Πως να βοηθήσω μια πολύ καλή μου φίλη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Πως να βοηθήσω μια πολύ καλή μου φίλη;

    Καλησπέρα σε όλους! Εδώ και 3 χρόνια περίπου κάνω παρέα με μια κοπέλα πολύ καλός χαρακτήρας,ευχάριστη στην παρέα κλπ. Τον τελευταίο καιρό έχουν αλλάξει πολλά πράγματα σε αυτήν. Στεναχωριέται συνεχώς για ανούσια πράγματα και αγχώνεται χωρίς λόγο,η διάθεση της αλλάζει συνεχώς χωρίς να έχει γίνει κάτι,ενώ μπορεί να είμαστε βόλτα και να συζητάμε εγώ,αυτή και η άλλη φίλη μας ξαφνικά σταματάει να μιλάει και κοιτάζει στο άπειρο. Επίσης έχει συχνούς πονοκεφάλους και δεν κοιμάται. Διάβασα πρόσφατα κάποια πράγματα σχετικά με την κατάθλιψη και προσωπικά πιστεύω ότι έχει κάποια απ'τα συμπτώματα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τη βοηθήσω; Δε μπορώ να της προτείνω να επισκεφτεί ψυχολόγο γιατί θα το πάρει πάρα πολύ άσχημα.

  2. #2
    Μήπως τήν απασχολεί κάτι που δεν σου έχει εκμηστηρευτεί να την κάνεις να σου ανοιχτεί από μόνη της μην της αναφέρεις όπως είπες για κατάθλιψη ακούγεται κάπως σαν χοντράδα άρχισε με το σε βλέπω τον τελευταίο καιρό σκεφτική σαν να σε απασχολεί κάτι μπορείς να μου έχεις εμπιστοσύνη κάπως έτσι φέρτω με αυτό τον τρόπο εξωτερικεύσει τι αισθάνεται ακριβώς θα αισθανθεί καλύτερα πιστεύω και να την βοηθήσεις σαν φίλη να το ξεπεράσει

  3. #3
    Το μόνο που έχει συμβεί είναι ότι είναι ερωτευμένη με κάποιον που δε την θέλει και αυτό την έχει στεναχωρήσει αρκετά. Δεν μου έχει αναφέρει κάποιο άλλο πρόβλημα ούτε και στην άλλη φίλη μας. Έχει τύχει πολλές φορές όπως ανέφερα και πιο πάνω να σταματάει να μιλάει ξαφνικά και την έχω ρωτήσει εαν συμβαίνει κάτι και μου απάντησε πως όλα είναι καλά. Από κει και πέρα δε ξέρω τι συμβαίνει,προσπαθούμε εγώ και η άλλη φίλη μου να της φτιάξουμε με κάθε τρόπο τη διάθεση αλλά δε τα καταφέρνουμε... Και εννοείται πως δε θα της αναφέρω τίποτα για κατάθλιψη!

Similar Threads

  1. πως να βοηθησω τη φιλη μου;
    By ρουλα 24 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 01-05-2012, 00:20
  2. Καλη ανασταση
    By mary.a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 13:44
  3. καλη Πασχαλια!
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 02-04-2010, 00:07
  4. ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΧΡΟΝΙΑ
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-01-2010, 10:17
  5. Κατάθλιψη.....η καλή μου φίλη εδώ και χρόνια.
    By japy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 03-10-2006, 17:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •