Η φράση : "Σ'αγαπώ"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939

    Η φράση : "Σ'αγαπώ"

    Γιατί φοβόμαστε τόπο πολύ τη φράση : "Σ'αγαπώ"? Και 'οταν την προφέρουμε και όταν την ακούμε?
    Προσωπικά, φοβάμαι να προφέρω αυτές τις λέξεις γιατί όταν νιώθω αυτό το συναίσθημα με τρομάζει η δύναμή του. Φοβάμαι οτι αν ο άλλος το μάθει θα βρεθώ αυτομάτως δέσμιος σε οποιαδήποτε απαίτηση και καπρίτσιο του...σε οτιδήποτε μου ζητήσει...Δυσκολεύομαι να αρνηθώ κάτι σ'αυτούς που αγαπώ, ειδικά αν μπορεί να τους κάνει ευτυχεσμένους με κάποιο τρόπο. Φοβάμαι οτι θα χάσω τον εαυτό μου και την αξιοπρέπειά μου στο όνομα της αγάπης. Οτι θα με εκμεταλλευτούν. Συνέβη στο παρελθόν αλλά τώρα κάνω βήματα ... ώστε να μπορώ να αγαπώ με όρια(όχι όρους, dodoni;)).Και τα όρια αυτά τελειώνουν εκεί που αρχίζει η αγάπη για τον εαυτό μου...απαραίτητη προυπόθεση για την αγάπη προς τους άλλους.
    Φοβάμαι και να τ'ακούω όμως. Φοβάμαι οτι άθελά μου θα πληγώσω τον άνθρωπο που μου χαρίζει ένα κομμάτι από την καρδιά του/της. Ή οτι θα πληγωθώ εγώ από την αγάπη του...αν είναι υπό όρους. Γιατί τότε θα πρέπει να προσαρμοστώ στην ιδανική εικόνα του για μένα ...Αν δεν το κάνω κινδυνεύω να τον/την πληγώσω...και να χάσω και τη στοργή...την αγάπη. Αν δεν το κάνω πάλι κινδυνεύω να χάσω εμένα...να φυλακιστώ σε ένα ρόλο...
    Μάκια...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    τα όρια είναι όροι όπως και οι όροι όρια ;)

    κάθε ανθρώπινη σχέση είναι μια σχέση εξουσίας...άλλοτε το ξεχνάς και αφήνεσαι...άλλοτε το θυμάσαι και σκέφτεσαι συνέχεια πως θα έχεις εσύ το πάνω χέρι, πως θα έχεις εσύ τον έλεγχο...η αγάπη είναι ένα παιχνίδι...άλλοτε χαίρεσαι να αφήνεις τον άλλον να κερδίζει...άλλοτε δεν επιτρέπεις στον εαυτό σου την ήττα...και πάει λέγοντας...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Κι αυτή η εκδοχή μ\'αρέσει!!!Αλλά νομίζω πως έχει πολύ πολύ βάθος ακόμα!
    Μάκια...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    5
    Exei na kanei kai me to poso siniditopiimenos einai o sintrofos ,poso wrimos /anwrimos
    an kserei pios einai pou pataei .kai ti zitaei !! me ena tetoio anthropo den se noiazei
    an sto telos pligwtheis,pios exei ton elegxo...To thema einai oti diskola sinadas tetious anthropous alla
    an k otan simvei...me liges lekseis apo ekeini niwtheis san na petas ,san na eisai to ipertato on
    se autin tin gi....san ,san,san....u know what i mean right?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    49
    Πιστευω οτι εχουμε κανει το \"Σ\' αγαπώ\" να φαίνεται κάτι πολύ, μα πολυ σοβαρό,κατι που αγχώνει μόλις το πούμε ή το ακούσουμε από τον άλλο.
    Φυσικά η αγάπη είναι ίσως το πιο όμορφο και το πιο σημαντικό συναίσθημα, δε λέω ότι θα πρέπει να μειωθεί η σημασία του και δε θα πρέπει να το λέμε \"για ψύλλου πήδημα\", χωρίς να το εννοούμε ή να το νιώθουμε.

    \'Ομως πολλές φορές το νίωθουμε και φοβόμαστε να το πούμε, τις περισσότερες φορές για να μην το παραδεχτούμε ούτε στον εαυτό μας. Αν αγαπάς πες το. Μπορεί κάποιοι να φοβόνται ότι από τη στιγμή που θα ομολογήσεις στον εαυτό σου και στον άλλον ότι τον αγαπάς, αυτομάτως δεσμεύεσαι κλπ.

    Ακόμα κι αν πράγματι δεσμευόμαστε περισσότερο με αυτό τον τρόπο, δε θα πρέπει να το φοβόμαστε. Αυτή η δέσμευση, η δέσμευση της αγάπης είναι ο,τι πιο όμορφο. Αντίθετα, άλλες δεσμεύσεις θα έπρεπε να φοβόμαστε περισσότερο, όπως τη δέσμευση της συνήθειας, τη δέσμευση από οίκτο, τη δέσμευση της λύπησης, τη δέσμευση της ανασφάλειας...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    49
    Afroditi πολυ σωστο αυτο που ειπες οτι οταν λες \"σ\'αγαπώ\" θα πρεπει να μπορεις να το υποστηριξεις και εμπρακτα.
    Όσο για το τι σημαινει,εγω δεν πιστευω οτι για αλλους σημαινει το ενα και για αλλους το αλλο οπως είπες. Η αγαπη είναι όλα αυτά που είπες συγχρόνως (αν και αυτό ξεφεύγει λίγο από το θέμα και είναι για το topic του provlimatikou \"πώς μεταφραζεται η λεξη αγαπη\").

    Αλλά επειδή όπως είπες κι εσυ το \"σ\'αγαπώ\" το λέμε και στο παιδί μας, στους γονείς μας ή σε ένα καλό μας φίλο, ας μην το κάνουμε τοοοοσο μελη υποθεση και ας μη φοβομαστε να το πουμε και στο συντροφο μας τη στιγμή που το νιώθουμε. Γιατί σε άλλους να μας βγαίνει εύκολα και στον άνθρωπό μας να φοβόμαστε να το πούμε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    ...Οταν την λεω,αλλα και οποτε την ακουω αυτη την φραση μενω αφωνος.Φυσικα εξαρταται παντοτε και που την λες και ποιος την λεει.Για παραδειγμα στην μητερα μου το ειπα πολλες λιγες φορες,δεν μου το βγαζει κι ομως μεσα μου καθε φορα το λεω γι\'αυτην,γιατι οντως την αγαπω τοσο...Ειμαι ανθρωπος του λογου πολυ αλλα τα συνδιαζω και με τις πραξεις μου.Χωρις πραξη μια θεωρια δεν υσχιει.Μου αρεσει να μιλω με τις ωρες για διαφορα πραγματα,ακομα και για ενα σ\'αγαπω.Η ιδια η λεξη απο μονη της δεν μου αρκει,τα οσα μπορει να νιωθω εκφραζουν κατι περισσοτερο απο ενα σ\'αγαπω..ισως να μην μου αρκουσε καμια λεξη,ισως τελικα απλα να μην μιλας καποιες φορες.Η σιωπη ειναι χρυσος...ελα ομως που εμενα αυτη την περιοδο η σιωπη με πνιγει!...Ακομα και ενα σ\'αγαπω με πνιγει,γιατι ολα οσα νιωθω τοσο εντονα που παραλυω, μενω ανυμπορος να κανω οτιδηποτε....
    Δεν με τρομαζει η εννοια της λεξης με τρομαζει περισσοτερο οταν δεν μπορω να την πω η να την εκφρασω.Θα συμφωνησω οτι ο καθενας περιγραφει διαφορετικα την φραση αυτη... για τον καθενα ειναι και κατι αλλο...η αγαπη διαφερει...οπως και ολοι μας.Τι να πεις...ελπιζω να μην παψω να την λεω ποτε,χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που το ακουν και το λεν ακομη,οσο κι αν αυτος ο κοσμος εχει ξεχασει καποιες αξιες...υπερτατες...
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4
    για κοιτα λιγο εξω...
    η βροχη πεφτει απαλα στο μπαλκονι σου και σε \"παει\" αλλου!
    αληθεια...σ\'αρεσει γιατι παιρνει το πιο ωραιο χρωμα της ζωης σου
    σε \"ταξιδευει\" τοσο μακρια και ονειρεμενα που...
    μονο το μυαλο μπορει να παει
    για σενα ο χειμωνας δεν ειναι μελαγχολια,
    ειναι πηγη εμπνευσης και μ\'αρεσει!
    o ουρανος σκεπαζει τη γη, μα σαν βγει ο ηλιος λαμπει τις ψυχες...
    ...αυτο που νιωθω για σενα,
    το δειχνουν ολα τα δημιουργηματα της φυσης
    ναι αστερι!ναι...ετσι νιωθω για σενα
    ...ετσι απλα, σ\'αγαπω!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    49
    Originally posted by Alterego
    .
    Δεν με τρομαζει η εννοια της λεξης με τρομαζει περισσοτερο οταν δεν μπορω να την πω η να την εκφρασω.
    Εχεις δικιο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Δυστηχως....
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by Adrenalin79
    Exei na kanei kai me to poso siniditopiimenos einai o sintrofos ,poso wrimos /anwrimos
    an kserei pios einai pou pataei .kai ti zitaei
    Τεράστια σημασία έχει αυτό...
    Πολύ σημαντικό...

    Για τη λέξη \"σ\' αγαπώ\" γενικά δεν θέλω να την ευτελίζω. Προτιμώ να την πω πολύ δύσκολα αλλά όταν τη πω να σημαίνει κάτι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Γιατί η λέξη <σ αγαπώ> πρέπει να είναι απαραίτητα δεσμευτική ?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    49
    Originally posted by liberchild
    Γιατί η λέξη <σ αγαπώ> πρέπει να είναι απαραίτητα δεσμευτική ?
    Ποιος ειπε οτι είναι...?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    για μενα υπαρχουν διαφοροι τροποι που μπορεις να πεις σαγαπω..στον καθε ανθρωπο μπορεις να το λες διαφορετικα και να εχει και διαφορετικη σημασια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    κι όμως πολλές φορές επισύρει κάτι σαν δέσμευση.Αυτό μπορεί να προκαλέσει ακόμα κ άγχος.Δηλαδή μετά απ αυτό ο άλλος νιώθει σαν να έχει δέσει για πάντα το γαιδαρό του.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •