Καθαρό μυαλό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Καθαρό μυαλό

    Παίρνω zyprexa 20mg και εχω παρατηρησει οτι δεν εχω καθολου καθαρο μυαλο ουτε συγκεντρωση και μνημη.Τωρα ολα αυτα ειναι απο την ψυχωση ή απο τα φαρμακα?Δεν ξερω εχω κουραστει με το θεμα αυτο.Μου λεει καποιος κατι και μετα απο δυο λεπτα το εχω ξεχασει.Ξερει κανεις?

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Γεια σου Μιχάλη....Έπαιρνα και εγώ Zyprexa και ναι φέρνει μια γενική κόπωση και στις ικανότητες συγκέντρωσης και γενικά..Εγώ όταν το έπαιρνα κάποιες φορές δεν λειτουργούσα καθόλου..Τα 20mg μου φαίνονται αρκετά εγώ έπαιρνα 5 ή 10 και πάλι ένιωθα έτσι.Η ψυχολογία σου είναι καλά? Γιατί επίσης κακή συγκέντρωση έχει κάποιος όταν είναι πολύ αγχωμένος ή έχει κατάθλιψη.Εγώ τουλάχιστον το παθαίνω. Καλό φάρμακο χωρίς τις παρενέργειες του Zyprexa είναι το Invega, εγώ με αυτό το αντικατέστησα. Άν και πιστεύω σε ένα βαθμό τα φάρμακα έχουν μια επίδραση τέτοια όλα.

  3. #3
    Παιδιά, ο αδερφός μου έχει 4 μαθήματα κ δεν καταλαβαίνει τίποτα, του συνέβει ψυχωτικό πριν 3 μήνες, φοβάμαι μήπως δεν τελειώσει τη σχολή του...

    Αναρωτιέμαι πότε θα επανέλθε στο διάβασμα......Χάνεται πλήρως η συγκέντρωση ή επανέρχεται σε μικρότερο βαθμό?

    Επίσης συχνά τα βράδια βλέπει εφιάλτες στον ύπνο του κ φωνάζει... έχει συμβεί σε κανένα σας?

    Παίρνει caprilon 5mg/ ημερησίως κ 400mg ένεση ζυπρέξα μηνιαίως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    3 μηνες ειναι πολυ νωρις.. Εξαρταται βεβαια και απο την περιπτωση αλλοι γινονται καλα αμεσως μολις παρουν το φαρμακο αλλοι μετα απο 1 χρονο , αλλοι το εχουν για παντα (λιγοι)..

    Αμα θελεις υπαρχει σελιδα για αδερφια ατομων με ψυχοκοινωνικα προβληματα..

    www.kinapsi.gr και www.athenssiblings.com

    Quote Originally Posted by peter28 View Post
    Παιδιά, ο αδερφός μου έχει 4 μαθήματα κ δεν καταλαβαίνει τίποτα, του συνέβει ψυχωτικό πριν 3 μήνες, φοβάμαι μήπως δεν τελειώσει τη σχολή του...

    Αναρωτιέμαι πότε θα επανέλθε στο διάβασμα......Χάνεται πλήρως η συγκέντρωση ή επανέρχεται σε μικρότερο βαθμό?

    Επίσης συχνά τα βράδια βλέπει εφιάλτες στον ύπνο του κ φωνάζει... έχει συμβεί σε κανένα σας?

    Παίρνει caprilon 5mg/ ημερησίως κ 400mg ένεση ζυπρέξα μηνιαίως.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Συμφωνω και εγω οτι μπορει να ειναι απο τα φαρμακα.. Ιδιως στην αρχη πριν τα συνηθησει ο οργανισμος. Εγω οταν επαιρνα το φαρμακο Risperdal στην αρχη ηταν σαν να χαζεψα και δε μπορουσα να θυμαμαι τι διαβαζω.. Μετα καλυτερευσε βεβαια ,μετα απο κανενα 6μηνο.. Τωρα με το Risperdal Quicklet ειμαι ακομα καλυτερα αλλα και παλι...
    Παντως το Risperdal Quicklet δεν εχω πολλα προβληματα ιδιως δε νιωθω καθολου κουρασμενος σε σχεση με το παλιο Risperdal και νιωθω γενικα πιο υγιης.

    Εσυ χριστινα με το Invega εισαι καλυτερα σε σχεση με το Risperdal ; Εχεις καθολου παρενεργειες και ποιες ειναι αυτες ; Το βλεπεις σαν καλο φαρμακο το Invega ;

    Quote Originally Posted by xristina85 View Post
    Γεια σου Μιχάλη....Έπαιρνα και εγώ Zyprexa και ναι φέρνει μια γενική κόπωση και στις ικανότητες συγκέντρωσης και γενικά..Εγώ όταν το έπαιρνα κάποιες φορές δεν λειτουργούσα καθόλου..Τα 20mg μου φαίνονται αρκετά εγώ έπαιρνα 5 ή 10 και πάλι ένιωθα έτσι.Η ψυχολογία σου είναι καλά? Γιατί επίσης κακή συγκέντρωση έχει κάποιος όταν είναι πολύ αγχωμένος ή έχει κατάθλιψη.Εγώ τουλάχιστον το παθαίνω. Καλό φάρμακο χωρίς τις παρενέργειες του Zyprexa είναι το Invega, εγώ με αυτό το αντικατέστησα. Άν και πιστεύω σε ένα βαθμό τα φάρμακα έχουν μια επίδραση τέτοια όλα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #6
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Παίρνω zyprexa 20mg και εχω παρατηρησει οτι δεν εχω καθολου καθαρο μυαλο ουτε συγκεντρωση και μνημη.Τωρα ολα αυτα ειναι απο την ψυχωση ή απο τα φαρμακα?Δεν ξερω εχω κουραστει με το θεμα αυτο.Μου λεει καποιος κατι και μετα απο δυο λεπτα το εχω ξεχασει.Ξερει κανεις?
    και απο τα δυο ειναι και η ψυχωση και τα φαρμακα για την συγκεντρωση και την μνημη και πιο συγκεκριμενα η ψυχωση ειναι το χειροτερο γιατι απο την μια καλειται ο εγκεφαλος να σκεφτεται και να θυμαται ενω ταυτοχρονα σκεφτεται την ψυχωση του.αυτο το ταυτοχρονα κουραζει ειδικα για μας που ειναι επι χρονια βαση.εγω δε γενικα πιστευω οτι τα φαρμακα μας καταστελουν δλδ μας'εξασφαλιζουν'μετρια ψυχωση πραγμα καλυτερο απο την σκετη ψυχωση αλλα πιστευω οτι πολλοι απο εμας εχουν θεραπευτει αλλα ζωντας με φαρμακα διατηρουν καποια ψυχωση και δεν το ξερουν οτι εγιναν καλα.ελπιζω να μην παρερμηνευτω οτι πρεπει να κοβουμε τα φαρμακα απο μονοι μας.παντως μιχαλη πολυ σκληρο πραγμα η ψυχωση εγω δεν την αντεχω αλλο

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    maus δεν ξέρω δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τo risperdal....μόνο zyprexa kai invega....Δεν έχω καμία παρενέργεια εκτός πιθανώς από το γεγονός ότι κουράζομαι εύκολα...
    Last edited by xristina85; 11-05-2012 at 01:07.

Similar Threads

  1. ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΥΑΛΟ
    By matina24 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-07-2011, 14:47
  2. δεν εβαλα μυαλο...
    By james in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 31-07-2010, 15:16
  3. Τι σας έρχεται στο μυαλό..
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 126
    Last Post: 06-09-2009, 17:51
  4. Όλα είναι στο μυαλό μας....
    By Relia2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-07-2009, 22:01
  5. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ
    By giota73 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 25-11-2007, 06:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •