πως να βοηθησω τη φιλη μου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    πως να βοηθησω τη φιλη μου;

    Γεια σας..αυτο που με απασχολει αυτες τις μερες ειναι μια φιλη μου.Ειναι πολυ καλη κοπελα και κανουμε αρκετη παρεα,αλλα αντιμετωπιζει ενα προβλημα το τελευταιο καιρο και ειναι χαλια...Παρ ολο που κι εγω εχω διαφορα προβληματα τα οποια και μενα με επηρεαζουν και πολυ ασχημα μαλιστα,νοιωθω την υποχρεωση να τη βοηθησω.Το προβλημα της ειναι λοιπον οτι πριν λιγους μηνες εμεινε εγκυος,χωρις φυσικα να το θελει.Οταν το εμαθε λοιπον προφανως αναστατωθηκε αλλα δεν ηθελε σε καμια περιπτωση να το ριξει καθως ηταν φανατικα κατα της εκτρωσης.Οι γονεις της ομως οπως και το αγορι της τη πιεσαν να μην το κρατησει καθως δεν ειχαν τη οικονομικη δυνατοτητα να το μεγαλωσουν.Και τελικα το εριξε.Απο τοτε εχει πεσει σε καταθλιψη.Κλαιει καθε μερα και δε μπορει να μη το σκεφτεται.Νοιωθει ενοχη και οτι αν το ειχε τελικα κρατησει ολα θα ητανε καλα.Εχει παει σε πολλους ψυχολογους αλλα κανενας δεν την βοηθησε ιδιαιτερα.Μεχρι και αποπειρα αυτοκτονιας ειχε κανει πριν ενα μηνα.Δε ξερω τι να κανω.Εχω δικα μου προβληματα για να ασχοληθω αλλα δε μπορω να μη τη σκεφτομαι και θελω πολυ να κανω κατι για αυτην.Αλλα δε ξερω τι.Εχουμε μιλησει πολλες φορες γι αυτο το θεμα,και της εχω πει διαφορα αλλα δεν δειχνει να βελτιωνεται.Επιπλεον η σχολη μας,της θυμιζει συνεχεια το θεμα της(ειμαστε σε σχολη νηπιαγωγων)Σημερα ας πουμε βλεπαμε την αναπτυξη του εμβρυου τους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης κατι που φυσικα την εκανε χαλια και την ωρα του μαθηματος αρχισε να κλαιει.Την πηρα στην αγκαλια μου αλλα επηρεαστηκα τοσο εκεινη τη στιγμη που αρχισα να δακρυζω κι εγω!Πολλες φορες δε ξερω καν τι να της πω...Δε βρισκω τροπο να τη βοηθησω η εστω να τη κανω να νοιωσει λίγο καλυτερα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Ρούλα πάντα θα το σκέφτεται είναι μεγάλη πληγή κ μόνο ένας καλός ειδικός ακόμη κ ψυχίατρος νομίζω θα μπορούσε να βοηθήσει, επίσης πρέπει να φροντίζετε για την αντισύλληψη , έχω κόρες 19 ετών δεν έχουν δεσμό ακόμη αλλά σε συζητήσεις μαζί τους το έχω επισημάνει έντονα, αλλά αν γινόταν δε θα άφηνα προσωπικά αν ζητούσαν τη γνώμη μου, είναι σημαντικό που σε έχει δίπλα της κ σου δίνω συγχαρητήρια γιαυτό, προσπάθησε να δει γιατρό ,να μιλήσει με τους γονείς, κάποια στιγμή μπορεί κ το αγόρι της να σιχαθεί αν έγινε υπό πίεση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Πες της να σταματησει την αντισυληψη ! σε μερικους μηνες θαναι παλι εγγυος !
    Δεν θεραπευονται αυτα ευκολα .....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Δηλαδή path λεσ να μπει στη διαδικασία νέας εγκυμοσύνης; αν είναι τόσο δύσκολα τα οικονομικά; κ τώρα έγινε...συμφωνώ κ επαυξάνω πως δε θεραπεύονται αλλά είναι δίκοπο μαχαίρι, προσωπικά το θεωρώ αδιέξοδο αρνητικό κ έγκυος να μείνει θα έρχονται στιγμές που θα το θυμάται... έχει κ τη σχολή, μήπως της μαζευτούν περισσότερα;

  5. #5
    εχει παει σε πολλους γιατρους..και ψυχιατρους.αλλα κανενας δε τη βοηθησε.εξ αλλου η οικονομικη της κατασταση δε της επιτρεπει να επισκεπτεται συνεχεια γιατρους..οταν εμεινε εγκυος εγινε απο βλακεια γιατι θεωρησανε πως αν για 1-2 φορες δε παρουν προφυλαξη δε θα γινει και τιποτα.να ομως που εγινε...και εννοειται οτι αυτο το γεγονος την εχει σημαδεψει και παντα θα αποτελει πληγη.με τους γονεις της το εχει συζητησει αλλα δεν εχει βγαλει καπου.της ειπαν μονο πως αν ηταν να παθαινε τετοια ζημια ψυχολογικα δε θα τη κανανε την εκτρωση..τωρα ομως ειναι αργα.το πηρανε αψηφιστα και τωρα τους φαινεται περιεργο και δυσκολο που ακομα το σκεφτεται και ειναι ασχημα εξαιτιας αυτης της εκτρωσης.με το αγορι της το εχουν συζητησει και παρ ολο που η σχεση τους ειναι πολυ καλη,σε αυτο το θεμα εχει παραπονο γιατι αυτος δε το ηθελε καθολου το παιδι και δε τη στηριξε οσο εκεινη θα ηθελε τοσο πριν οσο και μετα την εκτρωση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    [οταν εμεινε εγκυος εγινε απο βλακεια γιατι θεωρησανε πως αν για 1-2 φορες δε παρουν προφυλαξη δε θα γινει και τιποτα.]<<<
    Αυτο παλι που το ακουσανε ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Δηλαδή path λεσ να μπει στη διαδικασία νέας εγκυμοσύνης; αν είναι τόσο δύσκολα τα οικονομικά; κ τώρα έγινε...συμφωνώ κ επαυξάνω πως δε θεραπεύονται αλλά είναι δίκοπο μαχαίρι, προσωπικά το θεωρώ αδιέξοδο αρνητικό κ έγκυος να μείνει θα έρχονται στιγμές που θα το θυμάται... έχει κ τη σχολή, μήπως της μαζευτούν περισσότερα;
    Μια ιδεα εριξα ,,αλλα απο οτι φαινεται περισσοτερα τα προβληματα απ το... ενστικτο της μητροτητας .
    Νομιζω τα οικονομικα προβληματα ηταν η αφορμη της αποφασης . Η αιτια ηταν ο φιλος της που δεν ηθελε το παιδι.

  8. #8
    δεν ηταν μονο αυτος που δε το ηθελε.κανεις δε το ηθελε.ουτε οι γονεις του,ουτε οι γονεις της.μονο εκεινη επεμενε να το κρατησουν αλλα την πιεσαν οτι ενα παιδι ξαφνικα,σε αυτη την ηλικια,υπο αυτες τις συνηθηκες μονο προβληματα θα προκαλουσε.και οικονιμικα και γενικα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αν αυτος ομως την στηριζε , η γνωμη των υπολοιπων θα περισσευε !
    δεν συμφωνεις ;

  10. #10
    ναι αυτο πιστευω κι εγω και της το εχω πει και εχει συμφωνησει και αυτη...αλλα αυτος δεν το ηθελε..φοβοταν οτι θα πιεστει και οτι τελος παντων ενα μωρο ετσι ηταν εντελως ακαταλληλο και θα τους εφερνε σε δυσκολη θεση ολους..συνεχεια τα συζηταμε αυτα με τη φιλη μου αλλα δε βγαζει πουθενα.πλεον δε ξερω τι αλλο να της πω.νοιωθω ανικανη να τη βοηθησω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {ναι αυτο πιστευω κι εγω και της το εχω πει και εχει συμφωνησει και αυτη...αλλα αυτος δεν το ηθελε..φοβοταν }

    -Λοιπον πες της να τον Χωρισει και να βρει καποιον αλλον.
    Αυτοι οι ανθρωποι δεν ταιριαζουν ,και μονο δυστυχια εχει να της προσφερει.
    Και εκτος αυτου, νομιζω αυτο θα συμβει και μονο του. Καθε που την φιλη σου θα την τρωει το σαρακι κ οι τυψεις της εκτρωσης ,θα αναγκαστει να ριχνει καπου το 'φταιξιμο',, εκεινος θα συγκεντρωσει τα περισσοτερα βελη,και τα αισθηματα που ειχε για αυτον θα ξεφτισουνε .
    Οποτε πες της να μην χανει χρονο, να τον διωξει μια ωρα αρχητερα , να παει να ωρημασει εις βαρος καμιας αλλης ...

  12. #12
    ...ρούλα, καταρχήν αυτό το έχει πάει σε πολλούς ψυχολόγους και ψυχίατρους και δεν τη βοήθησαν, μου κάνει υπερβολικό.
    Δεν είναι όλοι οι επιστήμονες άχρηστοι.
    Μήπως σου λέει ψέμματα σε αυτό το κομμάτι?
    Εγώ στη θέση σου θα το χειριζόμουν από την...ανάποδη πλευρά.
    Θα έκανα μια κουβέντα μαζί της για το ποια θα ήταν η τύχη αυτού του μωρού αν ερχόταν στον κόσμο από μια άνεργη φοιτήτρια, έναν πατέρα και παππούδες που δεν το ήθελαν.
    Αυτό πρέπει να δει η φίλη σου και έναν καλό ψυχολόγο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...αντε να εκλογικευσει ενα απραγο κοριτσι (που δεν ηξερε οτι και με μια-δυο φορες μενεις εγγυος ....) το μητρικο ενστικτο που... 'λυσομαναει' μεσα της !

  14. #14
    αληθεια εχει παει σε πολλους ψυχολογους με τους οποιους το μονο που ενοιωσε ηταν μια μετρια ανακουφιση..τιποτα παραπανω.το βαρος της εκτρωσης δεν φευγει απο μεσα της.καθε μερα εχει κακη διαθεση επειδη δε μπορει να το ξεχασει.οι γιατροι της ειπαν πως το μονο που της μενει ειναι να ξεκινησει τα αντικαταθλιπτικα...και εχουμε συζητησει για το πως θα ηταν τα πραγματα αν οντως ερχοταν αυτο το παδι στο κοσμο και το ξερει και η ιδια οτι θα ηταν φοβερα δυσκολα..αλλα θα το προτιμουσε απο αυτην την εκτρωσε η οποια της εκανε τοσο κακο..πλεον το ξερω οτι τα πραγματα δεν αλλαζουν και ειναι δυσκολα απλως θα ηθελα να τη βοηθησω αν υπηρχε καποιος τροπος..

Similar Threads

  1. Πώς να βοηθήσω....?
    By adranis in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 13
    Last Post: 24-09-2015, 00:22
  2. ερωτευμενος με τη φιλη μου
    By kathisterix(diplo-profil) in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 20-03-2012, 05:26
  3. Η φίλη νάρκισσος...
    By anwnimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 24-08-2009, 14:59
  4. νεα φιλη
    By maritak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2006, 03:13
  5. Φίλη
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 27-02-2006, 19:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •