Μύθοι και αλήθειες για τα αντικαταθλιπτικά - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 133
  1. #106
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Eγω προσωπικά έχω πολύ προχωρημενες αντιλήψεις και σε αυτό το θέμα και καλυτερα να μην στις ανάλυση γιατί παιζει και να τρομαξεις και να παθεις και τίποτα.
    Έχω όμως μια απορία για ολους εσάς που έχετε βρει τη χαρά σας με τα φάρμακα και οπου σταθειτε λέτε ποσο καλό κανουν χωρίς ταυτόχρονα να λέτε και ποσο κακό κανουν. Είναι αστείο και μονο να επικαλειστε το Ντεπον. Ενα φάρμακο της κατηγοριας αυτής ωφελεί με οποία έννοια το θες υποκειμενικα, αντικειμενικα το 99,99 των ασθενών ενω υπάρχει 1 περιπτωση στο 1.000.000 να βλάψει.
    Στα ψυχοφαρμακα οι αναλογίες είναι περιπου 1/1 να βλάψει η να ωφελήσει και αυτό υποκειμενικα και μονο.
    Γιατί αντικειμενικότητα δεν υπάρχει σε ενα φάρμακο που δεν είναι γνωστός ο μηχανισμός της αρρώστιας και κατα συνέπεια και ο μηχανισμός της δράσης του φαρμάκου στην ασθένεια.
    _--_-_-----_-_----------------------------

    Αφού αρεσκεστε λοιπον στην επιστημοσύνη ,θα ξέρετε οτι το 50% των εγκλεισμων σε ψυχιατρια στην Ελλάδα είναι Ακουσιοι, θα έλεγε να πάτε να ρωτησετε αυτους τους εκούσια έγκλειστος τη γνώμη τους. Αυτο είναι το καλυτερο για ολους. Εγώ έχω ανοσία και στα φάρμακα και στις τρελλες και δεν θα βγαλεις άκρη, είμαι πολύ λογικός.

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ωραια η αυτοδιαγνωση σου περι ανοσιας κλπ
    Εγω σε ρωτησα κατι συγκεκριμενο, με βαση τις δημοσιευσεις σου, εχεις τα χαλια σου, τι κανεις για αυτο?
    Σε εναν αλλον ανθρωπο που επισης αισθανεται τοσο ασχημα και ο ψυχιατρος του προτεινει φαρμακο, ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ? Να μην το παρει και να περιμενει μεχρι να βρεθει νεα αγωγη βασισμενη σε πιο συγκεκριμενα ιατρικα δεδομενα?

  3. #108
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Ακομα εδω εισαι;
    Σε εχουν αναγκη στα ψυχιατρεια εγω δεν εχω αποψεις να επιβαλλω σε κανενα.
    Ουτε και ειμαι τρελλος να φιλονικω με καποιον με επιστημοσυνη .
    Τους ακούσια εγκλειστους πήγαινε αμέσως να πεις ποσο καλά είναι τα χάπια, ενέσεις, ήλεκτρο τέτοια, κτλ να τους βοηθήσει τώρα , αναίσθητος είσαι , σε χρειάζονται.

  4. #109
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Επίσης το φάρμακο δεν είναι ουτε σοβε (σωματική βελτίωση) ουτε το μανούρι απ το χωριό, ουτε καθαρός αέρας. Φάρμακο είναι αυτό που σου έγραψε ο γιατρός σου. Αν είναι νεβροληπτικο, εξισορροπητικο, αντιεπιληπτικά.
    Οτι λέει ο γιατρός σου να τα παίρνεις ανελλιπώς.
    Να πεθαίνεις, να μισείς και να ξεμαθαινεις. Ιδού το τρίπτυχο.

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    @jim Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τα φάρμακα έχουν βοηθήσει κόσμο όσο και έχουν καταστρέψει κόσμο...
    Σίγουρα οι πιθανότητες των παρενέργειων δεν είναι και τόσο καλές...
    Και εγώ ταλαιπωρούμαι πολύ απο παρενέργειες φαρμάκων αλλά έχω ζυγίσει καλά τις επιλογές που είχα και εν γνώσει των θετικών κ αρνητικών των φαρμάκων εχω επιλέξει στο παρόν να τα παίρνω...

    Είναι καλό να υπάρχει ενημέρωση αλλά μην τασσεται κανείς εντελώς υπερ ή εντελώς κατα των φαρμάκων...
    Κάποιος που εν γνώσει του παει σε ψυχίατρο ΞΕΡΕΙ ότι θα φύγει με φάρμακα...
    Οι ακούσια έγκλειστοι είναι άλλη κατηγορία, λυπηρή φυσικά και σημάδι μιας σάπιας κοινωνίας...
    Αλλά εδώ μιλάμε (στο φορουμ) για ανθρώπους οι οποιοι πραγματικά είναι στα όρια τους και για αυτό καταφεύγουν σε αγωγή και σκοπίμως παραβλέπουν τις παρενέργειες..

    Τι νόημα εχει άλλωστε αν αποφασίσεις να παίρνεις τα χάπια να γκρινιάζεις ΟΛΗ μέρα για τις παρενέργειες;;;
    Εσύ αποφάσισες να τα παίρνεις και όταν ξεκίνησαν οι παρενέργειες εσύ αποφάσισες να τα συνεχίσεις...
    Για την μή ενημέρωση των χρόνιων παρενέργειων που επιμένουν και μετά την διακοπή ή για τη μη ενημέρωση των στερητικών εκεί έχουμε θέμα γενικά σε όλο τον κόσμο καθώς κανένας ψυχίατρος δεν ενημερώνει τον ασθενή σωστά αλλά πίστεψε με ανθρωπος που φτάνει στο γραφείο ψυχιάτρου είναι σε μια κατάσταση εκείνη την ώρα που ποσώς τον νοιάζει...

    Αν εχει αρχίσει ήδη να παλεύει με καθημερινή αυτοκτονικότητα και το μυαλό έχει θολώσει ποσώς τον νοιάζει η πιθανότητα 20% μετά απο 5 χρόνια να του μείνει το ταδε...

  6. #111
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Παναγιώτη αμα το φάρμακο σε πιασει, λήγει το θέμα. Πολλοί άνθρωποι έχουν πολύ λειτουργική καθημερινότητα και θαλεγα και πληρότητα , μαζί και χάρις στα φάρμακα. Αλλά είναι επιλογή τους, όχι εισαγγελική εντολή.
    Εμείς εδώ λογικά τρογωμαστε με τα ρούχα μας γιατί δεν μας πιάνουν.
    Κάνω λάθος;

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    @jim τρωγόμαστε με τα ρούχα μας γιατί είτε δε μας πιάνουν (εχεις δικιο) είτε γιατί δεν θέλουμε τις παρενέργειες αλλά μόνο τις ωφέλειες αλλά δυστυχώς σε αυτή τη ζωή ΟΛΑ έχουν το κοστος τους...

    Στις περιπτώσεις των ανθρώπων που έχουν κάνει εισαγωγή με εισαγγελική διαταγή δεν είναι πάντα άσπρο ή μαύρο...
    Μερικοί όντως είναι απο λάθος εκει μέσα... Μερικοί όμως θα έπρεπε πραγματικά να είναι στη φυλαγή... δηλώνουν ότι πχ εκαναν ότι έκαναν (αν μιλάμε για φόνο, εγκλημα κτλ) επειδή έχουν διπολική ή σχιζοφ΄ρενεια γιατι προτιμουν μια ψυχιατρική πτερυγα απο την φυλακή...

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ειμαι πολυ μπερδεμενος και γω για τα χαπια..τα εχω κοψει εδω κ εναν μηνα αλλα δν μπορω να πω ειμαι καλα..κ σκεφτομαι συνεχεια μηπως πρεπει να τα παρω γτ δεν θα μπορεσω χωρις αυτα..απο τν αλλη σκεφτομαι κ οταν τα επερνα δν ειδα κ μεγαλη διαφορα κ λεω κανε υπομονη παλεψε μονος σου θα περασει καποια στιγμη γιατι τα φαρμακα δεν θεραπευουν απλως ανακουφιζουν αμα σε πιασουν βεβαια...γενικα η ζωη μ ειναι σκαταα.δεν ξερω τι να κανω..ουτε τα χαπια με πιανουν..

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    @xristoforos28 Τα χάπια και εγώ όσο τα έπαιρνα έλεγα ότι δεν βοηθούσαν...
    όταν πέρασαν 2-2,5 μήνες και ξαναγύρισα στις προηγούμενες καταστάσεις με καταθλιψη και αυτοκτονικότητα τότε μόνο κατάλαβα ΠΟΣΟ βοηθούσαν...

    Αλλα και οι παρενέργειες τους δεν παλεύονται...........

    Σήμερα ξύπνησα μετά απο 13 ώρες ύπνο...
    το σιπραλεξ με διέλυσε γιατί ακόμα δεν εχω κλείσει καν μήνα και με βγάζει καταστολή........

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Ακομα εδω εισαι;
    Σε εχουν αναγκη στα ψυχιατρεια εγω δεν εχω αποψεις να επιβαλλω σε κανενα.
    Ουτε και ειμαι τρελλος να φιλονικω με καποιον με επιστημοσυνη .
    Τους ακούσια εγκλειστους πήγαινε αμέσως να πεις ποσο καλά είναι τα χάπια, ενέσεις, ήλεκτρο τέτοια, κτλ να τους βοηθήσει τώρα , αναίσθητος είσαι , σε χρειάζονται.
    Πραγματικα χρειαζεσαι βοηθεια. Δεν ξερω τι ασυναρτησιες λες.

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    @xristoforos28 Τα χάπια και εγώ όσο τα έπαιρνα έλεγα ότι δεν βοηθούσαν...
    όταν πέρασαν 2-2,5 μήνες και ξαναγύρισα στις προηγούμενες καταστάσεις με καταθλιψη και αυτοκτονικότητα τότε μόνο κατάλαβα ΠΟΣΟ βοηθούσαν...

    Αλλα και οι παρενέργειες τους δεν παλεύονται...........

    Σήμερα ξύπνησα μετά απο 13 ώρες ύπνο...
    το σιπραλεξ με διέλυσε γιατί ακόμα δεν εχω κλείσει καν μήνα και με βγάζει καταστολή........
    Απο οτι καταλαβα ημαστε μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...αλλα δεν θελω να τα ξαναρχισω ρε γαμωτο γιατι σκεφτομαι κ λεω τοσα χρονια πως ζουσα χωρις χαπια θα τα καταφερω λεω αλλα απελπιζομαι γαμωτο.

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Eγω προσωπικά έχω πολύ προχωρημενες αντιλήψεις και σε αυτό το θέμα και καλυτερα να μην στις ανάλυση γιατί παιζει και να τρομαξεις και να παθεις και τίποτα.
    Έχω όμως μια απορία για ολους εσάς που έχετε βρει τη χαρά σας με τα φάρμακα και οπου σταθειτε λέτε ποσο καλό κανουν χωρίς ταυτόχρονα να λέτε και ποσο κακό κανουν. Είναι αστείο και μονο να επικαλειστε το Ντεπον. Ενα φάρμακο της κατηγοριας αυτής ωφελεί με οποία έννοια το θες υποκειμενικα, αντικειμενικα το 99,99 των ασθενών ενω υπάρχει 1 περιπτωση στο 1.000.000 να βλάψει.
    Στα ψυχοφαρμακα οι αναλογίες είναι περιπου 1/1 να βλάψει η να ωφελήσει και αυτό υποκειμενικα και μονο.
    Γιατί αντικειμενικότητα δεν υπάρχει σε ενα φάρμακο που δεν είναι γνωστός ο μηχανισμός της αρρώστιας και κατα συνέπεια και ο μηχανισμός της δράσης του φαρμάκου στην ασθένεια.
    _--_-_-----_-_----------------------------

    Αφού αρεσκεστε λοιπον στην επιστημοσύνη ,θα ξέρετε οτι το 50% των εγκλεισμων σε ψυχιατρια στην Ελλάδα είναι Ακουσιοι, θα έλεγε να πάτε να ρωτησετε αυτους τους εκούσια έγκλειστος τη γνώμη τους. Αυτο είναι το καλυτερο για ολους. Εγώ έχω ανοσία και στα φάρμακα και στις τρελλες και δεν θα βγαλεις άκρη, είμαι πολύ λογικός.
    Πρωτον τι εννοεις εχεις ανοσια στα φαρμακα και στις τρελες; Στο εχει πει καποιος γιατρος; Δευτερον τι θα πουμε σε καποιον που πασχει απο καταθλιψη ή ψυχωση; Οχι μην τολμησεις και παρεις φαρμακα; Θα τους ενθαρρυνουμε να τα παρουν προκειμενου να νιωσουν καλυτερα. Δεν θα τους πουμε ενα θετικο και εκατο αρνητικα να τους τρομαξουμε. Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με τους ανθρωπους που ειναι τοσο κατα των φαρμακων. Οι ακουσιοι εγκλεισμοι ειναι ενα αλλο λυπηρο θεμα και δεν νομιζω οτι κολλαει εδω. Το εχω ξαναπει πως ο καλυτερος συνδυασμος για την αντιμετωπιση πολλων διαταραχων ειναι ψυχοθεραπεια-φαρμακα. Οσες ερευνες και να βγουνε κατα των φαρμακων παντα θα υπαρχουν και οι αντιθετες και αυτο θα ενθαρρυνει ενα σωρο κοσμο να τα παρει. Δεν υποστηριζω ομως να δοθει καποιο φαρμακο σε περιπτωση ενος απλου αγχους ή μιας αλλης διαταραχης που μπορει να ξεπεραστει μονο με ψυχοθεραπεια...

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    @xristoforos28 Τα χάπια και εγώ όσο τα έπαιρνα έλεγα ότι δεν βοηθούσαν...
    όταν πέρασαν 2-2,5 μήνες και ξαναγύρισα στις προηγούμενες καταστάσεις με καταθλιψη και αυτοκτονικότητα τότε μόνο κατάλαβα ΠΟΣΟ βοηθούσαν...

    Αλλα και οι παρενέργειες τους δεν παλεύονται...........

    Σήμερα ξύπνησα μετά απο 13 ώρες ύπνο...
    το σιπραλεξ με διέλυσε γιατί ακόμα δεν εχω κλείσει καν μήνα και με βγάζει καταστολή........
    Παναγιωτη ακομα εχεις καταστολη απο cipralex; Μου φαινεται πολυ περιεργο γιατι η εσιταλοπραμη δεν προκαλει καταστολη...Μηπως να το αλλαζες; Το εχεις συζητησει με τον ψυχιατρο σου;;

  14. #119
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    ΕΓΡΑΨΑ χτες οτι:Στα ψυχοφαρμακα οι αναλογίες είναι περιπου 1/1 να βλάψει η να ωφελήσει και αυτό υποκειμενικα και μονο.

    Aυτο δεν είναι σωστο, μπορει να ισχυει για τa ssri όπως εχω αναφερει πιο πανω υπαρχει σχετικη ερευνα.
    Για τα αντιψυχωτικα να διαβασετε και μονοι σας, όχι ολο μασημενη τροφη, ετσι καθηγητες μου;

  15. #120
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Πραγματικα χρειαζεσαι βοηθεια. Δεν ξερω τι ασυναρτησιες λες.
    Ti βοηθεια ακριβως πιστευεις ότι είναι καταλληλη;

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Similar Threads

  1. μυθοι και αληθειες περι αντικαταθλιπτικων
    By Macgyver in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 27-09-2017, 12:48
  2. Μερικές αλήθειες για την ανθρώπινη φύση
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-08-2008, 16:02
  3. Ουνούφριος: αλήθειες και ψέματα
    By Globy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2008, 18:27
  4. Αποκωδικοποιήστε τις αλήθειες σας…
    By lady in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 13-01-2006, 16:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •