ατομα με κοινωνικη φοβια η οποιαδιποτε αλλη διαταραχη ανγχους για παρεα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by bbing View Post
    ... επειτα απο 4 χρονια ψυχοθεραπειας ατομικης κι επειτα απο πολυ ψαξιμο δυστυχως ανακαλυψα το εξης.οποιαδηποτε μορφη φοβιας,οποιαδηποτε μορφη αγχους κ.λ.π. προερχεται απο το dna (ερχεται και τα πυροδοτει ολα αυτα απο πισω χωρις καποιο λογο) στο οποιο δεν μπορουμε να παρεμβουμε.
    Δεν έχω την ίδια αντίληψη. Κατάλαβα από προσωπική εμπειρία ότι οι πανικοί, οι φοβίες, αλλά και άλλα "ψυχολογικά" προβλήματα, προέρχονται από αιτίες που άλλοτε τις καταλαβαίνουμε και άλλοτε όχι. Πάντως για εμένα, σίγουρα έχω ανακαλύψει αρκετές αιτίες (περιβάλλον, τρόπος συμπεριφοράς ατόμων που γνωρίζω, συνθήκες ζωής, συνθήκες που διαμορφώθηκαν με το χρόνο, κλπ) που "φτιάχνουν" τις φοβίες και τα άγχη. Στην ουσία, μπορώ να πω με σιγουριά ότι το παρελθόν είναι που καθόρισε το τώρα. Και όταν λέω παρελθόν, εννοώ και το χθες και πριν δέκα χρόνια. Στην ουσία είμαστε οι επιλογές μας, αλλά και το περιβάλλον ατόμων που έχουμε ή γιατί έτυχε ή το επιλέξαμε.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Δεν έχω την ίδια αντίληψη. Κατάλαβα από προσωπική εμπειρία ότι οι πανικοί, οι φοβίες, αλλά και άλλα "ψυχολογικά" προβλήματα, προέρχονται από αιτίες που άλλοτε τις καταλαβαίνουμε και άλλοτε όχι. Πάντως για εμένα, σίγουρα έχω ανακαλύψει αρκετές αιτίες (περιβάλλον, τρόπος συμπεριφοράς ατόμων που γνωρίζω, συνθήκες ζωής, συνθήκες που διαμορφώθηκαν με το χρόνο, κλπ) που "φτιάχνουν" τις φοβίες και τα άγχη. Στην ουσία, μπορώ να πω με σιγουριά ότι το παρελθόν είναι που καθόρισε το τώρα. Και όταν λέω παρελθόν, εννοώ και το χθες και πριν δέκα χρόνια. Στην ουσία είμαστε οι επιλογές μας, αλλά και το περιβάλλον ατόμων που έχουμε ή γιατί έτυχε ή το επιλέξαμε.

    ενας που δεν εχει αυτην την ευαισθησια στο dna του στο ιδιο περιβαλλον ακριβως με τις ιδιες εμπειριες με ολα ιδια δεν εμφανιζε τιποτα.τα ψυχολογικα προβληματα εχουν οργανικη βαση τι και πως δεν γνωριζουμε ακομα με λεπτομερια (υπαρχουν πολλα πραγματα που δεν τα εχει απαντησει ουτε η ιατρικη ακομα).δεν ειναι δικη μου αντιληψη ειναι ανακαλυψη επιστημονων εγω απλως τη μεταφερω.το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι καποιες ενεργειες για να "ανακουφισουμε" τα προβληματα μας.βρηκα και στο internet κατι να σε παραπεμψω να το δεις πατα εδω

    http://www.dw.de/%CF%86%CE%BF%CE%B2%...%82/a-15207598

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 20-08-2012, 15:16
  2. κοινωνικη φοβια
    By BlueHawaii in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 15-09-2011, 22:53
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  4. Κοινωνική φοβία???
    By Ντάλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2007, 02:25
  5. ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ
    By fear77 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 65
    Last Post: 10-06-2007, 19:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •