δε ξερω τι εχω....!!!!βοηθεια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    2

    δε ξερω τι εχω....!!!!βοηθεια!

    με λενε μαριαννα ειμαι 18 χρονων...ειχα εδω και δυο χρονια σχεση και πληγωθηκα οσο ποτε αλλωτε....αγαπησα οσο ποτε αλλωτε και την οικογενεια μου την ειχα παντα πανω απο ολα...τους τελευταιους εξι μηνες της σχεσης μου εχασα την γιαγια μου και απο τοτε αρχισε και το προβλημα μου.!αρχισα να νιωθω κενη...δεν αγαπουσα και δεν ενιωθα τιποτα για κανεναν...δε με ενοιαζε κανεις...αρχισαν οι φοβιες με τα μαχαιρια μετα εβλεπα αστυνομικους και σκεφτομουν οτι θα αρχισω να πυροβολω...μου περνουσαν διαφορες ιδεες που εμεναν στο μυαλο μου συνεχεια και τα σκεφτομουν συνεχεια...ημουν συνεχεια στο κοσμο μου μια περιοδο νομιζα οτι δεν ειμαι ανθρωπος αλλα καποια ζωο μετα ειχα τασεις αυτοκτονιας την οποια πραγματοποιησα και μια αφου κατεβασα χαπακια...ολοι μου ελεγαν οτι φταιει η σχεση μου χωρισα και σταματησα την αγωγη που ειχα αρχισει...ελεγα οτι θα μου περασουν ολα και οτι ειμαι δυνατη...το κακο ειναι οτι συνεχιζα να εχω εμμονες και δε το ελεγα ελεγα οτι ειμαι καλα και μεσα μου πολεμουσα...για να μη σας κουραζω...εχω μεγαλο προβλημα νομιζω οτι δεν εχω ιδεοληψιες αλλα κατι ποιο σοβαρο..δε ξερω το λογο αλλα δε θελω να γινω καλα...συνεχεια εχω στο μυαλο μου να σκοτωσω την μητερα μου και αρχιζω να το θεωρω φυσιολογικο...δε με πιανει αγχος το χειροτερο απλα αρχιζω να αισθανομαι αδυναμη σε ολο μου το σωμα...και για να δειξω στους αλλους οτι εχω κατι σοβαρο βαζω τις τσιριδες!δε ξερω τι να κανω...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    athens
    Posts
    57
    ζητα βοηθεια απο ειδικο και γρηγορα,ολα οσα γραφεις δεν ειναι απολυτα φυσιολογικα,δε θες να γινεις καλα λες,....ψαξτο αυτο και θες να σκοτωσεις και τη μητερα σου,συζητησε το με ειδικο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    2
    αυριο θα παω στον ψυχιατρο....εχω την σκεψη να το κανω δε το κανω ομως!κατι με κραταει...ξερω οτι την αγαπαω την μαμα μου παντα την εβαζα πιο πανω απο τον καθενα γιατι να της το κανω αυτο???

  4. #4
    Καλησπέρα Μαριάννα,

    Από ότι κατάλαβα έχεις πάει σε κάποιο ψυχίατρο στον παρελθόν και σου είχε δώσει αγωγή την οποία δεν ακολούθησες / ολοκλήρωσες. Αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενά σου, σου είχε πει ότι πάσχεις από ΙΔΨ, σωστά; Έχεις μιλήσει με κάποιο γιατρό μέχρι τώρα για τις σκέψεις που περιγράφεις;
    Ξέρω τώρα· δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος. Αυτό θέλω. Δε θέλω τίποτα άλλο. Ζητούσα ελευτερία ([I]Νίκος Καζαντζάκης[/I])

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Και εγώ όπως κ πολύς κόσμος έχεις τετοιου είδους ιδεοληψίες, λένε πως εμφανίζονται μετά απο ψυχολογική πίεση, μην φοβάσαι, δεν πρόκειται να κάνεις κακό στη μανούλα σου, απλά τσάμπα ταλαιπωρείς τον εαυτό σου με αυτές τις σκέψεις, πανε σε έναν ειδικό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Συμφωνω με τον Κωσταντινο.Μην τρομοκρατεισαι και πηγαινε στο ραντεβου που λες οτι εχεις κανονισει αυριο.Κι η δικη μου γνωμη αυτη ειναι,οτι οι σκεψεις αυτες ειναι στα πλαισια αυτης της διαταραχης.Κι απ οσο εχω καταλαβει χτυπαει στα πραγματα που εσυ θεωρεις πιο ιερα.Εξου και οι σκεψη για τη μαμα σου.Ξεκινα να την αντιμετωπισεις.
    Καλη εξελιξη ευχομαι να εχεις ;)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    4
    marianna xreiazesai boithia apo giatro. kai malista epigontws... poli prosfata ematha oti i mitera mou pasxei edw kai polla xronia apo ideopsixanagasmo (epitelous ksespase k mou ta eipe ola). pistepse me oti xwris ti boithia giatrou einai adinaton na to katapolemiseis. alla psakse kala gia to swsto giatro. pera apo ti farmakeutiki agwgi pou tha sou protinei sogoura (k kala tha kaneis na tin akolouthiseis) tha prepei na einai se thesi na se boithisei kai me methodous psixotherapeias

    Τι ερωτήσεις να κάνω;

    Οι πιο κάτω ερωτήσεις θα σας βοηθήσουν να εντοπίσετε τον κατάλληλο ψυχολόγο.

     «Ποιες τεχνικές χρησιμοποιείτε για την θεραπεία της ΙΨΔ;»
    Σημείωση: Εάν ο ψυχολόγος είναι ασαφής ή δεν αναφέρει τη γνωστική
    συμπεριφορική θεραπεία (ΓΣΘ) ή την Έκθεση και Παρεμπόδιση Αντίδρασης
    (ΕΠΑ), να είστε επιφυλακτικοί.

     «Χρησιμοποιείτε την Έκθεση και Παρεμπόδιση Αντίδρασης (ΕΠΑ) για
    την θεραπεία της ΙΨΔ;»
    Σημείωση: Να είστε επιφυλακτικοί με ψυχολόγους που λένε ότι
    χρησιμοποιούν ΓΣΘ, αλλά δεν γίνονται πιο συγκεκριμένοι.

    alla xreiazetai poli dinami k prospatheia apo ton idio sou ton eauto, de ftanoun ta farmaka, kathws kai apo to periballon sou. ola einai sto xeri sou kai sto mialo sou :)

    i wish you the best....

    krata me enimeri gia tin ekseliksi sou.. opws katalabaineis me endiaferei amesa..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by dcarlita View Post
    marianna xreiazesai boithia apo giatro. kai malista epigontws... poli prosfata ematha oti i mitera mou pasxei edw kai polla xronia apo ideopsixanagasmo (epitelous ksespase k mou ta eipe ola). pistepse me oti xwris ti boithia giatrou einai adinaton na to katapolemiseis. alla psakse kala gia to swsto giatro. pera apo ti farmakeutiki agwgi pou tha sou protinei sogoura (k kala tha kaneis na tin akolouthiseis) tha prepei na einai se thesi na se boithisei kai me methodous psixotherapeias

    Τι ερωτήσεις να κάνω;

    Οι πιο κάτω ερωτήσεις θα σας βοηθήσουν να εντοπίσετε τον κατάλληλο ψυχολόγο.

     «Ποιες τεχνικές χρησιμοποιείτε για την θεραπεία της ΙΨΔ;»
    Σημείωση: Εάν ο ψυχολόγος είναι ασαφής ή δεν αναφέρει τη γνωστική
    συμπεριφορική θεραπεία (ΓΣΘ) ή την Έκθεση και Παρεμπόδιση Αντίδρασης
    (ΕΠΑ), να είστε επιφυλακτικοί.

     «Χρησιμοποιείτε την Έκθεση και Παρεμπόδιση Αντίδρασης (ΕΠΑ) για
    την θεραπεία της ΙΨΔ;»
    Σημείωση: Να είστε επιφυλακτικοί με ψυχολόγους που λένε ότι
    χρησιμοποιούν ΓΣΘ, αλλά δεν γίνονται πιο συγκεκριμένοι.

    alla xreiazetai poli dinami k prospatheia apo ton idio sou ton eauto, de ftanoun ta farmaka, kathws kai apo to periballon sou. ola einai sto xeri sou kai sto mialo sou :)

    i wish you the best....

    krata me enimeri gia tin ekseliksi sou.. opws katalabaineis me endiaferei amesa..
    η μητέρα σου βρήκε τον κατάλληλο γιατρό τελικά? πώς είναι τώρα?

  9. #9
    Μαριαννα οπως σου ειπαν και οι υπολοιποι πρεπει αμεσα να συμβουλευτεις ειδικο και οχι γιατι μπορει να σκοτωσεις τη μαμα σου ( γιατι οι σκεψεισ αυτες δεν ειναι πραγματοποιησιμες) αλλα για να μην ταλαιπωρεισαι..κριμα ειναι και ακομα και αν δεν θες να γινεις καλυτερα πιστεψε οταν θα γινεις θα χαιρεσαι που εισαι καλυτερα..ευχομαι οτι καλυτερο.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    4

    to psaxnw akoma...

    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    η μητέρα σου βρήκε τον κατάλληλο γιατρό τελικά? πώς είναι τώρα?
    de kserw akoma gia na sou pw tin alithia. menw se alli poli apo tous goneis mou, kai to ematha mia ebdomada prin, pou irthe i mitera mou moni tis kai mou ta eipe. apo tote psaxnw to thema... tha paw autes tis meres na tous dw gia na rwtisw leptomereies gia ton giatro. i mitera m leei ότι είναι καλός αλλά εγώ έχω πολλες αμφοβολίες, γιατί απ' ότι μου είπε δεν έχουν ουσιαστικές συζητήσεις. δλδ ο γιατρός ξέρει τα συμπτώματα και την κατάσταση αλλά δεν έχουν μπει σε ερωτήσεις για το πως προέρχονται η εμμονές ή με τι ακριβώς έχουν να κάνουν. Η κατάστασή μου είναι πολυ πιο δύσκολη γιατί οι εμμονές της μητέρας μου έχουν να κάνουν με κάποιες σκηνές ζήλιας που έκανε ο πατέρας μου(της φαντασίας του ήταν) και τώρα της έχει καρφωθεί ότι έφταιγε αυτή και ότι όλα αυτά έγιναν στη πραγματικότητα. Και ο πατέρας μου είναι άνθρωπος που δε μιλάει γι'αυτά και δε ξέρω τι να κάνω. η μητέρα μου νιώθει τύψεις τώρα που μου μίλησε, κ νιώθει ότι κατηγόρησε μόνο αυτόν για τη κατάστασή της, και ότι πάλι φταίει κτλ. Και επειδή ο πατέρας μου πιστεύει ότι τα παιδιά δε πρέπει να εμπλέκονται σε τέτοιες καταστάσεις, φοβάται να του πει ότι μου μίλησε, και ειδικά ότι τον κατηγόρησε σε μένα, κ ακόμα πιο πολλές ενοχές κτλ.... Αλλά επειδή πιστεύω ότι δε θα αντέξει και θα του μιλήσει, και φοβάμαι για την εξέλιξη..., αποφάσισα αυτές τις μέρες να πάω και να του μιλήσω πρώτη εγώ. Δε θέλω να ανακατευτώ στα προσωπικά τους, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση... τουλάχιστον να του μιλήσω για το πως νιωθει αυτή και να του πω καποια πράγματα που βρήκα στο ιντερνετ και θα βοηθήσουν. γιατί μέχρι τώρα στην άγνοια ζούσαν... θεωρείς ότι θα κάνω καλα???

    θα σας πω πάντως ότι τα χάπια βοηθάνε πάρα πολύ στην ένταση των ιδεοληψιών αλλά δε μπορούν μόνα τους να θεραπεύσουν. εδώ και 5 χρόνια πάιρνει χάπια η μητέρα μου κ τίποτα... επειδή είχε παραδωθεί κυριολεκτικά. πιστεύω ότι θέλει πολύ δουλειά και με το εαυτό σας.. να κατανοήσετε τι σας συμβαίνει πρώτα, να το αποδεχτείτε, και μετά με τρόπους που ίσως βρείτε μόνοι σας να μπορέσετε να το καταπολεμείτε κα΄θε φορά που ξεκινάνε οι σκέψεις. Αν δε πιστέψεις ότι όλο αυτό είναι από την ασθένεια και ότι είναι στο μυαλό σου να το διώξεις ή όχι, δε θα παλλαγείς ποτέ.
    Εγώ είπα στη μητέρα μου κάθε φορά που σκέφτεται δυσάρεστα ή νιώθει ενοχές για κάτι να σκέφτεται μια πολύ δυνατά ευτυχισμένη στιγμή, όταν με γέννησε.
    Δε ξέρω πόσο μπορεί να βοηθήσει αλλά επειδή το έχω ψάξει αρκεετά με τη ψυχολογία, νομίσω ότι είναι θέμα θέλησης, κινήτρου και βοήθειας από τους άλλους.
    Σημειώνω ότι όλα αυτά τα έχω κάνει σε ερασιτεχνικό επίπεδο...

    Αυτές τις μέρες όμως διάβασα πολλά και είναι πολύ σημαντικό ο γιατρός που θα επιλέξεις. Ίσως το πιο σημαντικό... να φρονίσεις να ειδικευεται στον ιδεοψυχαναγκασμό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by dcarlita View Post
    ....

    Και επειδή ο πατέρας μου πιστεύει ότι τα παιδιά δε πρέπει να εμπλέκονται σε τέτοιες καταστάσεις, φοβάται να του πει ότι μου μίλησε, και ειδικά ότι τον κατηγόρησε σε μένα, κ ακόμα πιο πολλές ενοχές κτλ.... Αλλά επειδή πιστεύω ότι δε θα αντέξει και θα του μιλήσει, και φοβάμαι για την εξέλιξη..., αποφάσισα αυτές τις μέρες να πάω και να του μιλήσω πρώτη εγώ. Δε θέλω να ανακατευτώ στα προσωπικά τους, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση... τουλάχιστον να του μιλήσω για το πως νιωθει αυτή και να του πω καποια πράγματα που βρήκα στο ιντερνετ και θα βοηθήσουν. γιατί μέχρι τώρα στην άγνοια ζούσαν... θεωρείς ότι θα κάνω καλα???

    θα σας πω πάντως ότι τα χάπια βοηθάνε πάρα πολύ στην ένταση των ιδεοληψιών αλλά δε μπορούν μόνα τους να θεραπεύσουν. εδώ και 5 χρόνια πάιρνει χάπια η μητέρα μου κ τίποτα... επειδή είχε παραδωθεί κυριολεκτικά. πιστεύω ότι θέλει πολύ δουλειά και με το εαυτό σας.. να κατανοήσετε τι σας συμβαίνει πρώτα, να το αποδεχτείτε, και μετά με τρόπους που ίσως βρείτε μόνοι σας να μπορέσετε να το καταπολεμείτε κα΄θε φορά που ξεκινάνε οι σκέψεις. Αν δε πιστέψεις ότι όλο αυτό είναι από την ασθένεια και ότι είναι στο μυαλό σου να το διώξεις ή όχι, δε θα παλλαγείς ποτέ.
    Εγώ είπα στη μητέρα μου κάθε φορά που σκέφτεται δυσάρεστα ή νιώθει ενοχές για κάτι να σκέφτεται μια πολύ δυνατά ευτυχισμένη στιγμή, όταν με γέννησε.
    Δε ξέρω πόσο μπορεί να βοηθήσει αλλά επειδή το έχω ψάξει αρκεετά με τη ψυχολογία, νομίσω ότι είναι θέμα θέλησης, κινήτρου και βοήθειας από τους άλλους.
    Σημειώνω ότι όλα αυτά τα έχω κάνει σε ερασιτεχνικό επίπεδο...

    Αυτές τις μέρες όμως διάβασα πολλά και είναι πολύ σημαντικό ο γιατρός που θα επιλέξεις. Ίσως το πιο σημαντικό... να φρονίσεις να ειδικευεται στον ιδεοψυχαναγκασμό.
    νομιζω οτι δεν θα κανεις καλα να ανακατευτεις στις κουβεντες μεταξυ του πατερα σου και της μητερας σου.
    κατ αρχας ειναι τελειως ατοπο αυτο που λες, οτι θα του μιλησεις για το πως νοιωθει.
    εκεινη ξερει πως νοιωθει κι αν θελει να του μιλησει και ποτε, δεν ειναι καλο να μιλας για λογαριασμο της, ενα προβλημα εχει, δεν εχει το ακαταλογιστο.

    καταλαβαινω οτι εχεις τις καλυτερες προθεσεις και ψαχνεσαι για να βοηθησεις, αλλα δυστυχως δεν αρκει.
    το να της λες απλα να σκεφτεται μια ευχαριστη στιγμη για να ξεπερασει τον ψυχαναγκασμο, ειναι μια απλοικη σκεψη που καμια σχεση δεν εχει με θεραπεια...

    αυτο που ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ, ειναι οτι χρειαζεται καλος γιατρος ειδικευμενος σε τετοιες θεραπειες.
    αυτο φροντισε να ψαξετε, το κατα ποσο ο γιατρος της ειναι ενας τετοιος γιατρος κι αν ασχολειται και με ψυχοθεραπεια, η απλα της γραφει χαπια.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    4
    δικιο έχεις, δε μπορω να διαφωνίσω.. αλλά πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω.. ο πατερας μου δε μπορεί να καταλαβει οτι πραγματα που συμβαινουν στη μητερα μου ειναι επειδη δε μπορει να τα ελεγξει, ειναι πολυ δυναμικος χαρακτηρας και παντα θεωρει οτι ολα ειναι στο χερι μας και στο μιαλο μας. και πολλες φορες τη "μαλωνει" και τη πιεζει. Δεν ειναι ανθρωπος που θα μιλισει και θα εξωτρεικευσει πολλα συναισθηματα. και προς θεου, δεν εννοουσα να εμπλακω σε συζητησεις τους, αλλα να του δωσω να καταλαβει λιγο πως ακριβως λειτουργει η κατασταση. π.χ. διαβασα οτι τις εμμονες ιδεεσ που εχουν τα ατομα πρεπει να προσπαθουν να μη δινουν σημασια και ο κυκλος τους να κανει το ιδιο. οταν η μητερα μου θα πει κατι στον πατερα μου, αντι να καταλαβει την παρανοικοτητα της καταστασης και να πει π.χ. ενταξει, δεν εγινε κ τπτ, σιγα... θα το αποδεχθει ως πραγματικοτητα και δε θα πει τπτ, κ αν ειναι κατι που θα τον πειραξει θα φανει στο προσωπο του.

    πραγματικα συμφωνω με ολα αυτα που ειπες αλλα ειμαι κ εγω σε απογνωση και ψαχνω λυσεις. αλλά μαλλον θα ξεκινησω απο τον γιατρο και βλεπουμε...

    σ' ευχαριστω παντως, ηταν πολυ σημαντικα αυτα που μου ειπες :) κ
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι δεν θα κανεις καλα να ανακατευτεις στις κουβεντες μεταξυ του πατερα σου και της μητερας σου.
    κατ αρχας ειναι τελειως ατοπο αυτο που λες, οτι θα του μιλησεις για το πως νοιωθει.
    εκεινη ξερει πως νοιωθει κι αν θελει να του μιλησει και ποτε, δεν ειναι καλο να μιλας για λογαριασμο της, ενα προβλημα εχει, δεν εχει το ακαταλογιστο.

    καταλαβαινω οτι εχεις τις καλυτερες προθεσεις και ψαχνεσαι για να βοηθησεις, αλλα δυστυχως δεν αρκει.
    το να της λες απλα να σκεφτεται μια ευχαριστη στιγμη για να ξεπερασει τον ψυχαναγκασμο, ειναι μια απλοικη σκεψη που καμια σχεση δεν εχει με θεραπεια...

    αυτο που ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ, ειναι οτι χρειαζεται καλος γιατρος ειδικευμενος σε τετοιες θεραπειες.
    αυτο φροντισε να ψαξετε, το κατα ποσο ο γιατρος της ειναι ενας τετοιος γιατρος κι αν ασχολειται και με ψυχοθεραπεια, η απλα της γραφει χαπια.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι δεν θα κανεις καλα να ανακατευτεις στις κουβεντες μεταξυ του πατερα σου και της μητερας σου.
    κατ αρχας ειναι τελειως ατοπο αυτο που λες, οτι θα του μιλησεις για το πως νοιωθει.
    εκεινη ξερει πως νοιωθει κι αν θελει να του μιλησει και ποτε, δεν ειναι καλο να μιλας για λογαριασμο της, ενα προβλημα εχει, δεν εχει το ακαταλογιστο.

    καταλαβαινω οτι εχεις τις καλυτερες προθεσεις και ψαχνεσαι για να βοηθησεις, αλλα δυστυχως δεν αρκει.
    το να της λες απλα να σκεφτεται μια ευχαριστη στιγμη για να ξεπερασει τον ψυχαναγκασμο, ειναι μια απλοικη σκεψη που καμια σχεση δεν εχει με θεραπεια...

    αυτο που ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ, ειναι οτι χρειαζεται καλος γιατρος ειδικευμενος σε τετοιες θεραπειες.
    αυτο φροντισε να ψαξετε, το κατα ποσο ο γιατρος της ειναι ενας τετοιος γιατρος κι αν ασχολειται και με ψυχοθεραπεια, η απλα της γραφει χαπια.
    και κατι ακομα... ο πατερας μου ηταν αντιθετος στο να μου μιλησουν για την ασθενεια γενικα. και δε μπορω να καταλαβω γιατι.. ειμαι 25 πλεον και παντα πατερας-κορη ειχαμε τελεια επικοινωνια και πολυ ιδιετερο τροπο συνεννοησης.

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  2. Δεν ξέρω τι έχω..
    By antonis9001 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 13-02-2011, 00:36
  3. Δεν ξερω ...
    By sad/butterfly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 26-07-2010, 04:02
  4. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32
  5. Δεν ξέρω
    By jimjim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 08-12-2006, 15:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •