Θεραπεια με Abilify
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58

    Θεραπεια με Abilify

    Γεια σας!.....Γραφω για δευτερη φορα στο τοπικ με τις ''ψυχωσεις''.....(ειχα αναφερθει παλαιοτερα για ενα ψυχωσικο επεισοδιο που ειχα πριν 5 χρονια).

    Το θεμα αυτη τη φορα αφορα σε καινουρια αγωγη που μου εδωσε ο ψυχιατρος μου, στο Αbilify 30mg, ενα χαπι την ημερα.......θα διακοψω το Invega και θα ηθελα να μαθω, τη συμπτωματολογια για το Abilify (για ποιες περιπτωσεις δινεται), καθως επισης και για τις παρενεργειες που εχει.....

    Οποιαδηποτε, επισης, αλλη πληροφορια, ευπροσδεκτη......

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω παιρνω abilify.

    Εχω δοκιμασει risperdal για πολλα χρονια το οποιο βρηκα φρικτο στον οργανισμο μου και το abilify τωρα εδω και αρκετα χρονια παλι. Σε γενικες γραμμες νομιζω ειμαι ικανοποιημενος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Lizard παιρνω abilify σε συνδυασμο με lamictal για διπολικη διαταραχη, τοσο παιρνω κι εγω 30 mg, παρενεργειες ιδιαιτερες δεν εχει, ουτε προκαλει αυξηση βαρους (εχω ενα θεμα μ αυτο) αλλα οτιδηποτε παρατηρησεις ενημερωσε τον γιατρο σου, οκ ?? Αυτα.
    (Α, την πρωτη μερα που θα το παρεις ισως σου φερει ακαθησια κ αυπνια, εμενα μου ειχε δωσει κ αγχολυτικο συνδυαστικα)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58

    Red face

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.....(λειπω εκτος Αττικης και για αυτο η καθυστερηση....)

    Δεν εχω ξεκινησει ακομα την αγωγη για να σας πω εντυπωσεις, αλλα ο γιατρος μου, μου μιλησε για ανησυχια και νευρικοτητα τις πρωτες μερες της θεραπειας και οπως και εσενα Lacrymosa, μου εδωσε και ηρεμιστικα συνδιαστικα για αυτες τις πρωτες μερες. Επειδη εχω ακομα συμπτωματα νευρικοτητας απο το Risperdal, που επαιρνα παλια, για να πω την αληθεια, ανησυχω μηπως ξαναπερασω τα ιδια.... (ταλαιπωρηθηκα αρκετα).

    Οπως και να εχει, θελω να πιστευω οτι το Abilify, απο τη στιγμη που δεν επηρεαζει την προλακτινη και δεν παχαινει, θα ειναι για καλο....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ελπιζω να σε βοηθησει κ να μην εχεις ιδιαιτερες παρενεργειες !! κ για οτιδηποτε παρατηρησεις ενημερωσε το γιατρο σου !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    καλη αρχη με τη θεραπεια σου!:)
    γμτ και γω αμπιλιφαι θελω!!:(

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    so προτεινε το στο γιατρο σου !! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    το ειχα πει και μου ειχε πει οτι δε θα με βοηθησει!αλλα βοηθαει πολλους εδω!εχω δοκιμασει κ ρισπερνταλ,σεροκουελ,ινβεγ κα και αλοπεριντιν και μου λεει επομενο ειναι το ζυπρεξα και εγω δε θελω!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Το Invega πως σου φανηκε ; Ειχε πολλες παρενεργειες ;

    Ισως το αρχισω και εγω..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Το Invega πως σου φανηκε ; Ειχε πολλες παρενεργειες ;

    Ισως το αρχισω και εγω..
    Το Invega maus, αποδειχθηκε ενα πολυ ηπιο φαρμακο για τα δικα μου δεδομενα θα ελεγα......

    Εγω που ειμαι λιγο ευαισθητη στα φαρμακα (με ''πιανουν'' ευκολα οι παρενεργειες), θα ελεγα οτι το Invega, εκτος απο τις καθαρα αναμενομενες παρενεργειες που δημιουργησε, (οπως οτι ανεβασε - τριπλασιασε - την προλακτινη και δημιουργησε ενα ελαχιστο ''θολωμα'' στη σκεψη), δεν θα ελεγα μου δημιουργησε καποιο αλλο προβλημα...... Εμεινα πολυ ευχαριστημενη..... Απλως ηθελα να το σταματησω, επειδη ειμαι 5 χρονια χωρις να αδιαθετησω και ηθελα φαρμακο που να μην επηρεαζει την προλακτινη.....

    Γενικα εχω ακουσει καλα σχολια για αυτο το φαρμακο..... :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Το Invega πως σου φανηκε ; Ειχε πολλες παρενεργειες ;

    Ισως το αρχισω και εγω..

    το ινβεγκα ηταν το καλυτερο!μου εκοψε τις οπτικες ψευδαισθησεις που ειχα κ μετα απο ενα χρονο η χαζη πηγα και το εκοψα μονη μου!
    η γιατρος που με παρακολουθει το δεχτηκε αλλα μου διπλασιασε το αλοπεριντιν!
    θα της πω να μου το ξαναβαλει γιατι ξαναειχα οπτικες πριν μερικες μερες και απ οτι φαινεται ηταν το μονο που με βοηθησε!

    απο παρενεργειες υπνηλια ειχα αλλα επαιρνα 12 μγ που ειναι η ανωτατη δοση!
    και αυτο που λεει και η λιζαρντ οτι υπερανεβαζει την προλακτινη και επαιρνα ντοστινεξ για να μειωθει ωστε να μπορω να αδιαθετησω αλλα και το ρισπερνταλ(αυτο δεν παιρνεις; ) ανεβαζει πολυ την προλακτινη ειναι παρομοια αυτα τα δυο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    τωρα που το σκεφτομαι εχασα κανενα τρικιλο απο τοτε που το εκοψα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Ξέρει κανείς αν είναι καλύτερο στην ΙΔΨ απο το Solian?

  14. #14
    ΤΟ ΑΜΠΙΛΙΦΑΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ

Similar Threads

  1. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 00:18
  2. Απο το flupidol στο abilify
    By malfadors in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 14-07-2010, 13:08
  3. abilify
    By λίτσα in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 20-01-2010, 18:34
  4. παρενεργειεσ abilify
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2009, 19:18
  5. Abilify
    By mboumbou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-01-2009, 02:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •