Προβλήματα σε σχέση από απόσταση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 60
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Takis 36 View Post
    Όχι Τάσο, δεν θα βγει σίγουρα τίποτα θετικό... απλά θα μαλώσουμε για μια ακόμη φορά και θα μου πει πως εκτός από εμένα, έχει ανάγκη και τους φίλους της. Δεν θέλω να της πω τίποτα λοιπόν, αλλά το θέμα είναι πως θα καταλάβει πως έχω σπαστεί με κάτι και θα με πιέσει να της πω...
    Τάκη γειά σου,
    έτσι συμβαίνει πάντα, αυτό δλδ που η λογική μας δέχεται, συναισθηματικά για να τ' αποδεχτούμε
    χρειάζεται να υποστούμε αρκετές επαναλήψεις, όπως π.χ. οι συνεχείς σας καβγάδες, προκειμένου να δεχτείς, ότι όντως
    από την δική της μεριά υπάρχει κυρίως θέμα, μ' αποτέλεσμα τα πράγματα να οδηγούνται σ' αδιέξοδο. Δεν χρειάζεται λοιπόν
    μόνο εσύ πλέον να προβληματίζεσαι τόσο, είναι καιρός να καταλάβει-αν θέλει!-ότι εκείνη ευθύνεται κυρίως για την δύσκολη
    κατάσταση μεταξύ σας κι ότι η δική σου ευθύνη, είναι πως εξακολουθείς ν' ανέχεσαι και να συντηρείς αυτό της το βόλεμα,
    προκειμένου, ν' αποφεύγονται οι συγκρούσεις.

    Ίσως η κοπέλα σου από κάποια τραυματική της εμπειρία.. έχει ανάγκη από συνεχή επιβεβαίωση, με το να θέλει να
    βρίσκεται διαρκώς με φίλους/ες και γνωστούς, ενώ από την άλλη σ' εσένα φαίνεται να βγάζει τ' απωθημένα της..
    Καλό είναι πριν προχωρήσεις σ' οτιδήποτε, τύπου: "σου κάνω ό,τι μου κάνεις" να συζητήσεις μαζί της, και να της εξηγήσεις, πως
    αν προχωρήσεις κι εσύ, στο να επενδύεις π.χ. περισσότερο χρόνο με τους φίλους/ες σου και τους δικούς σου, το κάνεις και γιατί
    δεν σε καλύπτει κι ότι δεν χρειάζεται να ενοχλείται ή ν' ανησυχεί, αφού κι εκείνη με τον ίδιο τρόπο αναπληρώνει ανάγκες της.

    Έπειτα το να μην της μιλήσεις.. ή το να μην εκφράζεις την όποιά σου δυσαρέσκεια, επειδή π.χ. είναι ακραία διαχυτική με τους φίλους
    συσσωρεύεις εσύ αρνητικά συναισθήματα, ενώ αυτό, που χρειάζεται να κάνουμε κάθε φορά που προκύπτει ένα θέμα, είναι να το
    λύνουμε ήρεμα, γιατί διαφορετικά κάποια στιγμή μοιραία, θα γίνει η έκρηξη, που θα μπορούσαμε διαφορετικά νάχαμε αποφύγει.
    Οι κανόνες δεν μπορεί νάναι μονόπλευροι και τα προβλήματα για να λύνονται σε μια σχέση χρειάζεται κοινή προσπάθεια, οπότε
    ξαναπές της χαλαρά πως νιώθεις και γιατί και τί θάθελες να κάνετε από κοινού, προκειμένου έτσι να σωθεί η σχέση σας. :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    η κοπελα σου ειναι οικονομικα ανεξαρτητη? ζει μονη της ή με τους δικους της?

  3. #18
    Μαρκέλα, σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου κατ'αρχήν! Η κοπέλα μου είναι πολύ νευρική.. είναι σχεδόν αδύνατο το να συζητήσουμε ήρεμα ένα πρόβλημα χωρίς πρώτα να γίνουμε μαλλιά-κουβάρια! Με διακόπτει συνεχώς και βγάζει συμπεράσματα πριν καλά-καλά ολοκληρώσω μια πρόταση και δεν μπορώ έτσι να πω αυτά που θέλω να της πω... δεν με αφήνει παρά μόνο αν φτάσουμε στον πάτο που λέμε! Είναι πραγματικά πολύ δύσκολος χαρακτήρας και πολλές φορές δεν ξέρω πως να την διαχειριστώ... γι'αυτό λοιπόν προτιμώ να μην δημιουργώ θέματα τόσο εύκολα... η αλήθεια είναι πως την αγαπώ και την γουστάρω πολύ και δεν θέλω με τίποτα να βγει από τη ζωή μου... ούτε όμως μπορώ να καβγαδίζω μια ζωή μαζί της για το παραμικρό.. με φθείρει πολύ σαν άνθρωπο η όλη κατάσταση και πολλές φορές φοβάμαι αυτή την έκρηξη από την πλευρά μου... έχω αρχίσει να εξετάζω πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο την επόμενη φορά που θα φτάσει στα άκρα, να της προτείνω να μείνω μόνος μου για ένα διάστημα ώστε να σκεφτώ κάποια πράγματα... πιστεύω πως μόνο αυτό θα την ταρακουνήσει και θα καταλάβει πως ξεπέρασε τα όριά μου... αυτή η επιλογή βέβαια ξέρω πως ενέχει και μεγάλο ρίσκο...

    kalopisti, όχι δεν είναι οικονομικά ανεξάρτητη, γιατί είναι άνεργη τους τελευταίους μήνες και ζει με τους δικούς της.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    εχετε συζητησει ποτε για τη σχεση της με τους δικους της? ειναι παρεμβατικοι ανθρωποι? αυτη ειναι η μικροτερη της οικογενειας? κατα τη γνωμη μου το προβλημα το δημιουργει το περιβαλλον της καθως κ το γεγονος οτι δεν ειναι ωριμη αρκετα κ ανεξαρτητη για να αναλαβει την ευθυνη της σχεσης σας. τι εννοω με αυτο: η κοπελα σε γουσταρει αλλα δεν ειναι ετοιμη ακομα να βαλει τη σχεση σας σε προτεραιοτητα εναντι της οικογενειας της, η οποια ενδεχομενως δεν εχει ιδεα οτι υπαρχεις.. το να περνουσε τις γιορτες μαζι σου αντι με την οικογενεια της σημαινει οτι θα επρεπε να τους εξηγησει για τη σχεση σας, κατι το οποιο ενδεχομενως η ιδια να μην νιωθει ακομα ετοιμη να κανει, ισως γιατι φοβαται οτι δεν θα σε εγκρινουν.. αν δεν το εχεις ηδη κανει,συζητησε μαζι της για να καταλαβεις τη δυναμικη που υπαρχει στην οικογενεια της κ τη θεση που εχει η ιδια μεσα σε αυτην..

  5. #20
    kalopisti, η οικογένειά της γνωρίζει από την πρώτη κιόλας εβδομάδα για τη σχέση μας, τους γνώρισα μετά από ενάμιση μήνα περίπου κι απ'ότι έχω καταλάβει με συμπαθούν... με θεωρούν άνθρωπο "του κύκλου τους" μιας κι έχω αρκετά κοινά μαζί τους, τόσο ως προς το χαρακτήρα, όσο και στα ενδιαφέροντα... το να υπάρχει λοιπόν θέμα απόρριψης από την οικογένεια σχεδόν το αποκλείω. Είναι απλά πολύ περίεργη και κυκλοθυμική η κοπέλα μου πιστεύω κι αυτό είναι που πρέπει να βρω τρόπο να διαχειριστώ.. θα δώσω ένα απλό παράδειγμα.. πριν από 2 μήνες περίπου της ζήτησα να μιλήσουμε στο σκάιπ (τους πρώτους 4 μήνες της σχέσης μας μιλούσαμε κάθε μέρα σχεδόν στο σκάιπ) και για κάποιους δικούς της λόγους δεν μπορούσε κι αυτό συνέβη και τις επόμενες 2 ημέρες. Εύλογα λοιπόν κι εγώ δεν της ξαναπρότεινα με το σκεπτικό πως δεν ήθελα να την πρήζω κάθε μέρα κι ότι όταν ήθελε και μπορούσε να μιλήσουμε θα μου το ζητούσε η ίδια.. δεν ήθελα να πιεστεί εξαιτίας μου κι επιπλέον δεν μου ήταν και πολύ ευχάριστο το να το προτείνω κάθε μέρα και να εισπράττω άρνηση.. μια εβδομάδα μετά μου βγήκε κι από επάνω λέγοντας μου πως σταμάτησα να της προτείνω να μιλάμε στο σκάιπ.. :confused:

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Βγαίνεις ή δε βγαίνεις από τα ρούχα σου με αυτά που ακούς; Το λέω γιατί τέτοιες συμπεριφορές έχει υποστεί αρκετός κόσμος κάποιες φορές και θέλει να έχεις γερό στομάχι. Η δικιά σου πρέπει είναι ανασφαλής Τάκη και το μέλος που κάτι είπε για παρεμβατική οικογένεια (όχι σόνυ και καλά στη σχέση σας) έχει μάλλον δίκιο.

  7. #22
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Βγαίνεις ή δε βγαίνεις από τα ρούχα σου με αυτά που ακούς; Το λέω γιατί τέτοιες συμπεριφορές έχει υποστεί αρκετός κόσμος κάποιες φορές και θέλει να έχεις γερό στομάχι. Η δικιά σου πρέπει είναι ανασφαλής Τάκη και το μέλος που κάτι είπε για παρεμβατική οικογένεια (όχι σόνυ και καλά στη σχέση σας) έχει μάλλον δίκιο.
    Τάσο, προσπαθώ να συγκρατώ τα νεύρα μου όσο μπορώ.. γενικά είμαι κι εγώ νευρικός άνθρωπος, η υπομονή μου όμως στην προκειμένη περίπτωση έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο! Κι εγώ πιστεύω πως έχει μεγάλες ανασφάλειες.. έχω κι εγώ τις δικές μου βέβαια, το παραδέχομαι, ποτέ όμως χωρίς να υπάρχει λόγος και ποτέ δεν ξεπερνώ τα όρια (έτσι πιστεύω τουλάχιστον). Η κοπέλα μου όμως δεν παραδέχεται ποτέ τις ανασφάλειες της και μάλιστα όταν πάνω στη συζήτηση κατευθύνω προς τα εκεί το θέμα, κουκουλώνει τα πάντα με αριστοτεχνικό τρόπο θα έλεγα... είναι ευφυέστατη κι αυτό είναι ένα από τα στοιχεία που θαυμάζω σ'αυτήν.. όσο όμως και να καλύπτει με τον προφορικό λόγο τις ανασφάλειες της, οι πράξεις της την προδίδουν όταν αντιδρά αυθόρμητα. Για το ότι μ'αγαπά κι αυτή κι ότι με γουστάρει, δεν έχω καμία αμφιβολία. Δεν κρύβεται το συναίσθημα στην από κοντά επαφή, ούτε και μπορεί να συγκρατηθεί πιστεύω. Η οικογένεια (της) πάντως είναι ότι σημαντικότερο για την κοπέλα μου.. μου το έχει τονίσει πολλές φορές αυτό, αλλά το έχω δει κι από κοντά στον τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρεται στους δικούς της. Και κάτι νέο... επειδή τελικά δεν μπόρεσε να έρθει χθες Πέμπτη σε εμένα και θα έρθει σήμερα το απόγευμα, μου είπε (από μόνη της και χωρίς να της πω-δείξω κάτι) πως θα φύγει την Τρίτη... με λίγα λόγια δεν τη απασχολεί πλέον που δεν θα παρευρεθεί στη γιορτή του φίλου της... τελικά το ότι έκανα υπομονή και δεν ανέφερα κάτι μου βγήκε σε καλό!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    τακη,ποσο μεγαλη ειναι η αποσταση που σας χωριζει? πιστευω οτι βλεπει το ποσο πολυ την θελεις κ οτι την βλεπεις στα σοβαρα κ την πιεζει πολυ αυτο γιατι δεν ειναι ετοιμη να αποχωριστει τη ζωης της κ εφοσον εχει τοσο καλες σχεσεις με την οικογενεια της, αυτο δυσκολευει περισσοτερο την αποφαση αυτη.. της εχεις συζητησει να μεινετε μαζι?

  9. #24
    kalopisti, μας χωρίζουν 300 χλμ πάνω-κάτω... είναι αρκετά μεγάλη απόσταση πιστεύω. Από το ξεκίνημα της σχέσης μας η κοπέλα μου μου ξεκαθάρισε πως θα ήθελε να προχωρήσει μαζί μου μόνο αν υπήρχε από την πλευρά μου προοπτική για περαιτέρω εξέλιξη στη σχέση μας, αν όλα πήγαιναν καλά μεταξύ μας και ταιριάζαμε κι εγώ φυσικά συμφώνησα γιατί όπως έχω πει και σε κάποιο άλλο ποστ, την ξεχώρισα από την αρχή... αντικειμενικά είναι για εμένα η καλύτερη σχέση που έχω κάνει έως τώρα, σε όλα τα επίπεδα, (χωρίς αυτό να σημαίνει πως απαξιώνω τις προηγούμενές μου σχέσεις) γι'αυτό και δίνω τόσο μεγάλη σημασία στη σχέση αυτή... η αλήθεια είναι πως εξακολουθεί να κάνει τέτοιες σκέψεις και μελλοντικά σχέδια, απλά έχει χαλαρώσει σε σχέση με το παρελθόν.. επίσης αντιλαμβάνομαι πως ενώ στην αρχή ήταν διατεθειμένη να αφήσει τον τόπο της και να έρθει μαζί μου μιας κι έχω σταθερή δουλειά, τώρα "ζορίζεται" κάπως κυρίως επειδή αν φύγει δεν θα έχουν κάποιο παιδί στην οικογένεια οι γονείς της μιας και τα υπόλοιπα αδέλφια της είναι επίσης μακριά..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    αν εψαχνε κ εβρισκε καμια δουλεια θα ηταν πολυ ευκολοτερη η αποφαση να φυγει παντως.. απο την αλλη,αν θελει να γηροκομισει τους δικους της,τοτε κ κοντα να ησουν θα υπηρχε προβλημα..οι δικοι της ειναι πολυ μεγαλοι?την εχουν αναγκη ή ειναι περισσοτερο συναισθηματικο το δεσιμο?..αν ισχυει το δευτερο,νομιζω οτι επειδη ειναι η μονη στο σπιτι εχει βολευτει λιγακι στην ευκολια του σπιτιου της.. οπως κ να'χει,δεν ειναι ευκολη αποφαση να φυγει χωρις να'χει κ η ιδια καποια ασχολια στο μερος σου..μεχρι τοτε υπομονη..πρεπει κ η ιδια να ζοριστει αν θελει να ειστε μαζι,αλλιως ας μεινει με την οικογενεια της.. ως υστατη προσπαθεια θα σου ελεγα να κοιτουσες αν μπορουσες να της βρεις δουλεια στο μερος σου (στις μερες μας κ αυτο δυσκολευει τα πραγματα δυστυχως)

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Φίλε μου άδικα παιδεύεσαι σε μια κατ΄επίφαση σχέση.

  12. #27
    kalopisti, η κατάσταση έχει όπως ακριβώς την περιγράφεις.. είναι βολεμένη με το σπίτι της γι'αυτό και το τρενάρει όσο μπορεί. Οι γονείς της είναι σχετικά μικροί σε ηλικία και το δέσιμο είναι συναισθηματικό. Όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, για το ότι μ'αγαπάει δεν έχω καμία αμφιβολία.. απλά διακρίνω πως πρέπει να την έχω λιγάκι στην τσίτα, γιατί κάθε φορά που της δίνω όσα ζητάει, το εκμεταλλεύεται κι επαναπαύεται. Αυτό είναι που πρέπει να προσέξω κι όλα πιστεύω θα πάνε καλά. Πάντως.... πολύ περίεργα όντα είσαστε εσείς οι γυναίκες βρε παιδί μου... sorry κιόλας και χωρίς παρεξήγηση... όταν βρίσκετε έναν άντρα ο οποίος σας παρέχει σχεδόν τα πάντα (σε συναισθηματικό-ερωτικό επίπεδο αναφέρομαι περισσότερο κι όχι σε υλική μορφή), στην αρχή λέτε: "ωραία, εδώ είμαστε!!" και είσαστε κατενθουσιασμένες, σύντομα όμως βαριέστε... θέλετε να σας έχουμε στην τσίτα για να είσαστε "καλά κορίτσια"... σαν να αυτομαστιγώνεστε ένα πράγμα! Εμείς οι άντρες λειτουργούμε εντελώς διαφορετικά... προσωπικά έχω μάθει να δίνομαι ολοκληρωτικά στις σχέσεις μου, καθώς μόνο έτσι νιώθω εντάξει με τον εαυτό μου... μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί ΚΑΜΙΑ γυναίκα να το εκτιμήσει αυτό σε εμένα... όλες μου οι σχέσεις στο παρελθόν με βαρέθηκαν για αυτόν ακριβώς το λόγο, το αντιλήφθηκα και διέκοψα τις σχέσεις μου γιατί ξενέρωνα όταν άρχισα να αντιλαμβάνομαι πως με θεωρούν δεδομένο και τα όσα πρόσφερα άρχισαν σταδιακά να μην έχουν ιδιαίτερη σημασία για τις συντρόφους μου.

  13. #28
    Quote Originally Posted by rex View Post
    Φίλε μου άδικα παιδεύεσαι σε μια κατ΄επίφαση σχέση.
    Κατ'επίφαση; (?) Πως ακριβώς το εννοείς; Αν υπονοείς πως η σχέση μου είναι "φαινομενική", σε διαβεβαιώ πως η σχέση μου αυτή είναι ότι πιο αληθινό έχω ζήσει μέχρι στιγμής. Όλες οι προηγούμενες σχέσεις μου ήταν κοντά μου (χιλιομετρικά), καμία όμως δεν ήταν τόσο σημαντική όσο αυτή. Έχει να κάνει με τον άνθρωπο κι όχι με την κατάσταση ως έχει.
    Last edited by Takis 36; 20-04-2012 at 17:55.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    Quote Originally Posted by Takis 36 View Post
    kalopisti, η κατάσταση έχει όπως ακριβώς την περιγράφεις.. είναι βολεμένη με το σπίτι της γι'αυτό και το τρενάρει όσο μπορεί. Οι γονείς της είναι σχετικά μικροί σε ηλικία και το δέσιμο είναι συναισθηματικό. Όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, για το ότι μ'αγαπάει δεν έχω καμία αμφιβολία.. απλά διακρίνω πως πρέπει να την έχω λιγάκι στην τσίτα, γιατί κάθε φορά που της δίνω όσα ζητάει, το εκμεταλλεύεται κι επαναπαύεται. Αυτό είναι που πρέπει να προσέξω κι όλα πιστεύω θα πάνε καλά. Πάντως.... πολύ περίεργα όντα είσαστε εσείς οι γυναίκες βρε παιδί μου... sorry κιόλας και χωρίς παρεξήγηση... όταν βρίσκετε έναν άντρα ο οποίος σας παρέχει σχεδόν τα πάντα (σε συναισθηματικό-ερωτικό επίπεδο αναφέρομαι περισσότερο κι όχι σε υλική μορφή), στην αρχή λέτε: "ωραία, εδώ είμαστε!!" και είσαστε κατενθουσιασμένες, σύντομα όμως βαριέστε... θέλετε να σας έχουμε στην τσίτα για να είσαστε "καλά κορίτσια"... σαν να αυτομαστιγώνεστε ένα πράγμα! Εμείς οι άντρες λειτουργούμε εντελώς διαφορετικά... προσωπικά έχω μάθει να δίνομαι ολοκληρωτικά στις σχέσεις μου, καθώς μόνο έτσι νιώθω εντάξει με τον εαυτό μου... μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί ΚΑΜΙΑ γυναίκα να το εκτιμήσει αυτό σε εμένα... όλες μου οι σχέσεις στο παρελθόν με βαρέθηκαν για αυτόν ακριβώς το λόγο, το αντιλήφθηκα και διέκοψα τις σχέσεις μου γιατί ξενέρωνα όταν άρχισα να αντιλαμβάνομαι πως με θεωρούν δεδομένο και τα όσα πρόσφερα άρχισαν σταδιακά να μην έχουν ιδιαίτερη σημασία για τις συντρόφους μου.
    οι γυναικες αυτες στη συνεχεια το μετανιωναν κ θελανε να τα ξαναβρειτε? νομιζω δεν ειναι τυχαιες οι επιλογες που κανουμε στη ζωη μας.. βασικα σιγουρα δεν ειναι τυχαιες.. ισως κ εσυ επιλεγεις, υποσυνειδητα παντα, τετοιου ειδους γυναικες οι οποιες ξερεις κατα βαθος οτι δεν ειναι κ πολυ διαθεσιμες ή ωριμες για μια σοβαρη σχεση.. δεν ξερω,ισως εισαι απλα ατυχος.. σε καταλαβαινω παντως απολυτα.. ειμαστε περιεργα οντα οι ανθρωποι γενικως.. οταν κατι μας δινεται απλοχερα κ αβιαστα το εχουμε δεδομενο κ δεν το εκτιμουμε.. τις περισσοτερες φορες οταν το χανουμε εκτιμουμε την αξια του. αντιστοιχα κ οι αντρες οταν δουν καποια γυναικα καλη, προθυμη κ διαθεσιμη ξενερωνουν αν δεν εχουν κ κατι να τους ιντριγκαρει.. το θελετε κ εσεις το φτυσιματακι σας για να κολλησετε.. οι ανθρωπινες σχεσεις ειναι περιπλοκες γιατι ειμαστε κατα βαθος ολοι ανωριμοι.. τις περισσοτερες φορες θελουμε αυτο που δεν μπορουμε να εχουμε ευκολα κ οταν το αποκτησουμε τελικα το θεωρουμε δεδομενο

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,776
    Quote Originally Posted by Takis 36 View Post
    ... είναι βολεμένη με το σπίτι της γι'αυτό και το τρενάρει όσο μπορεί. Οι γονείς της είναι σχετικά μικροί σε ηλικία και το δέσιμο είναι συναισθηματικό. Όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, για το ότι μ'αγαπάει δεν έχω καμία αμφιβολία.. απλά διακρίνω πως πρέπει να την έχω λιγάκι στην τσίτα, γιατί κάθε φορά που της δίνω όσα ζητάει, το εκμεταλλεύεται κι επαναπαύεται. Αυτό είναι που πρέπει να προσέξω κι όλα πιστεύω θα πάνε καλά. Πάντως.... πολύ περίεργα όντα είσαστε εσείς οι γυναίκες βρε παιδί μου... sorry κιόλας και χωρίς παρεξήγηση... όταν βρίσκετε έναν άντρα ο οποίος σας παρέχει σχεδόν τα πάντα (σε συναισθηματικό-ερωτικό επίπεδο αναφέρομαι περισσότερο κι όχι σε υλική μορφή), στην αρχή λέτε: "ωραία, εδώ είμαστε!!" και είσαστε κατενθουσιασμένες, σύντομα όμως βαριέστε... θέλετε να σας έχουμε στην τσίτα για να είσαστε "καλά κορίτσια"... σαν να αυτομαστιγώνεστε ένα πράγμα! Εμείς οι άντρες λειτουργούμε εντελώς διαφορετικά... προσωπικά έχω μάθει να δίνομαι ολοκληρωτικά στις σχέσεις μου, καθώς μόνο έτσι νιώθω εντάξει με τον εαυτό μου... μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί ΚΑΜΙΑ γυναίκα να το εκτιμήσει αυτό σε εμένα... όλες μου οι σχέσεις στο παρελθόν με βαρέθηκαν για αυτόν ακριβώς το λόγο, το αντιλήφθηκα και διέκοψα τις σχέσεις μου γιατί ξενέρωνα όταν άρχισα να αντιλαμβάνομαι πως με θεωρούν δεδομένο και τα όσα πρόσφερα άρχισαν σταδιακά να μην έχουν ιδιαίτερη σημασία για τις συντρόφους μου.
    δεν ειναι μαζοχιστικο το θεμα. ακριβως ετσι οπως το αναφερεις δλδ... ουτε και θελει καμια να ταλαιπωρειται..
    αυτο που περιγραφεις, δεν το κανουμε μονο οι γυναικες. και οι ανδρες το ιδιο κανετε.
    συμβαινει γιατι ο καθενας θα θελε να ειναι η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΠΟΙΟΥ , και οχι μια λυση τυχαια η αναγκης. οταν κρεμιεσαι στον αλλο και του κανεις σκηνες, δειχνεις απελπισμενος και χωρις επιλογες. ειδικα και οταν τον πιεζεις για περισσοτερη επαφη, ενω η σχεση δεν ειναι σε μια καλη πορεια. υπαρχουν καυγαδες, οπως λες στην περιπτωση σας.
    για τον ιδιο λογο και οσοι εχουμε επιλογες, οσο πιστοι και να ειμαστε, κανουμε συγκρισεις. το θεμα ειναι να εισαι με καποια επειδη ειναι η καλυτερη για σενα κι επειδη εχεις την σχεση που ονειρευεσαι μαζι της και οχι επειδη δεν σε κυνηγανε αλλες... οταν απορριψεις τις αλλες γι αυτην που αγαπας, ειναι πιο πολυτιμο το ενδιαφερον σου. αν της δινεις την εντυπωση οτι καμια δεν ενδιαφερεται για σενα,μπορει να αναρωτιεται αν την θελεις πραγματικα η απλα σου ετυχε..
    καλα κανεις και λειτουργεις αυθορμητα, αυτα δεν πρεπει να δρομολογουνται και να σχεδιαζονται. αλλα κανονισε να διατηρεις τα ενδιαφεροντα σου τα προσωπικα και τους προσωπικους σου φιλους, ωστε να ξερει καλα οτι εισαι αυτοφωτος και εισαι μαζι της επειδη ΘΕΛΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ, οχι επειδη δεν εχεις προτασεις.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  2. Σχεση και αποσταση
    By Λυδια32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 19-07-2011, 20:20
  3. Δευτερογενη Ψυχολογικα προβληματα = Λυσεις για μια πιο ουσιαστικη σχεση
    By equilibrium in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 11-07-2011, 19:17
  4. ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ?
    By Irenefar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 30-03-2009, 10:28
  5. Σχέσεις απο απόσταση
    By fairys in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 61
    Last Post: 20-03-2009, 15:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •