Πρόβλημα εμφάνισης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    8

    Πρόβλημα εμφάνισης

    Καλησπέρα, βασικά δεν ήξερα που έπρεπε να το γράψω αλλά έχω το εξής πρόβλημα.Γεννήθηκα με πρόβλημα στα μάτια την μικροφθαλμία.Στο αριστερό μου μάτι φοράω προσθετικό...Το θέμα αυτό άρχισε να με απασχολει γύρω στα 17 όταν και άρχισα να βγαίνω πολύ απο το σπίτι (λογω του οτι εμενα και στην επαρχια δεν ειχαμε και πολλες επιλογες)...Ας συνεχισω, ειμαι 23 χρονων και δεν εχω κανει ποτε μου σχεση.Ουτε εγω μπορω να πλησιασω καποιο αγορι (λογω του προβληματος μου), αλλα ουτε και αγορια με εχουν πλησιασει. Γενικα ντρεπομαι να κυκλοφορω, ντρεπομαι να κοιταω τους αλλους στα ματια και συνηθως οταν τους μιλαω αρκετες φορες σκυβω.Δεν ξερω τι να κάνω αλλά δεν ειμαι και στην καλύτερη ψυχολογική κατάσταση.
    Γενικά το ότι δεν βλέπω απο το ένα ματι ναι ειναι σημαντικοτερο προβλημα αλλά εχει γινει πλεον συνηθεια και δεν μου φαινεται...οδηγαω κανονικα, και γενικα κανω τα παντα.Αυτο ειναι το προβλημα μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Καλησπερα Ιωαννα.Δεν καταλαβα τι ακριβως ειναι αυτο το προσθετικο.Μπορεις να το εξηγησεις λιγο?
    Απο εκει και περα δεν εισαι η μοναδικη κοπελα που δεν εχει κανει κατι μεχρι τα 23 της.Το θεμα ειναι ομως να μπορεσει να λυθει αυτο που σε εμποδιζει εσενα απ το να κανεις πραγματα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    8
    είναι κάτι σαν γυάλινο μάτι,δεν με προβληματιζει το οτι δεν εχω κανει κατι μεχρι τωρα...αλλα σιγουρα και μοναξια αισθανομαι αλλα και προβληματισμος για το τι θα γινει λογω του προβληματος που εχω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by iwannakatr View Post
    είναι κάτι σαν γυάλινο μάτι,δεν με προβληματιζει το οτι δεν εχω κανει κατι μεχρι τωρα...αλλα σιγουρα και μοναξια αισθανομαι αλλα και προβληματισμος για το τι θα γινει λογω του προβληματος που εχω.
    ειχα την εντυπωση οτι οταν γινει αποκατασταση με το τεχνητο τμημα, αισθητικα δεν φαινεται διαφορα...
    δεν ειναι ετσι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ειναι εμφανες αυτο?Δεν ειναι κατι που μπορει να αποκαταστησει η συγχρονη ιατρικη..οπως πχ το λειζερ για τη μυωπια και τον καταραχτη?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    8
    ναι ειναι εμφανες, και η συγχρονη ιατρικη όχι δεν μπορει να κάνει κάτι.για να σας δωσω να καταλαβετε, η μικροφθαλμια ουσιαστικα ειναι σαν να μην μεγαλωνει το ενα ματι...και δεν υπαρχει ζωτικο μερος οπου μπορεις να κανεις επεμβαση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by iwannakatr View Post
    ναι ειναι εμφανες, και η συγχρονη ιατρικη όχι δεν μπορει να κάνει κάτι.για να σας δωσω να καταλαβετε, η μικροφθαλμια ουσιαστικα ειναι σαν να μην μεγαλωνει το ενα ματι...και δεν υπαρχει ζωτικο μερος οπου μπορεις να κανεις επεμβαση.
    εξακολουθεις να βλεπεις ομως απο αυτο το ματι, η μονο απο το αλλο?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    8
    το ανεφερα και πανω, βλεπω μονο απο το ενα ματι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Σιγουρα καπου εκει εξω υπαρχει ενα ταιρι για ολους...θα ειναι καποιος που θα αγνοησει το προβλημα σου και θα σε αγαπησει για αυτο που εισαι...μπορει επισης να ειναι ενας ανθρωπος που εχει και αυτος ενα παρομοιο προβλημα και θα σε κατανοησει απο ολες τις αποψεις.

    Εχω δει ανθρωπους με πολυ χειροτερα προβληματα που ειναι εξω καρδια τους αγαπαει ο κοσμος και γενικα εχουν μια αριστη ζωη...πραγματικα τους ζηλευω γιατι δειχνει ποσο δυναμη κρυβει μεσα του ο ανθρωπος. Ειναι λοιπον θεμα να βρεις εσυ και ολοι μας βασικα αυτη την εσωτερικη δυναμη και να μην αφηνουμε τιποτα να μας κραταει πισω. :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by iwannakatr View Post
    το ανεφερα και πανω, βλεπω μονο απο το ενα ματι
    σε αυτην την περιπτωση, γιατι δεν το καλυπτεις με ενα ωραιο καλυμμα που μπορει να ειναι και σινιε?
    αισθητικα το βρισκω πολυ προχωρημενο και το εχω δει και στον κινηματογραφο και μου αρεσε!
    αν εισαι και μοντερνα κοπελα, θα ειναι σαν εκκεντρικοτητα!

    για το θεμα των σχεσεων που προκυπτει εξ αυτου
    εχω να σου πω, οτι υπαρχουν εκατομυρια συνανθρωποι με μικρα η μεγαλα μειονεκτηματα στο σωμα τους.
    ΠΟΛΛΟι δε απ αυτους, χανουν σε λειτουργικοτητα , κινητικοτητα και πραγματικα δυσκολευονται στην ζωη τους ακομα και μονο απο αυτο.
    ετυχε κι εισαι κι εσυ μια απο αυτους και μαλιστα η ατυχια σου αυτη, δεν σου εχει στερησει την λειτουργικοτητα σου κι αυτο ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο!
    κανε λοιπον οτι μπορεις για να "διασκεδασεις " το αισθητικο θεμα και προχωρα με θαρρος στην ζωη σου.
    ασχολησου με τις δραστηριοτητες σου, την δουλεια σου, τις μελετες σου, γινε ο ενδιαφερον και δραστηριος ανθρωπος που μπορεις να εισαι και
    ασε τους αλλους να αποφασισουν αν το μικρο αυτο προβλημα ειναι αρκετο για να μην σχετιστουν μαζι σου και να χασουν και ολα τα υπολοιπα...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    πρωτα απολα καλωσηρθες! εμενα αυτο το θεμα με το ματι δε ξερω γιατι αλλα μου θυμησε τη Michelle Rodriguez στη ταινια Machete οπου επαιζε το ρολο καποιας που επισης ειχε χασει το ενα της ματι σε ατυχημα κι αναγκαστικα φορουσε eye patch, αλλα παρολαυτα συνεχιζε να ειναι κουκλαρα και πολυ σεξυ και δυναμικη! αν το προβλημα σου ειναι μονο στην εμφανιση λοιπον και μονο στο ενα ματι το οποιο ειναι γυαλινο, θα μπορουσες να κανεις κατι παρομοιο. νομιζω πως ειναι λογικο οταν καποιος δε βλεπει απ'το ενα ή το εχει χασει, να το σκεπαζει. αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου περισσοτερο, αλλοι γουσταρουν να ξεχωριζουν και κανουν αμαν και πως για να αποκτησουν μια ξεχωριστη εμφανιση, και προσωπικα κι εγω αν ειχα προβλημα θα αγοραζα κοκκινους φακους επαφης ή κατι αλλο εξισου περιεργο για τον ιδιο λογο. το θεμα ειναι να μη κολλαμε μονο εκει, ειδικα μια λεπτομερια σαν το ματι. αν το συνολο σου λοιπον το υπολοιπο ειναι οκ, δε καταλαβαινω γιατι καποιος να μεινει μονο εκει. σιγουρα οι περισσοτεροι εχουν συνηθισει σε φυσιολογικες εμφανισεις, μα δεν ειναι ολοι ιδιοι, και η εμφανιση ειναι μονο για να ξεκινησει μια σχεση, να τραβηξεις καποιον να σε γνωρισει καλυτερα και να ασχοληθει μαζι σου. αν δεν εχεις καλο χαρακτηρα και συμπεριφορα, δε προκειται να κατσει, και φυσικα δε προκειται να σε χωρισει μονο για το ματι. γιαυτο φροντισε και το υπολοιπο συνολο, και μη μενεις μονο σε αυτο, ειναι απλα μια λεπτομερια που οποιος σε αγαπησει πραγματικα, θα παραβλεψει και θα σε δεχτει οπως εισαι!

  12. #12
    σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά συνήθως το πρόβλημα του καθενός φαίνεται μεγαλύτερο όταν δεν το έχει λύσει μέσα του...
    εσύ έχεις αποδεχτεί αυτή την κατάσταση?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    8
    Καταρχάς σας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας...Και εγω τα ιδια σκεφτομαι οτι δεν διαφερω απο κανεναν και και και...αλλα εκει που πηγαινω να ναθαρρησω λιγακι παντα κατι γινεται και αρχιζω να το ξανασκεφτομαι...Ξερω οτι σιγουρα υπαρχουν χειροτερα προβληματα απο το δικο μου και πραγματικα ευχομαι ορισμενες φορες να ειχα την δυναμη αυτων των ανθρωπων γιατι οσο και να ειμαι συμβιβασμενη με αυτο το γεγονος με νοιαζει αρκετα η γνωμη των αλλων...
    Όσο για αυτο που λέτε για την κάλυψη δεν πολυκαταλαβα τι εννοειτε αλλά δεν ξέρω και κατα πόσο θα ειναι καλύτερο...

  14. #14
    Η εμφάνισή μας δεν αποτελείται από ένα μόνο στοιχείο, η προσωπικότητά μας δεν είναι μόνο η εμφάνισή μας, μια οποιαδήποτε κατάσταση είναι προβληματική στον βαθμό που την αντιμετωπίζουμε ως τέτοια.
    Έχοντας όλα αυτά υπόψη, λέω να πάψεις να επικεντρώνεις την προσοχή σου σε αυτό για το οποίο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και προσπάθησε να αναπτύξεις στο μέγιστο δυνατό βαθμό τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά σου και σε επίπεδο εμφάνισης και σε επίπεδο προσωπικότητας, δες τον εαυτό σου με θετικό τρόπο και είναι στο χέρι σου να γίνεις όσο θέλεις ελκυστική και ενδιαφέρουσα, σε βαθμό που να έχεις από τους άλλους την ανταπόκριση που θέλεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by iwannakatr View Post
    Καταρχάς σας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας...Και εγω τα ιδια σκεφτομαι οτι δεν διαφερω απο κανεναν και και και...αλλα εκει που πηγαινω να ναθαρρησω λιγακι παντα κατι γινεται και αρχιζω να το ξανασκεφτομαι...Ξερω οτι σιγουρα υπαρχουν χειροτερα προβληματα απο το δικο μου και πραγματικα ευχομαι ορισμενες φορες να ειχα την δυναμη αυτων των ανθρωπων γιατι οσο και να ειμαι συμβιβασμενη με αυτο το γεγονος με νοιαζει αρκετα η γνωμη των αλλων...
    Όσο για αυτο που λέτε για την κάλυψη δεν πολυκαταλαβα τι εννοειτε αλλά δεν ξέρω και κατα πόσο θα ειναι καλύτερο...
    κοιτα
    ειναι πολυ φυσικο να "πεφτεις" με καθε στεναχωρια, με καθε απορριψη.
    ΟΛΟΙ πεφτουμε, αλλα εσυ το αποδιδεις φανταζομαι παντα σε αυτο το προβλημα..
    δεν ειναι ετσι ομως... απογοητευσεις και απορριψεις ζουμε ολοι μας και αλλοτε φταιμε, αλλοτε οχι.
    και με σενα το ιδιο συμβαινει και ΔΕΝ ειναι το μονιμο προβλημα αυτο το θεμα με την εμφανιση, αλλα ετσι νομιζεις εσυ γιατι ειναι το αδυνατο σου σημειο. οπως καποιες κοπελες νομιζουν οτι τους παρατανε οι γκομενοι γιατι δεν εχασαν αρκετα κιλα, ενω φταινε αλλα πραγματα

    για το καλυμμα, φαντασου το σαν το καλυμμα πουε ιχε στο ματι του ο καπτεν χουκ. ενα καλυμμα για το ενα ματι με μια κορδελιτσα που το κραταει στο κεφαλι.
    μπορεις μαλιστα να το κανεις αξεσουαρ και να ψαξεις αν βγαζει κατι τετοιο καποιος μεγαλος οικος!
    πιστεψε με, θα ειναι πολυ κουλ.
    αρκει να σαρεσει και σε σενα και να το φορας με αυτοπεποιθηση!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ
    By OPTIMUS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 17-08-2011, 15:19
  2. θέμα εμφάνισης
    By Γάτος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 47
    Last Post: 30-11-2010, 20:17
  3. U2U ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By mr.blond in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2010, 18:07
  4. Πρόβλημα με u2u
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 28-05-2010, 15:00
  5. προβλημα με το U2U
    By gramle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 23
    Last Post: 24-09-2007, 19:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •