Θλιψη στην αθηνα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    Θλιψη στην αθηνα.

    περιεργος ο τιτλος του θεματος,το ξερω,μπορει να εχω την υγεια μου και ανθρωπους να με αγαπανε αλλα δεν την παλευω εδω!!
    μπορει να φταιει οτι ειμαι απο νησι και αγαπω πολυ την θαλασσα.
    διαβασα αυτα που μου γραψατε για τις κρισεις πανικου και ενω δεν επαθα κατι συγκεριμενο παλι,μια ταραχη στους δρομους της αθηνας ,για την φασαρια και αυτα την ειχα
    γιατι μαρεσει γενικα να βγαινω εξω δεν μπορω το καθισιο..
    απλα μου ρθαν τοσο αποτομα ημασταν στην ηρεμια.,στη θαλασσα,το καλοκαιρι στην επαρχια και ξαφνικα ηρθαμε εδω..απο το μπαλκονι εδω ψαχνω να βρω θεα ,να φαινεται λιγο θαλασσα αλλα μπα!εσεις πως χαλαρωνετε και γενικα πως βλεπετε αυτην την πολη?ειμαι υπερβολικη ισως αλλα ομολογω οτι ειμαι αδυναμη αυτην την περιοδο και οπως εγραψε ενα αλλο μελος σε ενα ποστ μου,χρειαζομαι που και που λιγο νταντεμα και εγω και οχι σκληροτητα απο μενα,ακομα και ο φιλος μου δεν ειναι καλυτερα εδω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μεγάλωσα σε μονοκατοικία με κήπο και δέντρα. Γύρω μου παντού φύση, είναι πραγματικά απολαυστικό το τοπίο εδώ. Δεν μπορώ να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι κάποια στιγμή ίσως χρειαστεί να ζήσω σε διαμέρισμα. μπρρρρρ και μόνο που το σκέφτομαι. Αν γίνει τελικά θα προτιμούσα ένα σπίτι με μεγάλο μπαλκόνι ώστε να μπορώ να βάλω γλάστρες και αρκετά ευήλιο.


    Ακόμα απορώ πως οι άλλοι μένουν σε διαμερίσματα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    καλημερα!!
    ειναι το πρωτο σοκ!μετα τις διακοπες..ειδικα αν μενεις κεντρο αθηνας,
    εγω ευτυχως ειμαι στα νοτια και βλεπω και θαλασσα, μ φαινεται κ λιγο εξοχη δεν εχω τετοια προβληματα..σιγουρα μπαινεις 3ανα στην ρουτινα κ στους ρυθμους της αθηνας αλλα ευτυχως υπάρχει και το σκ και κανουμε ενα διαλλειμμα..αν δεν ηταν κ αυτη η καθημερινοτητα της πολης δεν θα απολαμβαναμε κ αυτα τα διαλλειμματα των διακοπων...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Mενω αμπελοκηπους,γινεται χαμος και δεν μπαινω ξανα στην ρουτινα ,μπαινω πρωτη φορα στην ρουτινα,γιαιτ ποτε δεν εχω κατσει αθηνα παραπανω απο 15 μερες και τωρα θα μεινω εδω αλλα που θα παει ,ζουγκλα θα κανω το μπαλκονι και ενα κηπακι που βρηκα...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    sunset εισαι κοντα στην Αλεξανδρας ή πιο πανω ?
    ontopic και μετα μου λετε οτι δεν επηρεαζει το περιβαλλον. αφου και τα δικα μου προβληματα εκει οφειλονται! τοσα χρονια ζω στην Αθηνα, μαθημενος στα σκατα, ειναι δυνατον να μην γινω κι εγω σκατα ?

  6. #6
    Αυτο ακριβως να κανεις...ζουγκλα το μπαλκονακι σας!!! Κατι αλλο που με βοηθαει εμενα, οταν νιωθω οτι πνιγομαι, ειναι η βολτα στην Πλακα... χειμωνα καλοκαιρι.. ειναι σα να εισαι σε νησι..πολυ κοσμος ειναι αληθεια αλλα ξεφευγεις απο την ατμοσφαιρα της μονοτονης μεγαλουπολης.. κ η μεγαλη βολτα απο τον σταθμο ηλεκτρικου Θησειο εως τον σταθμο του μετρο Ακροπολης... Μπορεις να περνας ομορφα κ στην Αθηνα κ μαλιστα χωρις να χαλας λεφτα... ενα κουτακι αναψυκτικου 'η μπυρας απο το περιπτερο κ καθεσαι στα τοιχακια κ βλεπεις τον κοσμο να περνα απο μπροστα σου..εχει κ αρκετους καλλιτεχνες του δρομου...
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Καθε πολη εχει τα θετικα και τα αρνητικα της στοιχεια! Το θεμα ειναι που εστιαζει καποιος και τι τροπους βρισκει για να μπορει να "ξεφευγει" απο τη ρουτινα της καθημερινοτητας που του προσφερει απλοχερα η καθε πολη!
    Οπως ανεφερε κι η πιεσμενη,η Αθηνα παρεχει στους κατοικους της και ομορφα μερη χαλαρωσης αρκει να εχεις τη θεληση να τ'ανακαλυψεις!
    Πισω απο ενα γκριζο τοπιο,σιγουρα θα υπαρχουν και μερικες πινελιες ζωηρων χρωματων!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    προς ψυχικο ,αλλα anyway δεν εχει σημασια αυτο.αυτες τις μερες εχω γιατρους εχω τη μανα μ που ρθε και κεινη για δουλειες και να με δει,και δεν εχει μετρο την μια ταξι την αλλη,
    ολα ασχημα μια ταλαιπωρια και οταν γυρνας σπιτι ειναιι σαν να γυρισες και εγω δεν ξερω απο που,αφηστε που τα προβληματα μας εχουν χειροτερεψει εδω,
    ναι μιζερα τα λεω,αλλα ειναι ασχημη πολη,ετσι ειναι...
    τα λεωφορεια αθλια αλλα εχω καιρο να μπω παλι καλα..παλι καλα
    ευχαριστω για τις ιδεες που μου δωσατε οταν βρω ηρεμια θα τις εφαρμοσω...
    μαρεσουν τα ωραια μερη η αληθεια ειναι οπως σε ολους απλα μερικες κοπελες ειναι
    πιο...city girl s να το πω ετσι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    και μετα μου λετε οτι δεν επηρεαζει το περιβαλλον. αφου και τα δικα μου προβληματα εκει οφειλονται! τοσα χρονια ζω στην Αθηνα, μαθημενος στα σκατα, ειναι δυνατον να μην γινω κι εγω σκατα ?
    Ααα ρε ΚΕΝΟ! Ξεκολλα επιτελους! Αν θες τοσο πολυ να φυγεις....τι περιμενεις πια?
    Αντε να σου αφιερωσω κι ενα τραγουδακι:

    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Συμφωνα με τουριστικα περιοδικα η Αθηνα ειναι απο τις πιο ασχημες και δυσκολες πολης να ζει καποιος ! αυτο ομως δεν τις αφερει τα πολλα και ωραια τοπι της !

    Ειπες μενεις Αμπελογκαρντεν¨) και εχεις παραπονο απο παρκα και μεροι να αραξεις με το δεσμο σου , η με παρεα? δεν ξερω σε ποια γειτονια των Αμπελοκηπον μενεις αλλα οπου και να εισαι ο χρονος για ενα απο τα παρκα δεν ειναι πανω απο 3 λεπτα με το ποδυλατο και 5-10 με τα ποδια ! Η πλατεια μαβιλη με τα ψηλα και σπανια για πολη δεντρα της ειναι ενα ωραιο μερος να αραξεις με παρεα, αν θες παρκο εχεις λιγο πιο πανω απο τις αρχες της Μεσογειου το παρκο στο Γουδι ,αν και δεν ειναι -μου φαινετε ανοιχτο συνεχεια - αν καταιβεις πρως το μεγαρο δλδη μια σταση με το μετρο ,βγαινεις στο πιο ωραιο παρκο της Αθηνας και ισως της Ευρωπης! το παρκο της Ελευθεριας ! ολοκαινουργιο με καταπληκτικους κηπους ,με ωραια μονοπατια και ενα υπεροχο μπαρακι -εστιατοριο! Λιγο πισω απο αυτο υπαρχει ο Λυκαβητος-τα λογια ειναι περιττα - με το ψηλοτερο εκκλησακι στο λεκανοπεδιο ! Ενα αλλο παρκακι καβατσα και μες στους αμπλεκογκαρντεν ειναι τερμα στην Λαιου. Λιγο πιο πανω απο εκει ,απεναντι απο το γεροκομειο ειναι το παρκο Λαμπσα Ευστρατιου . Τελος το ανακαινισμενο πεδιον του Αρεως οπου ειναι παντα ανοιχτο και περιπετειωδης ! καμια φορα και επικινδυνο ομως!

    Αυτα λοιπον για την "ασχημη" πολυ που λες, κανε μια βολτα σε αυτα τα μεροι και θα αλλαξεις γνωμη , ΑΑ! ξεχασα και το Στρεφη , εκει ειναι ζουγκλα ομως ¨)χεχε .

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Πολυ καλα τα λεει ο Νικολας ,οπως παντα ! ειναι μουρλια το Αμστερνταμ! δεν βαριεσαι ποτε!! ειναι η πρωτευουσα καθε ανωμαλιας !¨) καθε παραξενιας ! η πρωτευουσα του εμποριου εκει βρησκεις οτι υπαρχει στην γη!! Ειναι η πρωτευουσα των ναρκωτικων και καθε ουσιας ! εχει τρελα κλαμπ και κανενα ιδως μουσικης δεν μενει παραπονεμενο σε σχεση με την Αθηνα μας που εκει εχει κακο στορυ!
    Αν και εχει τοσα καλα το Αμστερνταμ για μενα η Αθηνα ειναι αλλη φαση! ο ηλιος δεν πεφτει στις 4,00 το μεσημερι χεχεχε ! σε 15 λεπτα μπορεις να κανεις μπανιο στην θαλασσα , βεβαια δεν ξερω τα συγκεκριμενα συνορα της πολης Αμστρνταμ για να πω αν ολα οσα μπορεισ να κανεις ειναι μεσα στα ορια της ,Η Αθηνα εχει πολλα κακα! εχει πολυ βρομα , εχει πολυ αστυνομια ,εχει πολλα αμαξια και καυσαεριο ,ασε που τα πιο πολλα κτιρια ειναι αθλια ! πιστευω οτι οι αρχιτεκτονες της δεκαετιας του '60 & '70 διαγωνίζονταν ποιος θα κανει το πιο ασχημο σχεδιο!! δεν εξηγειτε αλλιως ρε παιδια !!

    Αυτα και αλλα πολλα για την Αθηνα ,οπου δεν ειπα τιποτα για την μεταμορφωση της οταν βραδιασει !¨) αυτα δεν λεγοντε ,μαλον δεν γραφοντε ποσο μαλον απο εμενα που δεν εχω και τοσο καλη μεταφορα στα γραπτα , τα βραδια στην Αθηνα βλεποντε και γινοντε δεν γραφοντε !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Καμιά πόλη στον κόσμο δεν συγκρίνεται με την Ρώμη. Δεν έχω πάει αλλά επειδή έχω τρέλα με την Ιταλία και έχω διαβάσει πολλά πράγματα είναι σαν να έχω πάει. Τόσα όμορφα τοπία, τόσο όμορφες πλατείες, υπέροχη αρχιτεκτονική. Παραδεισένια πόλη! Την λατρεύω!


    Σημ: (και επειδή είναι και τουριστική πόλη τα μπαράκια είναι ανοίχτα και μετά τις 12)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    48
    ολα τα μερη ειναι ομορφα αρκει να βρουμε την ομορφια τους ολοι μας εχουμε θαυμαση την ακροπολη την ομορφια της οταν το φεγγαρι λαμπει απο πανω της.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    παιδια θα αρχισω να αναθεωρω δεν λεει! πρωτον αν και ο πατερας μου γκρινιαzει για να βοηθησει για μετακομισες και τετοια,παλιτην λυση την εδωσε η μανα
    θα πληρωσει μια γυναικα Πλ λιγα για να μην κατεβουμε και δωσουμιε και ειστηρια να παρει και τα υπολοιπα να τα μαζεψει,οποτε οκ με αυτο
    πηγαμε σημερα να παρουμε κατι και πηγαμε σε ενα παρκο στο ψυσικο και μαρεσε πολυ!και ηταν καλα.λεω μηπως πρεπει να συνηθιζω!

    να και μια φωτο!!

    http://imageshack.us/photo/my-images...041149710.jpg/

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Πραγματικά η Αθήνα,και ειδικά το κέντρο,δεν παλεύεται.Πνίγεσαι εκεί μέσα.Παντού βρωμιά,μετανάστες,πρεζόνια ,αυτοκίνητα,φασαρία,φοβάσα� � και τη σκια σου εκεί πέρα.Πραγματικά στην Αθήνα αν δεν σπουδάζεις ή δεν δουλεύεις δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος να μένεις εκεί.Εγώ ευτυχώς ξαναγύρισα Σαλόνικα,όχι βέβαια ότι κι εδώ είναι κανας παράδεισος,αλλά μπουρδέλο σαν την Αθήνα δεν είναι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχίατρος/ψυχοθεραπευτής στην Αθήνα
    By MCCoolguy in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 26-08-2011, 12:54
  2. Τα περιστέρια στην Αθήνα
    By ΝεοΞεκινημα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 28-07-2011, 16:41
  3. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 21:57
  4. Ψαχνω γιατρό στην αθηνα
    By mary_jane in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-07-2009, 13:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •