Να χωρίσω ή να μείνω μαζί του?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168

    Να χωρίσω ή να μείνω μαζί του?

    Γεια σας..

    Είμαι με το φίλο μου δύο χρόνια μαζί και πριν λίγο καιρό (το καλοκαίρι) αποφασίσαμε να συζήσουμε.Αυτός στο μεταξύ άρχισε να κάνει και βαρύγδουπες δηλώσεις του τύπου να λογοδοθούμε κτλ...εγώ θετική αφού νιώθω ερωτευμένη.Ωστόσο μέχρι τώρα ούτε έχουμε μείνει μαζί ούτε έχουμε λογοδοθεί..που και που πετάει ατάκες του τύπου το κανονίζω κτλ αλλά ούτε μένει σπίτι μου πιο συχνά απ'οτι πριν και για μετακόμιση ούτε λόγος. Εν τω μεταξύ τον έχω πιάσει να μου λέει ανακρίβειες του τύπου "Θα έρθω μετά τη δουλειά σπίτι" εξαφανίζεται κάνα 4ωρο και όταν τον παίρνω μου λέει έπρεπε να κάνω και αυτή τη δουλίτσα (αυτό έγινε μια φορά), του τύπου "πάω εκεί" και να μαθαίνω πως πήγε και κάπου αλλού πριν αλλά στον κόσμο του..το κιν.του στο σπίτι μου κάποιες φορές το αφήνει εκεί που έχει σήμα και κάποιες το παρατάει χύμα ή το αφήνει στο μπουφάν του (που δεν έχει σήμα).Πρόσφατα τον είδα να παίρνει το κιν. όταν έκατσα δίπλα του από το τραπεζάκι του σαλονιού, να το βάζει στην τσέπη και μετά να το πετάει στον καναπέ δίπλα του...πράγματα που ίσως ακούγονται λεπτομέρειες αλλά τα βρίσκω πολύ παράξενα.Παρ'ολ'αυτά είναι θερμός και δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα συμπεριφορά πέρα από μια περίοδο που βρισκόμασταν και δν είχε κ πολύ όρεξη να κάνει ότιδηποτε μάλλον γιατί δούλευε αρκετά..Κάτι τέτοια σκηνικά με έχουν κάνει πολύ καχύποπτη και δν μπορώ να ηρεμήσω..περιμένω γνώμες!
    Last edited by tasakiou; 07-11-2012 at 19:21.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by tasakiou View Post
    Γεια σας..

    Είμαι με το φίλο μου δύο χρόνια μαζί και πριν λίγο καιρό (το καλοκαίρι) αποφασίσαμε να συζήσουμε.Αυτός στο μεταξύ άρχισε να κάνει και βαρύγδουπες δηλώσεις του τύπου να λογοδοθούμε κτλ...εγώ θετική αφού νιώθω ερωτευμένη.Ωστόσο μέχρι τώρα ούτε έχουμε μείνει μαζί ούτε έχουμε λογοδοθεί..που και που πετάει ατάκες του τύπου το κανονίζω κτλ αλλά ούτε μένει σπίτι μου πιο συχνά απ'οτι πριν και για μετακόμιση ούτε λόγος. Εν τω μεταξύ τον έχω πιάσει να μου λέει ανακρίβειες του τύπου "Θα έρθω μετά τη δουλειά σπίτι" εξαφανίζεται κάνα 4ωρο και όταν τον παίρνω μου λέει έπρεπε να κάνω και αυτή τη δουλίτσα (αυτό έγινε μια φορά), του τύπου "πάω εκεί" και να μαθαίνω πως πήγε και κάπου αλλού πριν αλλά στον κόσμο του..το κιν.του στο σπίτι μου κάποιες φορές το αφήνει εκεί που έχει σήμα και κάποιες το παρατάει χύμα ή το αφήνει στο μπουφάν του (που δεν έχει σήμα).Πρόσφατα τον είδα να παίρνει το κιν. όταν έκατσα δίπλα του από το τραπεζάκι του σαλονιού, να το βάζει στην τσέπη και μετά να το πετάει στον καναπέ δίπλα του...πράγματα που ίσως ακούγονται λεπτομέρειες αλλά τα βρίσκω πολύ παράξενα.Παρ'ολ'αυτά είναι θερμός και δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα συμπεριφορά πέρα από μια περίοδο που βρισκόμασταν και δν είχε κ πολύ όρεξη να κάνει ότιδηποτε μάλλον γιατί δούλευε αρκετά..Κάτι τέτοια σκηνικά με έχουν κάνει πολύ καχύποπτη και δν μπορώ να ηρεμήσω..

    Καλημέρα..:-)
    εγώ πάντως στη θέση σου θα τον ρωτούσα ευθέως.
    θέλω να πω, ότι τέτοια ζητήματα δε θα έπρεπε να τα σκέφτεσαι και να προσπαθείς να δώσεις μια εξήγηση μόνη σου.
    Όταν είσαι με κάποιον δύο χρόνια, θα πρέπει να έχεις αναπτύξει την απαραίτητη άνεση ούτως ώστε να μπορείς να του μιλάς για ο,τιδήποτε σε προβληματίζει, έτσι δεν είναι; :-)
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Quote Originally Posted by void View Post
    Καλημέρα..:-)
    εγώ πάντως στη θέση σου θα τον ρωτούσα ευθέως.
    θέλω να πω, ότι τέτοια ζητήματα δε θα έπρεπε να τα σκέφτεσαι και να προσπαθείς να δώσεις μια εξήγηση μόνη σου.
    Όταν είσαι με κάποιον δύο χρόνια, θα πρέπει να έχεις αναπτύξει την απαραίτητη άνεση ούτως ώστε να μπορείς να του μιλάς για ο,τιδήποτε σε προβληματίζει, έτσι δεν είναι; :-)
    Καλημέρααα,
    να σου πω την αλήθεια τον έχω ρωτήσει μια δύο φορές τι γίνεται από μέρους του και η απάντηση του είναι ότι δν τρέχει κτ και ότι ανοίγω θέματα εκεί που δν υπάρχουν και γενικά δν πολυμιλάει..ίσως γιατί τον ρωτάω νευρικά εκείνη την ώρα δν ξέρω..λές να τον ρωτήσω χαλαρά και άμεσα? κι αν δν απαντήσει πάλι?κι αν με θεωρήσει υστέρω που κάθομαι και ασχολούμαι υπερβολικά μαζί του?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by tasakiou View Post
    Καλημέρααα,
    να σου πω την αλήθεια τον έχω ρωτήσει μια δύο φορές τι γίνεται από μέρους του και η απάντηση του είναι ότι δν τρέχει κτ και ότι ανοίγω θέματα εκεί που δν υπάρχουν και γενικά δν πολυμιλάει..ίσως γιατί τον ρωτάω νευρικά εκείνη την ώρα δν ξέρω..λές να τον ρωτήσω χαλαρά και άμεσα? κι αν δν απαντήσει πάλι?κι αν με θεωρήσει υστέρω που κάθομαι και ασχολούμαι υπερβολικά μαζί του?
    'Υστέρω" είναι η λέξη που χρησιμοποιούν οι άνδρες προκειμένου να δικαιολογήσουν την ανεπάρκειά τους. Το θέμα είναι το εξής: όταν ο ένας εκ των δύο είναι στον κόσμο του, τότε ο άλλος αναγκαστικά θα μπει στη διαδικασία να υπερκαλύψει το κενό..οπότε ναι θα μιλήσει νευρικά ή θα "υστεριάσει".
    Εφόσον τον έχεις ρωτήσει ήδη και σου λέει ότι δεν τρέχει κάτι, μην τον ξαναρωτήσεις κατά την άποψή μου.
    Δε λέω να αδιαφορήσεις αλλά κοίτα εσύ να περνάς καλά χωρίς να περιμένεις κάτι από εκείνον.
    Φέρε την κατάσταση έτσι ούτως ώστε να αναρωτηθεί αυτός μήπως τρέχει τίποτα από μεριάς σου.
    έχω διαπιστώσει και από τη δική μου σχέση ότι λένε και ξελένε..δηλαδή τη μία μιλάνε για γάμους και την άλλη αν αισθανθούν ότι εσύ είσαι πιο χαλαρή το παίρνουν πίσω για να το παίξουν άντρες..
    Προσωπικά, όταν αδιαφόρησα και αποδέχθηκα ότι δεν περιμένω τίποτα από αυτόν, άλλαξε άρδην η κατάσταση.
    Αλλά μη χαλιέσαι..δεν αξίζει.
    Και αν εντέλει δε σου κάνει αυτός...υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    [QUOTE=void;405172]
    Δε λέω να αδιαφορήσεις αλλά κοίτα εσύ να περνάς καλά χωρίς να περιμένεις κάτι από εκείνον.
    Φέρε την κατάσταση έτσι ούτως ώστε να αναρωτηθεί αυτός μήπως τρέχει τίποτα από μεριάς σου.
    έχω διαπιστώσει και από τη δική μου σχέση ότι λένε και ξελένε..δηλαδή τη μία μιλάνε για γάμους και την άλλη αν αισθανθούν ότι εσύ είσαι πιο χαλαρή το παίρνουν πίσω για να το παίξουν άντρες..
    Προσωπικά, όταν αδιαφόρησα και αποδέχθηκα ότι δεν περιμένω τίποτα από αυτόν, άλλαξε άρδην η κατάσταση.
    [/QUOΤΕ]
    Αυτό το "λένε και ξελένε" είναι κουραστικό έτσι? Δεν ξέρω αν έχει ξεπει..αλλά είναι και αυτή η αδράνεια μαζί με τα άλλα που με έχουν προβληματίσει..Τι εννοείς ότι αδιαφόρησες και δν περίμενες κτ από αυτόν? Και πως άλλαξε η φάση? Νομίζω θα με βοηθήσει να μου πεις την δική σου εκδοχή..αν θες φυσικά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Η σεξουαλικη ζωη σας πως ειναι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Η σεξουαλικη ζωη σας πως ειναι?
    Για καμια δύο βδομάδες επειδή δούλευε χωρίς ρεπό και σε δύο δουλειές δν είχε πολύ όρεξη να αρχίσει τη φάση εκείνος οπότε το έκανα εγώ και με ανταπόκριση..τώρα είναι πιο ενεργός..γενικά δν έχουμε κάποιο θέμα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Aπο αυτα που ειπες μεχρι στιγμης δεν βλεπω καποιο σοβαρο προβλημα , περα απο το οτι ειναι λιγο χυμα.
    Υπαρχει περα απο αυτα , και καποιος αλλος λογος που σε κανει να αμφιβαλλεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Θεματοθετρια, στον τιτλο αναρωτιεσαι να χωρισεις ή να μεινεις μαζι του. Για προσεξε μη σε χωρισει αυτος και σου ρθει κατακουτελα, εκει που δε το περιμενεις!:p
    Και οταν του θυμιζεις το λογοδωσιμο, τι δικαιολογια λεει και το αναβαλλει? Για πες να γελασουμε. Το οικονομικο? ή σκασρφιστηκε τιποτα πιο εξυπνο ο μπαγασας...χιχι!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Θεματοθετρια, στον τιτλο αναρωτιεσαι να χωρισεις ή να μεινεις μαζι του. Για προσεξε μη σε χωρισει αυτος και σου ρθει κατακουτελα, εκει που δε το περιμενεις!:p
    Και οταν του θυμιζεις το λογοδωσιμο, τι δικαιολογια λεει και το αναβαλλει? Για πες να γελασουμε. Το οικονομικο? ή σκασρφιστηκε τιποτα πιο εξυπνο ο μπαγασας...χιχι!
    Λες να εκφράζω δικούς του πόθους?? χαχα Δεν του θυμίζω το λογοδόσιμο εννοείται!!!Δν βιάζομαι να λογοδοθώ ρε συ και το ξέρει απλά θέλουμε να μείνουμε μαζί και γι'αυτό είπαμε να το κάνουμε στο έτσι..οι μαλακιούλες που κάνει και όπως είπε η betelesqe το ότι είναι χύμα μου τη δίνουν καμιά φορά γιατί δν είναι πάντα χύμα και δν ξέρω ποιος είναι ο λόγος που κάποιες φορές το παίζει έτσι!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Επίσης cherry δε σου κρύβω ότι φοβάμαι μη με αφήσει πρώτος..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by tasakiou View Post
    Λες να εκφράζω δικούς του πόθους?? χαχα Δεν του θυμίζω το λογοδόσιμο εννοείται!!!Δν βιάζομαι να λογοδοθώ ρε συ και το ξέρει απλά θέλουμε να μείνουμε μαζί και γι'αυτό είπαμε να το κάνουμε στο έτσι..οι μαλακιούλες που κάνει και όπως είπε η betelesqe το ότι είναι χύμα μου τη δίνουν καμιά φορά γιατί δν είναι πάντα χύμα και δν ξέρω ποιος είναι ο λόγος που κάποιες φορές το παίζει έτσι!!
    Κοίτα να περνάς καλά στο τώρα, χωρίς πολλές σκοτούρες, χώστου και κάνα μπινελίκι :p για νάρχεται στα ίσα του,
    να του τα ρίχνεις και στο χύμα γιατί έτσι καταλαβαίνει.. απ' ότι φαίνεται κι όλα θα πάνε καλά. Όπως σου είπαν ήδη
    και τ' άλλα μέλη, δεν δείχνει να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με τον συγκεκριμένο, οπότε μην πονοκεφαλιάζεις άδικα.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ναι τουσουκιου, γραφεις στο αρχικο κειμενο σου οτι ο ιδιος πεταξε την ιδεα της επισημης δεσμευσης που συχνα συναδει και με τη συγκατοικηση. Στην πορεια τι απεγινε η προοπτικη αυτη? Αν το αναφερεις τωρα τι θα πει?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Ναι τουσουκιου, γραφεις στο αρχικο κειμενο σου οτι ο ιδιος πεταξε την ιδεα της επισημης δεσμευσης που συχνα συναδει και με τη συγκατοικηση. Στην πορεια τι απεγινε η προοπτικη αυτη? Αν το αναφερεις τωρα τι θα πει?
    Αυτή η προοπτική ισχύει απλά περιμένει την κατάλληλη στιγμή από θέμα timing και χρηματικό..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    [QUOTE=betelgeuse;405732]Aπο αυτα που ειπες μεχρι στιγμης δεν βλεπω καποιο σοβαρο προβλημα , περα απο το οτι ειναι λιγο χυμα.
    Υπαρχει περα απο αυτα , και καποιος αλλος λογος που σε κανει να αμφιβαλλεις?[/

    Νομίζω ότι μου λέει ψέμματα και ότι κ να μου πει δν είμαι σίγουρη..έχω μπει σε άσχημο τρυπάκι και μειώνω τον εαυτό μου με το να πιστεύω ότι δν μ'αγαπάει κ ότι με κοροϊδεύει..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι ότι θα μείνω στο ράφι....
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 108
    Last Post: 18-06-2013, 18:28
  2. να χωρισω η οχι;
    By psipsini in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 04-08-2011, 15:08
  3. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΙΝΩ..
    By ME&I in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-04-2011, 13:43
  4. Κι αν μείνω μόνη?
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 14-04-2010, 16:07
  5. να φύγω ή να μείνω;ή: ευθύνη
    By fragment in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 20-11-2009, 12:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •