χρειάζομαι βοήθεια!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47

    Unhappy χρειάζομαι βοήθεια!!!

    καλημέρα παιδιά.. 4:40 πμ η ώρα που κάνω το topic δεν μπορώ να κοιμηθώ νιώθω πιο χαλια από ποτε.. κάνω θεραπεία 3 μήνες με αντικαταθλιπτικά.. μου είπανε να τα περνώ και τα zανάξ αλλα εγώ περνώ σκέτο το σεροπραμ.. δεν είχα πέραση ποτε τόσο έντονη κατάθλιψη στην ζωή μου.. νιώθω αυτές τις μέρες τόσο αδύναμος που πραγματικά δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου νομίζω ότι θα πεσω κάτω.. δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα πλέον. είμαι χαλια... η ψυχίατρος που με παρακολουθεί μου λέει συνεχεια ότι δεν είναι από τα φάρμακα και τα νιώθω όλα αυτά επειδή έχω άγχος.. εγώ όμως δεν έχω άγχος καθόλου.. απλά αισθάνομαι όλη την μέρα καταθλιπτικός.. εκτος από αυτό τώρα μου έγραψε το rispendal μου λέει να το περνώ για να κοιμάμαι... εγώ φυσικά δεν το δέχτηκα.. εδώ σκέτο σεροπραμ περνώ και νιώθω χαλια.. άμα πάρω και αντιψυχοσικο δηλαδή πως θα είμαι?? τότε είναι που θα πεσω κάτω... δεν ξέρω ρε παιδιά αλλα έχω αρχίσει να φοβάμαι τα ίδια τα φάρμακα.. χρειάζομαι την βοήθεια σας... πείτε μου μερικές συμβουλες τι να κάνω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γεια σου γκατζετάκια! Λοιπόν, επειδή είμαι ακόμα ξύπνια και έχω όρεξη, θα σου απαντήσω. Ηθελα να σε ρωτήσω πρώτα. Ποια είναι η διαγνωση σου; Και τα σεροπράμ γιατί τα παίρνεις;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Εαν δεν εχεις ψυχωση,προσωπικα ειμαι απολυτως συμφωνη μαζι σου οσων αφορα στην αντισταση σου για τα ρισπερνταλ...ακου εκει εγραψε ρισπερνταλ για να κοιμασαι!!ελεος!!καλυτερα ομως πρωτου βγαζουμε συμπερασματα και λεμε τις αποψεις μας να απαντησεις στην ερωτηση της τζιπσι..
    Αν εχεις διαγνωστει απλως με καταθλιψη μην σκεφτεις καν να παρεις τα ρισπερνταλ...κοιτα κατι γιατρους ρε..!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Γεια σου γκατζετάκια! Λοιπόν, επειδή είμαι ακόμα ξύπνια και έχω όρεξη, θα σου απαντήσω. Ηθελα να σε ρωτήσω πρώτα. Ποια είναι η διαγνωση σου; Και τα σεροπράμ γιατί τα παίρνεις;
    γεια σου Gypsy Cello η διάγνωση που μου έχει γίνει είναι ότι πάσχω από κρίσης πανικού με αγοραφοβία και κάποια μορφή ήπιας κατάθλιψης..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Εαν δεν εχεις ψυχωση,προσωπικα ειμαι απολυτως συμφωνη μαζι σου οσων αφορα στην αντισταση σου για τα ρισπερνταλ...ακου εκει εγραψε ρισπερνταλ για να κοιμασαι!!ελεος!!καλυτερα ομως πρωτου βγαζουμε συμπερασματα και λεμε τις αποψεις μας να απαντησεις στην ερωτηση της τζιπσι..
    Αν εχεις διαγνωστει απλως με καταθλιψη μην σκεφτεις καν να παρεις τα ρισπερνταλ...κοιτα κατι γιατρους ρε..!
    απλά μου έγραψε το rispendal για το υπερβολικό άγχος που έχω για να κοιμάμαι λέει καλύτερα...

    παίζει να είμαι ο μονος εδώ μέσα που παθαίνω κρίσης πανικού 8 ώρες συνεχόμενα...

    πραγματικά δεν αντέχω να ζω έτσι.. με τα αντικαταθλιπτικά που περνώ ξεσπάω σε όλους και βάζω τα κλάματα...

    και η ψυχίατρος ξέρεις πια είναι η γνώμη της? να αυξήσω την δόση του σεροπραμ..

    η κατάσταση που έφτασα με αυτά τα ηλίθια φάρμακα είναι απελπιστική υποφέρω νιώθω ότι δεν υπάρχω πλέον.. όλα είναι μαυρα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Γιατι δεν της συζητας την αλλαγη των αντικαταθλιπτικων?αφου βλεπεις οτι τα συγκεκριμενα δεν σου κανουν...Ακομα καλυτερα εγω θα σου προτεινα να δεις καινουριο γιατρο..
    Εαν θελει να κοιμασαι θα μπορουσε να σου προτεινει καποιο αγχολυτικο...
    Στη θεση σου αν δεν ειχα ψυχωση δεν θα σκεφτομουν καν να παρω το ρισπερνταλ...ελεος..
    Σκεψου το για να παρεις τη γνωμη ενος δευτερου γιατρου..και σου ευχομαι αυτη τη φορα να πεσεις σε ανθρωπο που δεν βαζει πρωτα τις συμβασεις του με τις φαρμακοβιομηχανιες..
    Σορρι που μιλαω ετσι σκληρα αλλα μου φαινεται απαραδεκτο που σου εγραψε αντιψυχωσικο μονο και μονο για να κοιμασαι..
    Τις παρενεργειες τις λογαριασε καθολου??αλλα δεν τα δινει στο παιδι της..σε πελατη της τα δινει..
    Χαλαρωσε και σκεψου το ηρεμα.μην αφησεις την παθηση σου να προχωραει και να σου στερει τη ζωη αλλα μην κανεις και κινησεις που μπορει να τη χειροτερεψουν και να δημιουργησουν νεα προβληματα.Να ξερεις οτι αντιμετωπιζεται αν εχεις τη θεληση να προσπαθησεις.Εμενα στο θεμα του αγχους που θεωρω πως ειναι υπαιτιο για το δικο μου προβλημα καποια ηπια αγχωλυτικα με εχουν βοηθησει παρα πολυ..αντιθετως παλιοτερα που μου γραφανε αντιψυχωσικα δεν μου προσεφεραν τιποτα θετικο..μοναχα παρενεργειες και φυτοποιηση του εγκεφαλου μου.
    Συζητησε με εναν γιατρο την αγωγη που παιρνεις,ποσο καιρο την παιρνεις και πες του οτι νιωθεις πως δεν σε βοηθαει καθολου το παρον φαρμακο αφου ετσι νιωθεις..απ τη στιγμη που το εχεις διαπιστωσει δεν καταλαβαινω για ποιον λογο επιμενει στη συγκεκριμενη αγωγη..
    Και κατι τελευταιο..Εφοσον λες οτι το αγχος στα δημιουργει ολα αυτα (τις κρισεις πανικου κλπ)γιατι δισταζεις να παρεις το ζαναξ?Γιατι δεν βλεπεις αν οντως μπορει να σε βοηθησει?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47
    niah, σε ευχάριστω παρα πολύ για την απάντηση.

    η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα και πάλι τα ζανάξ από χθες το βραδυ μήπως δω κάποια βελτίωση .. μίλησα και με την ψυχίατρο τις είπα δεν δέχομαι αντιψιχοσικα... δεν μπορώ να πω ότι με πιέζει να πάρω το φάρμακο απλά μου λέει για καλλητερα ώστε να σταματήσει ένας σπασμός που έχω και κουνάω το κεφάλι μου... ένταξη απλά εγώ είμαι αρνητικός να το πάρω επειδή ο σπασμός αυτός έρχεται από stress άρα κάποιο καλο αγχολυτικό πιστεύω θα με βοηθήσει.. απλά το ζανάξ μερικές φορες μου φέρνει άγχος.. μονο το στεντόν με βοηθάει.. αλλα μου είπανε να μην περνώ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Εμένα μου κάνει εντύπωση που παίρνεις 3 μήνες αντικαταθλιπτικά και παθαίνεις τόσο έντονες κρίσεις πανικού και μάλιστα λες ότι αισθάνεσαι χειρότερα από πριν αν κατάλαβα καλά.
    Μήπως να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη από άλλον ψυχίατρο?
    Γνωρίζεις, φαντάζομαι, ότι τα προβλήματα άγχους χρειάζονται και ψυχοθεραπεία για πιο αποτελεσματική αντιμετώπιση (για να μην πω κυρίως ψυχοθεραπεία).

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Και γω αυτό αυτό σε συμβουλεύω, να πάρεις μια δεύτερη γνώμη και από άλλον γιατρό. Ακου εκεί ρισπεντάλ....
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Παίδες, τα άτυπα αντιψυχωτικά τα συνταγωγραφούν σε μικρές δόσεις (πιο μικρές από αυτές για το οξύ ψυχωσικό επεισόδιο) για νευρώσεις που βρίσκονται στην οξεία φάση και είναι πολύ έντονες. Προτιμούνται από αγχολυτικά μερικές φορές για διάφορους λόγους (τα λέω και στο άλλο θρεντ). Επίσης η περίπτωση του καθενός είναι διαφορετική και δεν έχουμε κάνει κλινική συνέντευξη για να ξέρουμε τι γίνεται. Ας προσπαθήσουμε να μην κάνουμε τους γιατρούς εδώ μέσα. Οκ ο καθένας μπορεί να λέει την εμπειρία του για το χ η ψ φάρμακο αλλά ας μην προτρέπουμε για διακοπή η το αντίθετο. Αν ο θεματοθέτης έχει αμφιβολίες πάντως ναι, καλό θα κάνει να συμβουλευτεί ένα άλλο γιατρό :P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Petran περα απ την εμπειρια σου λογω των σπουδων σου εχεις δοκιμασει αντιψυχωσικο?Ισως οντως συνταγογραφουνται για τις περιπτωσεις που λες, εμενα παντως, με κανανε τρισχειροτερα και δεν ειχα καμια διαφορα ουτε στο περιεχομενο ουτε στην ενταση των σκεψεων μου(αυτο το λεω οσον αφορα την ανακουφιση στην περιπτωση της οξεας φασεως στην οποια αναφερεσαι)..απλα κοιμομουν επιπλεον και στο δρομο καθως περπατουσα..αυτο ηταν οτι μου προσφερανε..Συν τα καταλοιπα που σου αφηνουν απαξ και τα διακοψεις μετα ε..
    Εκτος απο μενα εχω παμπολλα αλλα παραδειγματα..Φυσικα καταλαβαινω αυτο που λες οτι σε καθε ανθρωπο επιδρα διαφορετικα ενα φαρμακο..αλλα δεν υπαρχουν πιο ασφαλη πειραματα?
    Οσο για τα αγχολυτικα, τ ανεφερα γιατι (εφοσον μιλαμε για αγχος) εμενα με εχει βοηθησει ενα ηπιο(νομιζω), το μινιτραν..το οποιο απ οσο ξερω δεν προκαλει εξαρτηση(αν κανω λαθος διορθωσε με)..Ενα παραδειγμα φερνω,θελοντας να πω οτι λογικα θα υπαρχουν κι αλλα ηπια αγχολυτικα μιας και ορισμενα οπως λες κι εσυ σιγουρα ειναι πολυ επικινδυνα.(οπως τα υπνοστεντον κ αλλα τετοια αν λαμβανονται για πολυ καιρο).
    Δεν κανει κανεις τον γιατρο ουτε προτρεπει καποιος να σταματησει μια αγωγη που εχει ξεκινησει ενα μελος.Το παιδι δεν εχει ξεκινησει να παιρνει ρισπερνταλ ακομα..ρωταει αποψεις.
    Οσο για το αλλο φαρμακο το μονο που ειπα ειναι οτι εφοσον εχει διαπιστωσει οτι δεν τον βοηθαει να το συζητησει αυτο το πραγμα με καποιον γιατρο..
    Συγγνωμη που ημουν τοσο αρνητικη αλλα πλεον φορτωνω οταν ακουω για πειραματα με τετοια φαρμακα..και το παιδι εδω αναφερει οτι του τα συστησε προκειμενου να κοιμηθει..εμενα αυτο μου φαινεται παρακινδυνευμενο..
    Last edited by niah; 02-12-2011 at 22:59.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47
    καλησπέρα παιδιά. για να μην ανοίγω άλλο topic είπα να γράψω εδώ... καταρχήν ευχάριστω για όλες σας τις απάντησης..

    λοιπόν από σήμερα το πρωί έχω τρομερό πονοκέφαλο όχι όμως κεφαλαλγια.. αλλα δυνατές σουβλιές στο κεφάλι μου.. στην αριστερή μεριά.. βουλώνουνε τα αυτιά μου.. και πονάει και ο λαιμός μου.. και είναι μπουκωμένη η μύτη μου.. με λίγα λόγια νιώθω άρρωστος... αλλα αυτή την φορα φορα όχι ψυχικά.. έχω τόσο έντονο πόνο στην αριστερή μεριά στο κεφάλι που δεν αντέχω... λογικά καμια ίωση πιστεύω θα είναι.. αλλα δεν είμαι σίγουρος.. και είμαι όλη μέρα αγχωμένος.. με την σκέψη ότι έχω το σύνδρομο της σεροτονίνης

    edit: σκέφτομαι να πάρω κάνα ντεπόν/panadol αλλα σκέφτομαι μήπως δεν κάνει με τα φάρμακα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Οταν σου πονάει το κεφάλι από την μια πλευρά, είναι συνήθως επειδή είσαι κρυωμένος. Και εγώ έτσι παθαίνω όταν κρυώνω.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47
    den antexo allo.. kserete poses gnomes exw parei apo psuxiatrous? oloi lene na parw kapio antipsyxosiko.. epidei exw polu anxos kai nosofovia, epidei nomizo oti tha pathw kati sovaro..

    eftasa pleon sto simio na vgenw ekso apo to spiti kai na tremo olokliros... den mporw na iremiso.. thelw na eimai olh mera sto pc... den einai zwh auth pou zo...

    den mporo na paw re paidia oute mexri to periptero pleon nomizo oti tha peso kato.. dustixos omos h psuxiatros leei na sinexiso to seropram kai na parw kai to rispendal kai xanax mazi.. eleos paidia ta neura mou... ferame kai enan psuxiatro pou einai kai papas sto spiti mas kai mou eipe na kopso ta farmaka gt den voi8ane.. mou eipe na proseuxome klp kai tha mou perasoune ola.. ti na po re paidia... tha trela8o sto telos..

    ti 8erapia einai auth??? oute na perpatiso den mporw.. nio8o telios xamenos.. den exw pleon dunamh gia tpt.. den mporw na vrw tin iremia mou...

    milame oxi aplo anxos.. milame treles krishs panikou 10 wres mpori na mou kratisoune..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Gadgetakias View Post
    den antexo allo.. kserete poses gnomes exw parei apo psuxiatrous? oloi lene na parw kapio antipsyxosiko.. epidei exw polu anxos leei kai nosofovia oti tha pathw kati sovaro..

    eftasa pleon sto simio na vgenw ekso apo to spiti kai na tremo olokliros... den mporw na iremiso.. thelw na eimai olh mera sto pc... den einai zwh auth pou zo...

    den mporo na paw re paidia oute mexri to periptero pleon nomizo oti tha peso kato.. dustixos omos h psuxiatros leei na sinexiso to seropram kai na parw kai to rispendal kai xanax mazi.. eleos paidia ta neura mou... ferame kai enan psuxiatro pou einai kai papas sto spiti mas kai mou eipe na kopso ta farmaka gt den voi8ane.. mou eipe na proseuxome klp kai tha mou perasoune ola.. ti na po re paidia... tha trela8o sto telos..
    ??? OMG??? Ελευθεροι κυκλοφορουν τετοιοι??????
    θα λεγα τιποτα τωρα, αλλα αμα πω θα μου το σβησουν, οποτε τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται..
    τι πιπες σου λεει ελεος...τσαρλατανοι με την κωλοθρησκεια που πλασαρουν ως αντιδοτο των παντων..
    (το ειπα!!)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
    By naomi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 12-12-2012, 16:53
  2. Χρειάζομαι βοήθεια
    By Marinapapad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 21-12-2010, 11:35
  3. Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!
    By elen2000 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 10:07
  4. Χρειαζομαι βοηθεια..
    By krationas in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 31-12-2008, 20:35
  5. Χρειάζομαι βοήθεια. :'(
    By WeepingMoon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2006, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •