Φοβια ή αγχος οταν βρίσκομαι σε κλειστο χώρο με κόσμο :(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Φοβια ή αγχος οταν βρίσκομαι σε κλειστο χώρο με κόσμο :(

    Καλησπέρα σε όλους!

    Από τον Σεπτέμβρη περίπου άρχιζα να αντιλαμβάνομαι οτί όταν βρίσκομαι μέσα σε πούλμαν ή σε τρένο με πολύ κόσμο με πιάνει πανικός και τάση λυποθυμίας. Νιώθω αποπνυκτικά.. δεν ξέρω τι μου συμβαίνει! Δεν το είχα ποτέ αυτό μήπως αρχίζω να έχω αγοραφοβία?

    Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Γιατι ακριβως νιωθεις τους αλλους σαν απειλη? Το αγχος σχετηζεται με καποια "αδυναμια" σου και πρεπει να δουλεψεις εκει για να φυγει το αγχος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Καλησπέρα σε όλους!

    Από τον Σεπτέμβρη περίπου άρχιζα να αντιλαμβάνομαι οτί όταν βρίσκομαι μέσα σε πούλμαν ή σε τρένο με πολύ κόσμο με πιάνει πανικός και τάση λυποθυμίας. Νιώθω αποπνυκτικά.. δεν ξέρω τι μου συμβαίνει! Δεν το είχα ποτέ αυτό μήπως αρχίζω να έχω αγοραφοβία?

    Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!
    Καλησπέρα Christina82 , φοβία η άγχος είναι ταυτόσημες έννοιες και προσδιορίζουν με πολλή γενικό τρόπο μια κατάσταση διαταραχής.Αυτό που σου συμβαίνει σύμφωνα με την περιγραφή νομίζω ότι είναι κλειστοφοβία. (νιώθεις αδικαιολόγητα και υπερβολικά στριμωγμένη , έχοντας την αίσθηση ότι δεν έχεις περιθώρια και άνεση , κινήσεων και επιλογών. ) Για να αντιληφθείς την απόκλιση του συναισθήματος που νιώθεις , με την πραγματικότητα ρώτα αν θες τον εαυτό σου , αν έστω και μια φορά επιβεβαιώθηκε το σήμα κινδύνου ( ανασφάλεια ) που ένιωθες σε πραγματικό κίνδυνο για την ακεραιότητα σου !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ποτέ δεν ένιωθα τον κόσμο ως απειλή εκτός αν συμβαίνει τώρα και δεν το καταλαβαίνω. Πρόσπαθω κάθε φορά που με πιάνει να σκέφτομαι κάτι άλλο και όχι οτι πιάνει με επιτυχία. Έχω δοκιμάσει να μιλήσω με κάποιον στο τηλεφωνο κατα την διάρκεια και αυτό ειναι κάπως καλύτερο. Το περίεργο είναι οτί όταν συνοδέυομαι από κάποιον δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.. είναι στοιχείο αγοραφοβίας???

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Φιλομαθή όντως νιώθω κλειστοφοβικά με κόσμο όμως. Για παράδειγμα όταν μπαίνω σε ασανσερ μόνη μου δεν νιώθω το ίδιο..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Επειδη κοιταξα τα αλλα θεματα σου μου φντ πως μπορει να ειναι ο φοβος της απορριψης, νιωθεις πως ολοι ξερουν τι σου εχει συμβει και φοβασαι πως θα σε κατηγορισουν, κοροιδεψουν κλπ, ετσι δεν ειναι?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Φιλομαθή όντως νιώθω κλειστοφοβικά με κόσμο όμως. Για παράδειγμα όταν μπαίνω σε ασανσερ μόνη μου δεν νιώθω το ίδιο..
    δεν ειναι κλειστοφοβια επηδει ο κλειστος χωρος δεν σε επιρεαζει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Ποτέ δεν ένιωθα τον κόσμο ως απειλή εκτός αν συμβαίνει τώρα και δεν το καταλαβαίνω. Πρόσπαθω κάθε φορά που με πιάνει να σκέφτομαι κάτι άλλο και όχι οτι πιάνει με επιτυχία. Έχω δοκιμάσει να μιλήσω με κάποιον στο τηλεφωνο κατα την διάρκεια και αυτό ειναι κάπως καλύτερο. Το περίεργο είναι οτί όταν συνοδέυομαι από κάποιον δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.. είναι στοιχείο αγοραφοβίας???
    Εύχομαι να μην επιβεβαιωθώ , αλλά όσο θα το αποφεύγεις τόσο αυτό θα δυναμώνει , η ανακούφιση νομίζω ότι θα είναι προσωρινή.
    Όλες οι ανασφάλειες είναι δημιούργημα ανεπάρκειας για την διαχείριση μιας κατάστασης , λογικό δεν είναι όταν συνοδεύεσαι από κάποιον υποσυνείδητα να τον νιώθεις ως στήριξη ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Φιλομαθή όντως νιώθω κλειστοφοβικά με κόσμο όμως. Για παράδειγμα όταν μπαίνω σε ασανσερ μόνη μου δεν νιώθω το ίδιο..
    άρχιζα να αντιλαμβάνομαι οτί όταν βρίσκομαι μέσα σε πούλμαν ή σε τρένο με πολύ κόσμο με πιάνει πανικός και τάση λυποθυμίας.
    Απλά και στης δυο αναφορές ο χώρος που προσδιορίζεις είναι κλειστός.
    Αν δεν βρίσκεσαι μέσα σε κλειστό χώρο , αλλά ανάμεσα σε γνωστό και άγνωστο κόσμο , πως είναι εκεί τα πράγματα ;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Φιλομαθής View Post
    Απλά και στης δυο αναφορές ο χώρος που προσδιορίζεις είναι κλειστός.
    Αν δεν βρίσκεσαι μέσα σε κλειστό χώρο , αλλά ανάμεσα σε γνωστό και άγνωστο κόσμο , πως είναι εκεί τα πράγματα ;
    Κυρίως νιώθω άσχημα με ξένο κόσμο σε συνδυασμό με τον κλειστό χώρο. Δεν νιώθω το ίδιο στον δρόμο με κόσμο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Επειδη κοιταξα τα αλλα θεματα σου μου φντ πως μπορει να ειναι ο φοβος της απορριψης, νιωθεις πως ολοι ξερουν τι σου εχει συμβει και φοβασαι πως θα σε κατηγορισουν, κοροιδεψουν κλπ, ετσι δεν ειναι?
    Σε ευχαριστώ που διάβασες για μένα ωστέ να με καταλάβεις καλύτερα! Πάντα ένιωθα άβολα με ξένο κόσμο και πολύ καλύτερα όταν έχω έστω έναν γνωστό στον ίδιο χώρο. Πάντα ένιωθα άβολα να είμαι το κέντρο της προσοχής και κυρίως αυτό ειναι που φοβάμαι γι αυτό προσπαθούσα να μην φαίνομαι. Δεν φοβάμαι αυτό που γράφεις αλλά τα μάτια του κόσμο να πέφτουν πάνω μου.. δεν ξέρω γιατί!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Σε ευχαριστώ που διάβασες για μένα ωστέ να με καταλάβεις καλύτερα! Πάντα ένιωθα άβολα με ξένο κόσμο και πολύ καλύτερα όταν έχω έστω έναν γνωστό στον ίδιο χώρο. Πάντα ένιωθα άβολα να είμαι το κέντρο της προσοχής και κυρίως αυτό ειναι που φοβάμαι γι αυτό προσπαθούσα να μην φαίνομαι. Δεν φοβάμαι αυτό που γράφεις αλλά τα μάτια του κόσμο να πέφτουν πάνω μου.. δεν ξέρω γιατί!
    Πηπως σου εριξαν ευθυνες συγγενεις η γενικως απο το περιβαλλον σου για αυτο που σου ειχε συμβει?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Πηπως σου εριξαν ευθυνες συγγενεις η γενικως απο το περιβαλλον σου για αυτο που σου ειχε συμβει?
    Πάντα μου ρίχνανε ευθύνες για το οτιδήποτε ακόμα και για πράγματα που ήθελα να κάνω όπως το να ασχοληθώ με την μουσική και κατακρίθηκα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Σε ευχαριστώ που διάβασες για μένα ωστέ να με καταλάβεις καλύτερα! Πάντα ένιωθα άβολα με ξένο κόσμο και πολύ καλύτερα όταν έχω έστω έναν γνωστό στον ίδιο χώρο. Πάντα ένιωθα άβολα να είμαι το κέντρο της προσοχής και κυρίως αυτό ειναι που φοβάμαι γι αυτό προσπαθούσα να μην φαίνομαι. Δεν φοβάμαι αυτό που γράφεις αλλά τα μάτια του κόσμο να πέφτουν πάνω μου.. δεν ξέρω γιατί!
    Μάλλον , είσαι πολλή ανασφαλής στην παρατήρηση-αξιολόγηση ! Έχεις πολλή σοβαρό ενδεχόμενο την απόρριψη ( ίσος αυτό να ενισχύεται από αισθήματα μειονεξίας ----- υπάρχει επάνω μου κάτι που δεν είναι καλό , θα γίνει αντιληπτό και δεν θα είμαι αποδεκτή ! )

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου Χριστινα.Λοιπον αυτο που σου συμβαινει μπορει να ειναι αγοραφοβια ή κλειστοφοβια, μπορει απλα να περνας μια περιοδο αγχους ή απογοητευσης και να το εκφραζεις ετσι,αλλα δεν χρειαζεται να ανησυχεις.
    Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να μην το αφηνεις να σε παρει απο κατω.Να συνεχισεις να βγαινεις και μιλα σε καποιον που εμπιστευσαι για αυτο.Στο λεωφοριο και στο μετρο μπορει να βοηθησει το να εχεις καποιο βιβλιο μαζι σου ή mp3 ωστε να απασχολεις το μυαλο σου.
    Αν δεις οτι αυτη κατασταση επιμενει για πολυ καιρο πχ πανω απο 6 μηνες τοτε μπορεις και να απεθυνθεις σε καποιον ψυχολογο.


    Εσεις οι απο πανω Φιλομαθης και Αxl 100 δεν χρειαζεται να αναζητατε αιτιες στο παρελθον της ή στον χαρακτηρα της.Μερικες φορες το αγχος ειναι απλα αγχος και οχι κατι παθολογικο σαν την δικη μας κατασταση,και δεν χρειαζεται να το αναλυουμε τοσο πολυ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος-Φοβία με τις γυναίκες
    By Τάκης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 08-10-2011, 22:29
  2. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 19:45
  3. ΦΟΒΙΑ-ΑΓΧΟΣ-ΑΠΟΓΝΩΣΗ
    By .lola. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 30-12-2009, 22:47
  4. ΑΓΧΟΣ - ΦΟΒΙΑ -ΒΟΗΘΕΙΑ :)
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 06-09-2009, 18:33
  5. κοινωνικη φοβια-αγχος
    By sxolioss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 31-07-2008, 03:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •