Έχω μπλέξει σε μιά αρρωστημένη σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Έχω μπλέξει σε μιά αρρωστημένη σχέση

    Γεννήθηκα κ μεγάλωσα σε ένα ακριτικό νησί από μια οικογένεια πολύ παλαιών αρχών κ αυστηρή. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου με ελέγαν οι γονείς μου άχρηστη κ βάρος... Παρόλα αυτά πιστεύω ότι με αγαπούσαν απλά ήταν σκληροί κ άδικοι. Αρρώστησε η μαμά μου από καρκίνο όταν ήμουν 16 κ μετά από 2 χρόνια πέθανε. Της στάθηκα όσο μπορούσα μπαινόβγαινα στο νοσοκομείο μαζί της κ όταν την έχασα μου κόστισε πολύ. Έχω κ δύο αδερφούς ο ένας ήταν τότε μόλις 14 κ οάλλος 21. Αποφάσισα λοιπόν αφού είχα μόλις τελειώσει το λύκειο να κάτσω σπίτι κ να βοηθάω την οικογένεια μου. Μου ήταν πολύ δύσκολο να αναλάβω τις ευθύνες ενός σπιτιού αλλά το έκανα. Ο πατέρας μου μου έκανε συνέχεια καβγάδες το φαί είναι ανάλατο το σπίτι δεν σκούπισες καλά κ άλλα απίστευτα. Μου έδινε 20 ευρώ κ όταν τα χαλούσα για το σούπερ μάρκετ ήταν μου έλεγε ότι του τρωώ τα λέφτα ενώ εγώ αγόραζα τα απαραίτητα. Έβγαινα το απόγευμα μια βόλτα στο χωριό και ήθελε να μου το κόψει και αυτό λέγοντας ότι εγώ δεν έχω μάνα κ πρέπει να κάθομαι μέσα στο σπίτι. Κάποια στιγμή του λέω θέλω να περάσω σε μια σχολή να σπουδάσω αλλά ούτε λόγος. Γνώρισα κάποιον τυχαία κ τον είδα σαν σανίδα σωτηρίας. Φυσικά καβγάδες στο σπίτι πήγαινε έπιανε όλες τις φίλες κ της ρωτούσε με ποιά ήμουν χθες οπότε του λέω τι συμβαίνει κ παντρευόμαι με συνοπτικές διαδικασίες. Εκεί αλλάζει συμπεριφορά ο άντρας μου κέρατο πάρα πολύ εμένα ούτε να με ακουμπίσει 2 χρόνια που είμαστε μαζί ερωτικά εννοώ κ όποτε το μαθαίνα του έλεγα δεν μου αρέσει που πας με άλλες έτρωγα κ ξύλο... Από μια δουλειά κατάφερα να βγάλω 3000 ευρώ κ του τα έδωσα για να πάρει καινούρια μηχανή για να με εκτιμήσει λίγο αφού όλη μέρα μου λέει οτι είμαι τεμπέλα κ του τρώω τα λεφτά. Θα έφευγα αλλά όχι φυσικά να πάω στον πατέρα μου αν είχα αυτά τα λεφτά... Να βρω δουλειά λίγο δύσκολο δεδομένης της κατάστασης πόσο μάλλον στο μέρος που μένω εγώ. Να μιλήσω σε κάποιον ... δεν έχω κανέναν . Τι να κάνω? Δεν αντέχω άλλο έτσι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    καταρχην ειναι μεγαλο λαθος οι κοπελες να παντρευονται για να φυγουν απο το σπιτι και μονο..
    ..αλλα τα λαθη ειναι για τους ανθρωπους.
    Αποτι θα εχεις καταλαβει και συ επελεξες εναν αντρα ιδιο με τον πατερα σου..

    τωρα το θεμα ειναι να ξεφυγεις απο αυτη την κατασταση αν δεν υπαρχει τιποτα πια να σωσεις απτην σχεση σου.

    Εχεις καποιους συγγενεις που μπορεις να στραφεις;Μηπως να σκεφτοσουν την πιθανοτητα να φυγεις για καποια χωρα
    στο εξωτερικο,αφου δεν σε κραταει κατι εδω....στην σουηδια υπαρχουν ακομα δουλειες.....υπαρχει ακομα και καποια
    οργανωση που βοηθαει τις ψυχικα και σωματικα κακοποιημενες γυναικες να ορθοποδησουν.....

    παντως η ζωη που εχεις ζησει μεχρι τωρα δεν αξιζει σε κανεναν ανθρωπο και καποτε πρεπει να ζησεις και για τον εαυτο σου....
    βεβαια τωρα με την ελλειψη των χρηματων.....ειναι ολα πιο δυσκολα,αλλα δεν πρεπει να χασεις το θαρρος σου..
    Last edited by nflu; 05-05-2012 at 22:05.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    το ξερω πως ειναι δυσκολο να προχωρησεις στην επιλογη του χωρισμου επειδη δεν εχεις οικογενεια να σε στηριξει εστω στην αρχη! αλλα οτι δεν μας σκοτωνει, μας κανει πιο δυνατους! βρες την δυναμη μεσα σου (ολοι την εχουμε αν χρειαστει)...εχεις υποστει και σωματικη και ψυχολογικη βια!...και πιστεψε με δεν σου αξιζει...σε καμια και σε κανεναν δεν αξιζει αυτο!...μηπως νομιζεις οτι καπου σφαλεις και αξιζεις αυτη την συμπεριφορα?? αν ναι, απλα σκεψου πως οοοοοτι και να εχεις κανει, το να σηκωσει ο αλλος χερι ή το να σε βρισει ασχημα παει να πει πως νομιζει πως εχει εξουσια πανω σου! ε αυτο ειναι λαθος! εισαι ΜΟΝΗ σου, σε κανενος την ιδιοκτησια! να σε ρωτησω , εχεις παιδακια?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    ΕΛΠΙΔΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ,ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ,ΕΧΕΙΣ ΔΕΘΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΛΠ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ !!!!
    ΔΕΝ ΑΝΑΛΥΕΙΣ ΠΩΣ ΗΤΑΝ Η ΣΧΕΣΗ ΣΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΡΙΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΤΕ,ΑΝ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΜΕΛΙ ΓΑΛΑ,ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΕ Η ΒΙΔΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΦΕΡΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ! ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΟΥ ΣΤΙΛ ''ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΛΟΠΕΡΝΑΩ,ΘΑ ΒΓΑΙΝΩ,ΘΑ ΠΙΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΝΟΓ@Μ@Ω Κ ΕΣΥ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΛΕΝΕΙΣ'' ΤΟΤΕ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕΣ.... ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΟΜΩΣ, ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙΣ !!!!!!
    ΜΗΝ ΤΟ ΤΡΕΝΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΟΤΙ ΙΙΙΣΩΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ !!! ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΑ 99% ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ !!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΛΟ,ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ,ΠΟΥ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟΜΟΙΡΟ ΤΙΣ Μ@Λ@ΚΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ !!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    8
    Τι έχεις τραβήξει βρε κορίτσι μου και συ.
    Θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να κάνεις μια καινούρια αρχή μόνη σου και μακριά,
    αλλά τα λόγια εύκολα είναι...
    Το θέμα είναι ότι χρειάζεσαι πρώτα οικονομική ανεξαρτησία.

    ΥΓ.: Α και στο μέλλον μη ξανακάνεις το λάθος να προσπαθήσεις να αγοράσεις
    την προσοχή, εκτίμηση και αγάπη των άλλων, με δώρα ή οτιδήποτε άλλο.
    Αν σε εκτιμήσουν και σε αγαπήσουν πραγματικά θα το κάνουν
    γιαυτό που είσαι (και να είσαι σίγουρη ότι θα υπάρξουν τέτοιοι άνθρωποι),
    ειδάλλως δεν αξίζουν τον χρόνο σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Πω πω βρε κορίτσι μου εσύ έχεις τραβήξει του Χριστού τα πάθη. Εάν δεν έχεις κάνει παιδάκια με τον άνθρωπο που παντρεύτηκες δεν έχεις κανένα λόγο να μένεις μαζί του αν ισχύουν
    αυτά που γράφεις. Τα αδέλφια σου σε υποστηρίζουν; Προσπάθησες ποτέ να τους μιλήσεις;

  7. #7
    Ελπίδα καλησπέρα...:)
    Καταρχήν πρόσεχε μη μείνεις έγκυος.
    Δεν ξέρω από που να το πιάσω το θέμα, όμως, η πορεία σου προς αυτό το γάμο ήταν αναμενόμενη.
    Εσύ έψαχνες σανίδα σωτηρίας από την οικογένεια και παντρεύτηκες τον πρώτο εύκαιρο.
    Εχω διαβάσει πως οι γυναίκες που έχουν κακοποιηθεί στην οικογένεια ψαχνουν ασυνείδητα ίδιο μοντέλο άντρα, είναι κάτι σαν ανιχτευτής του μαλάκα και όταν τον βρίσκουν πιστεύουν κατά βάθος που αφού τους φέρονται όλοι έτσι, προφανώς το αξίζουν.
    Δεν είναι έτσι, απλά γεννήθηκες σε λάθος οικογένεια.
    Υπάρχουν λύσεις για να φύγεις, φτάνει να το θες γιατί τις περισσότερες φορές οι κακοποιημένες γυναίκες νιώθουν μια "ασφάλεια" με τον θύτη τους όσο και αν σου φαίνεται παράξενο.
    Για αρχή απευθύνσου τηλεφωνικά στον παρακάτω συλλογο:

    http://www.kakopoiisi.gr/

  8. #8
    Ευχαριστώ πολύ όλους... Συγγενείς δεν υπάρχουν να βοηθήσουν ή μάλλον υπάρχουν αλλά... Εδώ δεν ήρθαν να δουν την μαμά μου που πέθαινε.... Με τα αδέρφια μου τα πάω πολύ καλά αλλά δεν ξέρουν τίποτα για τι πώς περνάω. Είμαι πολύ υπερήφανη για να τους τα πω εξάλου δεν μπορούν να βοηθήσουν ιδιαίτερα. Παιδιά ευτύχως δενέχω κ δεν φοβάμαι μήπως μείνω έγκυος γιατί απότότε που παντρευτήκαμε 2 χρόνια τώρα δεν έχουμε καμία επαφή. Από τη στιγμή που παντρευτήκαμε άλλαξε ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα μου φερόταν έτσι. Κ όχι δεν πιστεύω ότι το αξίζω αυτό. Το ξύλο το κέρατο να μου μιλάει σαν να είμαι σκουπίδι ? Όχι με τίποτα. Αν κ δεν έχω την αυτοπεποίηθηση που είχα πριν αρχίζω να πιστεύω ότι είμαι χαζή ότι είμαι άσχημη, ξενέρωτη αλλά σίγουρα δεν αξίζω τέτοια συμπεριφορά. Δεν ξέρω πιά αν μπορεί να σωθεί αυτή η σχέση αν θα αλλάξει ως άνθρωπος δεν το νομίζω.... Κουράγιο ίσως να έχω να φύγω αλλά δεν έχω λεφτά κ χωρίς λεφτά δεν μπορώ να πάω πουθενά. Κάνω υπομονή μήπως βρω κάτι να δουλέψω κ φυσικά να μην μου τα πάρει γιατί ότι λεφτά είχα μου τα παιρνε κ να κάνω μια νέα αρχή. Σκεφτόμουν να περάσω σε κάποια σχολή κ να μένω στην εστία αλλα λόγω ηλικίας ίσως δεν θα με δεχτούν είμαι 26 τώρα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑ85 View Post
    ...
    Δεν ξέρω πιά αν μπορεί να σωθεί αυτή η σχέση αν θα αλλάξει ως άνθρωπος δεν το νομίζω.... Κουράγιο ίσως να έχω να φύγω αλλά δεν έχω λεφτά κ χωρίς λεφτά δεν μπορώ να πάω πουθενά. ...
    Μετά από δύο χρόνια αδιαφορίας και εκμετάλευσης η σχέση δέν μπορεί να σωθεί γιατί απλά δέν υπάρχει.

    Άμα βρείς δουλειά και μένεις ακόμη μαζί του θα στα πάρει μόλις τα μοιριστεί (έτσι τον έμαθες εσύ να κάνει), ή θα λιγίσεις κάποια στιγμή εσύ και θα του τα δώσεις μόνη σου.

    Νομίζω πως πρέπει να ψάξεις να βρείς κάποιον από τους συλλόγους κακοποιημένων γυναικών. Να βρείς ένα τρόπο να τους μιλήσεις με ειλικρίνεια και μόλις είσαι εντελώς σίγουρη πως μπορούν να σε δεχθούν να την κοπανίσεις και να μήν κοιτάξεις ποτέ πίσω. Αυτό το κακό όνειρο πρέπει να τελειώσει

    Στους σύλλογους κακοποιημένων γυναικών παρέχεται ψυχολογική υποστίριξη, στέγη, φαγητό, διαμεσολάβηση γιά εύρεση εργασίας ...τα πάντα. Το μόνο που χρειάζεται είναι να θέλεις πραγματικά.
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  10. #10
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑ85 View Post
    Ευχαριστώ πολύ όλους... Συγγενείς δεν υπάρχουν να βοηθήσουν ή μάλλον υπάρχουν αλλά... Εδώ δεν ήρθαν να δουν την μαμά μου που πέθαινε.... Με τα αδέρφια μου τα πάω πολύ καλά αλλά δεν ξέρουν τίποτα για τι πώς περνάω. Είμαι πολύ υπερήφανη για να τους τα πω εξάλου δεν μπορούν να βοηθήσουν ιδιαίτερα. Παιδιά ευτύχως δενέχω κ δεν φοβάμαι μήπως μείνω έγκυος γιατί απότότε που παντρευτήκαμε 2 χρόνια τώρα δεν έχουμε καμία επαφή. Από τη στιγμή που παντρευτήκαμε άλλαξε ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα μου φερόταν έτσι. Κ όχι δεν πιστεύω ότι το αξίζω αυτό. Το ξύλο το κέρατο να μου μιλάει σαν να είμαι σκουπίδι ? Όχι με τίποτα. Αν κ δεν έχω την αυτοπεποίηθηση που είχα πριν αρχίζω να πιστεύω ότι είμαι χαζή ότι είμαι άσχημη, ξενέρωτη αλλά σίγουρα δεν αξίζω τέτοια συμπεριφορά. Δεν ξέρω πιά αν μπορεί να σωθεί αυτή η σχέση αν θα αλλάξει ως άνθρωπος δεν το νομίζω.... Κουράγιο ίσως να έχω να φύγω αλλά δεν έχω λεφτά κ χωρίς λεφτά δεν μπορώ να πάω πουθενά. Κάνω υπομονή μήπως βρω κάτι να δουλέψω κ φυσικά να μην μου τα πάρει γιατί ότι λεφτά είχα μου τα παιρνε κ να κάνω μια νέα αρχή. Σκεφτόμουν να περάσω σε κάποια σχολή κ να μένω στην εστία αλλα λόγω ηλικίας ίσως δεν θα με δεχτούν είμαι 26 τώρα.
    ..ελπίδα επικοινώνησε με το σύλλογο που σου έδωσα.
    Εκεί θα σε βοηθήσουν να φύγεις....http://www.kakopoiisi.gr/

Similar Threads

  1. ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
    By why? in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 40
    Last Post: 15-04-2016, 15:01
  2. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 22:23
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  4. Αρρωστημένη Σχέση
    By tinkerbell in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-03-2007, 22:48
  5. Αρρωστημένη κατάσταση
    By virgo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-12-2006, 02:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •