Τι γίνεται όμως όταν κακοποιεί η γυναίκα τον άντρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5

    Τι γίνεται όμως όταν κακοποιεί η γυναίκα τον άντρα

    Καλησπέρα με λένε Σπυριδούλα και από μικρή δημιουργούσα πάντα πρόβλημα αρχίζοντας με την οικογένειά μου. Έχω σηκώσει χέρι στη μαμά μου και σε αρκετούς από τους συντρόφους μου. Με αποτέλεσμα οι σύντροφοι μου να χτυπάνε. Από μικρή δεν δεχόμουνα κουβέντα από τους άλλους. Έχω μετανοιώσει για όλα τα πράγματα που έχω κάνει στη ζωή μου. Έχω αρχίσει να βγαίνω από τα 15 να ξενυχτάω να μην ακούω κανέναν και να γυρίζω σπίτι τα ξημερώματα. Έκανα ότι ήθελα διασκέδασα πολύ στη ζωή μου. Άρχισα να κάνω σχέσεις από τα 15 όχι ολοκληρωμένες αλλά πλατωνικές με φιλιά και αγκαλίτσες. Σε όλες μου τις σχέσεις ζητούσα από τους φίλους μου να κόψουν τον καφέ, το τσιγάρο να γίνουν όπως τους θέλω εγώ. Μερικές φορές δε σήκωνα και χέρι απάνω τους με αποτέλεσμα κάποιοι να ανταποδίδουν. Έφτασα τώρα να είμαι 35 χρονών και μετανοιώνοντας για όλη μου τη ζωή μετά τα 15. Όλα ένα λάθος. Μετάνοιωσα που κατέστρεψα τη ζωή μου με κάποιες και καλά φίλες μου που αργότερα αποδείκτυκαν να μην είναι φίλες μου. Φτάνοντας να τελειώνω το γυμνάσιο και να κάθομαι μόνη μου στο σχολείο χωρίς φίλες. Πήγα στο λύκειο και οι συμμαθήτριες μου δεν με πλησιάζαν, με κορόιδευαν με έδειχναν με το χέρι προσπαθούσα να γίνω φίλη τους και τις άκουγα πως μου μιλούσανε. Είχα φτάσει σε σημείο να μην θέλω να πάω στο σχολείο με το ζόρι με πίεζαν οι γονείς μου να μην τα παρατήσω και να μην τους δίνω σημασία εγώ όμως δεν το άντεχα αυτό κάθε μέρα. Άλλαξα σχολείο στη δευτέρα λυκείου για να μην τους βλέπω και έτσι στιγμάτισα τη ζωή μου λέγοντας ότι δεν άντεχα τα αρχαία. Τώρα πια δεν έχω φίλες έχω μετανοιώσα πάρα πολύ που τους άφησα και μου κατάστρεψαν τη ζωή μου και δεν πήγα να σπουδάσω το νοιώθω έντονα μέσα μου σαν να έχω καταστρέψει μόνη μου τη ζωή μου. Έφτασα σε σημείο να σκέφτομαι ότι είμαι μια άτυχη κοπέλα χωρίς μέλλον πλέον. Όταν ήμουνα αρραβωνιασμένη με τον άντρα μου τον τράβηξα την στολή του τον χτύπησα τον ζήτησα να κόψει το τσιγάρο και με έχει χτυπήσει μόνο μία φορά. Τελικά μετά από καιρό χωρίς χτυπήματα το έχει κόψει παρά μόνο με πίεση όμως αρκετή. Τώρα είμαστε μαζί εδώ και πέντε χρόνια και ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου έχουμε σηκώσει ποτέ χέρι. Εγώ που ξεκίνησα το ξύλο και με όλους μου τους συντρόφους τι μου συμβουλεύεται να κάνω. Να τον χωρίσω και να βρω τον επόμενο να τον χτυπήσω και αυτόν, και να πάω στον επόμενο να το ξανακάνω, μέχρι να βρω τον επόμενο και ου τω καθεξής. Μετά από μία σχέση που είχα έχω χτυπήσει όλες τις επόμενες μου σχέσεις συν τον άντρα μου.
    Όλοι εδώ συμβουλεύεται για την σωματική βία που ασκεί ο άντρας στην γυναίκα όταν όμως ισχύει το αντίθετο όπως εμένα τι θα συμβουλεύσεται εδώ.
    Ευχαριστώ και περιμένω την απάντησή σας σε όλα μου τα θέματα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {..Τελικά μετά από καιρό χωρίς χτυπήματα το έχει κόψει παρά μόνο με πίεση όμως αρκετή. Τώρα είμαστε μαζί εδώ και πέντε χρόνια και ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου έχουμε σηκώσει ποτέ χέρι. Εγώ που ξεκίνησα το ξύλο και με όλους μου τους συντρόφους τι μου συμβουλεύεται να κάνω. Να τον χωρίσω και να βρω τον επόμενο να τον χτυπήσω και αυτόν, και να πάω στον επόμενο να το ξανακάνω, μέχρι να βρω τον επόμενο και ου τω καθεξής.}
    __Δεν καταλαβα ...
    Ενοεις μηπως ...οτι μιας και δεν εχεις λογο να βαρας τον ανδρα σου πια,, να τον χωρισεις και να βρεις αλλους για να τους δερνεις ???!!
    Επειδη εχεις 'εθιστει' στο να ριχνεις ξυλο στους ανδρες ισως????? Για βιτσιο μιλαμε?
    (εχεις καμια μαυρη ζωνη ???) ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης.
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ οι διαγνώσεις
    Last edited by Idella; 15-12-2011 at 00:18.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    συγνώμη αλλά δεν εννοούσα αυτό. Επειδή εδώ όταν λέει μια γυναίκα ότι κακοποιείται από τον φίλο της, αρραβωνιαστικό της ή άντρα της εσείς την συμβουλεύεται να χωρίσει αμέσως και εγώ σας παραθέτω το δικό μου πρόβλημα και σας ρωτώ μήπως πρέπει να χωρίσω τον άντρα μου γιατί με χτύπησε και αυτός. Αυτό εννούσα. Μήπως να βρω κάποιον που δεν θα σηκώσει ποτέ το χέρι του πάνω μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τι να βρεις καποιον που να μην σε χτυπαει, αφου ολους εσυ τους βαρας! Γιατι το κανεις ομως αυτο εχεις σκεφτει? Μηπως κρυβεις καταπιεσμενα συναισθηματα? Κ επισης ξερεις καποια πολεμικη τεχνη κ τους βαζεις ολους κατω? Γιατι μου φαινεται περιεργο να λες οτι τους σπαζεις στο ξυλο κ αυτοι ειναι δυνατον να μην αντιδρουνε??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    διάβασες πιο πάνω τι γράφω ότι πλέον αυτό το έχω σταματήσει με τον άντρα μου πλέον δεν με ενδιαφέρει να τους χτυπάω. Από τους γονείς μου τον αδερφό μου και τον άντρα μου έχω πάρει αγάπη γιατί κανένας τους δεν έχει φύγει από κοντά μου παρόλο που έδειχνα τέτοιον χαρακτήρα. Διάβασε όλο μου το μήνυμα και θα καταλάβεις αν όχι απλά ήθελα να παίρνω αυτό που ήθελα εγώ. Και αν κάποιος δεν μου έδινε αυτό που ήθελα τον έσπαγα στο ξύλο. Απλά το συζητώ τώρα μετά από τόσα χρόνια γιατί μου φαίνεται ότι έχω καταστρέψει τη ζωή μου. Και γιατί από παντού ακούω αν έχεις μια σχέση ή ένα γάμο που να στηρίζεται στο ξύλο πρέπει να χωρίζεις αμέσως χωρίς συζήτηση.

  7. #7
    ...σπυριδούλα, το ενδεχομενο να πας σε έναν ειδικό και να ανακαλύψεις γιατί σου βγαίνει τόσος θυμος, το ΄χεις σκεφτεί?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    έχω πάει και μου έχει συμβουλεύσει να χωρίσω αμέσως αφού με χτυπάει και να μείνω μόνη μου. Αλλά όταν γνώριζα μετά από καιρό κάποιον άλλον έκανα τα ίδια. Μήπως έχει να κάνει με την ηλικία που πήγαινα στο σχολείο που ενώ ήθελα φίλες και πήγαινα και τους μιλούσα με αντιμετώπιζαν λές και είχα χολέρα και έμεινα μόνη μου χωρίς φίλες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν ξέρω άραγε γιατί να "συμβουλεύουμε" οι εμείς ΣΥΝΗΘΩΣ τέσπα για κακοποίηση άντρα προς γυναίκα. Βρε γιατί, γιατί, έλα μου ντε!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Quote Originally Posted by Σπυριδούλα76 View Post
    έχω πάει και μου έχει συμβουλεύσει να χωρίσω αμέσως αφού με χτυπάει και να μείνω μόνη μου. Αλλά όταν γνώριζα μετά από καιρό κάποιον άλλον έκανα τα ίδια. Μήπως έχει να κάνει με την ηλικία που πήγαινα στο σχολείο που ενώ ήθελα φίλες και πήγαινα και τους μιλούσα με αντιμετώπιζαν λές και είχα χολέρα και έμεινα μόνη μου χωρίς φίλες.
    εχμ....πήγες σε ψυχολόγο και το μόνο που σου είπε είναι να χωρίσεις?

    Δεν νομίζω πως εχεις πάει.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Βλεπω οτι εισαι πληγωμενη αρκετα απο τα παιδικα σου χρονια λογου του οτι δεν ειχες φιλες,αυτο ομως δεν σημαινει οτι τα νευρα μας τα δειχνουμε σε ανθρωπους που αγαπαμε
    ουτε στην προκειμενη σε ανθρωπους που μισουμε..Με λιγα λογια πρεπει να μαθεις να συγκρατεις τα νευρα σου και κυριως τα νευρα σου γιατι ειναι επικυνδυνο αυτο κανεις και μπορει να εχει
    ασχημες επιπτωσεις..Ωστοσο ξεσπασε τα νευρα σου με εναν πιο νορμαλ τροπο...Ξεσπα στο χαρτι γραφε γραφε γραφε και θα δεις πως κατι μεσα στα νευρα σου μπορει να αλλαξει
    Η φαση που περασες στα παιδικα σου χρονια ηταν μεν ασχημη επειδη δεν ειχες φιλες αλλα δεν επρεπε να σηκωνεις χερι πιστευω
    Βεβαια οτι εγινε εγινε..Αλλα πιστευω και εγω μαζι με την θεοφανια πως σε ενα ειδικο δεν εχεις παει..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    σπυριδουλα γιατι μου φαινεται πως δεν εισαι η σπυριδουλα;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by Σπυριδούλα76 View Post
    Και αν κάποιος δεν μου έδινε αυτό που ήθελα τον έσπαγα στο ξύλο. Απλά το συζητώ τώρα μετά από τόσα χρόνια γιατί μου φαίνεται ότι έχω καταστρέψει τη ζωή μου. Και γιατί από παντού ακούω αν έχεις μια σχέση ή ένα γάμο που να στηρίζεται στο ξύλο πρέπει να χωρίζεις αμέσως χωρίς συζήτηση.
    Kι αυτούς που έσπαγες στο ξύλο κάθονταν και τις τρώγανε ή σε πλάκωναν κι αυτοί στο ξύλο; Kαι τι σε νοιάζει αν λένε ότι πρέπει να χωρίσεις αν εσύ κι οι δικοί σου τη βρίσκετε να παίζετε κλοτσοπατινάδα;
    Last edited by Joann; 30-12-2011 at 01:01.

Similar Threads

  1. Όταν ένας άντρας θέλει μια γυναίκα....
    By julias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 116
    Last Post: 18-03-2017, 20:36
  2. Όταν η θέληση δε γίνεται πράξη...
    By chr1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 01-06-2010, 12:55
  3. Γυναίκα εναντίον Αντρα !!
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 108
    Last Post: 14-11-2007, 17:57
  4. Επιτέλους πιστεύω στη φιλία άντρα με γυναίκα
    By Tασος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 126
    Last Post: 09-02-2007, 14:58
  5. ΟΤΑΝ Η ΣΧΕΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ..
    By Positive in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 02-05-2006, 09:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •