κοπελα ειχε κανει καποια παραπανω (κυριως σε θεματα flirt ραντεβου-οχι σε σεξουαλικο). Και οταν λεω δεν εχω κανει αρκετα εννοω επισης οχι σε θεμα σεξουαλικο αλλα ακομα και αθωα flirt και παιχνιδια που γινονται μεταξυ αντιθετων φυλων που οσο ειμαι σε σχεση δεν μπορω να διανοηθω να κανω παρολο που το βλεπω να γινεται πολυ γυρω μου...

    Αποτελεσμα των παραπανω ειναι να νιωθω εντελως χαμενος...στα 28 μου και ειμαι ξαφνικα χειροτερα απο οτι ημουν στην εφηβεια. Απο την μια ξερω οτι μαλλον εχασα μια ιδανικη κοπελα για εμενα και μια που πιστευω με αγαπαει οσο παει. Και απο την αλλη λεω οτι δεν εκανα λαθος γιατι προφανως εχω αποθημενα που κακο θα ηταν να υπαρχουν μεσα μου και να βγουν οταν ειναι πολυ αργα...Παντα ημουν ατομο που ειχε τα παντα υπο ελεγχο και πρωτη φορα δεν αναγνωριζω τον εαυτο μου με το ποσο δεν ξερω τι μου γινεται...ειμαι κομπλεξικος και ανασφαλης που εχω αυτες τις αποψεις?

    Ευχαριστω εκ των προτερων για την κουβεντα...απλα κουβεντα περιμενω οχι καποια λυση...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,643
    Quote Originally Posted by Jimmy View Post
    .....Και οταν λεω δεν εχω κανει αρκετα εννοω επισης οχι σε θεμα σεξουαλικο αλλα ακομα και αθωα flirt και παιχνιδια που γινονται μεταξυ αντιθετων φυλων που οσο ειμαι σε σχεση δεν μπορω να διανοηθω να κανω παρολο που το βλεπω να γινεται πολυ γυρω μου...

    Αποτελεσμα των παραπανω ειναι να νιωθω εντελως χαμενος...στα 28 μου και ειμαι ξαφνικα χειροτερα απο οτι ημουν στην εφηβεια. Απο την μια ξερω οτι μαλλον εχασα μια ιδανικη κοπελα για εμενα και μια που πιστευω με αγαπαει οσο παει. Και απο την αλλη λεω οτι δεν εκανα λαθος γιατι προφανως εχω αποθημενα που κακο θα ηταν να υπαρχουν μεσα μου και να βγουν οταν ειναι πολυ αργα...Παντα ημουν ατομο που ειχε τα παντα υπο ελεγχο και πρωτη φορα δεν αναγνωριζω τον εαυτο μου με το ποσο δεν ξερω τι μου γινεται...ειμαι κομπλεξικος και ανασφαλης που εχω αυτες τις αποψεις?

    Ευχαριστω εκ των προτερων για την κουβεντα...απλα κουβεντα περιμενω οχι καποια λυση...
    εισαι μπερδεμενος και ανασφαλης, απο το γεγονος οτι χωρισες απο αυτην την κοπελα που μαλλον θελεις ακομα...
    μαλλον σκεφτεσαι οτι της φανηκες λιγος..

    τι θα πει, δεν εκανες αρκετο φλερτ, και οχι οσο αλλες η οσο αλλοι??
    ολα αυτα ειναι αγονες σκεψεις που δεν σημαινουν τιποτε απολυτως. δεν πανε ποσοτικα αυτα!
    αν ησουν παρθενος, θα ηταν αλλο
    αλλα εφοσον εχεις εμπειριες, δεν μπαινουν στην ζυγαρια σε καθε νεα γνωριμια, ποιος τις εχει πιο μεγαλες, ελεος!!!
    ηρεμησε, χαλαρωσε και ολα θα πανε καλα, οταν θα ξαναβρεις μια κοπελα με την οποια θα υπαρχει αμοιβαιο ενδιαφερον

  3. #3
    Αλίμονο αν οι σχέσεις βασίζονταν σε μια ζυγαριά που μετράει ποσότητες εμπειριών. Οι σχέσεις βασίζονται σε αυτά που δίνουμε και παίρνουμε, σε αυτά που έχουμε ανάγκη και στο κατά πόσο τα καλύπτει ο άλλος και το αντίστροφο καθώς και ο βαθμός σημαντικότητας αυτών που ζούμε μαζί και μοιραζόμαστε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Το θεμα ειναι οτι στην σημερινη κοινωνια που ανηκουμε πολλα στηριζονται σε ποσοτικα κριτηρια. Για τις διαπροσωπικες σχεσεις ας πουμε ειναι δυσκολο ενας ανθρωπος να θεωρηθει ολοκληρωμενος χωρις να εχει καποιες εμπειριες, πειτε το και βιωματα...

    Στο θεμα μου, ενας απο τους λογους χωρισμου της τελευταιας σχεσης (μαλλον προτελευταια αφου η τελευταια ηταν του μηνα) ηταν οτι η κοπελα πιστευε οτι αγαπω τον εαυτο μου πιο πολυ απο οτι εκεινη...οποτε αυτο που λεει το Ξωτικο δεν συμβαδιζει με τα δικα μου δεδομενα...

    Απο την ζωη μου δεν εχω γενικα παραπονο...ολα μου εχουν παει κατ ευχην. Μεγαλωνοντας μια ζωη ακουγα πολλα κομπλιμεντα εμφανισης και βλεποντας τι συμβαινει εκει εξω συνδιασα την καλη εμφανιση με πληθος εμπειριων...τις οποιες ισως νιωθω τωρα οτι δεν εχω εκπληρωσει κατ αναλογια...

    Βρισκομαι ομως σε μια περιεργη φαση που δεν μπορω κιολας...απο τις παρεες μου οι καλοι μου φιλοι εχουν φυγει εξωτερικο και οποιος εμεινε δεν κολλαμε για "εξορμισεις". Οποτε περα απο την φαση του τι θελω εχω και το προβλημα το πως να κανω οτι θελω λογω ελλειψης φιλων που μπορω να βασιστω.

    Aπου ξεκιναμε λοιπον το ολο reconstruction????
    Last edited by Jimmy; 25-08-2011 at 17:22.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Recontruction start...τελικα ειμαι κακομαθημενο...απλα αυτο....ουφ....

  6. #6
    δλδ? για ανελυσε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Νομιζω οτι ολα οσα με παιδευουν ειναι στοιχεια που δειχνουν οτι ειμαι κακομαθημενος...οτι δεν μου λειπει ουσιαστικα κατι...οτι σαν μικρο παιδακι που θελει ολα τα γαριδακια στο σουπερ μαρκετ ετσι και εγω ζηταω πολλα ανουσια πραγματα στην ζωη μου...ενω στην πραγματικοτητα ισως να τα εχω-ειχα ολα...

    Ειναι καλο να θελουμε να παντα στην ζωη μας η πρεπει καπου να θετουμε ενα οριο να λεμε οτι και με αυτα ειμαι ευχαριστιμενος??

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προφανως η αρχικη σου θεωρηση παραμενει...δεν μπορει σε λιγοτερο απο 24 ωρες να σκεφτεσαι οτι αλλο...φταιει. Προσπαθησε για το καλυτερο , εντρυφησε οσο μπορεις στις σχεσεις, Μην ξεχνας οτι ο....φοβος ειναι στην ουσια μια ψευτικη αμυνα...καταλοιπο αρχαιοτατων

    χρονων κυριως:P...δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει βεβαια αυτο...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Jimmy View Post
    Νομιζω οτι ολα οσα με παιδεουν ειναι στοιχεια που δειχνουν οτι ειμαι κακομαθημενος...οτι δεν μου λειπει ουσιαστικα κατι...οτι σαν μικρο παιδακι που θελει ολα τα γαριδακια στο σουπερ μαρκετ ετσι και εγω ζηταω πολλα ανουσια πραγματα στην ζωη μου...ενω στην πραγματικοτητα ισως να τα εχω-ειχα ολα...

    Ειναι καλο να θελουμε να παντα στην ζωη μας η πρεπει καπου να θετουμε ενα οριο να λεμε οτι και με αυτα ειμαι ευχαριστιμενος??
    Οι σχεσεις ειναι κατι βασικο...αλλα δεν ερχονται συνηθως στο πιατο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Προφανως η αρχικη σου θεωρηση παραμενει...δεν μπορει σε λιγοτερο απο 24 ωρες να σκεφτεσαι οτι αλλο...φταιει. Προσπαθησε για το καλυτερο , εντρυφησε οσο μπορεις στις σχεσεις, Μην ξεχνας οτι ο....φοβος ειναι στην ουσια μια ψευτικη αμυνα...καταλοιπο αρχαιοτατων

    χρονων κυριως:P...δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει βεβαια αυτο...
    Οταν νιωθεις χαμενος οχι καθε 24 ωρες αλλα καθε μιση ωρα δινεις μια αλλη θεωρια για το τι φταιει... ;)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Jimmy View Post
    Οταν νιωθεις χαμενος οχι καθε 24 ωρες αλλα καθε μιση ωρα δινεις μια αλλη θεωρια για το τι φταιει... ;)

    Ναι σε γενικες γραμμες ισχυει αυτο...αλλα ειναι σαν να εισαι στην αφετηρια και να σκεφτεσαι...τα παντα σχετικα με τον αγωνα και να μενεις παλι στην αφετηρια:)

    Οχι βεβαια οτι ειναι κατι ευκολο...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ναι σε γενικες γραμμες ισχυει αυτο...αλλα ειναι σαν να εισαι στην αφετηρια και να σκεφτεσαι...τα παντα σχετικα με τον αγωνα και να μενεις παλι στην αφετηρια:)

    Οχι βεβαια οτι ειναι κατι ευκολο...
    Αν το παμε σε αγωνα σε αυτη την φαση νιωθω οτι δεν ξερω αν θελω να τρεξω 100αρι, 200αρι, μαραθωνιο ή απλα να βρω μια δουλεια γραφειου...

  13. #13
    Εγω ετσι οπως το ειδα επιδερμικα το θεμα σου πιο πολυ μου κανεις οτι τρωγεσαι με τα ρουχα σου. Απο την αλλη, εχω επισης να επισημανω οτι απο την στιγμη που αποζητας εμπειριες just go for it. Για να στο λες κατι θα ξερεις.Απλα μην πληγωσεις καποια στο διαβα σου και να σαι ξεκαθαρος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by egge View Post
    Εγω ετσι οπως το ειδα επιδερμικα το θεμα σου πιο πολυ μου κανεις οτι τρωγεσαι με τα ρουχα σου. Απο την αλλη, εχω επισης να επισημανω οτι απο την στιγμη που αποζητας εμπειριες just go for it. Για να στο λες κατι θα ξερεις.Απλα μην πληγωσεις καποια στο διαβα σου και να σαι ξεκαθαρος
    Προφανως ολες οι γυναικες αλλα ΚΥΡΙΩΣ οι αντρες (για αυτους ξερω τουλαχιστον:P) θελουν εμπειριες....απο κει και περα δεν βρισκουν ολοι και ποτε δεν ειναι απλα τα πραγματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by egge View Post
    Εγω ετσι οπως το ειδα επιδερμικα το θεμα σου πιο πολυ μου κανεις οτι τρωγεσαι με τα ρουχα σου. Απο την αλλη, εχω επισης να επισημανω οτι απο την στιγμη που αποζητας εμπειριες just go for it. Για να στο λες κατι θα ξερεις.Απλα μην πληγωσεις καποια στο διαβα σου και να σαι ξεκαθαρος
    Για να μην παρεξηγηθω δεν εχω σκοπο να παρω φορα και οποια παρει η μπαλα...δεν ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασια μου αλλωστε...εχω την ρετσινια του "καλου παιδιου"....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κόμπλεξ κατωτερότητας
    By cafe_demek in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 04-11-2015, 22:45
  2. Κόμπλεξ ή αρρώστια?
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 36
    Last Post: 28-04-2015, 15:10
  3. Το κομπλεξ μου με την εξωτερικη μου εικονα
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 22-12-2010, 10:16
  4. ΚΟΜΠΛΕΞ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ SOS!!!!!!!!!!!
    By ΜΑΙΡΗ30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 15-08-2009, 13:56
  5. ΦΟΒΟΣ Η' ΚΟΜΠΛΕΞ???
    By ririna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 04:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •