κάντε κάτι ενάντια στη θλίψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    κάντε κάτι ενάντια στη θλίψη

    1. βγείτε από το σπίτι
    2. κάντε σπορ
    3. Αγοράστε ένα μικρό ζωάκι που δεν κοστίζει πολλά, π.χ ποντικάκια
    (αγοράστε όμως ένα τεράριουμ, ή ένα κλουβί σίγουρο, γιατί ροκανίζουνε τα πάντα)
    4.Σκεφτείτε κάτι ζεστό που ζήσατε
    5.Γράψτε ένα ποιήμα
    6.Διαβάστε ένα βιβλίο
    7. Κάντε κάτι που δεν κάνατε ποτέ
    8. Νιώστε αγάπη για όλα. Για σας και για τους άλλους, τη ζωή και τη φύση
    9. Κάντε το πρώτο βήμα εσείς, μην περιμένετε να το κάνουνε οι άλλοι
    10. Μην τα παίρνετε όλα προσωπικά,συχνά είναι πρόβλημα του άλλου το πως σας αντιμετωπίζει.)
    11. Προσπαθείστε να συνειδητοποιήσετε τι ακριβώς σας θλίβει και γιατί.

    (Λοιπόν πέρασα από το σκοτάδι τις τελευταίες ημέρες, βρέθηκα στον πάτο και γι αυτό είπα, ως εδώ πια!)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    1. βγείτε από το σπίτι
    2. κάντε σπορ
    3. Αγοράστε ένα μικρό ζωάκι που δεν κοστίζει πολλά, π.χ ποντικάκια
    (αγοράστε όμως ένα τεράριουμ, ή ένα κλουβί σίγουρο, γιατί ροκανίζουνε τα πάντα)
    4.Σκεφτείτε κάτι ζεστό που ζήσατε
    5.Γράψτε ένα ποιήμα
    6.Διαβάστε ένα βιβλίο
    7. Κάντε κάτι που δεν κάνατε ποτέ
    8. Νιώστε αγάπη για όλα. Για σας και για τους άλλους, τη ζωή και τη φύση
    9. Κάντε το πρώτο βήμα εσείς, μην περιμένετε να το κάνουνε οι άλλοι
    10. Μην τα παίρνετε όλα προσωπικά,συχνά είναι πρόβλημα του άλλου το πως σας αντιμετωπίζει.)
    11. Προσπαθείστε να συνειδητοποιήσετε τι ακριβώς σας θλίβει και γιατί.


    (Λοιπόν πέρασα από το σκοτάδι τις τελευταίες ημέρες, βρέθηκα στον πάτο και γι αυτό είπα, ως εδώ πια!)
    Πολυ σωστο αυτο που γραφεις.. και ολα τα υπολοιπα! Χαιρομαι που θες να βγεις απο το σκοταδι και προσπαθεις να το δεις θετικα. Μπραβο σου!

    Καποιος πρεπει να πεσει σε βαθυ σκοταδι για να καταλαβει τελικα καποια πραγματα.. Μέσα απο το σκοταδι μπορεις να αναγεννηθεις αλλα μονο οταν το θελησεις πραγματικα.. Οσοι μενουν ακομα σε αυτο σημαινει οτι ακομα δεν εχουν ετοιμαστει να βγουν να ανναγενηθουν ή επιθυμουν να μεινουν εκει για δικους τους λογους (αυτοι που κλαιγονται και λενε οτι τους φταινε παντα οι αλλοι γι αυτο που εχουν)!

    Ολα αυτα λοιπον που γραφεις ειναι μια πολυ καλη αρχη.. Πρεπει να βλεπουμε τα πραγματα θετικα ακομα και αν δεν ειναι γιατι αυτο μας δινει δυναμη και ελπιδα για να παμε μπροστα.

    Επισης να προτεινω:
    1. Οταν πατε στην θαλασσα κολυμπιστε για ωρα και απολαυστε το
    2. Εισαι σε μερος με ωραια θεα, απολαυσε την και απορροφησε την εικονα
    3. κανε περιπατο σε μερος με κοσμο ή και χωρις οπως μια πλατεια. Κανε περιπατο σε μια παραλια ή στη φυση και απολαυσε το με τον τροπο σου (πινωντας καμια μπυρα ή ενα τσιγαρο ή οπως νιωθει ο καθενας)
    4. Αναψτε ενα αρωματικο και απολαυστε το
    5. παρτε ενα φυτο και φροντιστε το απολαμβανοντας την αναπτυξη του
    6. Απολαυστε εναν ζεστο καφε τις κρυες μερες του χειμωνα σε καποιο μερος του σπιτιου σας που επιθυμειται
    7. Παρτε παζλ και απολαυστε το χτισιμο του

    ...και αλλα πολλα θα μπορουσα να γραψω.. Το κλειδι ειναι να απολαμβανουμε την καθε στιγμη. Να ακουμε τον εαυτο μας και να αφεθουμε..

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Επιτέλους! Αισιοδοξία και θετική στάση. ΜΠΡΑΒΟ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    126
    Ε εντάξει τώρα το απλοποιήσαμε τελείως... μακάρι να πιάνει για εσάς, τι να πω...
    [I][SIZE="1"]Well you're up so high, how can you save me when the dark comes here tonight to take me up my front walk and into bed, where it kisses my face and eats my head...[/SIZE][/I]

  5. #5
    Δεν είναι εύκολο να νιώσουμε καλά όταν το σώμα μας δεν λειτουργεί σωστά και δεν παράγει μόνο του την χαρά που χρειαζόμαστε αλλά αν μπορούμε να βοηθήσουμε στην βελτίωση της διάθεσης τότε υπάρχουν πολλοί τρόποι!Ο καθένας μας είναι διαφορετικός οπότε έχουμε και διαφορετικές ανάγκες.Προσωπικά έχω 3 φυτά στο δωμάτιο μου τα οποία φροντίζω με αγάπη έχω φτιάξει και μια αυτοσχέδια γλάστρα κ έχω βάλει πέτρες μέσα που μάζεψα από την παραλία και την διακόσμησα με σχοινί και χάντρες.Έχω 2 γάτες που μου κάνουν παρέα και με ηρεμούν με τα γουργουρητά τους και θέλω να πάρω και ένα ψαράκι φωσφορούχο που είδα σε ένα petshop (βέβαια μακριά από τις γάτες θα το έχω μην ανησυχείτε) ελπίζω να μην είναι πολύ ακριβό ίσως να έχει καμιά προσφορά λόγω οικονομικής κρίσης .Κανονικά θα ήθελα σκύλο αλλά δεν μπορώ να τον φροντίζω σωστά προς το παρόν.Επίσης μια βόλτα στην παραλία όταν είναι άδεια μου κάνει καλό ακόμα και τον χειμώνα και με βροχή δεν με χαλάει καθόλου.Επίσης άλλες δραστηριότητες όπως: γυμναστική χαλάρωσης ,κολύμπι ,γρήγορο περπάτημα ,χορός στο δωμάτιο μου (όταν είμαι πιο ανεβασμένη) και η δημιουργικότητα σε οποιαδήποτε μορφή της (ζωγραφική,χειροποίητα κοσμήματα,πλέξιμο,κούρεμα αδερφού και της κοπέλας του,αυτοσχέδια διακοσμητικά με υλικά που βρίσκουμε στη φύση) βοηθάνε στο να έχω μια πιο θετική ματιά και πιο γεμάτη ζωή.Βέβαια χρειάζεται προσοχή ώστε να μην χάνουμε πολύτιμη ενέργεια.Και αν θέλετε την γνώμη μου είναι πολύ καλό να κοιμάστε νωρίς και όσο χρειάζεται το σώμα σας ,το ξενύχτι,το αλκοόλ και ο καφές είναι συνήθως επιβαρυντικοί παράγοντες.
    Πολύ ωραίο θέμα διαλέξατε ,ελπίζω σε μεγάλη συμμετοχή και ενθάρρυνση!

Similar Threads

  1. Εναντια στην επιθυμεια για σεξ
    By glafkos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 22-08-2011, 00:26
  2. ΕΓΩ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ - ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 23
    Last Post: 08-04-2011, 17:21
  3. ουσιες εναντια στα αντιψυχωσικα
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-03-2011, 22:45
  4. θλιψη η κατι αλλο?
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 18-08-2010, 23:09
  5. εναντια στο κατεστημενο!
    By κικη in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-2006, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •