Απαραδεκτη συμπεριφορα γιατρου σε κεντρο ψυχικης υγειας της Αθηνας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    7

    Απαραδεκτη συμπεριφορα γιατρου σε κεντρο ψυχικης υγειας της Αθηνας.

    Η μητερα μου πασχει απο ατυπη ψυχωσικη συνδρομη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη εδω και χρονια, δεν δεχονταν οτι εχει καποιο προβλημα και δεν ακολουθουσε καποια αγωγη γιατι οπως ελεγε δεν ηταν τρελη για να παει στο γιατρο.Περασα μια αθλια παιδικη ηλικια και εγω και τα 2 αδελφια μου.Καποια στιγμη μετα απο καποιο τραγικο γεγονος εφυγα απο το σπιτι αναγκαστηκα ομως μετα απο καιρο και αφου ειχε περιελθει σε μια αθλια κατασταση, δεν ετρωγε ελεγε κατι ακαταληπτα ολη μερα, δεν πηγαινε στο γιατρο ουτε για το ασθμα που εχει γιατι σε γιατρο πηγαινουν μονο οι τρελοι...,μιλουσε μονη της, δεν θυμονταν σχεδον πως την λενε, τι χρονια εχουμε κλπ αποφασισα να την παρω να ζησει μαζι μου και την πηγα σχεδον με το ζορι σε ενα κεντρο ψυχικης υγειας εκει εγινε διαγνωση οτι πασχει απο ιδεαψυχαναγκαστικη διαταραχη της εδωσαν efexor τα αντικαταθλιπτικα ομως δεν της εκαναν και πολλα πραγματα αργοτερα εγινε η διαγνωση της ατυπικης ψυχωσικης συνδρομης και αρχισε να παιρνει zyprexa χαρη στο οποιο μεταμορφωθηκε σε εναν φυσιολογικο ανθρωπο.
    Ζησαμε σχεδον ηρεμα για καποια χρονια μεχρι που αναγκαστηκε να σταματησει το zyprexa επειδη απο τα 49 κιλα εφτασε τα 83 κιλα και επαθε διαβητη τυπου 2.
    Σταματησε το zyprexa αφου ενημερωσα τον γιατρο της για τον διαβητη και της αλλαξε το zyprexa με το seroquel ,μετα απο εναν μηνα χρησης αρχισε σιγα σιγα η αλλαγη στην συμπεριφορα της .
    Εν τω μεταξυ διαγνωστηκε περυσι με σχιζοφρενεια και ο αδελφος μου ο οποιος ζει και αυτος μαζι μου και ειναι σε ασχημη κατασταση γιατι σταματησε τα φαρμακα εδω και 3 μηνες και τωρα ξεκινησε να εχει παλι ψευδαισθησεις να μιλαει μονος του να γελαει μονος του να βγαινει στο μπαλκονι και να βριζει "αυτους" που τον ενοχλουν καπνιζει συνεχεια δεν τρωει και γενικως ειναι χαλια, η μητερα μου πλενεται συνεχεια ολη μερα ασταματητα φοβαται οτι υπαρχουν παντου μικροβια και αρρωστειες απαιτει να κανουμε ολοι το ιδιο στο σπιτι δηλαδη να πλενομαστε ολοι ολη την ωρα βριζει φωναζει αν καποιος της φερει αντιθεση στο συγκεκριμενο θεμα, εμενα με βριζει διαρκως ολη την ωρα με αποτελεσμα να μην μπορω να συγκρατησω και εγω τα νευρα μου και ξεσπουν καυγαδες πιστευει οτι θελω το κακο της οτι την μισω γυριζει δεξια και αριστερα και λεει οτι ειμαι παλιοτομαρο οτι ξενυχταω οτι παιρνω ναρκωτικα οτι της συμπεριφερομαι ασχημα οτι δεν ειμαι καθαρη και οτι δεν γυριζω στο σπιτι.
    Να σημειωθει οτι εχω χρονια καταθλιψη δεν βγαινω απο το σπιτι δεν εχω παρεες δεν εχω παρει ποτε ναρκωτικα και οτι οι καυγαδες γινονται για το πλυσιμο.
    Εχω επικοινωνησει τηλεφωνικα με τον γιατρο της του εχω εξηγησει την κατασταση και μου ειπε οτι εξαιτιας του ζαχαρου δεν μπορει να της δωσει παρα μονο ενα 100 seroquel την ημερα.
    Η κατασταση εχει γινει πολυ δυσκολη στο σπιτι, δυο ανθρωποι με ψυχωση εχουν διαλυσει τη ζωη μου, αρκετα συχνα μου παιρνουν σκεψεις οτι ο μονος τροπος να λυτρωθω ειναι να δωσω τελος στη ζωη μου.
    Αποφασισα λοιπον να κλεισω ενα ραντεβου με τον γιατρο της και να παμε μαζι με την μητερα μου μηπως και μπορει να κανει κατι με την αγωγη που ακολουθει.
    Πηγαμε λοιπον στο γιατρο της ο οποιος ειχε μια υποπτη συμπεριφορα απο την αρχη του ραντεβου αφου λοιπον με επεπληξε γιατι αργησαμε στο ραντεβου του εξηγησα και εγω οτι δεν αργησα αλλα προφανως εγινε καποιο μπερδεμα στη γραμματεια των ραντεβου μου ειπαν 10 και 30 ημουν εκει στην ωρα μου και μου ειπαν οτι αργησα γιατι ειχα ραντεβου στις 10 ... στη συνεχεια τον ρωταω αν μπορει να γινει κατι με την αγωγη που ακολουθει η μητερα μου γιατι δεν την καλυπτει και με ρωταει να του εξηγησω τι κανει αρχιζω και του εξηγω λοιπον πεταγεται και η μανα μου και αρχιζει το παραληρημα λεει οτι της συμπεριφερομαι ασχημα οτι ειμαι νευρικη ναρκωμανης κλπ και ο γιατρος μου λεει επι λεξη" εγω δεν μπορω να της δωσω κατι αλλο να πατε σε αλλο γιατρο απο την στιγμη που εχει μια κοινωνικα αποδεκτη συμπεριφορα εκτος σπιτιου δεν με ενδιαφερει τι κανει μεσα στο σπιτι εμενα με ενδιαφερει να ειναι εξω καλα, μεσα στο σπιτι ειναι δικο σου προβλημα" μενω καγκελο στην κυριολεξια δηλ του λεω αν χαμογελαει καποιος εκτος σπιτιου και στη συνεχεια γυριζει σπιτι και σφαζει 5-6 δεν υπαρχει προβλημα;δεν με ενδιαφερει τι κανει σπιτι μου λεει τον ρωταω αν αυτο που μου λεει ειναι επιστημονικα αποδεκτη αποψη γιατι εμενα απλα μου ακουγεται σαν ηλιθιοτητα και βγαινω οργισμενη απο το γραφειο του, πηγαινω στη γραμματεια ζηταω εναν αλλο γιατρο μου λενε οτι υπαρχει και ο διευθυντης αλλα δεν ηταν εκει εκεινη την στιγμη γιατι ηταν σε εξωτερικες δουλειες, να σου απο πισω και ο γιατρος της μανας μου που ερχεται και μου λεει να φυγω γιατι θα φωναξει την αστυνομια να με πεταξουν εξω και οτι θα μου κανει μηνυση γιατι τον αποκαλεσα ηλιθιο, του ειπα "φυγε απο εδω θα περιμενω τον διευθυντη" μετα γυριζει και με ρωταει εξαλλος πως τολμαω και του μιλαω στον ενικο, του λεω και εγω να παρει την κορωνα του και να του δινει απο μπροστα μου, εκεινη την στιγμη εμφανιζεται και ο διευθυντης ο οποιος μου ειπε να μην ανυσηχω θα του μιλησει και θα βρουμε μια ακρη.
    Η αυτου εξοχοτητα ο αλλος εξαφανιζεται αφου γυριζει πρωτα και λεει στην μανα μου κανε υπομονη καλη μου υπομονη οπως σου εχω πει......
    Καταλαβε μηπως καποιος τι εχει συμβει;

  2. #2
    ..τι να εχει συμβει καλή μου?
    Έπεσες σε κάφρο, αυτό συνέβη. Φαντάζομαι πως ηταν δωρεάν η επίσκεψη, έτσι δεν είναι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Γεια σου Βασιλική, υποθέτοντας πως έτσι σε λένε. Έχεις γράψει πάρα πολλά και από πού να το πιάσει κανείς... λες πως μάνα και αδερφός μένουν μαζί σου και ασφαλώς δεν εργάζονται. Με λίγα λόγια, εσύ μόνο υποθέτω συντηρείς μια τριμελή συνολικά οικογένεια. Και να σου πω... πάσχεις λες από χρόνια κατάθλιψη - και με το δίκιο σου - ... αλλά, γιατί η "λύση" να είναι μόνο το να δώσεις τέλος στη ζωή σου και όχι το να δώσεις τέλος στη ζωή σου μαζί τους;... προσπαθώ να το πιάσω από κάπου το θέμα. Μερσί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    απιστευτο πραγματικα. κοιτα να δεις κατι ''επιστημονες'' . μετα απο ολα αυτα εσυ εχασες πασα ιδεα να φανταστω. υποθετω πως οταν καναν μονοι συνεδριες λαμβανε υποψιν τα λογια της μητερας σου που οπως ειπες ηταν ακαταληπτα και χρησιμοποιουσε αυτα εναντιον σου και ως προσεγγυση της ασθενους.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    Γεια σου Βασιλική, υποθέτοντας πως έτσι σε λένε. Έχεις γράψει πάρα πολλά και από πού να το πιάσει κανείς... λες πως μάνα και αδερφός μένουν μαζί σου και ασφαλώς δεν εργάζονται. Με λίγα λόγια, εσύ μόνο υποθέτω συντηρείς μια τριμελή συνολικά οικογένεια. Και να σου πω... πάσχεις λες από χρόνια κατάθλιψη - και με το δίκιο σου - ... αλλά, γιατί η "λύση" να είναι μόνο το να δώσεις τέλος στη ζωή σου και όχι το να δώσεις τέλος στη ζωή σου μαζί τους;... προσπαθώ να το πιάσω από κάπου το θέμα. Μερσί.
    δεν γινεται να συμβουλευουμε τους παντες να παρατανε την οικογενεια τους ελεος πια!!!!! μας μεγαλώσανε για να τους πεταξουμε στα δυσκολα?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Καλησπέρα σου Μπρόκεν. Δε χρειάζεται να μου επιτίθεσαι προσωπικά επειδή δε σου άρεσαν οι τοποθετήσεις μου στο θέμα της Άρκτου για την κακοποίηση των ζώων... :) ...

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βασιλικη εργαζεσαι?

    Περνουν καποιο βοηθημα απο το κρατος αδερφος και μητερα?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    7
    Εργαζομαστε εγω και ο αδελφος μου για να συντηρουμε το σπιτι , τον αδελφο μου τον μικρο που λογω καταστασης δεν εργαζεται και τα σπασμενα της μητερας μου βλεπε 550 περιπου καθε φορα λογαριασμο στην ευδαπ, η μητερα μου δεν εργαζεται παιρνει το επιδομα ψυχωσικης συνδρομης δεν με ενοχλει που τους συντηρω το κανω επειδη τους αγαπαω απλα η κατασταση ειναι σκατα τωρα, περναω χαλια ζω σε καθεστως τρομοκρατιας νομιζω οτι εχω 'δολοφονους"μεσα στο σπιτι μου και εχω αρχισει να καταρρεω.Αν μπορουσα να τους εκγαταλειψω δεν θα υπηρχε καν αυτο το ποστ μιλαμε για παραλληλο συμπαν.Μετα το σημερινο με τον βλακα τον γιατρο εχω ταραχτει παρα πολυ δεν εχω κεφι για τιποτα νομιζω οτι ειμαι ανικανη αχρηστη αβοηθητη ααααα ολα τα στεριτικα μαζι, ξερω οτι σκεφτομαι χαζα και οτι το ποστ ηταν μεγαλο αλλα πως να χωρεσει ενα δραμα σε λιγες γραμμες;
    Οι λεπτομερειες θα εκαναν το ποστ κωσταλεξι ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    Καλησπέρα σου Μπρόκεν. Δε χρειάζεται να μου επιτίθεσαι προσωπικά επειδή δε σου άρεσαν οι τοποθετήσεις μου στο θέμα της Άρκτου για την κακοποίηση των ζώων... :) ... αν πάλι επιθυμείς να επιδεικνύεις την αγενή σου συμπεριφορά - που είναι έντονη - , κάντο αλλά όχι σε θρεντς άλλων ανθρώπων. Αν δε σου κάνει η απάντησή μου εδώ, είναι δικό σου πρόβλημα, όχι δικό μου. Και θα σου πρότεινα να συμπεριφερθείς ως ενήλικας μέσα σε ένα φόρουμ που φτιάχτηκε για όλους. Και δικαίωμα του καθενός να απαντάει όπως του γουστάρει αν δεν ενοχλεί τους άλλους και τα προσωπικά τους δεδομένα. Άντε κοριτσάκι μου γιατί το παρατραβάς. Κι αν επιθυμείς να μεταφράζεις όπως σου γουστάρει τα γραπτά των άλλων, δεν είναι επειδή δε γνωρίζεις την ελληνική. Είναι επειδή μάλλον είσαι κακομαθημένη. Άσε να ενοχληθεί πρώτα η Βασιλική από αυτά που γράφω, και μετά εσύ. Έλεος. Το ότι έγραψα τις προάλλες πως κάποιοι το έχετε κάνει ιδιόκτητο κήπο το κοινόχρηστο φόρουμ σας πείραξε κατ' τ' άλλα... λίγη ευγένεια, αν την έχεις στα υπόψιν σου βεβαίως...
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

    στο θεμα μας λοιπον, η κοπελα εβαλε θεμα γτ ηθελε συζητηση συμφωνα με την απρεπη συμπεριφορα γιατρου και οχι για το πως θα ξεφορτωθει την μανα της!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by vasililkigeo View Post
    Εργαζομαστε εγω και ο αδελφος μου για να συντηρουμε το σπιτι , τον αδελφο μου τον μικρο που λογω καταστασης δεν εργαζεται και τα σπασμενα της μητερας μου βλεπε 550 περιπου καθε φορα λογαριασμο στην ευδαπ, η μητερα μου δεν εργαζεται παιρνει το επιδομα ψυχωσικης συνδρομης δεν με ενοχλει που τους συντηρω το κανω επειδη τους αγαπαω απλα η κατασταση ειναι σκατα τωρα, περναω χαλια ζω σε καθεστως τρομοκρατιας νομιζω οτι εχω 'δολοφονους"μεσα στο σπιτι μου και εχω αρχισει να καταρρεω.Αν μπορουσα να τους εκγαταλειψω δεν θα υπηρχε καν αυτο το ποστ μιλαμε για παραλληλο συμπαν.Μετα το σημερινο με τον βλακα τον γιατρο εχω ταραχτει παρα πολυ δεν εχω κεφι για τιποτα νομιζω οτι ειμαι ανικανη αχρηστη αβοηθητη ααααα ολα τα στεριτικα μαζι, ξερω οτι σκεφτομαι χαζα και οτι το ποστ ηταν μεγαλο αλλα πως να χωρεσει ενα δραμα σε λιγες γραμμες;
    Οι λεπτομερειες θα εκαναν το ποστ κωσταλεξι ....
    ο πατερας σου που ειναι? εχεις αλλους κοντινους συγγενεις?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Δε μπόρεσες καν να μείνεις στο θέμα. Το να έχεις γονείς που σου γαμάνε τη ζωή και να είναι "καλύτερο" το να συνειδητοποιείς πως οφείλεις απέναντι στον εαυτό σου να τους εγκαταλείπεις... άσε να το ξέρουμε όσοι το τραβήξαμε στο πετσί μας. το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    .
    .............απογευμα ειναι ακομα........ (για αλλους βραδιαζει νωρις οποτε δεκτο)
    I m a Good Person With Bad Attitude

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    ... και για άλλους "όπου λαλούν πολλοί κοκόροι, αργεί να ξημερώσει"... μη σου πω πως για άλλους δε... ξημέρωσε και ποτές όμως... σόρυ Βασιλική. Σου εύχομαι τη σωστότερη απόφαση κατ' τ' άλλα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    βασιλικη ξερεις τι θα σου προτεινα? να πατε ολοι μαζι σε ψυχολογο 1α που ειναι για οικογενειακα ζητηματα. και μετα σε ψυχιατρο να σας γραψει και καποια αγωγη. μετα θα προτεινα σε σενα προσωπικα να πας σε καποιο γκρουπ ομαδικης ψυχοθεραπειας με ατομα στην ιδια θεση με την δικη σου
    I m a Good Person With Bad Attitude

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    7
    Ο πατερας μου εχει πεθανει απο λυκο (αυτοανοσο) αφου προηγουμενως ειχε μετατραπει σε αλκοολικο απο το χαλι της μανας μου ειπαμε κωσταλεξι...μανα σχιζοφρενεια πατερας αλκοολικος σορυ αλλα αν εχεις διαβητη που ομως ελεγχεται δεν υπαρχει αντιψυχωσικη αγωγη που να μπορεις να ακολουθησεις ;;;; στις συνεδρειες που κανανε δεν πολυσυζητουσαν τι ρωτουσε πως εισαι ελεγε η μανα μου καλα γιατρε και τελος παρε την συνταγη.Η μητερα μου στην αρχη δινει την εντυπωση πως δεν εχει καποιο προβλημα, δεν κανει κατι περιεργο εκτος σπιτιου, αν ομως πιασεις συζητηση μαζι της τοτε ξεκινουν οι περιεργες ιδεες να ξεχυνονται και αν δεν εισαι ασχετος καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα.Στο σπιτι μεσα δεν θελει να την ακουμπησεις ουτε κατα λαθος, να περασεις απο κοντα της εστω και αν δεν την ακουμπησεις, να ακουμπησεις κατι δικο της, δεν παιρνει κατι απο τα χερια μας και αν θελει να μας δωσει κατι μας το πεταει δεν μπορουμε να παμε τουαλετα γιατι θα την λερωσουμε δεν μπορουμε να παμε στην κουζινα γιατι θα λερωσουμε τους παγκους και δεν θα μπορει να ακουμπησει λεει οτι μας βαζουν ειδικους φορους και πληρωνουμε γιαυτο ερχεται πολυ ο λογαριασμος της ευδαπ δεν με αφηνει να βγω απο το σπιτι χωρις να στησει καβγα για το οτι ξερει που παω και οτι με εχει δει να κανω διαφορα στη μεση του δρομου οτι με βλεπει με διαφορους σε διαφορα αμαξια μηχανακια κλπ να κανουμε διαφορα αυτο το τελευταιο με αναγκασε να μην θελω να βγω απο το σπιτι γιατι καθε φορα ειχα αυτο τον εφιαλτη,ολα οσα λεει ειναι ψεματα εξω συμπεριφερεται και μεσα στο σπιτι του δινει και καταλαβαινει ο γιατρος ομως τα γνωριζε ολα αυτα απο την αρχη

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Περί ΚΨΥ (κέντρο ψυχικής υγείας)
    By Antouan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 11-04-2011, 18:43
  2. τρεις νεκροί στο κέντρο της αθήνας από τα επεισόδια
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 164
    Last Post: 08-05-2010, 17:14
  3. ΚΕΝΤΡΟ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
    By prasiniklosti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 18-05-2008, 00:11
  4. Κέντρο ψυχικής υγείας
    By evil_angel in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2008, 21:21
  5. Νέα συνάντηση των μελών στο κέντρο της Αθήνας
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 23-09-2007, 15:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •