Πώς αισθάνεστε τώρα; - Page 510
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 510 of 837 FirstFirst ... 10410460500508509510511512520560610 ... LastLast
Results 7,636 to 7,650 of 12551
  1. #7636
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Quote Originally Posted by rea View Post
    αρα προσαρμοζω το μυαλο μου στην ευθυνοφοβη πραγματικοτητα που μου επιβαλλουν οι αλλοι και δεν βλέπω το λαθος που κρυβεται απο πισω... σωστα?
    Nαι στην ουσια αυτο γινεται, παντα πεταμε το μπαλακι των ευθυνων μας σε αλλους, με λιγα λογια παντα φταινε οι αλλοι και ποτε εμεις.

  2. #7637
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Όχι ακριβώς. Φοβάμαι πως θα φοβηθώ και θα εκτεθώ ή θα τρελαθώ ή θα πεθάνω. Π.χ. λέει η εμμονή μου να δω τι γράφω, αν δεν δω, φοβάμαι πως έχω κάνει λάθος και νιώθω τρομερή υπερένταση πως έχω κάνει κάτι κακό. Δεν νιώθω να μου επιβάλλεται κάποιος εξωτερικά, νιώθω πως το μυαλό μου θέλει να ελέγξει αλλά εγώ, δεν αντέχω άλλο να ελέγχω!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #7638
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Nαι στην ουσια αυτο γινεται, παντα πεταμε το μπαλακι των ευθυνων μας σε αλλους, με λιγα λογια παντα φταινε οι αλλοι και ποτε εμεις.
    εκτος απο την περιπτωση του καταθλιπτικου που εμεις φταιμε για ΟΛΑ, αλλα τελικα και αυτο είναι σαν να λέμε οτι εμεις δεν φταιμε σε τιποτα..αλλα και πάλι ειναι δυσκολο να το περιορίσεις...τελικα που φταιω εγω...εφοσον δεδομενων των συνθηκων την δεδομενη στιγμη πάντα πιστευουμε οτι κανουμε τ σωστο

  4. #7639
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Όχι ακριβώς. Φοβάμαι πως θα φοβηθώ και θα εκτεθώ ή θα τρελαθώ ή θα πεθάνω. Π.χ. λέει η εμμονή μου να δω τι γράφω, αν δεν δω, φοβάμαι πως έχω κάνει λάθος και νιώθω τρομερή υπερένταση πως έχω κάνει κάτι κακό. Δεν νιώθω να μου επιβάλλεται κάποιος εξωτερικά, νιώθω πως το μυαλό μου θέλει να ελέγξει αλλά εγώ, δεν αντέχω άλλο να ελέγχω!
    οκ και στην περιπτωση που εχεις γραψει κατι λαθος εδω... ποιο ειναι το χειρότερο σεναριο σου...οτι προσβαλλες καποιο μελος... οτι καποιος θα σου επιτεθει λεκτικα? τι σεναρια κανει ο φοβος σου?

  5. #7640
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Η με απλά λόγια σκέψου σε τι εξυπηρετεί αυτός ο φόβος και αυτή η εμμονη? Ειναι πουθενά βοηθητική? Αν το σκεφτείς έτσι οσως της δώσεις λιγότερη αξία......( αυτό είναι το σωστο αλλά καιγω δεν τοχω πετύχει ακόμη). Αυτό όμως που έχω αντιληφθεί απο την ιψδ ειναι ότι στην ουσία επιβάλλουμε στον εαυτο μας να σκέφτεται έτσι για να ξεφύγουμε απο τη δυσάρεστη καθημερινοτητα μας.....και επίσης αυτές οι σκέψεις τρέφονται απο το μεγάλο μας φόβο αυτόν της εγκατάλειψης....διότι και ο φόβος τρέλας εγκαταλειψη προμεινυει.....

  6. #7641
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Νομίζω πως θα προσβάλλω κάποιο μέλος ή πως θα εκτεθώ και θα είμαι κακός άνθρωπος ή πως θα βάλω κάποια προσωπική πληροφορία που θα εκθέσει εμένα ή κάποιον άλλο. Μου είναι πολύ δύσκολο δυστυχώς. Και η οικογένεια μου, νιώθω πως δεν με βοηθά. Μου ασκούν τρομερή κριτική και καυγαδίζουν συνεχώς μεταξύ τους για μαλακίες. Σήμερα όλη μέρα έλειπα και τώρα απλά κλαίω..
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  7. #7642
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Και να γίνει αυτό δεν πειράζει.....δεν χάλασε κιο κόσμος...

  8. #7643
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Νομίζω πως θα προσβάλλω κάποιο μέλος ή πως θα εκτεθώ και θα είμαι κακός άνθρωπος ή πως θα βάλω κάποια προσωπική πληροφορία που θα εκθέσει εμένα ή κάποιον άλλο. Μου είναι πολύ δύσκολο δυστυχώς. Και η οικογένεια μου, νιώθω πως δεν με βοηθά. Μου ασκούν τρομερή κριτική και καυγαδίζουν συνεχώς μεταξύ τους για μαλακίες. Σήμερα όλη μέρα έλειπα και τώρα απλά κλαίω..
    μερικες φορες και μαλλον ειναι λάθος, αλλα εγω το πιστευω, αισθανομαι οτι η καταθλιψη μας επέλεξε. έχουμε εκεινο το χαρακτηριστικο γνώρισμα που μας κάνει τέλειο θήραμα για την λεία της. την ενσυναίσθηση..συμμετεχουμε και ξαναζουμε μέσα μας τις ψυχικές εμπειρίες των γύρω μας... είναι ενα φυσικο ενστικτο στα ζωα.. το οποιο δεν υπάρχει το ιδιο εντονο και στους ανθρωπους... σε καποιους όμως ειναι σε τέτοιο βαθμο...που πολλες φορες μας εξαντλει. και ακομα και αν δεν συμβαινει κατι μπροστα στα ματια μας...το λαμβανουμε σαν ενεργεια.
    σημερα ολη μερα οι φονεις σου τσακωνόντουσαν...και εσυ δεν εχεις τοποθετησει τα καταληλα φιλτρα μεσα σου για να προστατευθεις απο αυτην την ενεργεια που σε πλυμμηρίζει..
    και δεν το καταλαβαινεις και το εκλογικευεις σε κατι διαφορετικο, κατι μου μπορεις να δεις να νιωσεις.
    στο ειπα η μερα είναι καπως...το ενιωσα και εγω
    απολαυσε ενα γερο κλαμα... φορτωθηκες πολυ σκοταδι σημερα φίλε μου...ελπιζω να κοιμασαι γαλήνιος τωρα

  9. #7644
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    33
    Το παρελθόν με στεναχωρεί, το παρόν με αγχώνει και το μέλλον με φοβίζει.
    Ψευτοχαμογελάω και λέω πως φταίει η Δευτέρα, τι καλύτερο μπορώ να κάνω ; Στην πραγματικότητα απλά προσπαθώ να φταίει πραγματικά η Δευτέρα.
    ΥΓ: Η πόλη που θα φτιάξουμε να έχει παραλία !

  10. #7645
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Astrolavos View Post
    Το παρελθόν με στεναχωρεί, το παρόν με αγχώνει και το μέλλον με φοβίζει.
    Ψευτοχαμογελάω και λέω πως φταίει η Δευτέρα, τι καλύτερο μπορώ να κάνω ; Στην πραγματικότητα απλά προσπαθώ να φταίει πραγματικά η Δευτέρα.
    ΥΓ: Η πόλη που θα φτιάξουμε να έχει παραλία !
    χαχαχα...θα εχει μια ολοχρυση πενακάθαρη παραλια, και η αμμος δεν θα καιει ποτε,και κρυσταλλινα νερα χωρις φυκια! και μεγαλους φοινικες και αιωρες στην σκια τους και ενα ξυλινο μπιτς μπαρ με τα καλυτερα κοκτεηλ του κοσμου!!...
    αλλα θελω και ενα καταπρασινο βουνο, ενα πύλιο και μια πορταρια για τον χειμωνα

  11. #7646
    Απο το πρωϊ με έχει πιάσει μια "περίεργη" αισιοδοξία για το μέλλον μου που είχα πάνω απο μια 5ετια να νιώσω,δηλαδή από την προ-κρίσης εποχή.Μακάρι να με οδηγήσει σε κάτι καλό όλο αυτό.

  12. #7647
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Σε ευχαριστω ρέα για το ζεστό μήνυμα. Πολλές φορές νιώθω απλά χαζός ή πιο χαζός από τους άλλους και γενικά, νιώθω πολύ μόνος. Η ψυχολόγος μου λέει πως εκφράζομαι πάρα πολύ καλά, τόσο καλά, ώστε να μοιάζει απίστευτο που εκφράζομαι. Κι αυτό με γεμίζει με κατάπληξη που έξω από το γραφείο της ψυχολόγου, δεν με καταλαβαίνει κανείς, εκτός από εδώ, εσάς δηλαδή, τα παιδιά του φόρουμ.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #7648
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Απο το πρωϊ με έχει πιάσει μια "περίεργη" αισιοδοξία για το μέλλον μου που είχα πάνω απο μια 5ετια να νιώσω,δηλαδή από την προ-κρίσης εποχή.Μακάρι να με οδηγήσει σε κάτι καλό όλο αυτό.
    πάντα ερχονται καλυτερες μερες...λέει ενας γερος σοφος .. καλημερα!

  14. #7649
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Σε ευχαριστω ρέα για το ζεστό μήνυμα. Πολλές φορές νιώθω απλά χαζός ή πιο χαζός από τους άλλους και γενικά, νιώθω πολύ μόνος. Η ψυχολόγος μου λέει πως εκφράζομαι πάρα πολύ καλά, τόσο καλά, ώστε να μοιάζει απίστευτο που εκφράζομαι. Κι αυτό με γεμίζει με κατάπληξη που έξω από το γραφείο της ψυχολόγου, δεν με καταλαβαίνει κανείς, εκτός από εδώ, εσάς δηλαδή, τα παιδιά του φόρουμ.
    ναι ξερω τι εννοεις, η ανωνυμία μας εχει ελευθερωσει εναν εαυτο που σπάνια δειχναμε στους αλλους... και δυστηχως για σενα φτωχε μου αμλετ... η χαζομαρα ειναι μια πολυτελεια που δεν διαθετεις...

  15. #7650
    Quote Originally Posted by rea View Post
    πάντα ερχονται καλυτερες μερες...λέει ενας γερος σοφος .. καλημερα!
    Και ένας άλλος γέρος σοφός ξέρεις τι λέει;
    Zήσε την κάθε ημέρα σαν είναι η τελευταία σου και κάποια στιγμή θα είναι η τελευταία σου.

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 13:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 02:50
  3. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 23:52
  4. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •