Θλίψη - Μοναξιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    3

    Θλίψη - Μοναξιά

    Γεια σας και καλώς σας βρήκα.
    Θλιμμένος, χωρισμένος, χωρίς φίλους και άνεργος. Δεν ήξερα πού να δημοσιεύσω το θέμα μου, επέλεξα αυτή την κατηγορία, αν είναι σε λάθος ας μεταφερθεί κάπου άλλου.
    Κάποιος που νιώθει σαν εμένα; Κάποιος που θεωρεί δύσκολες τις ανθρώπινες σχέσεις σήμερα;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Γεια σου brat, μια απ'τα ιδια και εδω αλλα θα επιζησουμε

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    3
    Από που είσαι ρε φιλαράκι; Να κάνουμε παρέα, να πούμε τον πόνο μας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by brat View Post
    Γεια σας και καλώς σας βρήκα.Θλιμμένος, χωρισμένος, χωρίς φίλους και άνεργος.
    Δεν ήξερα πού να δημοσιεύσω το θέμα μου, επέλεξα αυτή την κατηγορία, αν είναι σε λάθος ας μεταφερθεί κάπου άλλου.
    Κάποιος που νιώθει σαν εμένα; Κάποιος που θεωρεί δύσκολες τις ανθρώπινες σχέσεις σήμερα;
    ..brat.. δύσκολες οι ανθρώπινες σχέσεις, γιατί χρειάζεται να κάνουμε δουλειά και σε προσωπική προσπάθεια.
    Οι περισσότεροι νομίζουμε ότι το πρόβλημα πάντα είναι οι άλλοι, αλλά δεν είν' έτσι.
    Ας δούμε το μερίδιο ευθύνης, που έχουμε κι εμείς.
    Ξεπέρνα την δύσκολη καθημερινότητα μ' ενδιαφέροντα π.χ. διάβασμα, γυμναστική ακόμα κι εθελοντισμό.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    3
    Δεν απέδωσα ευθύνες σε κανέναν αλλά στον εαυτό μου και τη "μοίρα" μου. Μία κοπέλα είχα και την έχασα γιατί όλη μου η ζωή ήταν εξαρτημένη από αυτήν. Το θέμα είναι πώς θα καταφέρω να ορθοποδήσω, να δώσω και να πάρω, να δημιουργήσω κύκλο γνωριμιών, να ξεκινήσω ένα hobby. Να αποκτήσω και πάλι την ενεργητικότητα μου, να χτίσω την αυτοεκτίμηση μου, να δώσω νόημα στη ζωή μου. Τι λέτε;
    Πιστεύω χρειάζομαι βοήθεια και καθοδήγηση από έναν ειδικό. Να το παλέψω μόνος μου; Είμαι απελπισμένος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by brat View Post
    Γεια σας και καλώς σας βρήκα.
    Θλιμμένος, χωρισμένος, χωρίς φίλους και άνεργος. Δεν ήξερα πού να δημοσιεύσω το θέμα μου, επέλεξα αυτή την κατηγορία, αν είναι σε λάθος ας μεταφερθεί κάπου άλλου.
    Κάποιος που νιώθει σαν εμένα; Κάποιος που θεωρεί δύσκολες τις ανθρώπινες σχέσεις σήμερα;
    Γεια σου brat , σκέψου τι είχε πει κάποτε ο Νίτσε : ;ότι δεν με σκοτώνει ακαριαία , μου δίνει την δυνατότητα να γίνει ποιο δυνατός από πριν !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by brat View Post
    Δεν απέδωσα ευθύνες σε κανέναν αλλά στον εαυτό μου και τη "μοίρα" μου. Μία κοπέλα είχα και την έχασα γιατί όλη μου η ζωή ήταν εξαρτημένη από αυτήν. Το θέμα είναι πώς θα καταφέρω να ορθοποδήσω, να δώσω και να πάρω, να δημιουργήσω κύκλο γνωριμιών, να ξεκινήσω ένα hobby. Να αποκτήσω και πάλι την ενεργητικότητα μου, να χτίσω την αυτοεκτίμηση μου, να δώσω νόημα στη ζωή μου. Τι λέτε;
    Πιστεύω χρειάζομαι βοήθεια και καθοδήγηση από έναν ειδικό. Να το παλέψω μόνος μου; Είμαι απελπισμένος.
    Για την απόκτηση της γνώσης ή αυτογνωσία χωρίς δηλ. την συνεργασία ειδικού, υπάρχει
    κι η λύση της προσωπικής προσπάθειας, που απαιτεί όμως περισσότερο χρόνο κι επιμονή,
    αλλά εάν πετύχει αλλάζει στο σύνολό της την ποιότητα της ζωής μας.
    Δες τι είναι αυτό που δεν σε ικανοποιεί στην καθημερινότητά σου
    κι ερμήνευσε το γεγονός, ότι ίσως με το άγχος από ανέκαθεν αντιμετώπιζες όλα
    τα προβλήματά σου..και ..για να επιστρέψεις εκεί που ήσουν χρειάζεται η εφαρμογή
    του νόμου αιτία-αποτέλεσμα. Ψάξε δηλ. τις αιτίες, που σ' έχουν οδηγήσει εδώ.
    Εάν μόνη σου δεν καταφέρεις να βρεις τις απαντήσεις η βοήθεια
    του ειδικού και σ' αυτήν την περίπτωση, ενδεχομένως να δώσει λύση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    ανθρωπινες σχεσεις....δεν μου λεει κατι ουτε οι ανθρωποι ουτε οι σχεσεις.....αν δεν ειχα την παλιοκαταθλιψη ισως τα βλεπα πιο χαλαρα.αλλα ακουσα το εξης οι ανθρωποι με καταθλιψη πολλα πραγματα τα βλεπουν πιο ρεαλιστικα απο τουσ υγιεις δεν πετουν στα συννεφα....βλεπουν την αληθεια καταματα.....

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by kapamaru!! View Post
    ανθρωπινες σχεσεις....δεν μου λεει κατι ουτε οι ανθρωποι ουτε οι σχεσεις.....αν δεν ειχα την παλιοκαταθλιψη ισως τα βλεπα πιο χαλαρα.αλλα ακουσα το εξης οι ανθρωποι με καταθλιψη πολλα πραγματα τα βλεπουν πιο ρεαλιστικα απο τουσ υγιεις δεν πετουν στα συννεφα....βλεπουν την αληθεια καταματα.....
    ε ναι, ολοι θα μας φανε τα σκουλικια μια μερα, αλλα δεν ειναι αυτη η ζωη, οποτε ποια ειναι η πραγματικοτητα?
    ο καταθλιπτικος φιλε μου βλεπει τον εαυτο του σαν τροφη για τα σκουλικια, η πραγματικοτητα ειναι πως σημερα δεν μας τρωνε ακομα και μπορουμε να παλεψουμε να μεινουμε στην κορυφη της τροφικης πυραμιδας ακομα περισσοτερο

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    36
    brat και εγω μια απο τα ιδια ειμαι αθηνα μενω

Similar Threads

  1. Θλιψη
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 12-12-2011, 01:39
  2. μοναξιά-θλίψη
    By zofi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 31-08-2011, 10:48
  3. Θλίψη
    By alwayssmile in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-2010, 03:16
  4. Θλίψη
    By shawn0 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 18
    Last Post: 02-08-2009, 20:36
  5. θλιψη
    By frida in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 20-02-2009, 12:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •