Άρχισαν τα όργανα...(του γάμου) - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 83
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    και αν ήταν θέμα "ευλογημένου γάμου" θα τους αρκούσε και η λιτή τελετή. δηλαδή ο θεός τους δεν ευλογεί τις λιτές τελετές? ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΠΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΝΕ για να τον γεμίσουν ενοχές. στην πραγματικότητα αυτό που τους νοιάζει είναι να κάνουν το γλέντι επίδειξης " το παιδί μου παντρέυτηκε, δες κόσμε!" λές και ο γάμος είναι κάτι πολύ σπάνιο που συμβαίνει μόνο σε αυτούς. τι ζώα ρε πστ μου.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    .................................................. ...
    αχ ρε θεοφανια δεν ξερω... νομιζω οτι επειδη εισαι κατα καποιο τροπο '' εμπλεκομενη '' δεν το βλεπεις πολυ αντικειμενικα το θεμα ...

    συγνωμη δηλαδη αλλα τουλαχιστον απο οσα γραφεις , δεν μπορω να δω σαν αντρα καποιον που διακινδυνευει την υγεια της γυναικας του για να μην στεναχωρησει την ..... μαμακα ......

    οσο για την φιλη σου , δεν το ηξερα ... ελπιζω να μην την στεναχωρησαμε πολυ , σιγουρα παντως οσα λεμε τα λεμε για το καλο της ... με την εννοια οτι βλεποντας το προβλημα απο '' εξω '' το θετουμε και σε μια μακροπροθεσμη βαση και οχι σαν ενα μεμονωμενο περιστατικο ...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    κοπελιά που μας διαβάζεις, να προειδοποιήσεις τον άντρα σου ότι αν υποχωρήσει τώρα, απλά θα κάνει την αρχή και μετά σε κάθε ευκαιρία τα πεθερικά σου θα λένε τη γνωστή καραμέλα " αχ μας στενοχωρείς, αχ θα πάθουμε τίποτα" και θα περνάει το δικό τους. το ότι μέχρι τώρα δεν έδιναν τέτοια δείγματα δεν λέει κάτι! από το γάμο και μετά αρχίζουν και παρεμβαίνουν, γιατί πιο πριν θεωρούν τις σχέσεις ανούσιες.

    πωπω, καλά, έχω εκνευριστεί!

  4. #34
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    Quote Originally Posted by ME&I View Post
    ουαου..αυτο θα πει κατανοηση!
    τρικαlol ...!!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Και εγώ αυτό λέω, ότι δεν είναι τόσο αξιόπιστος κάποιος ο οποίος σκέφτεται να μην στεναχωρήσει την γειτονιά της μαμάς και ρισκάρει και την υγεία της ίδιας του της γυναίκας και του παιδιού..
    Μπορεί να είναι καλός "γκόμενος" (<- όπως το λέτε εσείς οι γυναίκες :d) αλλά για παραπάνω δεν...
    Η μόνη ελπίδα τώρα είναι να στρώσει και να ωριμάσει, αλλά θα έπρεπε να το είχε κάνει αυτό ήδη πολύ πριν την εγγυμοσύνη.

    Στο παρελθόν τα πηγαίνανε καλά έστω ή είχαν τίποτα τσακωμούς κτλ..?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους. Η υγεία του παιδιού είναι πάνω απ' όλα. Θεοφανία, βάλε την κοπέλα και τον άντρα της να διαβάσουν αυτά που γράφει η Boubourina. Επειγόντως! Έχω σοκαριστεί πραγματικά.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι μεταξυ του "θελω" της νυφης και του "θελω" του γαμπρου , οποια και αν ειναι η αιτια αυτου του "θελω". Απο την στιγμη που υπαρχει προβλημα υγειας τοτε σιγουρα πολιτικος ειναι η λυση ασχετως τι λενε ολοι. Εαν δεν υπηρχε προβλημα υγειας καποιος θα επρεπε να συμβιβαστει και δεν βλεπω γιατι αυτος θα πρεπει να ειναι ο γαμπρος. Εαν δεν μπορεσουν να το κανουν αυτο , δυσκολα τα πραγματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,576
    Quote Originally Posted by void View Post
    θεοφανία μου τι γνώμες να ακούσεις...ξέρεις πολύ καλά τι θα γίνει.
    Η φίλη σου θα αναγκάσει, έστω και με το άσχημο τον άντρα της να βάλει την δική του οικογένεια - δηλαδή αυτήν και το παιδί τους- σε πρώτη μοίρα. Αυτό πρέπει να κάνει ένας σωστός άνδρας. Το ξέρεις αυτό. Και η φίλη σου το ίδιο. Θα παντρευτούν όπως είναι ο καλύτερος δυνατός τρόπος για να μη διατρέξει η νύφη ή το παιδί πρόβλημα, και αυτό είναι κάτι που θα το απαιτήσει ο άνδρας, αν θέλει να λέγεται άνδρας- έτσω και με την προτροπή της φίλης σου. Άντε ας κάνουμε και μια "χάρη". Αλλά μέχρις εκεί.
    Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα! Πάνω απ' όλα η υγεία της γυναίκας του και του παιδιού του αν όντως την αγαπάει κι όχι να μην στεναχωρήσει τους γονείς του! Τη στεναχώρια της γυναίκας του αν χάσει το παιδί δεν την σκέφτεται;;; Και ναι, το πρόβλημα της είναι ΚΑΙ το ότι δεν θα χορέψει στο γάμο, κακό είναι; Κάθε νύφη έχει το δικαίωμα να χαρεί το γάμο της, τα πεθερικά δεν θα πάθουν τίποτα αν γίνει ο θρησκευτικός γάμος λίγο αργότερα! Αν ο αρραβωνιαστικός είναι άντρας κι όχι μαμόθρεφτο αυτό οφείλει να κάνει κατά τη γνώμη μου! Θεοφανία, εύχομαι ότι καλύτερο!

    Α, μόλις είδα ότι διαβάζει το θέμα η άμεσα ενδιαφερόμενη...ελπίζω να μην ταράχτηκες από τις εκφράσεις που χρησιμοποίησα (για το "μαμόθρεφτο" λέω), δεν το κάνω από κακία αλλά το κάνω επειδή θεωρώ ότι όντως ο αρραβωνιαστικός σου πρέπει να βάλει πάνω απ' όλα εσένα και το παιδί σας 1ον γιατί τίθεται σοβαρότατο θέμα υγείας δικό σου και του παιδιού αλλιώς ο γιατρός δεν θα μιλούσε για ακινησία και 2ον γιατί έχεις κάθε δικαίωμα να χαρείς το γάμο σου! Και να χορέψεις τον πρώτο χορό του ζευγαριού και όλα να γίνουν όπως πρέπει...αλλά κυρίως προέχει η υγεία σας! Άκουσε με κοπέλα μου, μην υποχωρήσεις σ' αυτό! 1ον γιατί έχεις όλο το δικό σου με το μέρος σου και δεν θα κινδυνέψεις να χάσεις το παιδί σου για να μην πικραθούν οι γονείς του και 2ον γιατί αν κάνεις τέτοια μεγάλη υποχώρηση τώρα θα το θεωρήσουν δεδομένο και θα το χρησιμοποιούν συνέχεια καθόλη τη διάρκεια του γάμου σας, μην κάνεις τέτοιο λάθος...και συγγνώμη αν σε πείραξε κάτι στο μήνυμα μου αλλά τα λέω για καλό...

  9. #39
    καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας, (εκτος από τον κηπ και τον μπολτ).....:ρ

    Εννοείται πως πάνω απ όλα είναι η υγεία της και του μωρού και πραγματικά φρίκιασα με την ιστορία της μπουμπουρίνας.
    Το θεμα όμως δεν είναι ΜΟΝΟ αυτό. Πρέπει να καταλάβει ο γαμπρος πως πλέον είναι οικογένεια και πρωτίστως έχει λόγο το ζευγάρι και μετά όλοι οι άλλοι.
    Το κακό είναι πως η φίλη μου προσπαθεί να μπει στο φόρουμ και να μιλήσει, αλλά ενώ είναι σενδεδεμένη δεν μπορεί να γράψει.
    Εχω αναρτήσει σχετικό θέμα και έχω στείλει υ2υ στο Νίκο.
    Ελπίζω να λυθεί σύντομα...:)

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ας παντρευτουν με πολιτικο, θα τσαντιστουν λιγο οι αλλοι και θα τους περασει!!!!! ιδιως μολις δουνε το μωρακι :p
    I m a Good Person With Bad Attitude

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω παντως εαν η γυναικα μου ηταν εγκυος και δεν ηθελε να κανει θρησκευτικο δεν θα την υπεβαλλα σε τετοια δοκιμασια (γιατι ειναι δοκιμασια). Στα ωπα -ωπα θα την ειχα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω παντως εαν η γυναικα μου ηταν εγγυος και δεν ηθελε να κανει θρησκευτικο δεν θα την υπεβαλλα σε τετοια δοκιμασια (γιατι ειναι δοκιμασια). Στα ωπα -ωπα θα την ειχα.
    αμα ηθελες εσυ ομως πολυ θα πρεπε να κανετε και τα 2!πολλοι το κανουνε!!!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    αυτό της είπα από την αρχή.
    Εχει το μεγαλύτερο χαρτί στα χέρια της και δεν το αξιοποιεί.
    Η φιλη μου όμως, επειδή όπως είπα είναι και νέο ζευγάρι, δεν θέλει να χρησιμοποιήσει τερτίπια, αλλά να έχει επικοινωνία με τον σύντροφο της.
    Θέλει πρωτίστως αυτός να καταλάβει πως πλέον είναι οικογένεια και δεν μπορούν να παίρνουν αποφάσεις οι άλλοι γι αυτούς.
    Και φυσικά τσαντίζεται όταν εκείνος δεν παίρνει θέση και παίρνει ο αδελφός του, που είναι ο μοναδικός στην οικογένεια που υποστηρίζει πως ο γάμος ειναι αποφαση ΤΟΥ ζευγαριού γιατί είναι δικός τους.
    Εδώ είναι το θέμα. Δεν έχει να κάνει με τα πεθερικά, αλλά με τον ίδιο τον μέλλοντα σύζυγο, που είτε δεν μπορεί να πάει κόντρα στους δικούς του είτε δεν νοιάζεται αρκετά για το ουσιαστικό (τη γυναίκα του και το παιδί του) και κοιτάει τους τύπους.
    Για μένα δεν είναι καλό σημάδι και δεν θα είναι η μοναδική περίπτωση που θα υπάρχουν προστριβές.
    Το τι θέλει και ονειρεύεται η φίλη σου πιθανόν να πρέπει να παλέψει για να το καταφέρει. Αν τελικά το καταφέρει.
    Και δεν είναι τερτίπια το να μη θέλουμε άλλοι να καθορίζουν τη ζωή μας και τις σχέσεις μας. Ειδικά αν πρόκειται για τόσο σοβαρά θέματα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας, (εκτος από τον κηπ και τον μπολτ).....:ρ

    Εννοείται πως πάνω απ όλα είναι η υγεία της και του μωρού και πραγματικά φρίκιασα με την ιστορία της μπουμπουρίνας.
    Το θεμα όμως δεν είναι ΜΟΝΟ αυτό. Πρέπει να καταλάβει ο γαμπρος πως πλέον είναι οικογένεια και πρωτίστως έχει λόγο το ζευγάρι και μετά όλοι οι άλλοι.
    Το κακό είναι πως η φίλη μου προσπαθεί να μπει στο φόρουμ και να μιλήσει, αλλά ενώ είναι σενδεδεμένη δεν μπορεί να γράψει.
    Εχω αναρτήσει σχετικό θέμα και έχω στείλει υ2υ στο Νίκο.
    Ελπίζω να λυθεί σύντομα...:)
    η πεθερά έχει κάνει τα κονέ της με την διαχείρηση :p
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #45
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Εδώ είναι το θέμα. Δεν έχει να κάνει με τα πεθερικά, αλλά με τον ίδιο τον μέλλοντα σύζυγο, που είτε δεν μπορεί να πάει κόντρα στους δικούς του είτε δεν νοιάζεται αρκετά για το ουσιαστικό (τη γυναίκα του και το παιδί του) και κοιτάει τους τύπους.
    Για μένα δεν είναι καλό σημάδι και δεν θα είναι η μοναδική περίπτωση που θα υπάρχουν προστριβές.
    Το τι θέλει και ονειρεύεται η φίλη σου πιθανόν να πρέπει να παλέψει για να το καταφέρει. Αν τελικά το καταφέρει.
    Και δεν είναι τερτίπια το να μη θέλουμε άλλοι να καθορίζουν τη ζωή μας και τις σχέσεις μας. Ειδικά αν πρόκειται για τόσο σοβαρά θέματα.
    ...αυτό λέω από την αρχή.
    Εκεί είναι το ζουμί, γι αυτό η φίλη μου δεν θέλει να "χρησιμοποιήσει" το θέμα με το παιδί.
    Θα μπορουσε από την αρχή να το κάνει και να μην υπάρχει κανένα θέμα τώρα.
    Να το κάνει με την έννοια του να τα παρουσιάζε εξαιρετικά δύσκολα τα πράγματα και κει φυσικα θα έκλεινε το θέμα.
    Αυτό όμως που την ενοχλεί, είναι η δική του στάση και αυτό πρέπει να λύσει πρώτα.
    Το θέμα είναι πως?

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αντρική Φοβία γάμου?
    By strawberry in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 06-07-2011, 19:43
  2. Όλα του γάμου δύσκολα...
    By Σουέλ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 26-06-2011, 02:43
  3. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..........ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ !
    By antonis-wolf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2010, 22:50
  4. πως άρχισαν τα σημάδια της μανίας
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-03-2007, 18:56
  5. προβληματα γαμου στη διαρκεια πενθους
    By Despina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-08-2006, 10:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •