Έφυγε ο αδερφός μου απο το σπιτι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1

    Έφυγε ο αδερφός μου απο το σπιτι

    Σας δίνω το background της ιστορίας
    Ο αδερφός μου δίνει πανελαδικες φέτος και όπως καταλαβαίνετε η πίεση είναι μεγάλη,ασχολείται επίσης με το hip-hop.αυτό που πραγματικά θέλει να σπουδάσει είναι μουσικούς Βολιβία στην Κέρκυρα, στους γονείς μου δεν το εχει πει. Ο λόγος που έφυγε είναι ότι δεν άντεχε άλλο την πίεση και μετά απο ένα μεγάλο τσακωμο έφυγε χωρίς να πάρει τπτ..εγώ τον βρήκα και τον συμβουλευσα να σκεφτεί τι θέλει να κάνει και πως θα το πετύχει και ότι σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να τηρήσει στο σπίτι να περάσει στην Κέρκυρα και αν δεν τον αφήσουν να παει τότε να φύγει απο το σπίτι..απο την άλλη πλευρά οι γονείς μου λένε ότι ο αδερφός μου δεν θέλει να έχουν καμία σχέση με την προσπάθεια του και να μην τον ελενχουν να γυρνάει ότι ώρα θέλει και να κάνει ότι θέλει..αυτο που βλέπω εγώ είναι ότι ο αδερφός μου ασχολείται μόνο με το συγκρότημα του και βαριεται να διαβάσει και έτσι όλες οι συγκρούσεις ξεκινάνε απο κει.αυτή τη στιγμή χωρίς να το θέλω έχω βρεθεί σε μια κατάσταση μεσαζοντα περιμένω τις συμβουλές σας ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Γεια σου kaba :-)
    Ο αδερφός σου τώρα που έφυγε που μένει?
    Εσύ πόσο χρονών είσαι?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Kaba View Post
    Σας δίνω το background της ιστορίας
    Ο αδερφός μου δίνει πανελαδικες φέτος και όπως καταλαβαίνετε η πίεση είναι μεγάλη,ασχολείται επίσης με το hip-hop.αυτό που πραγματικά θέλει να σπουδάσει είναι μουσικούς Βολιβία στην Κέρκυρα, στους γονείς μου δεν το εχει πει. Ο λόγος που έφυγε είναι ότι δεν άντεχε άλλο την πίεση και μετά απο ένα μεγάλο τσακωμο έφυγε χωρίς να πάρει τπτ..εγώ τον βρήκα και τον συμβουλευσα να σκεφτεί τι θέλει να κάνει και πως θα το πετύχει και ότι σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να τηρήσει στο σπίτι να περάσει στην Κέρκυρα και αν δεν τον αφήσουν να παει τότε να φύγει απο το σπίτι..απο την άλλη πλευρά οι γονείς μου λένε ότι ο αδερφός μου δεν θέλει να έχουν καμία σχέση με την προσπάθεια του και να μην τον ελενχουν να γυρνάει ότι ώρα θέλει και να κάνει ότι θέλει..αυτο που βλέπω εγώ είναι ότι ο αδερφός μου ασχολείται μόνο με το συγκρότημα του και βαριεται να διαβάσει και έτσι όλες οι συγκρούσεις ξεκινάνε απο κει.αυτή τη στιγμή χωρίς να το θέλω έχω βρεθεί σε μια κατάσταση μεσαζοντα περιμένω τις συμβουλές σας ευχαριστω.
    ??? λίγο υπερβολικό να φύγει ο νέος, επειδή απλά οι γονείς δεν συμφωνούν με την επιλογή της σχολής..................εν πάσει περιπτώση, η ζωή είναι ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ...και εφόσον δεν ενοχλεί κανέναν, ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ....

    εκτός αμα οι γονείς πιστεύουν πως αυτοί έχουν την εξουσία στην λήψη των αποφάσεων για το παιδί τους.......αν είναι έτσι.......να πάνε να βγάλουν άδεια κυκλοφορίας για το αντικείμενο-παιδί τους........

    Πατέρα...βοηθησέ μας...μέχρι και εσύ μας έδωσες το υπέρτατο αγαθό της ελευθερίας στις επιλογές μας.........και τούτοι εδώ οι άνθρωποι μας το στερούνε.........στείλε μου ένα σημάδι για το πως πρέπει να αντιδράσω.......δωσε μου την δύναμη να εφαρμόσω τον Λόγο του Κυρίου.......

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Ρόδος....
    Posts
    61
    Γειά σου,
    Να επιστρέψει για μία οικογενειακή σύναξη και φαγητό .Να έχεις ετοιμάσει ότι δυναμικότερο αν έχεις οικονομ δυνατότητα μια συνεργασία με καθηγητή - μουσικό.Δεν πάνε όλοι οι άνθρωποι το διάβασμα δεν τους ταιριάζει.Και όμως κάποιος τρόπος αγγίζει κάποιους ανθρώπους να μαθαίνουν να αποστηθίζουν.. Θ βρείς λοιπόν έναν καθηγητή - μουσικό ο οποίος μεταξύ μουσικής χαβαλέ νότες θα διαβάζουν κιόλας..Οι καθηγητές που μιλάνε την άργκο που τοχουνε σπουδάσει που έχουν τρόπο..με τέτοιους μαθητές!!.
    Μην τον πιέζετε στην τελική.. .Η δισκογραφία έχει πέσει πάντως οπότε τι θα κάνει? Ας έρθει σε επαφή να δίνει στίχους .Η εταιρεία νομίζω της κάνω και διαφήμιση λέγεται Label κάτι τέτοιο.Δηλαδή οι κορυφαίοι του χίπ χόπ στην Ελλάδα.. .
    Μπορεί καλή μου να τα κάνει αντίστροφα τα πράγματα... πρώτα να κάνει επιτυχία ανεβάζοντας στο ίντερνετ χίπ χόπ κομμάτι με το συγκρότημα ικαι όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.
    Εχει πέσει η διακογραφία αλλά ας πάρει την χαρά που λένε.
    Προσελκυσέ τον πάλι σπίτι του αγόρασε μια αφίσα κάτι που να τον περιμένει..και ο περιβάλλων χώρος να του γίνει αγαπητός.Μπερδεμένες οι εναλλακτικές μου κάποια άκρη θα βγάλεις .
    Αυτήν την έμπνευση έχω για τώρα.. .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by ΚΑΤΡΙΝΑ View Post
    Γειά σου,
    Να επιστρέψει για μία οικογενειακή σύναξη και φαγητό .Να έχεις ετοιμάσει ότι δυναμικότερο αν έχεις οικονομ δυνατότητα μια συνεργασία με καθηγητή - μουσικό.Δεν πάνε όλοι οι άνθρωποι το διάβασμα δεν τους ταιριάζει.Και όμως κάποιος τρόπος αγγίζει κάποιους ανθρώπους να μαθαίνουν να αποστηθίζουν.. Θ βρείς λοιπόν έναν καθηγητή - μουσικό ο οποίος μεταξύ μουσικής χαβαλέ νότες θα διαβάζουν κιόλας..Οι καθηγητές που μιλάνε την άργκο που τοχουνε σπουδάσει που έχουν τρόπο..με τέτοιους μαθητές!!.
    Μην τον πιέζετε στην τελική.. .Η δισκογραφία έχει πέσει πάντως οπότε τι θα κάνει? Ας έρθει σε επαφή να δίνει στίχους .Η εταιρεία νομίζω της κάνω και διαφήμιση λέγεται Label κάτι τέτοιο.Δηλαδή οι κορυφαίοι του χίπ χόπ στην Ελλάδα.. .
    Μπορεί καλή μου να τα κάνει αντίστροφα τα πράγματα... πρώτα να κάνει επιτυχία ανεβάζοντας στο ίντερνετ χίπ χόπ κομμάτι με το συγκρότημα ικαι όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.
    Εχει πέσει η διακογραφία αλλά ας πάρει την χαρά που λένε.
    Προσελκυσέ τον πάλι σπίτι του αγόρασε μια αφίσα κάτι που να τον περιμένει..και ο περιβάλλων χώρος να του γίνει αγαπητός.Μπερδεμένες οι εναλλακτικές μου κάποια άκρη θα βγάλεις .
    Αυτήν την έμπνευση έχω για τώρα.. .
    πολύ σωστή η έμπνευσή σου κατρίν :-)
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Η Κατρίνα έχει δίκιο. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι κλίση στα γράμματα. Μπορεί να αφιερωθεί στη μουσική του και να καταφέρει πολλά αφού το αγαπάει. Αυτό που πρέπει να τον ρωτήσεις είναι αν είναι προετοιμασμένος να παλέψει για την απόφαση του και τις επιλογές του γιατί μια τέτοιου είδους σταδιοδρομία απαιτεί επιμονή και αφοσίωση. Προέτρεψε τον να γυρίσει σπίτι και να το συζητήσει με τους γονείς σας. Δεν πιστεύω πως οι γονείς πρέπει να μένουν αμέτοχοι σε όλο αυτό.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Similar Threads

  1. Ο αδερφός
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 12-07-2011, 04:22
  2. Έφυγε
    By gavriela in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 09-06-2011, 15:05
  3. Ξεχασιάρης αδερφός
    By ΜΕΘ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 00:44
  4. Ο αδερφός μου είναι μανιοκαταθλιπτικός
    By frantonis in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-08-2007, 19:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •