Πώς αισθάνεστε τώρα; - Page 317
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 317 of 837 FirstFirst ... 217267307315316317318319327367417817 ... LastLast
Results 4,741 to 4,755 of 12551
  1. #4741
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Ατομα ανεξαρτητου ηλικιας που με κουρασαν. Ανθρωποι που δεν φερονται οπως θα ηθελα. Θα μου πειτε, επιλογες ειναι αυτες....
    Χάου, σε ποιό συμβόλαιο ή συμφωνία που κάνουμε με τη ζωή αναφέρεται πως οι άλλοι οφείλουν να μας φέρονται όπως θα θέλαμε?
    Η μόνη επιλογή μας είναι το πώς θα φερθούμε εμείς στους άλλους. Αυτό όμως δε μας παρέχει καμμία εγγύηση οτι και οι άλλοι θα μας φερθούν ανάλογα. Αν το συνειδητοποιήσουμε αυτό, θα γλυτώσουμε από πολύ πόνο και απογοητεύσεις...

  2. #4742
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Nick Cave,
    όλα σου τα μηνύματα είναι ένα και ένα! Χαίρομαι να σε διαβάζω!
    Είσαι από τις φωτεινές εξαιρέσεις αυτού του φόρουμ!

    Σήμερα νιώθω απογοητευμένη.... έχω μια γνωστή, καλός χαρακτήρας, μορφωμένη κοπέλα, η οποία εγκατέλειψε δουλειά και ζωή και έχει μπλέξει για τα καλά με την ψυχωσική μάνα της που δεν δέχεται να πάει σε γιατρούς ή να πάρει φάρμακα. 24 ώρες το 24ωρο δίνει αγώνα ενάντια στα παράλογα και δυστυχώς δεν δέχεται βοήθεια, είναι ξεροκέφαλη!, η κοπέλα εννοώ...
    ουφφφφφφ

  3. #4743
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Χάου, σε ποιό συμβόλαιο ή συμφωνία που κάνουμε με τη ζωή αναφέρεται πως οι άλλοι οφείλουν να μας φέρονται όπως θα θέλαμε?
    Η μόνη επιλογή μας είναι το πώς θα φερθούμε εμείς στους άλλους. Αυτό όμως δε μας παρέχει καμμία εγγύηση οτι και οι άλλοι θα μας φερθούν ανάλογα. Αν το συνειδητοποιήσουμε αυτό, θα γλυτώσουμε από πολύ πόνο και απογοητεύσεις...
    Σε κανενα συμβολαιο, γι αυτο και ειπα επιλογες ειναι....εσυ μπορει να εισαι ο καλυτερος ανθρωπος και οι αλλοι να σου φερονται χαλια. Αλλα οχι, το λαθος παλι δικο σου ειναι, δικο σου που τους αφηνεις.
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  4. #4744
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Λένα, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
    Αναφορικά με το θέμα της φίλης σου, είναι κάτι που με απασχολεί κι εμένα, μόνο που αφορά στον πατέρα μου, ο οποίος έχει χρόνια κατάθλιψη, αλλά αρνείται να επισκεφτεί ψυχοθεραπευτή. Το ζήτημα είναι κατά πόσο μπορείς να βοηθήσεις κάποιον που δε θέλει να βοηθηθεί. Ξέρω, είναι η αγάπη, η αίσθηση του καθήκοντος, αλλά πού μπαίνουν τα όρια ανάμεσα στη φροντίδα για τη ζωή του ανθρώπου σου και στη δική σου ζωή? Σίγουρα πάντως η φίλη σου τα έχει ξεπεράσει...

  5. #4745
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Σε κανενα συμβολαιο, γι αυτο και ειπα επιλογες ειναι....εσυ μπορει να εισαι ο καλυτερος ανθρωπος και οι αλλοι να σου φερονται χαλια. Αλλα οχι, το λαθος παλι δικο σου ειναι, δικο σου που τους αφηνεις.
    Οχι κορίτσι μου, δεν είναι δικό σου το λάθος που τους αφήνεις. Το λάθος είναι που απογοητεύεσαι μετά.
    Δε μπορείς να αποκλείσεις τους πάντες από τη ζωή σου, σωστά? Απλά να είσαι πιό προσεκτική με τις επιλογές σου και να έχεις υπ' όψη σου πως αν κάποιος δε σου φερθεί καλά, μπορεί να έχει εκείνος πρόβλημα. Ολα μέσα στο παιχνίδι είναι..

  6. #4746
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    . Το ζήτημα είναι κατά πόσο μπορείς να βοηθήσεις κάποιον που δε θέλει να βοηθηθεί. Ξέρω, είναι η αγάπη, η αίσθηση του καθήκοντος, αλλά πού μπαίνουν τα όρια ανάμεσα στη φροντίδα για τη ζωή του ανθρώπου σου και στη δική σου ζωή? Σίγουρα πάντως η φίλη σου τα έχει ξεπεράσει...
    Δεν μπορείς να τον βοηθήσεις...
    Νομίζω ότι αυτή η κοπέλα έχει χάσει την αίσθηση του εαυτού της από το συνεχές ψυχωσικό μπούρου-μπούρου που ακούει καθημερινά από τη μάνα της. Μόνο τα έχει ξεπεράσει? τα έχει χάσει τελείως. Το κακό είναι ότι έχασε τη δουλειά της στην Αθήνα, η μάνα δεν την αφήνει να βρει άλλη δουλειά, την κρατάει στο χέρι με εκβιασμούς του τύπου αν φύγεις - τραβιέσαι με αλήτες, έχει μαζέψει οφειλές παντού, και κάπου νιώθω ότι έχει αφεθεί...
    Τής είχα πει για μια δουλειά το Πάσχα και την είχε απορρίψει! ενώ είχε τηλεφωνήσει σε όλους τους γνωστούς παρακαλώντας να τη δανείσουν. Η μάνα της από την άλλη νιώθει ότι την προστατεύει...

    πού μπαίνουν τα όρια ανάμεσα στη φροντίδα για τη ζωή του ανθρώπου σου και στη δική σου ζωή?
    ειλικρινά δεν ξέρω... είναι τόσο δύσκολο να το αποφασίσεις.
    Όταν είχα τη μαμά μου στο νοσοκομείο, ήμουν εκεί από τις 6+ το πρωί ως τις 11 το βράδυ. Παράτησα τα πάντα φυσικά και δουλειά και φίλους και εξόδους. Είχα πει ότι θα το κάνω για ένα χρόνο. Αν δεν βελτιωθεί ως τότε, παραιτούμαι. Τελικά έφυγε από τη ζωή στους 8 μήνες...
    Ένας γνωστός μου έχει τους γονείς του με αλτσχαιμερ. Εχει γυναίκα εσωτερική να τους φροντίζει. Βέβαια αγχώνεται αλλά συνεχίζει τη ζωή του.
    Νομίζω ο καθένας βρίσκει τα δικά του όρια, ποσο μπορεί να δώσει...αλλά είναι πολύ δύσκολο.

  7. #4747
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Λένα, το θέμα είναι τι οδήγησε τη φίλη σου σε μιά τέτοια πράξη αυταπάρνησης. Σίγουρα όχι μόνο η επιθυμία της να βοηθήσει τη μητέρα της, αφού είναι βέβαιο πως δε βοηθάς έναν άνθρωπο (και δη ψυχωσικό) όταν ρίχνεις νερό στο μύλο της προβληματικής στου συμπεριφοράς. Απλά τον εμποδίζεις από την όποια πιθανότητα που έχει να θεραπευτεί. Αρα, η φίλη σου κρύβεται πίσω από το πρόβλημα της μητέρας της...

  8. #4748
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    ο πρωην αρραβωνιαστικος μου παντρευεται.... Μαλιστα.

    Ωραια παμε.



    Και στα δικα σας αλανια μου. Και στα δικα σας.
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  9. #4749
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    http://www.youtube.com/watch?v=NCr_r22mUsQ

    Think positive! απαλλάχτηκες! τα καλύτερα έρχονται!

  10. #4750
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Χαχαχαχαχα....α ρε Λενα, να σαι καλα....


    η αληθεια ειναι οτι στην αρχη επαθα ενα μικρο σοκ, αν και πραγματικα δεν υπηρχε περιπτωση να γυρνουσα ποτε σε αυτη την ιστορια, διοτι την ειχαμε τραβηξει απο τα μαλλια και δεν σωζοταν.


    Οπως και να χει......θα αλλαξουν ολα συντομα....το πιστευω.....
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  11. #4751
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Και στα δικά μας οι λεύτερες!!! :Ρ

  12. #4752
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Έλα στον παππού, μωρό μου έλα στον παππού σ' αυτόν που τα `χει όλα και μην κοιτάς αλλού!!

    mnimonio , undetrminεd k Ακμηνη , χαιρομαι που σας διασκεδαζω !!!!!!!!!!!! χαιρομαι διοτι ειστα καλοπροαιρετες . Ακομη κ η μνημονιο , ειμαι σιγουρος οτι πισω απο τις ειρωνιες , κρυβει μια ευαισθητη ψυχη .
    Last edited by Macgyver; 25-08-2013 at 21:25.

  13. #4753
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Χάου, σε ποιό συμβόλαιο ή συμφωνία που κάνουμε με τη ζωή αναφέρεται πως οι άλλοι οφείλουν να μας φέρονται όπως θα θέλαμε?
    Η μόνη επιλογή μας είναι το πώς θα φερθούμε εμείς στους άλλους. Αυτό όμως δε μας παρέχει καμμία εγγύηση οτι και οι άλλοι θα μας φερθούν ανάλογα. Αν το συνειδητοποιήσουμε αυτό, θα γλυτώσουμε από πολύ πόνο και απογοητεύσεις...
    nick cave , οταν με το καλο παντρευτεις , ελα να τα ξαναπεις αυτα !!!!!!!

  14. #4754
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=howtodream8;453123]ο πρωην αρραβωνιαστικος μου παντρευεται.... Μαλιστα.

    Ωραια παμε.

    Καλα βρε συ how , ποτε προλαβες κ αρραβωνιαστηκες . Εισαι ' γρηγορο πιστολι '!!!! . Εγω στα 52 μ , ουτε καν came close to .

  15. #4755
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Roses are red,
    Violets are blue,
    I feel like shit,
    Most of you do too.
    But we dont care,
    We live in greece,
    We eat muzaka,
    And talk about peace.
    No not exactly,
    We just play nice,
    Because we are hungry,
    And we cant do otherwise.

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 13:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 02:50
  3. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 23:52
  4. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •