διαβητικά συναισθήματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    26

    διαβητικά συναισθήματα

    Καλησπέρα. Ζητώ συγγνώμη γιατί το θέμα μου δεν πέφτει στην κατηγορία της Κατάθλιψης, αλλά δεν μπορώ να βρω πλησιέστερη κατηγορία. Πάσχω από διαβήτη και γνωρίζω ότι είναι μια αρκετά διαδεδομένη ασθένεια, την οποία έχω μάθει να ελέγχω επαρκώς ως επί το πλείστον.

    Παρόλα αυτά υπάρχουν περίοδοι που με πιάνει φόβος και θλίψη, όχι για τις σωματικές επιπτώσεις όσο για το κοινωνικό πλαίσιο. Αισθάνομαι άσχημα να μιλώ γι' αυτό το θέμα δια ζώσης (όχι ότι θα το έλεγα από εδώ κι απο' κει, αλλά ακόμη και σε πιο κοντινά πρόσωπα) κι από την άλλη η γενικότερη άγνοια συχνά καταλήγει σε σχόλια που πληγώνουν ή εκνευρίζουν. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να είναι ενημερωμένος για όλες τις ασθένεις (ούτε εγώ είμαι) αλλά με σοκάρει πολλές φορές η ελαφράδα με την οποία ανενημέρωτοι άνθρωποι πετάνε το μακρύ τους και το κοντό τους (από το τι 'φταίει' που αρρώστησες μέχρι του τι πρέπει να τρως). Αποφεύγω πολλές φορές να βγω βράδυ για φαγητό/ποτό κτλ. για ευνόητους λόγους.

    Φοβάμαι ακόμη και στη δουλειά (όπου συναναστρέφομαι πολύ κόσμο) μήπως με πιάσει καμια υπογλυκαιμία δημόσια ή γενικότερα βρεθώ σε θέση κάπως άβολη. Συγγνώμη αν ακούγομαι κακομαθημένος, ξέρω ότι αυτό δεν συγκρίνεται με σχόλια που ακούνε άνθρωποι με ψυχικές ιδιαιτερότητες, αλλά αυτές τις μέρες με έχει πάρει από κάτω.

    Θα ήθελα πολύ να ακούσω αν υπάρχουν άλλοι άνθρωποι με παρόμοιο θέμα και πώς αντιμετωπίζουν τις ψυχολογικές/συναισθηματικές προεκτάσεις του. Το μόνο παρήγορο είναι ότι δεν είμαι πάντα έτσι, αλλά αυτή την περίοδο όντως αισθάνομαι την ανάγκη να γκρινιάξω Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για τη φλυαρία

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Ο άντρας μου έχει διαβήτη, τύπου 2. Στην αρχή είχε πάνω κάτω τις ίδιες αντιδράσεις με σένα. Δεν ήθελε να το πει, και αισθανόταν άσχημα. Τώρα πιά δεν έχει κανένα πρόβλημα. Παλεύει ακόμα βέβαια να μπορέσει να ελέγξει το σάκχαρό του, γιατί γενικότερα δεν είναι "συνεπής".
    Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί πρέπει να απολογούμαστε για ένα πρόβλημα υγείας. Και μάλιστα για ένα τέτοιο πρόβλημα. Για ποιές κοινωνικές επιπτώσεις μιλάς; Η ζωή σου δεν έχει καμία διαφορά με των υπολοίπων. Μπορείς να τρως τα πάντα, μπορείς να βγαίνεις το βράδυ, μπορείς να κάνεις οικογένεια, και κατ'επέκταση να κάνεις μια φυσιολογική ζωή. Όσο για την άγνοια των ανθρώπων, θα σε συμβούλευα να αντιμετωπίζεις με αγάπη τα σχόλια που γίνονται λόγω έλλειψης ενημέρωσης, και να αδιαφορείς για εκείνα τα σχόλια που είναι κακόβολα.

    Για....πάρτο αλλιώς!!!!

Similar Threads

  1. θέλω συναισθήματα
    By favvel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 16-07-2020, 15:58
  2. Συναισθηματα...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 02-01-2011, 00:20
  3. Συναισθήματα και Φοβίες...
    By Γάτος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 04-12-2010, 15:21
  4. αρνητικά συναισθήματα
    By Sofaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2009, 19:13
  5. ντρεπομαι για τα συναισθηματα μου
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 10-09-2008, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •