Σας παρακαλώ βοηθήστε με...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6

    Σας παρακαλώ βοηθήστε με...

    Καλησπέρα...Είμαι 18 χρ και καινούργιος στο forum,διάβασα μερικά θέματα σας και πραγματικά συγκλονίστηκα απο αυτα που σας έχουν συμβεί...(δηλαδή στους περισσότερους απο εσάς)και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτο που αντιμετωπίζουμε οικογενειακός.Έχουμε ενα πρόβλημα με την θεία μου..Η θεία μου είναι 65 χρονών κ πρόσφατα άρχισε να τα "χάνει" να νομίζει οτι την παρακολουθούν,οτι μπήκαν μέσα στο σπίτι της κ την βίασαν(Σημειωτέον οτι μένει αρκετα χρόνια μόνη της στην Αθήνα, και αυτο τον καιρό μένει μαζί μας),οτι θέλουν να την απαγάγουν...και πολλά αλλα..Ηρθε εδώ στην κρήτη μαζί μας για να πάμε στον ψυχίατρο να την δεί,καταλαβαίνει κ η ίδια οτι αυτα που λέει δεν ισχύουν.Τις πρώτες μέρες τα πράγματα ήταν πολύ άσχημα για μένα κ την μάνα μου,(εμείς την βλέπουμε..)φοβόταν τους ανθρώπους,όταν νύχτονε κλείναμε τα παντζούρια,κλειδώναμε τις πόρτες γιατί φοβόταν οτι θα έρθουν να την απαγάγουν.Η ψυχίατρος όταν την εξέτασε μας διαβεβαίωσε οτι δεν έχει υποστεί βιασμό,οτι όλα αυτα ειναι στο μυαλό της.μας είπε οτι έχει συμπτώματα άνοιας,αλλα όπως κ να χει θα το σταματήσει εδώ αυτό που έχει..Να μην σας τα πολυλογώ,πριν 4 μέρες είχε ραντεβού με την ψυχίατρο,μιλήσανε κ της έδωσε τα seroquel αν τα γνωρίζετε...Η αλήθεια είναι οτι έχει δείξει τρομερή βελτίωση μετά απο μια συζήτηση που έκανε με την ψυχίατρο,δείχνει οτι έχει αποβάλλει το ότι προσπαθούν να την απαγάγουν......Ουφ στεναχωριέμαι πολυ που την βλέπω έτσι κ όλοι προσπαθούμε να κάνουμε οτι μπορούμε για να νιώσει καλά να γελάσει λιγο..Απο σήμερα άρχισε την θεραπεία της ελπίζω όλα να πάνε καλα ,να καλυτερέψει......

    Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε αν γνωρίζετε το φάρμακο που σας έγραψα κ τι είναι ακριβώς....
    Ευχαριστώ πολύ που αφιερώσατε λίγα λεπτά για να διαβάσετε αυτο το θέμα..Οποιαδήποτε κουβέντα σας θα με βοηθούσε πολύ ..
    καλό σας βράδυ.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Love_Sorrow καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!:) Σίγουρα όλοι εδώ μοιραζόμαστε πολλαπλές ανησυχίες.........

    Το θέμα που άνοιξες σίγουρα απασχολεί τους πάντες ....πόσο μάλιστα ψυχολόγους και ψυχίατρους οι οποίοι προκειμένου να βοηθήσουν αποτελεσματικά τους ηλικιωμένους , οδηγούνται αναγκαστικά κάποια στιγμή στη μελέτη των γνώσεων από τον τομέα της ΓΕΡΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ.
    Οι ψυχιατρικές προσεγγίσεις στον τομέα αυτό απαιτούν πέραν από φαρμακευτική αγωγή - ξεχωριστούς τρόπους αντιμετώπισης των <<ασθενών>> της τρίτης ηλικίας (με ή χωρίς άνοια).
    Τα όσα αναφέρεις στη συμπεριφορά και τη συμπτωματολογία της θείας σου δεν είναι τα μοναδικά-ούτε αποτελεί την εξαίρεση στον κανόνα.........

    Μιας και αναφέρθηκες στο seroquel (κουετιαπίνη) πρόκειται για αντιψυχωσικό φάρμακο. Χρησιμοποιείται με επιτυχία για να θεραπεύσει τα θετικά συμπτώματα της σχιζοφρένειας, όπως ψευδαισθήσεις, παραληρήματα και σύγχυση, αλλά και τα αρνητικά (απάθεια, αδιαφορία, μείωση προσοχής κα). Πολύ συχνό επίσης σε ιδρύματα φροντίδας ηλικιωμένων είναι και η χρήση του akineton συνοδευτικά της όποιας άλλης αγωγής είναι εν ενεργεία.......

    Χαίρομαι ειλικρινά που έδειξε βελτίωση με το seroquel!!:):) Το λέω γιατί στη Γεροντολογία πολλές φορές ανάλογες προσεγγίσεις - ακόμα και σε συνδιασμό με άλλα φάρμακα μπορεί για πολλούς λόγους να μην έχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα......... Οι γνώσεις που έχουν συγκεντρωθεί στον χώρο της Γεροντολογίας (ακόμα και αυτές που έχουν να κάνουν με τη σεξουαλική συμπεριφορά) πιστεύω ότι είναι χρήσιμες πέραν των ειδικών και για κάθε έναν από εμάς μιας και όλοι μας κάποια στιγμή θα βρεθούμε αντιμέτωποι με κάποιον δικό μας άνθρωπο που θα περάσει επαγωγικά στο αναπτυξιακό στάδιο της τρίτης ηλικίας.....;);)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6
    olga_soul σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.Απλα θα ήθελα να διευκρινήσω οτι μολις χθές αρχισε την αγωγή της κ έχει πέσει πολύ ψυχολογικά,εκεί που πιστεύαμε οτι έχουμε κανει ενα βήμα μπροστά,πάλι πηγαίνουμε πίσω.Αυτό που την βοήθησε κ είχε καλυτερέψει ηταν η συζήτηση που είχε με την ψυχολόγο,όχι η αγωγή της.Βέβαια μόλις χθές άρχισε την αγωγή της κ τα πρώτα αποτελέσματα δεν είναι αισιόδοξα,(θα μου πείς ίσως επειδή ειναι νωρίς ακόμα)δεν ξέρω...Σήμερα δεν είναι καθόλου καλα,κλαίει όλη την ημέρα χωρίς λόγο,γίνετε απόμακρη,πιστεύει οτι θέλουμε να την \"τρελλάνουμε\",με τα χάπια που της δίνουμε...κ συνεχώς υποστηρίζει οτι δεν είναι τρελλή κ οτι δεν πρέπει να πίνει αυτα τα χάπια.Παρόλο που της εξηγούμε οτι αυτά θα την βοηθήσουν να νιώθει καλύτερα,οτι δεν τα πίνει επειδή είναι \"τρελλή\",απλά για να έχει διάθεση,να νιώθει καλύτερα..Ούφ δεν ξέρω ,στεναχωριέμαι πολύ που την βλέπω έτσι,ελπίζω όλα να πάνε καλα...Η θεία μου ήταν κ θα είναι πάντα μια δυναμική γυναίκα,όσο την βλέπω έτσι τόσο νιώθω χάλια......

    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου,κάθε κουβέντα που θα ακούσω θα μου δώσει δύναμη απο εδώ μέσα,γιατι ξέρω οτι όλοι σας περνάτε τα δικά σας προβλήματα κ με καταλαβαίνετε......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Η θεία σου μπορεί να παίρνει το seroquel και να είναι η άρρωστη της υπόθεσης αλλά κι εσύ δίπλα της παίρνεις την εμπειρία.
    Μείνε δίπλα της λοιπόν και μην την ξεσυνερίζεσαι, όπως θα έχεις καταλάβει ήδη και μόνος σου αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά τώρα. Κάνε υπομονή και θα συνέρθει.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    62
    Love_Sorrow kalws hrthes sto forum kai apo mena...kai opos blepeis exoume sxedon to idio nick...

    Gia to farmako ths thias sou de xerw tpt sygkekrimeno...
    Xerw arketa pragmata gia thn anoia...ma afou o giatros sas eipe pws tha teliwsei edw afto to thema...de nomizw pws xriazetai na pw kati parapano...

    To mono pou tha sou pw einai pws asxeta me to ti lene oi giatroi poles fores...dld pws xarh se mia astheneia isos na mh mas katalabenoun oi anthropoi mas...Oti kai an tous milas aftoi einai alou gia alou...Esi profanos agapas th thia sou kai gia afto endiaferthikes na mas grapseis edw...opote na thimasai na ths dixneis afth thn agaph...kai sigoura afto tha boithisei...opos kai na einai kaneis thn agaph th katalabenei...kai mono kalo mporei na kanei kai se sena kai sth thia sou...
    Skepsou pws esi gia th thia sou afth th stigmh isos na eisai kai to kalhtero farmako...meine dipla ths...dixths katanoish kai agaph kai eyxomai ola na pane prws to kalhtero...

    Me ektimish...Sorrow

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •