Κατάθλιψη-ένας ύπουλος εχθρός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23

    Κατάθλιψη-ένας ύπουλος εχθρός

    9 μήνες πέρασαν από τότε που διαγνώστηκα με κατάθλιψη. Ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή, βέβαια.
    Πέρασα πολύ δύσκολα για να φτάσω εδώ που βρίσκομαι.
    Δεν έβγαινα από το σπίτι, δεν κοιμόμουν για μέρες, δεν έτρωγα, έκλαιγα συνεχώς, δεν πλενόμουν (ενώ είμαι ψυχαναγκαστική με την καθαριότητα), εγκατέλειψα εντελώς τον εαυτό μου. Είχα μεγάλες εκρήξεις. Έφτασα μέχρι και την απόπειρα αυτοκτονίας.
    Τώρα είμαι εδώ...είμαι καλά. Δεν νιώθω καλά, αλλά είμαι καλά.
    Ο γιατρός μου με βοήθησε να ξεπεράσω τις έντονες κρίσεις πανικού, με βοήθησε να διαχειρίζομαι το άγχος μου. Του είμαι ευγνώμον.
    Είμαι 19 ετών, κοπέλα. Σπουδάζω στην Αθήνα Πολιτικές Επιστήμες.
    Πλέον μπορώ να ευχαριστηθώ πράγματα. Χαμογελάω, γελάω. Προσέχω τον εαυτό μου. Προσπαθώ να με αγαπήσω και να συμφιλιωθώ με εμένα.
    Προσπαθώ. Πλέον προσπαθώ.
    Υπάρχουν αυτές οι στιγμές όμως...που η κατάθλιψη με ξεπερνά κατά πολύ. Φοβάμαι μήπως μου κάνω κακό. Φοβάμαι πολύ.
    Ήδη προσπάθησα να με σκοτώσω μία φορά, τώρα φοβάμαι μήπως το ξανακάνω.

    Φυσικά, θα αναρωτιέσαι τον λόγο, εσύ που με διαβάζεις.
    Ο λόγος ήταν μια έντονη, καταστροφική σχέση,το διαζύγιο των γονιών μου και το στήριγμα το οποίο έπρεπε να είμαι για την μαμά και τον αδερφό μου.
    Ο πατέρας μου κατηγορούσε εμένα. Η μαμά αδύναμη και ο αδερφός χαμένος. Στήριγμα όλων εγώ. Μια σχέση απαγορευμένη για όλους που είχα και ένας εαυτός μισός.

    Είμαι εδώ όμως...υπάρχουν οι χρωματιστές και οι μαυρισμένες ημέρες μου.
    Πέρασα πολύ δύσκολα. Ακόμα με καταβάλλει η κατάθλιψη, μα σηκώνομαι.
    Νόμιζα πως μόνο εγώ το περνάω όλο αυτό. Μα ανακάλυψα σταδιακά ότι υπάρχεις κι εσύ, κι εσύ που είσαι σαν εμένα.

    Ως άτομο είμαι πολύ ντροπαλή και κλειστή. Έχω σταθερή παρέα που με στηρίζει πολύ. Δεν γνωρίζω άτομα με μεγάλη ευκολία.
    Παρ όλα αυτά νιώθω ότι ορισμένες φορές...ΖΩ...πραγματικά...ΖΩ.

    Ευχαριστώ αν καταφέρατε να με διαβάσετε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    εχεις δρομο μπροστα σου αλλα θα τα καταφερεις!!! ολοι θα τα καταφερουμε καποια στιγμη!!!
    εχεις δυναμη αλλα τν εξαντλησες μαλλον!!! μαζεψε τη κ χρησιμοποιησε τη σε εσενα!!! αφου εχεις καλες μερες ξεκουραζεσαι........... μαζεψε χαρα απο οπου μπορεις!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Φυσικά, θα αναρωτιέσαι τον λόγο, εσύ που με διαβάζεις.
    Ο λόγος ήταν μια έντονη, καταστροφική σχέση,το διαζύγιο των γονιών μου και το στήριγμα το οποίο έπρεπε να είμαι για την μαμά και τον αδερφό μου.
    Ο πατέρας μου κατηγορούσε εμένα. Η μαμά αδύναμη και ο αδερφός χαμένος. Στήριγμα όλων εγώ. Μια σχέση απαγορευμένη για όλους που είχα και ένας εαυτός μισός.


    Έχω σταθερή παρέα που με στηρίζει πολύ.

    No name , συμπτωμα της καταθλιψης ειναι η αυτομομφη . Κατα την γμωμη μου , αποποιησου των ευθυνων για το διαζυγιο ( ευκολο στα λογια...,. ) κ κανε οσο πιο πολυ παρεα με την συντροφια που σε στηριζει .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTEno name455088]Φυσικά, θα αναρωτιέσαι τον λόγο, εσύ που με διαβάζεις.
    Ο λόγος ήταν μια έντονη, καταστροφική σχέση,το διαζύγιο των γονιών μου και το στήριγμα το οποίο έπρεπε να είμαι για την μαμά και τον αδερφό μου.
    Ο πατέρας μου κατηγορούσε εμένα. Η μαμά αδύναμη και ο αδερφός χαμένος. Στήριγμα όλων εγώ. Μια σχέση απαγορευμένη για όλους που είχα και ένας εαυτός μισός.


    Έχω σταθερή παρέα που με στηρίζει πολύ.

    No name , συμπτωμα της καταθλιψης ειναι η αυτομομφη . Κατα την γμωμη μου , αποποιησου των ευθυνων για το διαζυγιο ( ευκολο στα λογια........) κανε πιο πολυ παρεα με την συντροφια σου ..........

Similar Threads

  1. ο μεγαλυτερος εχθρος μιας σχεσης η ρουτινα... πολεμηστε τον!
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 11-04-2013, 21:06
  2. Έστω και ένας ....
    By Deleted-member-220416 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 06-03-2013, 04:58
  3. τι κανει ενας σταθεροποιητης?
    By Lou! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 08-07-2011, 21:12
  4. Ενας λιγοτερος
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 04-06-2010, 16:01
  5. ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ!!!
    By olga_soul in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 60
    Last Post: 07-08-2009, 18:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •