Διαθεση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407

    Διαθεση...

    Γιατι αφηνουμε ανθρωπους να μας επιρρεαζουν την διαθεση? Γιατι ειμαστε τοσο εξαρτημενοι απο εξωτερικους παραγοντες οι οποιοι μπορει να επιρεαζουν το πως νιωθουμε ανα πασα στιγμη?? Τι ειναι αυτο που μπορει να μας κραταει δυνατους ωστε να πουμε χεστηκα δεν με νοιαζει αυτο που γινεται, εγω ειμαι καλα!!??

    Και γιατι η μονη διεξοδος που μπορω να σκεφτω αμα σου χαλασει τη διαθεση ενα ατομο ειναι να στην φτιαξει ενα αλλο?? Γιατι αυτη η εξαρτηση απο αλλο κοσμο???

  2. #2
    Γιατι αλληλλοεπιδρουμε.... Διαφορετικα δεν θα νιωθαμε οτι ζουμε... οσες φορες μας εχει χαλασει την διαθεση ενα ατομο αλλες τοσες το εχουμε κανει κ μεις σε αλλους......
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ε φυσικό δεν είναι; Κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να είναι τόσο αυτόνομος ώστε να μην επηρεάζεται από άλλους. Θα ήταν ενάντια στην ανθρώπινη φύση.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Γιατί είμαι ευαίσθητη :(
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    νομιζω ότι οταν τα εχεις καλα με τον εαυτο σου δεν επηρεαζεται ευκολα η διαθεση σου απο τους άλλους, απλα λιγοι τα εχουμε βρει με τον εαυτο μας οποτε ειμαστε εξαρτημενοι απο τους γυρω μας κ τα σχολια τους ειτε αυτα ειναι θετικα ,οπτε μας ανεβαζουν, ειτε ειναι αρνητικα, οποτε επηρεαζομαστε αρνητικα..

    εγω παντως ακομη επηρεάζομαι, κυριως αρνητικα! :(
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Κάποιες φορές η αλλαγή της διάθεσης επηρεάζεται και από οργανικούς παράγοντες. Οι γυναίκες για παράδειγμα είναι πολύ πιο κυκλοθυμικές από τους άντρες λόγω ορμονών.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    18
    Γεια σου Gypsy και παλι και χαιρετω και τα υπολοιπα παιδια της παρεας :)
    Ολα σε αυτη τη ζωη ειναι θεμα επιλογων.. ακομα και το ποιους ανθρωπους θα εχουμε διπλα μας κ ποσο θα αφησουμε να μας επηρεασουν..Το οτι επηρεαζομαστε ειναι καθε αλλο παρα αρνητικο γιατι αυτο δειχνει οτι δεν ειμαστε ρομποτ αλλα ζωντανα πλασματα με μεγαλο ψυχικο κοσμο..Λυπαμαι τους ανθρωπους που εχουν σηκωσει τοσο ψηλα τις ασπιδες τους και εχουν γινει απανθρωποι στην προσπαθεια τους να μην επιρεαζονται απο κανεναν κ τιποτα..και αυτο δεν εχει ηλικιακο οριο. Κρατηστε διπλα σας τους ανθρωπους που αγαπατε και σας αγαπουν και ακομα και με αυτους θα εχετε ασπρες και μαυρες στιγμες μεταξυ σας πραγμα απολυτα φυσιολογικο..αν η ζωη ηταν γκριζα δεν θα ειχε κανενα απολυτως νοημα..εγω ειμαι 24ων και τωρα για πρωτη φορα στην ζωη μου καταλαβαινω ποσο γκριζα και ουτοπικη ηταν η ζωη μου ..και το αλλαζω σιγα σιγα χωρις βιασυνη :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by MichalisM View Post
    Γεια σου Gypsy και παλι και χαιρετω και τα υπολοιπα παιδια της παρεας :)
    Ολα σε αυτη τη ζωη ειναι θεμα επιλογων.. ακομα και το ποιους ανθρωπους θα εχουμε διπλα μας κ ποσο θα αφησουμε να μας επηρεασουν..Το οτι επηρεαζομαστε ειναι καθε αλλο παρα αρνητικο γιατι αυτο δειχνει οτι δεν ειμαστε ρομποτ αλλα ζωντανα πλασματα με μεγαλο ψυχικο κοσμο..Λυπαμαι τους ανθρωπους που εχουν σηκωσει τοσο ψηλα τις ασπιδες τους και εχουν γινει απανθρωποι στην προσπαθεια τους να μην επιρεαζονται απο κανεναν κ τιποτα..και αυτο δεν εχει ηλικιακο οριο. Κρατηστε διπλα σας τους ανθρωπους που αγαπατε και σας αγαπουν και ακομα και με αυτους θα εχετε ασπρες και μαυρες στιγμες μεταξυ σας πραγμα απολυτα φυσιολογικο..αν η ζωη ηταν γκριζα δεν θα ειχε κανενα απολυτως νοημα..εγω ειμαι 24ων και τωρα για πρωτη φορα στην ζωη μου καταλαβαινω ποσο γκριζα και ουτοπικη ηταν η ζωη μου ..και το αλλαζω σιγα σιγα χωρις βιασυνη :)
    Γεια σου μιχάλη, ουτοπική και γκρίζα τι εννοείς;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Γεια σου μιχάλη, ουτοπική και γκρίζα τι εννοείς;
    Εννοω οτι επειδη απο μικρο παιδι ημουν ευαισθητος και εφαγα πολλες σφαλιαρες απο την ζωη για αυτο το λογο..αλλαξα και ειχα γινει ενα ρομποτ που δεν γελουσε συχνα,δεν εκλαιγε ποτε,δεν ειχε ορεξη για τιποτα και το πιο σημαντικο δεν εβρισκε νοημα σε τιποτα και ειχε ξεχασει να απολαμβανει τις μικρες καθηρινες χαρες της ζωης..
    Μεχρι που προσφατα ειχα την τυχη να παθω αυτα τα ψυχοσωματικα που ξενυχτωντας συζητουσαμε χθες και καταλαβα πολλα πραγματα..ειναι σαν η ψυχη μου να θελει να μου περασει ενα πολυ σαφεστατο μηνυμα: "Αλλαξε τωρα γιατι δεν εισαι εσυ αυτο που δειχνεις και τζαμπα καταπιεζεσαι χωρις να το ξερεις κιολας"..και απο τοτε προσπαθω :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by MichalisM View Post
    Εννοω οτι επειδη απο μικρο παιδι ημουν ευαισθητος και εφαγα πολλες σφαλιαρες απο την ζωη για αυτο το λογο..αλλαξα και ειχα γινει ενα ρομποτ που δεν γελουσε συχνα,δεν εκλαιγε ποτε,δεν ειχε ορεξη για τιποτα και το πιο σημαντικο δεν εβρισκε νοημα σε τιποτα και ειχε ξεχασει να απολαμβανει τις μικρες καθηρινες χαρες της ζωης..
    Μεχρι που προσφατα ειχα την τυχη να παθω αυτα τα ψυχοσωματικα που ξενυχτωντας συζητουσαμε χθες και καταλαβα πολλα πραγματα..ειναι σαν η ψυχη μου να θελει να μου περασει ενα πολυ σαφεστατο μηνυμα: "Αλλαξε τωρα γιατι δεν εισαι εσυ αυτο που δειχνεις και τζαμπα καταπιεζεσαι χωρις να το ξερεις κιολας"..και απο τοτε προσπαθω :)
    Αυτά παθαίνουν οι ευαίσθητες ψυχούλες. Και εγώ έτσι είμαι. Μην το βάζεις κάτω όμως έτσι; ;)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by MichalisM View Post
    ειχα γινει ενα ρομποτ που δεν γελουσε συχνα,δεν εκλαιγε ποτε,δεν ειχε ορεξη για τιποτα και το πιο σημαντικο δεν εβρισκε νοημα σε τιποτα και ειχε ξεχασει να απολαμβανει τις μικρες καθηρινες χαρες της ζωης..
    ετσι ειμαι εγω, αν εξαιρέσουμε το κλαμα που πλεον το εχω στο τσεπακι μου! :(
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    18
    Τοσα χρονια "το ειχα βαλει κατω" απλα δεν το ηξερα..τωρα που μου ανοιξε η ιδια μου η ψυχη τα ματια ολα θα γινουν καλυτερα.. Χαιρομαι παααααααρα πολυ που εφαγα ενα γερο ψυχοσωματικο χαστουκι γιατι ηταν ισως ο μονος τροπος να ξυπνησω..εαν με ρωταγες πριν 4ς μηνες εαν πιστευω στην ψυχολογια και στα ψυχοσωματικα θα γελουσα και θα λεγα οτι ολα αυτα ειναι μπουρδες..ελα ομως που αυτα ειναι τα αληθινα και μπουρδα ειναι η απαθεια και η ληθη τελικα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by MichalisM View Post
    Τοσα χρονια "το ειχα βαλει κατω" απλα δεν το ηξερα..τωρα που μου ανοιξε η ιδια μου η ψυχη τα ματια ολα θα γινουν καλυτερα.. Χαιρομαι παααααααρα πολυ που εφαγα ενα γερο ψυχοσωματικο χαστουκι γιατι ηταν ισως ο μονος τροπος να ξυπνησω..εαν με ρωταγες πριν 4ς μηνες εαν πιστευω στην ψυχολογια και στα ψυχοσωματικα θα γελουσα και θα λεγα οτι ολα αυτα ειναι μπουρδες..ελα ομως που αυτα ειναι τα αληθινα και μπουρδα ειναι η απαθεια και η ληθη τελικα..
    και αρκεί ένα μετεγχειρητικό σοκ γι' αυτό;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    και αρκεί ένα μετεγχειρητικό σοκ γι' αυτό;
    Οταν αυτο μπορει να προκαλεσει κρισεις κ φοβια σε κατι θεμελιωδες και παραλληλα τοσο απλο κ μηχανικο οσο ειναι το θεμα μου.. για μενα ναι λειτουργησε ευτηχως!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by ME&I View Post
    νομιζω ότι οταν τα εχεις καλα με τον εαυτο σου δεν επηρεαζεται ευκολα η διαθεση σου απο τους άλλους, απλα λιγοι τα εχουμε βρει με τον εαυτο μας οποτε ειμαστε εξαρτημενοι απο τους γυρω μας κ τα σχολια τους ειτε αυτα ειναι θετικα ,οπτε μας ανεβαζουν, ειτε ειναι αρνητικα, οποτε επηρεαζομαστε αρνητικα..

    εγω παντως ακομη επηρεάζομαι, κυριως αρνητικα! :(
    Πιστευω συμφωνω σε αυτο ακριβως! Ενας που τα εχει καλα με τον εαυτο του εχει πληρη επιγνωση του τι ειναι δεν επιρρεαζεται απο εξωτερικους παραγοντες! Μερικες φορες προτιμαω να ειμαι το ψωνιο που εχω υπαρξει στο παρελθον! Ενιωθα παντοδυναμος ασχετα αν αυτα ηταν ισως μια πλανη!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ
    By konstantinaki22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 24-01-2018, 00:24
  2. Διάθεση
    By Negel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 10-06-2009, 21:08
  3. διαθεση για sex
    By baby5 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 79
    Last Post: 20-03-2009, 16:26
  4. Διάθεση για εξομολόγηση.
    By Ικαρος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 18-06-2006, 20:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •