ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ,ΠΑΠΑΣ vs FREUD
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217

    ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ,ΠΑΠΑΣ vs FREUD

    Λοιπόν πάντα βασιζόμενη σε προσωπικές εμπειρίες και ακούσματα.Όταν άρχισα να \"τρελαίνομαι\' να μην μπορώ να σταθώ πουθενά η μάνα μου κλασική χριστιανή άρχισε να μου δίνει αγιασμό!!Μου έκλεισε δε εκτός από συνεδρία με τον ψυχίατρο και \"εξομολόγηση\"chat με τον παπά της ενορίας....Πόσες φορές δεν πήγα για ευχές σε ένα μοναστήρι για εξορκισμούς και καθόμουν σαν τον μαλάκα να ακούω τη λειτουργία!!Λοιπόν μόνο ένας παπάς βρέθηκε να μου πει στην ερώτησή μου αν πρέπει να παίρνω φάρμακα ή να πιστεύω στο Θεό ότι τα φάρμακα είναι αναγκαία!Μόλις παιδιά έφυγα απ\'το μοναστήρι έριξα τέτοιο κλάμα που μόνο η μάνα μου το θυμάται!Τώρα αν αυτό είναι ίαση αγνοώ!Δεν με βλέπω πάντως και στα καλύτερά μου!Δεν θυμάμαι τον παπά της γειτονιάς να μου λέει να παίρνω στάση προσευχής(γονατιστή με υψωμένα για δέηση τα χέρια γιατί θα εισακουστώ καλύτερα);Ο προηγούμενος ψυχίατρος μου ήταν άθεος και φυσικά δεν τους πήγαινε τους παπάδες!Έμαθα λοιπόν για την έντονη αντιπαράθεση μεταξύ Θρησκείας και Ψυχιατρικής!Εγώ άτομο που από παιδί σερνόμουν σε εκκλησίες,κατηχητικά και όλα τα συναφή!Με έχουν όλα διχάσει!Όχι,δεν έχω δει κανένα θαύμα,αν και ακούω για χίλια!Αλλά θέλω ρε γαμώτο μου να πιστεύω ότι εκεί πάνω υπάρχει κάτι!Δεν μπορώ να είμαι τόσο εκμηδενιστική ούτε όμως και να υποκύπτω σε νηστείες και άλλες μαλακίες για να εξαγνιστώ!!!Όσο για τους εξορκισμούς άκουσα πάλι πως τα άτομα που αφρίζουν και χτυπιούνται πάσχουν από κάποια σοβαρή διαταραχή και όχι, δεν τα έχουν καταλάβει κακά spirits!!Θρησκεία λοιπόν ή δαιμονοληπτική προκατάληψη;Ποιός προσπαθεί να στα παίρνει(τα μυαλά & τα χρήματα) περισσότερο;Ο παπάς ή ο ψυχίατρος;

    ---------------Αν με δεις σε μια γωνιά πάλι μόνο μου,πες δυο λόγια αληθινά.Πες μου πως υπάρχει ελπίδα στον πόνο μου και στην άδεια μου καρδιά............................

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Επειδή έχω παραστεί σε εξορκισμό και η εμπειρια θα μείνει ανεξίτηλη στην μνήμη μου και παρόλο που τις περισσότερες φορές οι ΄δαιμονισμένοι΄πάσχουν από ψυχική διαταραχή, υπάρχουν περιπτώσεις που η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει και να προβεί σε διάγνωση.
    Δεν θα πω περισσότερα, αν και θα μπορούσα, αλλά ο καθένας να ψάξει από μόνος του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    ...Επιστημονικα δεν μπορω να φερω καποια αποψη,μπορω να μιλησω μονο εμπειρικα.
    Οντως ειμαστε τοσο ευαλωτοι στο απειρο,τοσο μονοι σ\'αυτο το χαος που θελουμε σαν υπαρξεις να πιστευουμε πως καποια αορατη δυναμη μας συντροφευει και ειναι κοντα μας.. μας δινει δυναμη.Ισως και οι θρησκειες να φτιαχτηκαν απο πολυ μοναχικους ανθρωπους.Ποιος ξερει;Πιστευω κι εγω σ\'αυτη την ανωτερη δυναμη,ισως και εγω απο ελπιδα,πιστευω επισης στα θαυματα.Δεν ξερω αν ειναι η μοιρα η ανωτερη δυναμη η καποια θρησκεια..πιστευω ομως.
    Δεν νηστευω,δεν παω εκκλησια...ομως το κερι μου θα το αναψω στην εκκλησια,σχεδον καθε βδομαδα,εστω και απο εγωισμο οτι θελω να νιωθω σημαντικος σ\'αυτο το απειρο.
    Καποτε ειχα επισκεπτει ενα μοναστηρι,στην Ανδρο συγκεκριμενα.Σε μοναστηρι αν εχω παει μια φορα και παντοτε περαστικος.Πηγα και εμεινα δυο ολοκληρες μερες.Σκεφτητε εμενα δυο μερες χωρις μουσικη,χωρις καποια πραγματα που κανω καθημερινως.Πιστευα πως δεν θα αντεχα.Κι ομως...Το πρωτο βραδυ ηταν εφιαλτικο.Αν και ηταν τοσο ηρεμα,τοσο γαληνια εκει εγω μεσα μου εβραζα.Ηταν σκοταδι,μειναμε σε κελαρια και η ησυχια τρυπουσε το μυαλο μου.Εκανε και ενα αερα που νομιζες πως θα τα επαιρνε ολα.Εγινε 5 να κοιμθω και 6 κτυπησε η καμπανα για εκκλησια.Δεν ηθελα να σηκωστω με τιποτα,το θεωρησα εντελως γελοιο να παω εκκλησια και ηταν και 6.Οπως και να εχει,εκεινες οι δυο μερες στο μοναστηρι με εκανε για αρκετο καιρο να αλλαξω καθε ιδεα.Ο πατερ που μενει εκει,μας μιλησε,ειναι γνωστος και ειδικοτερα το μοναστηρι ειναι γνωστο για τα θαυματα του..Του μιλησα προσωπικα και μπορει να μην μου βγηκαν οσα ηθελα ομως το κλαμα που εριξα με αδειασε..
    Ηρθα πισω Αθηνα εντελως διαφορετικος.
    Βαζω τον σταυρο μου και νιωθω αλλιως,αναβω το κερι μου και ελπιζω.Μονο η πιστη δεν σε σωζει,ειναι ομως μια μικρη λυτρωση.....Αυτο εμαθα..
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    α και κατι που ηθελα να πω...............Οσο και ο ψυχολογος ετσι και ενας ιερεας δεν σε σωζει αποκλειστικα..σου δινει μια μικρη ωθηση τελοσπαντων...τωρα ποιος πληρωνεται καλυτερα δεν γνωριζω.Στο μοναστηρι παντως δεν πληρωσα οτιδηποτε:)
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Alterego είσαι από Κύπρο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Alterego μου άρεσε πολύ η περιγραφή.Ήσουν ακόμα ειλικρινής στο ότι έκλαψες.χμμ!Απορώ πώς το κατάφερε ο παπάς να με κάνει να κλάψω που δεν κλαίω σχεδόν καθόλου εύκολα;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Σε μενα τα καταφερε....η αγιοτητα και η γαληνη που εβγαζε δεν σε αφηνε να μην δακρυσεις....
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    Demetrie38 εγω κατεβαινω συνεχεια στην Κυπρο ειναι η αδερφη μου παντρεμενη με Κυπριο και μενουν εκει με την μαμα μου.Εμεις ειμαστε Λευκωσια αλλα με το αμαξι ολα κοντα ειναι αν θελεις να βρεθουμε για κανενα καφε θα χαρω πολυ να βρεθω με μελος απο κοντα.Τα λεμε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Η σχέση μας με το Θεό.

    Επειδή ανήκω στην κατηγορία των ασθενών που θεραπεύτηκαν και με την πίστη (σε προηγουμενα τοπικσ μπορειτε να διαβάσετε την δικη μου εμπειρία), μπορώ να πω το εξής όσο αφορά την σχέση μας με την θρησκεία.

    Εγω ήμουν θέση και φυση ας απουμε άθεη, μέχρι που ανακάλυψα τι πραγματικά ειναι η θρησκεία. Εχοντας συγγενή παπα έχω ζησει σαν παιδι όλους τους τελετουργικους καταναγκασμούς και έχω πιει λίτρα αγιασμών.

    Ο άνθρωπος της νέας χιλιετίας και ιδιαίτερα η σημερινή γενιά ΄χει ανώτερη μόρφωση, έχει πληροφόρηση, έχει αναπτύξει άλλη σχέση με τον υλικό και τον αόρατο κοσμο. Σε πολλους απο αυτούς τους ανθρώπους, η εκκλησία έχει ταυτιστεί με την θεσμοπθετημένη θρησκεία, τα τελετουργικά και τη σχέση με έναν Θεό τιμωρό της αμαρτίας και του κακού. Μας εχουν γεμίσει ενοχές απο το προπατορικό αμάρτημα μέχρι το κουλουράκι που θα φάμε ημέρα Παρασκευη.

    Στην σύγχρονη φιλοσοφική σκέψη θρησκεία είναι η προσωπική σχέση που αναπτύσσει ο κάθε άνθρωπος με τον Συμπαντικό Πατέρα. Και αυτή η σχέση περνάει απο πολλά ποιοτικά στάδια , αρχίζοντας καμια φορά απο την άρνηση της ύπαρξης, την αναζήτηση της Αλήθειας μέχρι την πλήρη επαφή και επικοινωνία με την ΑΝώτερη Σίδα φωτος.

    Αυτή η επικοινωνία αναπτύσσεται με τον διάλογο , την προσευχή και κυρίως με την ειλικρινή αποφασή μας να Τον συναντήσουμε. Το πως θα επικοινωνήσω με τον Πατέρα ειναι προσωπική μου υπόθεση : μια βόλτα στη φύση και το ευχαριστω μου για όλα όσα βλέπω , ένα αναμένο κεράκι στο δωμάτιο και διαλογισμός. Δεν υπάρχουν τύποι λατρείας. Η καρδιά σου σε οδηγεί.

    Σέβομαι όμως και την επιλογή συναθρώπων μου που πιστεύουν (και για να το πιστεύουν έτσι ειναι για αυτούς) ο τον Θεό τον συναντάς μόνο στους ναούς ή και μόνο μέσω παπάδων. Ετσι ειναι αν έτσι νομίζουν. ΑΝ αυτη η αναζήτηση γίνεται με αγάπη και για να προσφέρουν αγάπη , μπορουν να επικοινωνήσουν.

    Ενα άλλο ερώτημα που με βασανιζε ήταν : ΠΟυ εινα ο Θεός. Πολυ μακριά μου για να με ακούσει, πνιγμένος μέσα στα τόσα συμπαντικά προβλήματα εγωιστικό να ζητάω να στρέψει την προσοχή του και σε μένα.

    Μέχρι που ανακάλυψα ότι ο Θεός ειναι μαζί μας. Μέχρι που βεβαιώθηκα ότι ένα κλάσμα του Θεού ενοικεί στο νου του κάθε θνητού και περιμένει υπομονετικά να του ζητησουμε την επικοινωνία. Ο Θεός είναι μαζί μας, υποφέρει μαζί μας, χαίρεται μαζί μας, ζει και βιώνει μαζί μας τις εμπειρίες μας.

    Ψάχνοντας περισσότερο το θέμα ανακάλυψα ότι αυτό το κλάσμα του Θεού ονομάζεται \"προσαρμοστής της σκέψης\" , έρχεται στο εγκέφαλό μας σε ηλικία 5 ετών τότε που η λογικη ρχίζει να λειτουργεί και δεν μας εγκαταλείπει πότε, όσο ο εγκέφαλος λειτουργεί κανονικά.

    Βιώνοντας αυτή την πραγμστικότητα , άλλαξε και η σχεση μου με το Θεό, άλλαξε η ζωη μου και έγινα τελείως καλά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    το θέμα δεν μπορώ να πω ότι με απασχολεί ως \'ψυχιατρική - θρησκεία\', ΄δυο αντιθετα\', όχι.
    κάνω ψυχανάλυση εδώ και χρόνια.
    έχω ψυχιατρικά προβλήματα στην οικογένεια, είτε μιλώντας για μένα, είτε μιλώντας για άλλα μέλη.
    είναι για μένα ξεκάθαρο πως άλλο η επιστήμη της ψυχιατρικής και άλλο η πίστη σε μια θρησκεία.
    και κάτι ακόμη.
    ο θεός στέλνει τον ίδιο ήλιο και την ίδια συννεφιά, και σ\'αυτόν που πιστεύει, και σ\'εκείνον που δεν πιστεύει.
    επομένως, κάτι κόπανοι που διαχωρίζουν τον κόσμο στα δύο, να πάνε να γ....
    μάλλον τους λείπει. είτε είναι θρησκευάμενοι, είτε δηλώνουν άθεοι.
    πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι το ένα και το άλλο δεν μπορεί να είναι στην ίδια πλάστιγγα.
    η πίστη στο υπέρλογο δεν μπορεί να μπει στη ζυγαριά με την υποταγή στην ύλη του επιστημονικού.
    κι αν ο επιστήμονας θεωρεί εαυτόν άθεο γιατί δεν συναντά πίστη στην επιστήμη του, είναο το ίδιο στενόμυαλος, σαν το θρησκευόμενο που δεν πιστεύει στην ψυχιατρική κλπ...
    φρόιντ.
    τι γνώση θεού είχε ο φρόιντ, που προερχόταν από τον σημιτικό κόσμο και είχε γνωρίσει τη θρησκευτικότητα μέσα από τους καταναγκασμούς της παλαιάς διαθήκης, που έχει πια εξατμιστεί μετά την ενανθρώπιση του χριστού. πήγατε σε κανένα μουσείου εβραϊκού κόσμου; είδατε τα σεντόνια με την τρύπα για τις σεξουαλικές επαφές, τους διπλούς νεροχύτες για να μη μιαίνεται το ένα πράγμα από το άλλο κλπ;......
    όπως όταν ακούς έναν άθεο μουσουλμάνο, να σου μιλάει γιατι αρνείται το θεό έτσι όπως τον παρουσιάζουν στη θρησκεία του, με τις 5 καταναγκαστικές προσευχές την ημέρα, ακριβώς την ίδια ώρα σε όλα τα μέρη του πλανήτη, ακριβώς με την ίδια μαντήλα, κλπ κλπ.. και του διδάσκουν επίσης πώς ακριβώς θα σκουπίσει τον ποπό του για να μη μιανθεί; κλπ κλπ.
    όπως κι ένας κόπανος παππάς που μπορεί να σου λέει: δεν υπάρχει ψυχασθένεια, υπάρχει αμαρτία....
    κι ο χριστός δέχτηκε την ***** να τον πλύνει σαν νεκρό ενώ ακόμη ήταν ζωντανός, κι ο χριστός πήγε στο σπίτι του κλεφτη για να τον αλλάξει, και ο χριστός μίλησε με την ***** σαμαρείτιδα για την πνευματική λατρεία του θεού.
    ο χριστός ανακαίνισε τις ψυχές των ανθρώπων γιατί τους πλησίασε και τους αγκάλιασε, όχι γιατί τους κατέκρινε και τους φόρτωσε ενοχές.
    στο μοναστήρι που λες δημήτριε στην άνδρο, πρέπει να είχα πάει κι εγώ, πριν χρόνια...
    πολύ όμορφο μοναστήρι. δε θυμάμαι πώς λεγόταν.
    έχω πολλές θετικές εμπειρίες από την εκκλησία. νιώθω βέβαια τώρα μακριά, παρόλο που πηγαίνω κάθε κυριακή στην εκκλησία. δεν ξεχνάω κάποιον ιερέα που μάλλον μετέφερε στο σύζυγό μου την απέχθεια για τα ψυχοφάρμακα όπως τα είπε, δεν το ξεχνάω και θυμώνω. διερωτώμαι αν είναι ακόμη αλήθεια. δεν ξεχνάω και μια θρησκευάμενη που με πλήγωσε βαθιά, γιατί μου είπε: δε φοράς μαύρα που πέθανε η μάνα σου; για μας στην εκκλησία αυτό είναι έλλειψη σεβασμού....
    πώς τόλμησε να μου πει εμένα, που ακόμη δεν την έχω κλάψει τη μάνα μου, τόσα χρόνια, μα μου λείπει, τι είναι και τι δεν είναι έλλειψη σεβασμού! πού; απέναντι στο θάνατο της μάνας!
    μ....
    κι απ\' την άλλη μεριά, έχεις όλους αυτούς τους ψωροδιανοούμενους που θεωρούν ότι πρέπει να πάρουν τη θέση των παπάδων και να σε μυήσουν στο τέμενος της δικιάς τους θρησκείας που είναι η δικιά τους, προσωπική, μικρή αθεϊα...
    θυμώνω που τα σκε΄φτομαι.
    και σκέφτομαι ότι όποιος δεν έχει την ταπείνωση να δέχεται τα πιστεύω του άλλου χωρίς δεύτερη κουβέντα, είναι ανάξιος για οποιαδήποτε κουβέντα.
    είμαι θυμωμένη και νιώθω απόλυτη. σόρρυ!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Originally posted by ROULA
    Demetrie38 εγω κατεβαινω συνεχεια στην Κυπρο ειναι η αδερφη μου παντρεμενη με Κυπριο και μενουν εκει με την μαμα μου.Εμεις ειμαστε Λευκωσια αλλα με το αμαξι ολα κοντα ειναι αν θελεις να βρεθουμε για κανενα καφε θα χαρω πολυ να βρεθω με μελος απο κοντα.Τα λεμε






    Πολύ ευχαρίστως Ρούλα, εγώ μένω Πάφο, αλλά ο ανηψιός μου είναι στην ΕΛΔΥΚ και πηγαίνω συχνά Λευκωσία

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    για εμενα δεν υπαρχει καμια αντιπαραθεση των επαγγελματων ψυχικης υγειας με τη θρησκεια. φανατικοι βεβαια υπαρχουν απο καθε πλευρα. οι πραγματικα ανοιχτομυαλοι ειναι ετσι κι αλλιως η μειοψηφια.
    οσο υπερβολικο βρισκω το να απορριψει ενας παπας τα φαρμακα η την ψυχοθεραπεια, αλλο τοσο απαραδεκτο ειναι ενας αθεος ψυχιατρος να μεταφερει την προσωπικη του φιλοσοφια στον πελατη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Δεν μου την επέβαλλε.Μου είπε απλά τα πιστεύω του.Και όταν του είπα πως σταματάω το κατηχητικό(-εκκλησία) μου απάντησε πως αυτό δεν πρέπει να γίνει επειδή τσακώθηκα με κάποια άτομα.Μη μου κατηγορείτε τον λατρεμένο μου ψυχίατρο.Τον έχω σε μεγάλη εκτίμηση.Λοιπόν εγώ δεν πιστεύω πλέον σε Θεό ο οποίος δέχεται κεράκια και προσευχές και εκπληρώνει τις ευχές μόνο όσων πιστεύουν πραγματικά.Έχασα ώρες από τη ζωή μου προσευχόμενη για κάτι τυχαίο.Γιατί εγώ μπορεί να προσεύχομαι στον Θεό να μην μπει ο αδερφός μου φυλακή που σκότωσε έναν αθώο και η μάνα του θύματος να προσεύχεται να διακιωθεί η μνήμη του γιου ή κάτι σε χάνω εγώ για να κερδίσει ο άλλος.Πεθαίνω εγώ για να ζήσει ο άλλος.Λοιπόν ποιανού την προσευχή θα εκπληρώσει;Μην τρελαθούμε.Όλες αυτές οι θεωρίες μου μοιάζουν τόσο ανθρώπινες και εκεί που δεν χωράει απάντηση βάζουμε ένα ποτέ δεν γνωρίζουμε τις ενέργειες του Κυρίου.Ξέρετε ότι λένε ότι η θρησκεία είναι εξ\'αρχαιοτάτων χρόνων ένα μέσο χειραγώγησης των λαών.Παλιά πίστευα και προσευχόμουν να ζήσει η θεία μου που έπασχε από καρκίνο την ώρα που ξεψυχούσε.Αφού ήταν να πεθάνει πώς θα το ανέτρεπα και γιατί;Με ποια κριτήρια ο Θεός εκπληρώνει τις προσευχές και γιατί το κάνει επιλεκτικά;Λοιπόν ανακάλυψα ότι δεν υπάρχει πιο ιδεοψυχαναγκαστικό πράγμα από τις τελετουργίες της θρησκείας και ότι καλό θα ήταν να κινούμε λίγο τα χέρια μας και τα πόδια μας (Συν Αθηνά και χείρα κίνει)και να εκπληρώνουμε μόνοι μας τις ανάγκες μας και όχι να κλεινόμαστε σε ένα δωμάτιο άπραγοι να προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε.Και που ξέρουμε ότι όντως επικοινωνούμε και δεν είναι όλα του μυαλού μας;Λοιπόν υπάρχει μια θεωρία που άκουσα στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα για τα παιδιά ίντιγκο κατά την οποία ο Χριστός δεν ήταν παρά ένα πολύ χαρισματικό άτομο,συγκεκριμένα ένα κρυστάλλινο παιδί και τίποτα παραπάνω.Αυτό βέβαια μου δημιούργησε ερωτηματικά.Όπως για παράδειγμα γιατί δεν εμφανίστηκε ξανά ένα παρόμοιο άτομο.Τελικά ήταν θαύματα όλα τα θαύματα του Ιησού ή απλά υπερβολές της τότε εποχής που δεν μπορούσαν να εξηγηθούν αλλιώς;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by kassi_21
    Λοιπόν εγώ δεν πιστεύω πλέον σε Θεό ο οποίος δέχεται κεράκια και προσευχές και εκπληρώνει τις ευχές μόνο όσων πιστεύουν πραγματικά.
    χε, τι δέχεται ο θεός;;;:cool:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •