ΙΨΔ και σχέση με Οροθετικό.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916

    ΙΨΔ και σχέση με Οροθετικό.

    Θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας. Είναι εφικτό ή θα ξεπεράσει το άγχος μου τα όρια και θα φερθώ άσχημα άθελα μου; Τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι να βρίσκομαι σε ένα σταυροδρόμι χαμένος. Άλλες φορές πετάω στα ουράνια αποφασισμένος και άλλες βυθίζομαι στο άγχος και τις αρρωστοφοβίες μου. Αρχικά δε θέλω να φερθώ άσχημα, έπειτα δεν ξέρω τι δυνάμεις έχω. Ξέρω τι θέλω αλλά δε ξέρω αν μπορώ να κάνω αυτό που θέλω. :(
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Δωσε περισσοτερες πληροφοριες για να καταλαβω τι εννοεις ακριβως ρε γατε.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εγω παλι δν καταλαβαινω ο τιτλος τι σχεση εχει με το περιεχομενο του μηνυματος αμα θες δωσε επιπλεον explanations .........
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Είναι απλό βασικά. Ένας αρρωστοφοβικός μπορεί να κάνει σχέση με έναν οροθετικό;

    Θαρρώ είναι πολύ σύνθετο. Όταν ήθελα να αντιμετωπίσω τις φοβίες μου εκτέθηκα σε αυτές, εδώ όμως υπάρχει διαφορά. Αν φοβόμουν τον θάνατο (που αυτό φοβάμαι) δε θα ανέβαινα στον 6ο να πηδήξω για να νικήσω τον φόβο. Πιστεύετε πως η επαφή μπορεί να λειτουργήσει υπέρ ή κατά; Θα εκτονωθεί το άγχος ή θα ενταθεί πολύ περισσότερο;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Είναι απλό βασικά. Ένας αρρωστοφοβικός μπορεί να κάνει σχέση με έναν οροθετικό;

    Θαρρώ είναι πολύ σύνθετο. Όταν ήθελα να αντιμετωπίσω τις φοβίες μου εκτέθηκα σε αυτές, εδώ όμως υπάρχει διαφορά. Αν φοβόμουν τον θάνατο (που αυτό φοβάμαι) δε θα ανέβαινα στον 6ο να πηδήξω για να νικήσω τον φόβο. Πιστεύετε πως η επαφή μπορεί να λειτουργήσει υπέρ ή κατά; Θα εκτονωθεί το άγχος ή θα ενταθεί πολύ περισσότερο;

    Ειναι σαν να εχεις πονοκεφαλο και αντι για ντεπον να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    εγω που ειμαι αρρωστοφοβικη θα σου πω πως πολυ δυσκολα ατομα σαν εμας να κανουν σχεση με οροθετικο. Δεν ειναι οτι θα υπαρξει πραγματικο προβλημα αν ολα γινονται με προφυλαξη αλλα το μυαλο μας δυστυχως πλαθει πολλα σεναρια μετα. Φαντασου οτι εχω κανει 5φορες εξετασεις aids μεσα σε ενα 6μηνο χωρις καν να ειχα επαφη με ατομο υψηλης επικινδυνοτητας! Τρεμω και μονο στην ιδεα αυτης της ασθενειας. Ειναι λαθος αλλα δεν μπορω να το αλλαξω. Πως? ειναι καλο το να εκτιθεσαι σε φοβιες που σε "παραλυουν" απο τον φοβο αλλα οχι οταν εχουν να κανουν με θανατο Και δυστυχως οσον αφορα αυτη την ασθενεια η κοινωνια εχει τα δικα της ταμπου, οι ανθρωποι αυτοι ειναι κοινωνικα περιορισμενοι και αυτο ειναι που εμενα τουλαχιστον με φοβιζει πιο πολυ. Εχω ρωτησει γιατρο και η ασθενεια αυτη πλεον θεωρειται απλα μια χρονια νοσος. Με την σωστη θεραπεια συνεχιζεις να ζεις χωρις ουσιαστικα προβληματα! Η παραπληροφορηση ειναι που σκοτωνει, οχι η ασθενεια!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Καταγράφω την άποψη σου. Με βοηθάει αρκετά γιατί ως εμπλεκόμενο πρόσωπο δε μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα. Σε ευχαριστώ πολύ :)

    Edim δε θα σου κρύψω πως το φιλοσόφησα και σκέφτηκα το εξής... Πράγματι δεν επιλέγω να το ζήσω όμως κανείς μας δεν γνωρίζει αν θα ζει αύριο. Θέλω δηλαδή να σου πω πως μια μου σκέψη προσανατολίζεται στο ο,τι για ποιο λογο φοβόμαστε το μέλλον αφού δεν το γνωρίζουμε; Στον αντίποδα βέβαια, είναι σα να παιζεις ρωσικη ρουλετα. Η κρίση μου δε μπορεί να διακρίνει το λογικό από το παράλογο εδώ εκτός αν είναι καθαρά θέμα αποφάσεως.

    Με ιντριγκάρει όμως το γεγονός πως έκανα την σκέψη που προανέφερα με αποτέλεσμα ως αρρωστοφοβικός να μην έχω αγχωθεί. Παρατηρώ δηλαδή μια μικρή έστω εξέλιξη.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ξερω οτι ισως ακουστει ρατσιστικο αυτο για καποιους,αλλα και εγω που δεν εχω ΙΔΨ δεν θα εκανα σχεση με οροθετικο..Ειναι τεραστιουτσικο θεμα!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Το ειτζ ειναι χρονια νοσος?Ρωτησες γιατρο?ΤΙ?πως?Α ναι,ειναι μια χρονια νοσος,με τη διαφορα οτι παθαινεις λοιμωξεις με το παραμικρο,κινδυνευεις να πεθανεις απο ενα απλο κρυωμα και φυσικα στα τελευταια σταδια της νοσου,εμφανιζονται πολλων ειδων καρκινοι,αν επιβιωσεις απο το αγχος φυσικα και την παρανοια που σε οδηγει ολο αυτο.Κατα τα αλλα ειναι μια απλη χρονια νοσος.Γατε σαρεσει το βιβερε περικολοζαμεντε ρε ατιμε?
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Νομίζω ούτε καν κατάλαβες τις σκέψεις μου. Αυτό που λες πηγάζει από τις δικές σου φοβίες όπως και οι δικοί μου προβληματισμοί είναι προϊόν δικών μου φοβιών. Δε χρειάζεται να σπέρνεις τον τρόμο και τον φόβο όμως. Το θέμα δεν αφορά τι προκαλεί το έιτζ. Όλοι γνωρίζουμε τι προκαλεί. Ζήτησα απόψεις για αν έχει λειτουργήσει κάτι τέτοιο. Όλοι αναγνωρίζουμε πως το έιτζ είναι μια ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ ασθένεια, αυτός ο κοινωνικός στιγματισμός δε μας συμφέρει όμως θαρρώ. Θα ήθελες να σε στιγματίσουν επειδή πάσχεις από κατάθλιψη ή αγχώδη διαταραχή ή ό,τι άλλο; Όχι νομίζω. Θα παρακαλέσω αν γίνεται να διατηρηθεί το θέμα του νήματος και να μη πηδήξουμε στο θεωρητικό κομμάτι της ασθένειας. Φιλικά πάντα. :)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    Quote Originally Posted by predator View Post
    Το ειτζ ειναι χρονια νοσος?Ρωτησες γιατρο?ΤΙ?πως?Α ναι,ειναι μια χρονια νοσος,με τη διαφορα οτι παθαινεις λοιμωξεις με το παραμικρο,κινδυνευεις να πεθανεις απο ενα απλο κρυωμα και φυσικα στα τελευταια σταδια της νοσου,εμφανιζονται πολλων ειδων καρκινοι,αν επιβιωσεις απο το αγχος φυσικα και την παρανοια που σε οδηγει ολο αυτο.Κατα τα αλλα ειναι μια απλη χρονια νοσος.Γατε σαρεσει το βιβερε περικολοζαμεντε ρε ατιμε?
    ναι το ειτζ ειναι χρονια νοσος και εζω μιλησει οχι με γιατρο αλλα με γιατρους! Λογικα θα ξερουν κατι παραπανω απο σενα! Οσον αφορα τις λοιμωξεις, πρεπει απλα να εισαι πιο προσεκτικος και να μην εκτιθεσαι σε πολυ κρυο ή σε πολυ ζεστη κτλ. Απλα να τηρεις καποια πραγματα τα οποια θα σου πουν οι γιατροι! Το ειτζ σκοτωνει οταν δεν λαμβανεις την θεραπεια σου σωστα και εξ'αρχης!. Εφοσον λαμβανεις σωστα θεραπεια και τηρεις καποιους "κανονες" δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα. Ατομα σαν εσενα που ζουν στην αγνοια σπερνουν τον φοβο. Οπως προειπα το ειτζ δεν σκοτωνει αλλα η παραπληροφορηση για αυτο! Και μιλαω σαν ανθρωπος νορμαλ αυτη την στιγμη διοτι ως αρρωστοφοβικη εχω αλλες αποψεις αλλα καποια στιγμη ρε γαμωτο πρεπει να υπερισχυει και η λογικη μας!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Quote Originally Posted by edim View Post
    ναι το ειτζ ειναι χρονια νοσος και εζω μιλησει οχι με γιατρο αλλα με γιατρους! Λογικα θα ξερουν κατι παραπανω απο σενα! Οσον αφορα τις λοιμωξεις, πρεπει απλα να εισαι πιο προσεκτικος και να μην εκτιθεσαι σε πολυ κρυο ή σε πολυ ζεστη κτλ. Απλα να τηρεις καποια πραγματα τα οποια θα σου πουν οι γιατροι! Το ειτζ σκοτωνει οταν δεν λαμβανεις την θεραπεια σου σωστα και εξ'αρχης!. Εφοσον λαμβανεις σωστα θεραπεια και τηρεις καποιους "κανονες" δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα. Ατομα σαν εσενα που ζουν στην αγνοια σπερνουν τον φοβο. Οπως προειπα το ειτζ δεν σκοτωνει αλλα η παραπληροφορηση για αυτο! Και μιλαω σαν ανθρωπος νορμαλ αυτη την στιγμη διοτι ως αρρωστοφοβικη εχω αλλες αποψεις αλλα καποια στιγμη ρε γαμωτο πρεπει να υπερισχυει και η λογικη μας!
    Αγνοια καταραμενη αγνοια
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    και εγώ έχω γνωρίσει οροθετικό και μου είπε αυτά ακριβώς που έγραψε η έντιμ παραπάνω. ότι όταν λαμβάνει ευλαβικά φαρμακευτική αγωγή, νομίζω αντιρετροϊκά φάρμακα λέγονται, το έιτς τώρα πια είναι χρόνια νόσος.
    απλά αυτά τα φάρμακα είναι ακριβά και το κράτος δεν το συμφέρει και πολύ να γνωρίζουν οι ασθενείς τι επιλογές έχουν, γιατί η θεραπεία κοστίζει. οπότε δεν συμβάλλει και το κράτος στη σωστή ενημέρωση των πολιτών και η παραπληροφόρηση το βολεύει.

    τώρα όσον αφορά την ερώτηση του νήματος αν μπορεί νοσοφοβικός να κάνει σχέση με οροθετικό, εμένα αδύνατον μου φαίνεται από όσο έχω δει τη συμπεριφορά των νοσοφοβικών σε αυτό το φόρουμ. όχι όμως επειδή υπάρχει ρεαλιστικός κίνδυνος αλλά επειδή οι κλασικοί νοσοφοβικοί αγχώνονται με το παραμικρό για ο,τιδήποτε τους μπει στο κεφάλι ότι κινδυνεύουν.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    και εγώ έχω γνωρίσει οροθετικό και μου είπε αυτά ακριβώς που έγραψε η έντιμ παραπάνω. ότι όταν λαμβάνει ευλαβικά φαρμακευτική αγωγή, νομίζω αντιρετροϊκά φάρμακα λέγονται, το έιτς τώρα πια είναι χρόνια νόσος.
    απλά αυτά τα φάρμακα είναι ακριβά και το κράτος δεν το συμφέρει και πολύ να γνωρίζουν οι ασθενείς τι επιλογές έχουν, γιατί η θεραπεία κοστίζει. οπότε δεν συμβάλλει και το κράτος στη σωστή ενημέρωση των πολιτών και η παραπληροφόρηση το βολεύει.

    τώρα όσον αφορά την ερώτηση του νήματος αν μπορεί νοσοφοβικός να κάνει σχέση με οροθετικό, εμένα αδύνατον μου φαίνεται από όσο έχω δει τη συμπεριφορά των νοσοφοβικών σε αυτό το φόρουμ. όχι όμως επειδή υπάρχει ρεαλιστικός κίνδυνος αλλά επειδή οι κλασικοί νοσοφοβικοί αγχώνονται με το παραμικρό για ο,τιδήποτε τους μπει στο κεφάλι ότι κινδυνεύουν.

    πιο καλα δεν μπορουσες να το θεσεις!!! οταν λεμε για το παραμικρο εννοουμε για το παραμικρο.! Η απαντηση ειναι μεσα μας αλλα εχουμε παντα μια ρημαδα αμφιβολια την οποια ζηταμε απο τους αλλους να μας την εξαλειψουν! Αχ ποσο πιο ομορφη θα ταν η ζωη μου αν δεν ειχα αυτες τις εμμονες! :(

Similar Threads

  1. σχεση με οροθετικο ατομο
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 22:26
  2. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 22:23
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 19:49
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •