Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    athens
    Posts
    291
    όλα μπερδεμένα, ο piglet είναι αγόρι...

  2. #17
    Ξωτικό μπορεί να σε θεωρώ μία άκρως δαιδαλώδη προσωπικότητα αλλά αν μη τι άλλο είσαι ενδιαφέρουσα και πολλές φορές πετάς ψήγματα τεράστιας αλήθειας μέσα στα κείμενα σου.

    "Το οτι δινουμε εμφαση αξια και αλλη απο την κανονικη του υποσταση, φυση σε αντικειμενα, ειναι καθημερινο. Αλλος με το μοτορι του(βλεπε κθωτικο) αλλος με το αμαξι, αλλος με την λουι βιτον ντιν νταν ντον, αλλος με το ιδιο του το κορμι και τη θεικη του γραμμωση. Ολοι για ειδικο καβαλα ειμαστε."

    Λαϊκιστί...ξεβράκωσες σε λίγες λέξεις την αλήθεια μιας εποχής που δεν θα αλλάξει ποτέ γιατί πολύ απλά οι άνθρωποι ΑΥΤΟΙ δεν αλλάζουν ποτέ. Το αν θα αλλάξει κάποτε η εποχή, θα εξαρτηθεί από το πότε οι άνθρωποι θα μάθουν να βλέπουν πέρα από το.. κόμμα. Θα καταλάβεις στη συνέχεια τί εννοώ.

  3. #18
    Τον παλιό Νέστωρα θα τον είχες ήδη εκνευρίσει. Τον τωρινό Νέστωρα δεν μπορείς Θεοφανία. Έχεις επαναλάβει πολλές φορές το "για ένα κουκλάκι", προφανώς αγνοώντας τα όσα έχω γράψει ανάμεσα στα νοήματα και πίσω από τις λέξεις. Θα σου απαντήσω με ένα "κομμάτι" από έναν αγαπημένο μου ποιητή (ανεξάρτητα αν λατρεύω το Επί Ασπαλάθων και όχι το συγκεκριμένο ποίημα).

    Κι οι ποταμοί φουσκώναν μες στη λάσπη το αίμα

    για ένα λινό κυμάτισμα για μια νεφέλη

    μιας πεταλούδας τίναγμα το πούπουλο ενός κύκνου

    για ένα πουκάμισο αδειανό, για μιαν Ελένη.


    Νέστωρ: πέραν από το... κόμμα... υπάρχει μία Ελένη... μην κολλάς στο πουκάμισο το αδειανό..

  4. #19
    Μελίνα, υπό άλλες συνθήκες, ίσως κρατούσα τον σχολιασμό σου σαν μαξιλαράκι που θα με έκανε να ξεχνώ πολλά. Είναι πολύ βολικό και κολακευτικό. Δεν λειτουργώ όμως έτσι. Όχι γιατί είμαι πολύ σκληρός απέναντι στον εαυτό μου, αλλά γιατί ο πανδαμάτωρ χρόνος συν τοις άλλοις με οδήγησε και με οδηγεί σε εκτεταμένη αυτοκριτική και εσωτερική αναζήτηση. Αυτό το ΜΑΖΙ είχε ένα ΤΕΛΕΙΟ ΒΙΩΜΑ, ανώτερο από κάθε άλλο προσωπείο της εποχής. Αυτό μου λείπει γιατί γνωρίζω ότι δεν μπορώ να το ξαναβρώ εκτός κι αν κάνω τα στραβά μάτια. Είχα ευκαιρία να τα κάνω με άλλη γυναίκα; Είχα. Η ιστορία είναι, όπως έχω γράψει, διαβολική αλλά δεν τσίμπησα γιατί ο χρόνος θα αποδείκνυε τη γύμνια της φάκας όταν η καρδιά σου έχει μία βασίλισσα. Εκεί κατάλαβα ότι όταν θα κατέβαινα από εκείνο το διαβολικό πλοίο στον Πειραιά τα επόμενα νέα μου θα ήταν ότι η βασίλισσα μου "έφτιαξε" έναν άλλον βασιλιά. Και όπως είπα.. δηλητήριο σε ξένη κυψέλη δεν θα ρίξω όπως ποτίστηκα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    256
    Quote Originally Posted by Nestwr View Post
    Μελίνα, υπό άλλες συνθήκες, ίσως κρατούσα τον σχολιασμό σου σαν μαξιλαράκι που θα με έκανε να ξεχνώ πολλά. Είναι πολύ βολικό και κολακευτικό. Δεν λειτουργώ όμως έτσι. Όχι γιατί είμαι πολύ σκληρός απέναντι στον εαυτό μου, αλλά γιατί ο πανδαμάτωρ χρόνος συν τοις άλλοις με οδήγησε και με οδηγεί σε εκτεταμένη αυτοκριτική και εσωτερική αναζήτηση. Αυτό το ΜΑΖΙ είχε ένα ΤΕΛΕΙΟ ΒΙΩΜΑ, ανώτερο από κάθε άλλο προσωπείο της εποχής. Αυτό μου λείπει γιατί γνωρίζω ότι δεν μπορώ να το ξαναβρώ εκτός κι αν κάνω τα στραβά μάτια. Είχα ευκαιρία να τα κάνω με άλλη γυναίκα; Είχα. Η ιστορία είναι, όπως έχω γράψει, διαβολική αλλά δεν τσίμπησα γιατί ο χρόνος θα αποδείκνυε τη γύμνια της φάκας όταν η καρδιά σου έχει μία βασίλισσα. Εκεί κατάλαβα ότι όταν θα κατέβαινα από εκείνο το διαβολικό πλοίο στον Πειραιά τα επόμενα νέα μου θα ήταν ότι η βασίλισσα μου "έφτιαξε" έναν άλλον βασιλιά. Και όπως είπα.. δηλητήριο σε ξένη κυψέλη δεν θα ρίξω όπως ποτίστηκα.
    ακριβώς για όλα αυτά, απέφυγα (και δεν βρισκω και το λογο) να τοποθετηθώ στην ιστορία σου. η απάντησή μου αφορούσε πιο πολυ στους σχολιαστές της δημοσίευσής σου στο σύνολό τους.
    Μια ιστορια σαν τη δικη σου μπορω να την κοιταξω μονο σαν σκηνοθέτης που λαχταραει να μπει σε μια μια τις σκηνες και να καθοδηγησει τους πρωταγωνιστες σε αλλες κινησεις μπας και δεν φανε τις σαρκες τους στο τελος. Αλλα δεν μπορω να το κανω. Και το να τοποθετειται καποιος σε ενα "ΜΑΖΙ ΩΣ ΤΕΛΕΙΟ ΒΙΩΜΑ" ειναι σαν να προσπαθει να αλλαξει θρησκεια σε καποιον-κίνηση βέβηλη, κάτι που αποφεύγουμε όλοι εμεις οι "άπιστοι". Το μονο που θα κανω λοιπον ειναι να πιστεψω όλα οσα λες και να τα αντιμετωπισω με ολο το σεβασμο που αξιζει στην ιστορία σας. :)

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    256
    απ' την αλλη ερχομαι παλι σαν βρεγμένη γαλή να προσθεσω κατι....μια απορια....γιατί αυτο το ΜΑΖΙ το τοποθέτησες απαξ διαπαντός στο παρελθόν?

  7. #22
    Quote Originally Posted by melina_ View Post
    ακριβώς για όλα αυτά, απέφυγα (και δεν βρισκω και το λογο) να τοποθετηθώ στην ιστορία σου. η απάντησή μου αφορούσε πιο πολυ στους σχολιαστές της δημοσίευσής σου στο σύνολό τους.
    Μια ιστορια σαν τη δικη σου μπορω να την κοιταξω μονο σαν σκηνοθέτης που λαχταραει να μπει σε μια μια τις σκηνες και να καθοδηγησει τους πρωταγωνιστες σε αλλες κινησεις μπας και δεν φανε τις σαρκες τους στο τελος. Αλλα δεν μπορω να το κανω. Και το να τοποθετειται καποιος σε ενα "ΜΑΖΙ ΩΣ ΤΕΛΕΙΟ ΒΙΩΜΑ" ειναι σαν να προσπαθει να αλλαξει θρησκεια σε καποιον-κίνηση βέβηλη, κάτι που αποφεύγουμε όλοι εμεις οι "άπιστοι". Το μονο που θα κανω λοιπον ειναι να πιστεψω όλα οσα λες και να τα αντιμετωπισω με ολο το σεβασμο που αξιζει στην ιστορία σας. :)
    Σ' ευχαριστώ Μελίνα. Το έθεσες πιο ορθά και σουρεαλιστικά ακόμη κι από αυτόν που το βίωσε. Ένα είδος θρησκείας. Το μόνο που μπορώ να σου υποσχεθώ είναι ότι σε αυτή την ιστορία ο ένας πρωταγωνιστής δεν θα επιτρέψει το "αίμα" στο τέλος. Φοβάμαι ότι αυτό το έχει ήδη αναλάβει η μοίρα. Η ζωή μπορεί να σε πατήσει, να σε διαμελίσει προσωρινά γιατί δεν υπακούς στις νότες της εποχής. Η μοίρα όμως περιμένει στη γωνία, έχει μνήμη και χτυπάει πάντα τελευταία. Αυτό είναι και το μόνο σημείο που με ανησυχεί για το ποια περιθώρια πρέπει να εξαντλήσω ακόμα πριν ακολουθήσω τον τελευταίο δρόμο μου.

  8. #23
    Quote Originally Posted by melina_ View Post
    απ' την αλλη ερχομαι παλι σαν βρεγμένη γαλή να προσθεσω κατι....μια απορια....γιατί αυτο το ΜΑΖΙ το τοποθέτησες απαξ διαπαντός στο παρελθόν?
    Διότι έχω την αίσθηση και την πεποίθηση ότι το πουκάμισο πλέον είναι αδειανό.. Γνωρίζω την ψυχή της και το περιβάλλον της βαθύτερα από τον οποιονδήποτε, δυστυχώς.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    256
    εστω και ετσι. Η ίδια δεν εμαθε ποτέ τι πραγματικά σου συνέβη στο στρατο, γιατί απομακρύνθηκες. Θα ζει με μια πλασματική εικόνα σου που θα δειχνει εναν ανθρωπο που απλά την πρόδωσε, απομακρύνθηκε όπως θελεις πες το. Δεν θα το ελεγα αυτο αν δεν ελεγες το "ΜΑΖΙ". Την αλήθεια δεν τη ζήσατε ΜΑΖΙ. Τη γνωρίζεις μόνο εσυ. Προσπαθω να μπω στη δικη της θεση και οχι στη δικη σου γιατι μαζι σου μιλω. Η μοιρα εχει μνημη οπως πολυ αληθινα είπες. Και οι άνθρωποι εχουν μνημη γιαυτο αξιζει -οταν αξίζει κάτι- η ζωή τους. Η δική της μνήμη όμως εχει γραμμένη λάθος την ιστορία.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Nestwr View Post
    Σ' ευχαριστώ Μελίνα. Το έθεσες πιο ορθά και σουρεαλιστικά ακόμη κι από αυτόν που το βίωσε. Ένα είδος θρησκείας. Το μόνο που μπορώ να σου υποσχεθώ είναι ότι σε αυτή την ιστορία ο ένας πρωταγωνιστής δεν θα επιτρέψει το "αίμα" στο τέλος. Φοβάμαι ότι αυτό το έχει ήδη αναλάβει η μοίρα. Η ζωή μπορεί να σε πατήσει, να σε διαμελίσει προσωρινά γιατί δεν υπακούς στις νότες της εποχής. Η μοίρα όμως περιμένει στη γωνία, έχει μνήμη και χτυπάει πάντα τελευταία. Αυτό είναι και το μόνο σημείο που με ανησυχεί για το ποια περιθώρια πρέπει να εξαντλήσω ακόμα πριν ακολουθήσω τον τελευταίο δρόμο μου.
    Καλησπέρα Nestwr,
    θα πρότεινα να μην αφήσουμε στην μοίρα τίποτα και μέχρι το τέλος το παιχνίδι νάναι στα χέρια μας.
    Και με τον φόβο θάρθουμε αντιμέτωποι, γιατί κι η απόρριψη φαντάζει πρόκληση και ξέρουμε πλέον
    πως να την χειριστούμε. Δεν θα χρωματίσουμε το σκηνικό με αίμα, μα θα δώσουμε απαντήσεις,
    γιατί τα ερωτήματα θα μας στοιχειώνουν για πάντα και ναι τα περιθώρια θα τα εξαντλήσουμε όλα..

  11. #26
    Quote Originally Posted by melina_ View Post
    εστω και ετσι. Η ίδια δεν εμαθε ποτέ τι πραγματικά σου συνέβη στο στρατο, γιατί απομακρύνθηκες. Θα ζει με μια πλασματική εικόνα σου που θα δειχνει εναν ανθρωπο που απλά την πρόδωσε, απομακρύνθηκε όπως θελεις πες το. Δεν θα το ελεγα αυτο αν δεν ελεγες το "ΜΑΖΙ". Την αλήθεια δεν τη ζήσατε ΜΑΖΙ. Τη γνωρίζεις μόνο εσυ. Προσπαθω να μπω στη δικη της θεση και οχι στη δικη σου γιατι μαζι σου μιλω. Η μοιρα εχει μνημη οπως πολυ αληθινα είπες. Και οι άνθρωποι εχουν μνημη γιαυτο αξιζει -οταν αξίζει κάτι- η ζωή τους. Η δική της μνήμη όμως εχει γραμμένη λάθος την ιστορία.
    Καλέ Μελίνα, σε πιάνω αδιάβαστη (σκάω χαμόγελο). Όταν γύρισα, της τα είπα όλα. Όλα. Μέχρι τελευταία αηδιαστική λεπτομέρεια. Η "ψυχιατρική" δολοφονία όμως είχε ήδη γίνει.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    256
    χμ....αυτο μου ειχε ξεφυγει. αποσυρομαι απτη γραφη για 5' για να σκεφτω.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    256
    επανήλθα και θα σταθω απέναντί σου αυτη τη φορά: (το σκηνικό είναι στημένο-ειμαι σιγουρη πως θα το καταλαβεις απλα το διευκρινιζω γιατι ακολουθει εικονικη επιθεση απο μερους μου :) )
    Εσύ φταις που τα είπες όλα πολύ αργά.
    Εσύ φταις που εκείνη οδηγήθηκε σε όλες τις κινήσεις που διαδοχικά τη διέλυσαν (εγινε αλλος ανθρωπος, εφυγε απ' τη σχεση, βρηκε αλλον, εκανε αποπειρα, κρυφτηκε στο νοσηρό της οικογενειακό περιβάλλον και στους ακομα πιο νοσηρούς της θεραπευτές)
    Με λίγα λόγια, εσύ -αν όχι οδήγησες- επέτρεψες να διαλυθεί αυτο το συμπαν που ειχατε ΜΑΖΙ δημιουργήσει. Εσύ επομένως είσαι ο θυτης σε αυτη την εκδοχή.
    Ο θυτης ομως που "σκοτωνει" εχει τη δυναμη και να "αναστήσει".
    Στη δικη σας ιστορια, χύθηκε ήδη πολύ αίμα, δεν μπορω να σκεφτω τίποτα που να σας εκανε περισσότερο κακό απ' όσο ήδη εχετε πάθει.
    (Καββαδιακό μαραμπού εδώ-VS- Ελυτικό αδειανό πουκάμισο)
    ας όψεται μια ψυχη εδω μεσα που μου θυμισε τι σημαινει ΠΙΣΤΗ και τα λέω όλα τούτα.

  14. #29
    Quote Originally Posted by melina_ View Post
    επανήλθα και θα σταθω απέναντί σου αυτη τη φορά: (το σκηνικό είναι στημένο-ειμαι σιγουρη πως θα το καταλαβεις απλα το διευκρινιζω γιατι ακολουθει εικονικη επιθεση απο μερους μου :) )
    Εσύ φταις που τα είπες όλα πολύ αργά.
    Εσύ φταις που εκείνη οδηγήθηκε σε όλες τις κινήσεις που διαδοχικά τη διέλυσαν (εγινε αλλος ανθρωπος, εφυγε απ' τη σχεση, βρηκε αλλον, εκανε αποπειρα, κρυφτηκε στο νοσηρό της οικογενειακό περιβάλλον και στους ακομα πιο νοσηρούς της θεραπευτές)
    Με λίγα λόγια, εσύ -αν όχι οδήγησες- επέτρεψες να διαλυθεί αυτο το συμπαν που ειχατε ΜΑΖΙ δημιουργήσει. Εσύ επομένως είσαι ο θυτης σε αυτη την εκδοχή.
    Ο θυτης ομως που "σκοτωνει" εχει τη δυναμη και να "αναστήσει".
    Στη δικη σας ιστορια, χύθηκε ήδη πολύ αίμα, δεν μπορω να σκεφτω τίποτα που να σας εκανε περισσότερο κακό απ' όσο ήδη εχετε πάθει.
    (Καββαδιακό μαραμπού εδώ-VS- Ελυτικό αδειανό πουκάμισο)
    ας όψεται μια ψυχη εδω μεσα που μου θυμισε τι σημαινει ΠΙΣΤΗ και τα λέω όλα τούτα.
    Είσαι απόλαυση μα τω Θεώ. Τώρα τί μου ήρθε ως απάντηση. Χμμμ... Θα μιλήσω α λα Βάρναλης. Οι άνθρωποι στη ζωή τους έχουν πολλές φορές σκεφτεί να βρουν μία σφαίρα, λιγότερες φορές να τη βάλουν στη θαλάμη, ακόμα λιγότερες να οπλίσουν και απειροελάχιστες να πυροδοτήσουν. Ψάξε τί έγραψα για μια σκοπιά μου. Το αστέρι δεν ήταν ο εαυτός μου. ΕΓΩ δεν πάτησα την σκανδάλη.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    256
    κοίτα πιο χαμηλά.....εκεί που είσαστε εσύ και αυτή. Και που πιο χαμηλά δεν ξερω αν εχει. Δεν εχετε τιποτα χειροτερο να παθετε. Απλά θα βαλεις το χερι σου, θα παρεις το ΜΑΖΙ απτο παρελθον και θα της το φερεις μπροστα στα ματια της. Δεν θα της επιτρεψεις να μιλησει. Τα λογια ειναι πολυ ευτελή και ταυτόχρονα πολυ επικίνδυνα σε οριακες στιγμες. Αλλά πώς θα το φερεις μπροστά της όταν εσύ ο ίδιος τοχεις βάλει πίσω σου και κοιτάς ψηλά! Εχετε ενα πυρπολημένο σκηνικό, μια πολύ ακριβή παραγωγή πίσω σας που ουτε καν θα αποσβεστεί και εισαι ο μόνος που μπορεί να σώσει το έργο και συ κοιτάς ψηλά!
    Ω θεοί....πυροδοτήθηκα!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;)
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 262
    Last Post: 20-10-2009, 14:10
  2. Μήπως είμαι λάθος?
    By sanja in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 27-03-2009, 14:23
  3. μηπως ειμαι αχαριστος???
    By αχαριστος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 25-06-2008, 14:31
  4. μηπως ειμαι αλκοολικη?
    By ferro in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 29
    Last Post: 12-10-2007, 12:41
  5. Μηπως ειμαι λαθος
    By stratosdr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 19-10-2006, 18:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •