Πώς αισθάνεστε τώρα; - Page 312
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 312 of 837 FirstFirst ... 212262302310311312313314322362412812 ... LastLast
Results 4,666 to 4,680 of 12551
  1. #4666
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Τουλάχιστον θα είσαι σε καμιά ωραία χώρα, να πηγαίνεις καμιά βολτούλα και να αλλάζεις παραστάσεις?
    Το δικό μου διάβασμα θέλει καθαρό μυαλό, και για να το έχω πρέπει να έχω καλή ψυχολογία, οπότε.... φαύλος κύκλος!
    Να σου πω, ότι πάνω από 2 ώρες με το ζόρι και καταπίεση δεν μπορώ με τίποτα να διαβάσω? τέτοια άρνηση.... ενώ προ 5ετίας χτύπαγα 12ωράκι στη δουλεια και ως φοιτήτρια 10ωράκια άνετα?

  2. #4667
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Lena , δεν το ξερω το θεμα , δλδ αν χρειαζεσαι ψυχολογο για να σε βοηθησει να διαβασεις για περασεις το μαθημα , γιατι επι εποχης μου τα πραματα ηταν πολυ ευκολα , κ με λιγο διαβασμα , αν ησουν καλος , επαιρνες πτυχιο . Ουδεποτε ειχα ακουσει για συμμαθητη μου που κατεληξε σε ψυχολογο για τετοια αιτια . Σημερα αν κρινω απο τανηψια μου , τα φορτωνουν πολυ τα παιδια , απτο λυκειο κιολας .

    Ηow , πως σου περασε απτο μυαλο οτι σε θεωρω σκυλα ? καθε αλλο , μου φαινεσαι γλυκυτατη κ συμπαθεστατη . Ειναι καλο που εχεις φιλοδοξιες κ στοχους , κ εγω ετσι ημουν , κ τους πετυχα . Τι ακριβως ειναι το αντικειμενο σου ?

  3. #4668
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Για διαχείριση άγχους, ίσως? για προβλήματα αυτοπειθαρχίας?

  4. #4669
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    παιδιά και εδώ μια από τα ίδια. Μόλις γύρισαν κάτι δικοί μου από τα χωριά και μου είπαν την κατάσταση που επικρατεί, τη συμπεριφορά και τις συζητήσεις των συγγενών.
    Μα τι στο καλό, τελικά δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να προστατευτούμε από εξωτερικούς παράγοντες, αφού τα εμπόδια μιας αξιοπρεπούς συμβίωσης με τους συνανθρώπους μας, πόσο μάλλον με το σοι, είναι εσωτερικά..Και κατ'επέκταση αυτός ο εσωτερικός εχθρός είναι και ο εαυτός μας. Εγώ το αποφάσισα, θα ασχολούμαι μόνο όσο μπορώ με τα δικά μου ελλατώματα και
    θα αφήσω των αλλονών. Πιστέψτε με πως αν το κάναμε όλοι αυτό δεν θα μας έμενε καν χρόνος να αντιστρέψουμε όλοι αυτή την ενέργεια κριτικής σε άλλους.

    Όσον αφορά το διάβασμα, κγω πρέπει να ξεκινήσω.. Οποιαδήποτε κόλπο για καλή συγκέντρωση είναι καλοδεχούμενο..

  5. #4670
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Τουλάχιστον θα είσαι σε καμιά ωραία χώρα, να πηγαίνεις καμιά βολτούλα και να αλλάζεις παραστάσεις?
    Το δικό μου διάβασμα θέλει καθαρό μυαλό, και για να το έχω πρέπει να έχω καλή ψυχολογία, οπότε.... φαύλος κύκλος!
    Να σου πω, ότι πάνω από 2 ώρες με το ζόρι και καταπίεση δεν μπορώ με τίποτα να διαβάσω? τέτοια άρνηση.... ενώ προ 5ετίας χτύπαγα 12ωράκι στη δουλεια και ως φοιτήτρια 10ωράκια άνετα?
    Ομως με το περασμα των χρονων, αυτο ειναι κατι συνηθες. Αλλες αντοχες στα 20, αλλες στα 25, στα 30 και παει λεγοντας. Ομως, εχω συνεχεια την ιστορια μιας ειδικευομενης στο μυαλο μου, η οποια εγινε γιατρος με κατατακτηριες, αφου τελειωσε δηλαδη και αλλη σχολη, τεσσερα χρονια, η οποια ηταν ειδικευομενη ψυχιατρος, με τρια παιδια, εχασε τους γονεις της και δεν ειχε καμια βοηθεια, πολλες φορες μπορουσε να διαβασει μονο αφου τα παιδια κοιμοντουσαν. Παρολαυτα ηταν εξαιρετικη στη δουλεια της, γνωριστηκαμε σε ενα νοσοκομειο, πριν καν παρω το πτυχιο μου. Καθε φορα που σκεφτομαι να τα παρατησω, μου ερχεται στο μυαλο η καλοσυνατη οψη της και σαν να μου δινει κουραγιο να μην τα παρατησω.

    Γιατρος δεν εγινα εν τελει, συνεχισα ομως τις αλλες σπουδες μου. Και δεν τα παρατησα ουτε στα παρα πολυ χαλια μου. Δεν ξερω αν θα σε βοηθουσε Λενα, αλλα εγω για να παρω το motivation να συνεχισω, προσπαθω να με φανταστω εκει που θελω να φτασω και κατι γινεται μεσα μου. Δε γνωριζω εαν το να φανταζεσαι πχ να αγορευεις ή να αθωωνεις ανθρωπους σου αρεσει σαν εικονα, ομως σιγουρα θα ηταν αρκετα μεγαλο κινητρο, στην περιπτωση βεβαια που αγαπας πολυ το αντικειμενο σου.
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  6. #4671
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    undetermined , Τι εννοεις με τα γκαζιδια ακριβως ?
    Κοιτα υπαρχει ο καλος και ο ευγενικος τροπος για να εξηγησεις κατι σε καποιον, οταν ομως αυτος δε το καταλαβαινει οση ευγενεια και να δειξεις, τοτε πρεπει να του το δειξεις με τον ασχημο (γκαζιδια)

  7. #4672
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    εγω για να παρω το motivation να συνεχισω, προσπαθω να με φανταστω εκει που θελω να φτασω και κατι γινεται μεσα μου. Δε γνωριζω εαν το να φανταζεσαι πχ να αγορευεις ή να αθωωνεις ανθρωπους σου αρεσει σαν εικονα, ομως σιγουρα θα ηταν αρκετα μεγαλο κινητρο, στην περιπτωση βεβαια που αγαπας πολυ το αντικειμενο σου.
    Visualization που λένε και στα σχετικά σάιτς... το έχω διαβάσει αλλά δεν μου βγαίνει, το νιώθω πολύ μακρινό, πολύ ξένο, πολύ αλλού - δεν ξέρω πώς αλλιώς να το χαρακτηρίσω... νιώθω ότι έχω πιάσει πάτο και δεν έχω κίνητρο να ανέβω

  8. #4673
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Το νιωθεις μακρινο και ξενο διοτι δεν σε εκφραζει πια; Ή μηπως νιωθεις οτι εχεις μεινει πισω λογω χρονων;

    Εαν ισχυει το πρωτο, τοτε ειναι απολυτα φυσιολογικο να πιεζεσαι τοσο πολυ.

    Εαν ισχυει το δευτερο, καλο θα ηταν να το αποβαλλεις τελειως απο πανω σου, διοτι θα πω την πολυ κλισε αλλα τοσο αληθινη φραση, οτι ποτε δεν ειναι αργα. Και υπαρχουν χιλιαδες φωτεινα παραδειγματα που μπορουν να στο επιβεβαιωσουν.
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  9. #4674
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Για διαχείριση άγχους, ίσως? για προβλήματα αυτοπειθαρχίας?
    Aν κρινω εξ ιδιων , την αυτοπειθαρχια την εχεις η δεν την εχεις . Οταν ειχα να διαβασω για κανα test , κλεινομουν στο δωματιο μ , κ διαβαζα 12ωρο non-stop . Τωρα για την διαχειρηση αγχους , αν το αγχος δεν ειναι διαχειρησημο , πραμα το οποιο δεν πιστευω , αλλα αν αισθανεσαι ετσι , εμενα μου περιττευει , πιθανον ενας καλος ψυχολογος να βοηθαγε , αλλα αντε βρες τον καλο .

  10. #4675
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    'Oxi, η δουλειά στην οποία στοχεύω να μπω με εκφράζει απόλυτα, δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο...
    απλά νιώθω ότι η λογική του διαβάσματος, το πρόγραμμα, το στρώσιμο κάθε μέρα στα βιβλία δεν με εκφράζει.
    νιώθω ότι αντί να ζω, διαβάζω..........
    Ότι έχω μείνει πίσω, όχι ακριβώς...ότι έχω χάσει 3 χρόνια για το τίποτα, ναι με πληγώνει.

  11. #4676
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    How , τελικα τι ειναι το αντικειμενο των σπουδων σου , κ οι στοχοι σου ?

    Lena , εσενα ποιο ειναι ?

    Εγω σπουδασα οικονομικα , κ ασxοληθηκα με το shipping.

  12. #4677
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    νομική έχω τελειώσει, δούλευα για 6 χρόνια περίπου, και οι εξετάσεις που αναφέρω δεν έχουν σχέση με πτυχίο, είναι διαγωνισμός για να μπεις σε συγκεκριμένη θέση... σαν τις εξετάσεις του δικαστικού, του διπλωματικού, της δημόσιας διοίκησης...

  13. #4678
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    νομική έχω τελειώσει, δούλευα για 6 χρόνια περίπου, και οι εξετάσεις που αναφέρω δεν έχουν σχέση με πτυχίο, είναι διαγωνισμός για να μπεις σε συγκεκριμένη θέση... σαν τις εξετάσεις του δικαστικού, του διπλωματικού, της δημόσιας διοίκησης...
    Α, με συγχωρεις, δεν ειχα καταλαβει καλα. Αρα το θεμα ειναι να συγκεντρωθεις για να περασεις τις εξετασεις. Δεν θελεις να δουλευεις πια οπως δουλευες επι εξι χρονια ή θες να πας ενα επιπεδο πιο πανω με αυτες τις εξετασεις;
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  14. #4679
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by Kortha View Post
    παιδιά και εδώ μια από τα ίδια. Μόλις γύρισαν κάτι δικοί μου από τα χωριά και μου είπαν την κατάσταση που επικρατεί, τη συμπεριφορά και τις συζητήσεις των συγγενών.
    Μα τι στο καλό, τελικά δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να προστατευτούμε από εξωτερικούς παράγοντες, αφού τα εμπόδια μιας αξιοπρεπούς συμβίωσης με τους συνανθρώπους μας, πόσο μάλλον με το σοι, είναι εσωτερικά..Και κατ'επέκταση αυτός ο εσωτερικός εχθρός είναι και ο εαυτός μας. Εγώ το αποφάσισα, θα ασχολούμαι μόνο όσο μπορώ με τα δικά μου ελλατώματα και
    θα αφήσω των αλλονών. Πιστέψτε με πως αν το κάναμε όλοι αυτό δεν θα μας έμενε καν χρόνος να αντιστρέψουμε όλοι αυτή την ενέργεια κριτικής σε άλλους.

    Όσον αφορά το διάβασμα, κγω πρέπει να ξεκινήσω.. Οποιαδήποτε κόλπο για καλή συγκέντρωση είναι καλοδεχούμενο..
    Αγαπητο μελος, μενεις οντως εκει που ειναι η τοποθεσια σου; Και αν ναι, τι σπουδαζεις εκει;
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  15. #4680
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Σωστά, ας τους σκοτώσουμε λοιπόν όλους τους "χαζομάγκες" και νταήδες.
    δε χαλαρωνεις λιγο λεω εγω τι ειναι αυτα που γραφεις κατσε σπιτακι σου λεω εγω δες καμια ταινια να χαλαρωσεις και ασε τις καταστροφικες σκεψεις....
    Last edited by αλεξανδρος_77; 19-08-2013 at 17:40.

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 13:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 02:50
  3. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 23:52
  4. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •