φοβάμαι να πάρω φάρμακα. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 53
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Σε χρονια χρηση μπορει να προκαλεσει προβληματα στους πνευμονες, οχι με δυο χαπια για μερικες μερες. Δεν ειναι οι παρενεργειες που λεει στις οδηγιες κατι που να τον αφορα αμεσα, αν ειναι να το χρησιμοποιησει για λιγο. Δε χρειαζεται να τις διαβασει καν, απλα θα τρομαξει με το τι παθαινουν αυτοι που το παιρνουν για χρονια. Με το τι ΜΠΟΡΕΙ να παθουν για την ακριβεια, γιατι δεν τα παθαινουν ολα ολοι.

  2. #17
    Το zyprexa αναφέρει ως παρενέργειες και την πνευμονία σε ηλικιωμένους ασθενείς.

    Ακόμα και έτσι όμως Θανάση, ακούγεται παράξενο με ένα μόνο χάπι να έπαθες τέτοια ζημιά.... Άλλωστε οι παρενέργειες είναι στατιστικές πιθανότητες και συνήθως εμφανίζονται με μακροχρόνια χρήση του φαρμάκου.

    Υπάρχει πιθανότητα να ήταν σύμπτωση και όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι να την πάτησες από κάποιον άλλο λόγο... Ομολογουμένως ακούγεται σαν πιο πιθανό σενάριο αυτό...
    Ο ψυχιάτρος που στα προτείνει και πάλι τι λέει για το περιστατικό που είχες; Έχεις συζητήσει το περιστατικό και τις σκέψεις - φοβίες που έχεις μετά από αυτό μαζί του; Κάποιον άλλο γιατρό έχεις ρωτήσει για αυτό το γεγονός;

    Πιστεύω πως πρέπει να απαντηθούν όλα τα ερωτήματά σου για να εξαφανιστούν και οι φόβοι από το μυαλό σου.... Μήπως πρέπει να ζητήσεις από το γιατρό σου να γίνει πιο αναλυτικός;

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Οι ηλικιωμενοι ασθενεις εννοειται οτι ειναι αυτοι που παιρνουν αντιψυχωσικα ολη τους τη ζωη, καθως η ψυχωση σπανια εμφανιζεται μετα τα 30-35 (και πιο κατω). Απλη σημειωση ιστορικα.

  4. #19
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Μαγικά Ταξίδια View Post
    Το zyprexa αναφέρει ως παρενέργειες και την πνευμονία σε ηλικιωμένους ασθενείς.

    Ακόμα και έτσι όμως Θανάση, ακούγεται παράξενο με ένα μόνο χάπι να έπαθες τέτοια ζημιά.... Άλλωστε οι παρενέργειες είναι στατιστικές πιθανότητες και συνήθως εμφανίζονται με μακροχρόνια χρήση του φαρμάκου.

    Υπάρχει πιθανότητα να ήταν σύμπτωση και όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι να την πάτησες από κάποιον άλλο λόγο... Ομολογουμένως ακούγεται σαν πιο πιθανό σενάριο αυτό...
    Ο ψυχιάτρος που στα προτείνει και πάλι τι λέει για το περιστατικό που είχες; Έχεις συζητήσει το περιστατικό και τις σκέψεις - φοβίες που έχεις μετά από αυτό μαζί του; Κάποιον άλλο γιατρό έχεις ρωτήσει για αυτό το γεγονός;

    Πιστεύω πως πρέπει να απαντηθούν όλα τα ερωτήματά σου για να εξαφανιστούν και οι φόβοι από το μυαλό σου.... Μήπως πρέπει να ζητήσεις από το γιατρό σου να γίνει πιο αναλυτικός;
    κοίτα ο ψυχίατρος νομίζει ότι διάβασα τις παρενέργειες και έπαθα τα συμτώματα.. έλα όμως που εγώ δεν είχα διάβαση tpt πριν πάρω το χαπάκι.. νομίζει ότι όλα αυτά τα έβγαλα από το μυαλό μου.. δεν είναι έτσι όμως.. εγώ τρόμαξα να συνέλθω από αυτή την κατάσταση είχα μείνει σχεδόν σαν παράλυτος για 30λεπτα.. και ναι έχω ρωτήσει και άλλους ψυχιάτρους και είχανε ακριβώς την ίδια γνώμη ότι και καλά δεν ύπαρxη περίπτωση κλπ κλπ... και άμα εγώ είμαι αλλεργικός ασπουμε στο συγκεκριμένο φάρμακο τι γίνετε?? πως το ξέρουνε αυτό? είναι ένα θέμα τώρα που έχω φάει κoλημα...

    είμαι σε μια κατάσταση τρέλας τώρα.. και δεν ξέρω τι να κάνω.. μου λέει αν δεν πάρω αυτό θα χειροτερέψει το πρόβλημα μου και μετά θα είμαι για ψυχιατρική κλινική..

    με όλα αυτά που έχω ακούσει και έχω πάθει πλέον έχω ταραχτή παρα πολύ..

    στα καλά καθούμενα η ζωή μου έγινε μια κόλαση... είναι άδικο... να είμαι σχεδόν καλά... και ξαφνικά να έρχονται τα χειρότερα...

    μερικές φορες απορώ αν είναι κανένα άλλο άτομο σαν και μένα.. νομίζω ότι είμαι ο μονος που έχω τόσα περίεργα συμτώματα..

  5. #20
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by elafi View Post
    Οι ηλικιωμενοι ασθενεις εννοειται οτι ειναι αυτοι που παιρνουν αντιψυχωσικα ολη τους τη ζωη, καθως η ψυχωση σπανια εμφανιζεται μετα τα 30-35 (και πιο κατω). Απλη σημειωση ιστορικα.
    εγώ είμαι 19, είμαι πολύ μικρός για να περνάω όλα αυτά ρε γαμώτο... και κάπως μου ακούγεται να πάρο τόσο βαριά φάρμακα σε αυτή την ηλικία..

    αν και η δόση που μου είπε να περνώ είναι σχετικά πολύ μικρή. μισό από το μισό χαπάκι... τον 5mg

    άκου να δεις πως την έπαθα άσχημα.. την προηγουμενη μέρα ήπια το πρωί zoloft όπως μου είπε ο ψυχίατρος.. μετά από 3 ώρες περίπου άρχισα να νιώθω το σώμα μου σαν να είχε ελαφρύνει και είχα απίστευτη ενέργεια. είχα απίστευτη ισορροπία. πραγματικά χάρηκα εκείνη την ώρα παρα πολύ. το απόγευμα πήγα με παρέα σε μια καφετερια όπου εκεί πήρα και ήπια ένα ice tea.. μετά από λίγα λεπτά άρχισα να νιώθω νευρικότητα πολύ έντονη... είχα ταχυκαρδία που νόμιζα ότι θα σπάσει η καρδια μου.. δεν έδωσα στην αρχή πολύ σημασία. λέω από άγχος θα είναι.. μετά μόλις σηκώθηκα από την καρεκλα ξεκίνησε πάλη έντονη ταχυκαρδία.. πήγα σπίτι πάω κάνω ένα μπάνιο να χαλαρώσω.. η ταχυκαρδία δεν έλεγε να σταματήσει. πήγα έβαλα να μετρήσω την πίεση και είχα 18 με 12 και 197 παλμούς.. το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήτανε να πάω στο νοσοκομείο.. μετά λέω ας κάνω υπομονή.. τελικά δεν πήγα.. αλλα από την ένταση και την ταχυκαρδία δεν κοιμήθηκα όλο το βραδυ.. η ώρα ήτανε 10 το πρωί και είχα ακόμα ταχυκαρδία.. πήρα άμεσος τον ψυχίατρο τηλέφωνο του είπα αυτό και αυτό.. μου λέει πάρε ένα zyprexa.. πήρα zyprexa.. μετά από 4 ώρες περίπου πέρασε η ταχυκαρδία και μετά έγινα zombie.. έτσι λοιπόν μόλις έπεσα το βραδυ για ύπνο το πρωί σηκώθηκα χαλια.. ίσος επειδή δεν είχα κοιμηθεί την νύχτα? αλλα και πάλι ο πυρετός ρε συ.. δεν ήμουνα άρρωστος και ούτε νομίζω ότι κρύωσα.. εντελώς ξαφνικά ήρθε..
    Last edited by thanasisGR; 07-09-2011 at 04:06.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Θανάση μου, δέκα ημέρες είναι μόνο. Τι είναι δέκα ημέρες μπροστά στα χρόνια που ταλαιπωρείσαι; Τίποτα. Πάρε τα φαρμακα όιπως σου είπε ο γιατρός, και μετά τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι τίποτα. Κάντο, είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι από τη στιγμή που υπάρχει λύση. Εγ'ω στη θέση σου αυτό θα έκανα. Τις πρώτες ημέρες που πήρα τα αντικαταθλιπτικά είχα ένα σωρό περίεργα για μένα συμπτώματα και αυτό γιατί τα πήρα όταν η αγχώδης διαταραχή είχε χτυπήσει κόκκινο. Μιλήσα με το γιατρό, με καθησύχασε, έκανα υπομονή, στο επόμενο σύμπτωμα ξαναμίλησα μαζί του. Μου εξήγησε. Και αυτό το έκανα καθε φορά που αισθανόμουν κατι περίεργο και φοβόμουνα. Είπα, θα εμπιστευτώ το γιατρό ο,τι και αν γίνει. Ήταν το μόνο που δεν είχα κάνει μέχρι τότε. Εκανα υπομονή!!!! Και δικαιώθηκα, Τόσο απλά. Εύχομαι γρήγορα να ηρεμήσεις.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Τα αντιψυχωσικά σε μικρές δόσεις ξέρω οτι λειτουργούν σαν αντικαταθλιπτικά, για να πείς οτι παίρνεις αντιψυχωτικά πρέπει να πάιρνεις 800-1200 mg, αυτο μου το είπε ψυχίατρος

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {{{το είπα τόσες φορες.. δεν μου έχει γίνει διάγνωση ακριβές για το πρόβλημα που έχω.. και με αυτά που είπα στον ψυχίατρο μου είπε ότι πρέπει να πάρω τα zyprexa για λίγες μέρες...

    τώρα τι έχω? ξαφνικά παρουσίασα έντονα τικ-σπαμους και με έχουνε κούραση πραγματικά..

    νιώθω όλη την ώρα πιεσμένος..}}
    Νευρολογο επισκευτηκες ;; δεν ειναι ισως δουλεια του ψυχιατρου αλλα του νευρολογου , οπως η παρκινσον κ αλλα σχετικα με τρεμουλο ...το σκευτηκες αυτο;;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by path View Post
    {{{το είπα τόσες φορες.. δεν μου έχει γίνει διάγνωση ακριβές για το πρόβλημα που έχω.. και με αυτά που είπα στον ψυχίατρο μου είπε ότι πρέπει να πάρω τα zyprexa για λίγες μέρες...

    τώρα τι έχω? ξαφνικά παρουσίασα έντονα τικ-σπαμους και με έχουνε κούραση πραγματικά..

    νιώθω όλη την ώρα πιεσμένος..}}
    Νευρολογο επισκευτηκες ;; δεν ειναι ισως δουλεια του ψυχιατρου αλλα του νευρολογου , οπως η παρκινσον κ αλλα σχετικα με τρεμουλο ...το σκευτηκες αυτο;;
    και μένα μου κάνει εντύπωση το ότι δεν έχεις πάει σε νευρολόγο.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #25
    thanasisGR
    Guest
    ξέχασα να το αναφέρω.. έχω πάει πολλές φορες σε νευρολόγο, και τώρα τελευταία επισκέφτηκα πάλι νευρολόγο και ο λόγος που πήγα ήτανε ότι δεν μπορούσα να χαλαρώσω από τα νεύρα ένιωθα μια απίστευτη μυϊκή ένταση. και είχα αυτό το τρέμουλο στο κεφάλι. μου είπε ότι δεν ύπαρxη κάποιο πρόβλημα και ότι είναι από άγχος..

    έχω κάνει επίσης και μαγνητική εγκεφαλου (πριν 6 μήνες περίπου)

    τώρα όλοι η γιατροί ακόμα και ο νευρολόγος μου το είπε ότι πρέπει να πάρω zyprexa..

    φοβάμαι ρε γαμώτο... είναι πολύ επικίνδυνο φάρμακο.. δεν με πιστεύει κανένας όλα αυτά που έπαθα.. δεν μπορούσα να ανασάνω ούτε να περπατήσω δεν μπορούσα φοβάμαι παρα πολύ...

    είναι τόσο ενοχλητικό που με είχε κάνει πραγματικά zombie δεν ήξερα ούτε τι έλεγα.. είχα χάση τα λόγια μου.. και όλοι με πιέζουνε τα πάρο το φάρμακο αυτό...

  11. #26
    θαναση μου για να σε ηρεμησω σου λεω οτι κι εγω παιρνω 10mg zyprexaτη μερα...κι εγω το παιρνω για υπερβολικο αγχος κι εμμονες ιδεες!τις πρωτες μερες μπορει να εχεις μια μικρη υπνηλια,αλλα σιγα-σιγα θα υποχωρησει..για να στο λενε ολοι οι γιατροι προφανως πρεπει να το ξεκινησεις!μη σε πιανει αγχος,δε εχει ιδιαιτερες παρενεργειες!!!!!!!

  12. #27
    thanasisGR
    Guest
    meta apo polu psaximo sto internet katelixa na diavaso oti to zyprexa einai apo ta pio epikindina farmaka gia 8erapia..

    yparxoun kai pio kainouria xwris idieteres parenergies..

    telika katelixa sto na min paro zyprexa.. pragmatika fovame para polu.. olh mera simera ka8ome kai skeftome auto.. kai exw trela8h..

    ma eimai sigouros oti ama mou fugei to anxos tha nioso kai egw o idios kalitera.. ta tik erxonte mono otan eimai yperbolika anxomenos..

    twra nio8o ena varos sto kefali kai ena sfiximo.. ka8e mera exw kai kati kainourio...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    η αλήθεια είναι πως έχω ακούσει από άλλα μέλη ότι είναι πολύ βαρύ φάρμακο αλλά δεν μπορείς ν' αποφασίσεις από μόνος σου τι θα κάνεις.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #29
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    η αλήθεια είναι πως έχω ακούσει από άλλα μέλη ότι είναι πολύ βαρύ φάρμακο αλλά δεν μπορείς ν' αποφασίσεις από μόνος σου τι θα κάνεις.
    έχεις δίκιο! μου έγινε τελικα διάγνωση ότι έχω ιδψ. και πραγματικά αυτό έχω

    σήμερα έκανα μια φασαρία στο σπίτι επειδή δεν ήθελα να πάρω zyprexa τελικά αναγκαστικά να το πάρω αλλιώς θα με πηγαίνανε σε κλινική...

    πήρα μισό από το μισό χάπι...

    περάσανε 30λεπτα από τότε που το πήρα. και τώρα έχω μια δυσκολία στην αναπνοή και βήχω.. και έκανα δέκατα 37,3

    νιώθω και μια ελαφριά ζαλάδα κάπως.. δεν ξέρω αν τα προκάλεσα όλα αυτά από το μυαλό μου.. γιατί δεν πρόλαβε ακόμα να κάνει δράση το χαπάκι.. και είναι και πολύ μικρή δόση..

  15. #30

    Post

    Θανάση, σε κάποιο ποστ σου διάβασα ότι ανάμεσα στις άλλες φοβίες σου, έχεις και αρρωστοφοβία. Είναι προφανές ότι και μόνο η σκέψη ότι μπορεί να σου συμβεί κάτι, σου αυξάνει το στρες και δημιουργείται φαύλος κύκλος συμπτωμάτων... σίγουρα πρέπει να κάνεις κάτι για να ανακουφιστείς και να σταματήσεις να ταλαιπωρείσαι τόσο πολύ... Από ότι κατάλαβα δε από τα ποστ σου, αυτές τις μέρες όλες αυτές οι σκέψεις σχετικά με το zyprexa έχουν αξήσει το άγχος σου και τα συμπτώματα πανικού....

    Διάβασα λίγο τα παλιά σου θέματα.... θέλω να σου δείξω ένα δυο σημεία μήπως και σε βοηθήσει να σκεφτείς λίγο πιο ψύχραιμα και να βάλεις το μυαλό σου σε μια σειρά ...

    Στο θέμα που είχες ανοίξει σχετικά με τίτλο "Zoloft Sertraline Energy levels", αναφέρεις ότι ο γιατρός σου είχε προτείνει να κάνεις θεραπεία με zoloft kai zyprexa. Τα πήρες μία μέρα και στο θέμα σου εκείνο αναφέρεις ότι για δύο μέρες είχες νευρικότητα, μυική ένταση, σφίξιμο στο χεφάλι, υπερένταση... κλασικά συμπτώματα πανικού δηλαδή όπως ξέρεις... Επίσης αναφέρεις ότι μετά από δυο μέρες (που έγραφες και τα ποστ) ανέβασες 38 πυρετό... συγκεκριμένα γράφεις ότι ανέβασες μέχρι 38,1 (όχι 39,8 που λες εδώ) ήπιες panadol και κατέβηκε στο 37,5, ταυτόχρονα έγραφες ότι πονούσε ο λαιμός σου, άρα μόνος σου υπέθετες ότι θα έχεις κάποια ίωση. Επίσης εκεί αναφέρεις ότι μόλις πήρε το zyprexa :


    h parenergeia htan stin arxh meta apo 2-3 wres yperbolikh ypnilia imoun san kotopoulo auto meta apo 10 wres peripou perase kai xtes to prwi eixa siko8i komatia... den mporousa na kouni8o :P
    Αντιθέτως σε αυτό το θέμα που άνοιξες χθες λες...

    μια φορα έτυχε και πήρα, και είχα γίνει σαν zombie πραγματικά δεν ήξερα που βρισκόμουνα.. δεν καταλάβαινα τίποτα.. δεν είχα άγχος.. απλά ήμουνα τελείως σαν χαμένος.. τα ματια μου είχανε γίνει κόκκινα είχα έντονη ζαλάδα τα έβλεπα όλα διπλα.. e επειδή είδα ότι δεν άντεχα και νύσταζα παρα πολύ. έπεσα για ύπνο.. το πρωί λοιπόν που ανοίγω τα ματια μου ξαφνικά άρχισα να νιώθω κάπως περίεργα.. σηκώνομαι από το κρεβάτι και διαπιστωσα ότι δεν μπορούσα να περπατήσω.. ένιωθα όλο μου το σώμα παράλυτο.. μετά από 30 λεπτά περίπου συνήλθα.. παρατήρησα μετά από λίγο ότι είμαι ζεστός.. έβαλα θερμόμετρο και είχα 39,8 πυρετό... μετά άρχισα να βήχω παρα πολύ.. είχα δυσκολία στην αναπνοή κλπ.. τελικά άμεσος καταλάβα ότι έχω πνευμονια.. πήγα σε πνευμονολόγο ο οποιος μου είπε ότι έπαθα κάποια ίωση..
    Η περιγραφή των συμπτωμάτων στην μία και στην άλλη περίπτωση διαφέρουν όπως βλέπεις και μόνος σου...

    Που θέλω να καταλήξω όμως... ;

    Μήπως το υπερβολικό σου άγχος σου δημιουργεί σύγχηση και μπερδεύεις φοβίες με πραγματικά γεγονότα και γίνεται το μυαλουδάκι σου "σαλάτα" με όλα αυτά;
    Υποθέτω από αυτά που λες ότι έτυχε να έχεις κάποια ίωση όταν πήρες τότε το χάπι και μάλλον τα συνδύασες λίγο περίεργα μέσα στον πανικό σου... Ίσως γι' αυτό οι γιατροί σου λένε ότι τα φαντάστηκες... Οι γονείς σου τι λένε που φαντάζομαι βιώσανε το γεγονός μαζί με σένα;

    Διάβασα επίσης ότι αλλάζεις συχνά γιατρούς... καλό θα ήταν να σταθεροποιηθείς σε έναν ψυχίατρο που να εμπιστευτείς και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του... από ότι είδα τότε ετοιμαζόσουν να πας σε μία νέα ψυχίατρο; Πήγες; Αυτή σε παρακολουθεί τώρα; Κάνετε και συνεδρίες;

    Προσπάθησε να βοηθήσεις λίγο τον εαυτό σου, καταλαβαίνω ότι υποφέρεις και είναι κρίμα να βασανίζεσαι με όλα αυτά τα συμπτώματα και τις κρίσεις πανικού.... Όλοι συμφωνούνε ότι πρέπει να λάβεις φαρμακευτική αγωγή για να ηρεμήσουν λίγο τα συμπτώματά σου... αυτό θα σε χαλαρώσει λίγο και θα καταφέρεις να δουλέψεις με την γιατρό σου και τον εαυτό σου μέχρι να το ελέγξεις και να απελευθερωθείς...

    Καλά έκανες και επέλεξες να πάρεις τα χάπια τελικά...
    Ανέπτυξε συνεργασία με το γιατρό σου, ρώτησε για ότι σε απασχολεί και εμπιστέψου την...
    Και κάθε φορά που θα κρατάς κουτί με φάρμακα στο χέρι σου, αντί να διαβάσεις τις παρενέργειες... σκίσε το χαρτάκι και πέτα το... !

    Εύχομαι να έχεις το συντομότερο σημαντική βελτίωση και να μας γράψεις εδώ τα ευχάριστα νέα σου...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι...
    By Dimitra P in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 25-08-2011, 15:40
  2. φοβαμαι.......
    By eftixoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 20-08-2008, 01:23
  3. Φοβαμαι!
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-07-2008, 18:01
  4. ΦΟΒΑΜΑΙ
    By φοβισμενη!!!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-12-2007, 19:27
  5. φοβαμαι
    By fallen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 18-07-2007, 17:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •