προβλημα στη σχεση...βοηθεια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    12

    Unhappy προβλημα στη σχεση...βοηθεια..

    γειας σας!
    καινουργια στο forum κ θα ηθελα τη γνωμη σας.εχω 4 χρονια σχεση η οποια ξεκινησε λιγο ξαφνικα,γνωριστηκαμε μεσω κοινων γνωστων(εγω τον ειχα δει βεβαια παλιοτερα κ μου αρεσε πολυ) ενα βραδυ που ειχαμε βγει,ξεκινησαμε να επικοινωνουμε με μηνυματα κ τηλ κ υστερα απο περιπου 25 μερες επικοινωνιας αποφασισαμε να βρεθουμε παλι απο κοντα.ηρθε σπιτι μου λοιπον οπου κ καταληξαμε να κανουμε ερωτα.η επικοινωνια μας αρχισε να γινεται πιο εντονη απο κει κ μετα δεθηκαμε πολυ κ φυσικα ειμαστε μαζι.το προβλημα ειναι ομως οτι ο συντροφος μου εχει ενα κολλημα να το πω?εστω!θεωρει οτι ημουν πολυ ευκολη επειδη του δοθηκα αμεσως κ ολη αυτη την ανασφαλεια την κουβαλαει ολα αυτα τα χρονια.σε καθε τσακωμο για ασημαντη αφορμη παντα θα αναφερει κ αυτο αφου ουσιαστικα ειναι αυτο που τον τρωει.γενικα ειναι οτι πιο ομορφο ειχα ποτε στη ζωη μου,μια σχεση πολυ δυνατη που εχει αντεξει πολλα,ομως ο συντροφος μου θεωρει οτι δεν εχει δυνατες βασεις ακριβως επειδη ξεκινησε ετσι.τι πιστευετε οτι θα μπορουσε να του αλλαξει γνωμη?τι θα μπορουσα εγω να κανω?ημουν παντα πολυ ξεκαθαρη στα συναισθηματα μου κ ειχε την αγαπη μου απλωχερα οπως κ γω τη δικη του αλλα δυστυχως παντα υπαρχει αυτο το σαρακι.γιατι εχει παντα την αναγκη να μετατοπιζει το προβλημα πανω μου??οτι φταιω εγω δηλαδη?σας ευχαριστω πολυ κ συγγνωμη αν σας κουρασα!

  2. #2
    Οι σχέσεις αξιολογούνται από την πορεία τους όχι από το πως ξεκίνησαν, αν επιμένει να υποτιμά την σχέση σας, στην ουσία υποτιμά και τον ίδιο του τον εαυτό, αν μετά τέσσερα χρόνια συνεχίζει να ασχολείται με το πως ξεκίνησε η σχέση και όχι με το τι έχει γίνει στην πορεία, τότε γιατί την συνεχίζει; τα πράγματα είναι απλά, ή υπάρχει περιεχόμενο και αξία στην σχέση και παύει να ασχολείται με το παρελθόν, ή η σχέση είναι για τα μπάζα και άρα κακώς μένει σε αυτή, τέσσερα χρόνια είναι ήδη πολλά για να έχει κανείς τέτοιου είδους αμφιβολίες και προβληματισμούς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,750
    απο τα γραφομενα σου νομιζω οτι αντιλαμβανεσαι οτι το προβλημα το εχει αυτος, οχι εσυ.
    γιατι θα επρεπε να κανεις κατι για να του αλλαξεις την γνωμη?
    αστον να την εχει.
    αν δεν εχει αλλον τροπο να αξιολογησει μια τελεια(οπως την νοιωθεις εσυ) σχεση 4 μαλιστα χρονων, και κολλαει στο οτι θεωρει οτι ησουν ευκολη (που δεν ησουν), τοτε ειναι αξιος της μοιρας του.
    γιατι πρεπει να βασανιζεσαι εσυ?
    τι ηλικιες εχετε? μηπως ησουν η πρωτη του, ενω αυτος δεν ηταν για σενα ο πρωτος?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    12
    οχι καμμια σχεση,ειχε πολλες εμπειριες πριν απο μενα,ηταν γενικα ''δραστηριος''!ουτε κ γω ημουν η πρωτη του κ δεν ειμαστε παιδακια πλεον.28 εγω 30 αυτος!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,750
    Quote Originally Posted by braveheart! View Post
    οχι καμμια σχεση,ειχε πολλες εμπειριες πριν απο μενα,ηταν γενικα ''δραστηριος''!ουτε κ γω ημουν η πρωτη του κ δεν ειμαστε παιδακια πλεον.28 εγω 30 αυτος!
    μηπως συμβαινει, να διαμαρτυρεται για το ποσο "ευκολη" ησουν, οταν κανετε συζητησεις για το μελλον της σχεσης σας?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    12
    ναι γιατι φοβαται λεει για το πως θα ειμαι εγω,πως ο ανθρωπος δεν αλλαζει(συμφωνα με τις πραξεις μου εννοει) κ οτι δεν ειναι σιγουρος οτι θελει να ειμαι η γυναικα της ζωης του γι'αυτο το λογο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,750
    Quote Originally Posted by braveheart! View Post
    ναι γιατι φοβαται λεει για το πως θα ειμαι εγω,πως ο ανθρωπος δεν αλλαζει(συμφωνα με τις πραξεις μου εννοει) κ οτι δεν ειναι σιγουρος οτι θελει να ειμαι η γυναικα της ζωης του γι'αυτο το λογο.
    παπαριες
    σου λεει δικαιολογιες για να στηριξει την αναβλητικοτητα του, η την αρνηση του.
    εγω δεν τον πιστευω.
    μην βασανιζεσαι. ο λογος δεν ειναι αυτος.
    η δεν θελει να προχωρησει τωρα και λεει μλκιες για να το ριξει επανω σου, η δεν ξερει αν εισαι ΕΣυ αυτη που θελει διπλα του στο μελλον.
    οχι γιατι ησουν ευκολη παντως...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    12
    ξερεις τι δεν μπορω να καταλαβω?πως γινεται να εχεις τετοια αποψη για εναν ανθρωπο που εισαι μαζι του 4 χρονια?πως γινεται να πιστευεις τετοια πραγματα αλλα παρ'ολα αυτα να εισαι εκει,να κανεις πραγματα,εννιοτε σχεδια για το μελλον?πως μπορει ενας ανθρωπος να νιωθει τοση ανασφαλεια οταν πραγματικα εχω κανει τα παντα γι'αυτον(φυσικα επειδη το ηθελα κ οχι για να μου πει καποιος μπραβο)??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,750
    Quote Originally Posted by braveheart! View Post
    ξερεις τι δεν μπορω να καταλαβω?πως γινεται να εχεις τετοια αποψη για εναν ανθρωπο που εισαι μαζι του 4 χρονια?πως γινεται να πιστευεις τετοια πραγματα αλλα παρ'ολα αυτα να εισαι εκει,να κανεις πραγματα,εννιοτε σχεδια για το μελλον?πως μπορει ενας ανθρωπος να νιωθει τοση ανασφαλεια οταν πραγματικα εχω κανει τα παντα γι'αυτον(φυσικα επειδη το ηθελα κ οχι για να μου πει καποιος μπραβο)??
    μαλλον δεν καταλαβες τι σου ειπα.
    ειπα οτι ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΩ.
    εφοσον στο λεει σε φαση που συζητατε για το μελλον της σχεσης σας, απλα νομιζει οτι βρηκε πειστικη δικαιολογια για να μην προχωρησετε, αλλα ουτε και να τον παρατησεις (να υποκρινεται τον πληγωμενο δλδ , επειδη ταχα εισαι ευκολη) σου πεταει ετσι εσενα το μπαλακι του φταιξιματος και σε κραταει υπο, λογω των ενοχων σου .
    αν το πιστευε πραγματικα οτι εισαι ανηθικη, δεν θα εκανε σχεση μαζι σου. θα εκανε σεξ μια φορα η μερικες ακομα και θα εφευγε.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    12
    μου λες ακριβως αυτο που πιστευω κ γω κ λεω κ σ'αυτον!κ σ'ευχαριστω δηλαδη γιατι κατι ωρες νομιζω οτι ειμαι τρελη!
    το θεμα ειναι πως οταν του λεω ακριβως αυτο παιρνω κατι απαντησεις του στυλ
    ''μονο εγω ξερω ποσο εχω παλεψει μεσα μου για να ειμαι μαζι σου'' ή ''προφανως εχω δει κ καποια καλα πραγματα που με κρατανε''......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,750
    Quote Originally Posted by braveheart! View Post
    μου λες ακριβως αυτο που πιστευω κ γω κ λεω κ σ'αυτον!κ σ'ευχαριστω δηλαδη γιατι κατι ωρες νομιζω οτι ειμαι τρελη!
    το θεμα ειναι πως οταν του λεω ακριβως αυτο παιρνω κατι απαντησεις του στυλ
    ''μονο εγω ξερω ποσο εχω παλεψει μεσα μου για να ειμαι μαζι σου'' ή ''προφανως εχω δει κ καποια καλα πραγματα που με κρατανε''......
    χαιρομαι που συμφωνουμε.
    ΟΧΙ δεν εισαι τρελη!
    αφενος γιατι συμφωνω κι εγω ο φωστηρας, αφετερου γιατι, ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΕΥΚΟΛΗ !
    τι επρεπε να κανεις δλδ οταν εισαι ελευθερη και βγεις με καποιον που γουσταρεις? να κανεις την παρθενα? στις ποσες εξοδους ξαναγινεσαι παρθενα?
    να του απαντησεις , οτι αν ειδε σε σενα ΚΑΙ καποια καλα πραγματα που τον κρατανε, εσυ βλεπεις καποια πραγματα που σε απομακρυνουν συνεχως...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    12
    δεν ξερω αληθεια τι επρεπε να κανω,
    θεωρει οτι οι σοβαρες σχεσεις δεν ξεκινουν ετσι,
    οτι οι σοβαρες γυναικες δεν κανουν ετσι.
    κ οτι εγω προφανως μια ζωη ετσι θα ημουν.
    κ γω πρεπει να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας!!
    κ ξεχασα να πω οτι στους πολλους τσακωμους που προκαλει με ακραιες αντιδρασεις
    του στυλ δεν σου μιλαω καν κλτ εχει πει πολλες φορες κουβεντες του στυλ
    ''ΜΗ με ξαναενοχλησεις,ΔΕ θελω να υπαρχεις στη ζωη μου'' κτλ,
    μετα τα ξαναβρισκαμε κ ολα καλα...
    αυτο που φοβαμαι εγω ειναι μηπως οντως καποια στιγμη στριψει τοσο πολυ το κεφαλι του
    που τελικα με χωρισει για κατι που ουσιαστικα δε θελει να δεχτει!
    Last edited by braveheart!; 29-10-2011 at 17:24.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,750
    πως κανουν οι σοβαρες γυναικες?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πως κανουν οι σοβαρες γυναικες?
    δεν κανουν σεξ απο τοσο νωρις γιατι προφανως δε θελουν να χαρακτηριστουν πουτανες οπως λεει..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    ανασφαλειες δικες του,δικαιολογιες ψαχνει να βρει και γενικα αλλα λογια ν΄αγαπιομαστε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Προβλημα χωρισμου απο σχεση και καποια αλλα θεματα...
    By geos3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 12-10-2011, 20:54
  2. Βοήθεια για ένα περίεργο πρόβλημα
    By dimisas in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 26-07-2011, 16:18
  3. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 19:49
  4. Πρόβλημα με αλκοόλ...βοήθεια
    By Mavros_Skilos in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 18
    Last Post: 01-09-2010, 14:23
  5. Πρόβλημα για σχέση
    By Lefteriscompany in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-2008, 13:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •