ΕΝΑ ΔΙΔΑΓΜΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    145

    ΕΝΑ ΔΙΔΑΓΜΑ

    Ήταν κάποτε ένας πολύ φτωχός γέρος που η μόνη περιουσία που είχε ήταν ένα πανέμορφο άλογο. Οι άνθρωποι στο χωριό του τού λέγανε επί πολλά χρόνια ότι έπρεπε να πουλήσει το άλογο, γιατί θα έβγαζε πολλά λεφτά και αυτός τώρα δεν είχε δεκάρα.

    Αλλά ο φτωχός γέρος αρνιόταν να το κάνει. «Το άλογο είναι μέρος της οικογένειάς μου και δεν πουλάς την οικογένειά σου», έλεγε πάντα.

    Μια νύχτα, το άλογο εξαφανίστηκε από τον στάβλο και οι συγχωριανοί του είπαν: «Είδες τώρα γέρο; Δεν έπρεπε να ήσουν τόσο χαζός και να μην πουλήσεις το άλογο. Τώρα δεν σου έχει μείνει τίποτα πια. Μεγαλύτερο κακό δεν μπορούσε να σου συμβεί!...»

    Αλλά ο γέρος είπε: «Ποιός ξέρει αν είναι καλό ή κακό; Το μόνο που ξέρω είναι ότι εξαφανίστηκε το άλογο. Αλλά, ποιος ξέρει αν αυτό είναι κακό;»

    Μερικές εβδομάδες αργότερα, μια νύχτα, το άλογο του γέρου επέστρεψε στο στάβλο μαζί με άλλα δώδεκα άγρια άλογα. Προφανώς είχε φύγει για να βρει τους ομοίους του, και τελικά βρήκε το δρόμο της επιστροφής στον αφέντη του.

    Οι χωριάτες όταν το έμαθαν, είπαν: «Γέρο, είχες δίκιο τελικά. Δεν ήταν καθόλου ατυχία τελικά, ίσα ίσα που ήταν τύχη που έφυγε το άλογό σου, γιατί τώρα είσαι πλούσιος!»

    Αλλά ο γέρος απάντησε πάλι: «Ποιός ξέρει αν είναι τύχη ή ατυχία; Το μόνο που ξέρω είναι ότι το ζώο επέστρεψε με άλλα δώδεκα άλογα. Αλλά αν αυτό είναι τύχη ή ατυχία...»

    Κατά τη διάρκεια των επόμενων ημερών και εβδομάδων, ο γιός του γέρου προσπαθούσε να ημερέψει τα άγρια άλογα. Αλλά σε μια άγρια ιπποβασία έπεσε από ένα άλογο, το άλογο έπεσε πάνω του και τα δυο του πόδια έγιναν κομμάτια.

    Οι χωριάτες μόλις το έμαθαν, είπαν: «Γέρο, όντως δεν ήταν και τέτοια τύχη τελικά που γύρισε το άλογο σου μαζί με τα άλλα. Είχες απόλυτο δίκιο, γιατί τώρα ο γιός σου είναι ανάπηρος και μεγαλύτερη ατυχία δεν μπορούσε να σου συμβεί!»

    Ο γέρος αναστέναξε και είπε: «Πότε θα σταματήσετε επιτέλους να κάνετε ότι ξέρετε σήμερα πως θα είναι το αύριο; Το μόνο που ξέρω είναι ότι σήμερα μου συνέβη μια ατυχία, αλλά περισσότερα δεν ξέρω».

    Μερικούς μήνες αργότερα ξέσπασε πόλεμος και όλοι οι υγιείς νέοι άντρες του χωριού έπρεπε να υπηρετήσουν τη χώρα τους. Ούτε ένας δεν επέστρεψε ζωντανός. Και τί είπαν οι συγχωριανοί του στον γέρο και τον ανάπηρο γιό του όταν τους συναντήσανε;...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    χε του είπαν, τους είπε και πάει λέγοντας...:cool:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    145
    LOL Rap!! χεχε! η ερώτηση ήταν ρητορική! :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    Πολύ σοφή και διδακτική η ιστορία Αγγελική!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Πολύ όμορφη η ιστοριούλα Αγγελική. θα μου επιτρέψεις να την κάνω ένα copy για να διαβάζω συχνά...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Με το αζημείωτο πάντα...:P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να πω και εγω μια ιστοριουλα.
    Ηταν ενας πατερας με το μικρο γιο του και πηγαιναν στο παζαρι να πουλησουν το γαϊδαρο.
    Πηγαιναν λοιπον μπροστα ο γαϊδαρος πισω αυτοι.
    Στο δρομο συνανταν ενα συγχωριανο τους που τους βλεπει και τους λεει
    \"Μα χαζοι εισαστε γιατι δεν ανεβαινει ο ενας στο γαϊδαρο και πατε με τα ποδια\"
    Οποτε ανεβαινει ο γιος πανω στο γαιδαρο και συνεχιζουν το δρομο τους.
    Πιο κατω αλλος συγχωριανος τους βλεπει και λεει:
    \"τσ τσ τι ντροπη ο γιος πανω στο γαιδαρο και ο γερος πατερας με τα ποδια\"
    Οποτε κατεβαινει ο γιος και ανεβαινει ο πατερας πανω στο γαιδαρο.
    Πιο κατω τους βλεπει καποιος αλλος και λεει:
    \"Καλα δεν ντρεπεσαι εσυ πανω στο γαιδαρο και το πιτσιρικι με τα ποδια?\"
    Οποτε ανεβαινουν και δυο πανω στο γαιδαρο.
    Πιο κατω με του που τους βλεπει ενας συγχωριανος τους λεει
    \"Φρικη δεν ντρεπεστε δυο ατομα πανω στο αμοιρο το ζωο θα το σκασετε\"
    Τα συμπερασματα δικα σας.
    Ειναι απο τους μυθους του αισωπου αν δεν κανω λαθος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Eν οίδα ότι ουδέν οίδα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •