θυμαστε τα παιδικα μας Χριστουγεννα?τι αλλαξε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122

    θυμαστε τα παιδικα μας Χριστουγεννα?τι αλλαξε?

    πιστευω οτι οταν ειμασταν μικρα παιδια ολα ηταν διαφορετικα,τα Χριστουγεννα,εμεις,ακομα και Αγιος Βασιλης,,φετος μπορει να ερθει με υπερ συγχρονο σκαφος αντι το κλασικο ελκιθρο και τα δωρα του θα ειναι στικακια 4G ,λαπτοπ,κινητα αφης,,,,,,,,,
    βεβαια αντι να μας τα φερει απο την καμιναδα μπορει να μας στειλει τυχερους κωδικους μεσω e mail,,,,,,,

    ποσο ωραια ηταν παλια............

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    παλια κ η καραμελιτσα ηταν δώρο ακριβο....ποιο απλος κοσμος ποιο ομορφα χριστούγεννα ..ενιωθες τις γιορτες με μια μεγαλειώδη διαθεση..απλα θα ελεγα οτι χανετε η παραδοση. αμερικανοποιήθηκαν ολα πια..κ το ποιο ασχημο χαθηκε η επαφη των ανθρωπων..πχ εμεις τα λεμε μεσα απο το νετ (ομορφο)αλλα τα ψητα καστανα κ το κρασι θελουν κ το φιλικο χτυπημα στη πλατη.....οσο για το πως ειμασταν παιδια εμεις κ πως ειναι τα παιδια τωρα εχω να πω οτι ήμασταν ευλογημενη γενια αφου κ μονο η γεννηση του μικρου χριστού κ ενας κουραμπιες μας γεμιζαν..εγω θυμαμε οταν πηρα ενα τριγωνο για τα καλαντα το κοιταζα ωρες απο θαυμασμο....πανε τωρα σε παιδακι ενα σκετο τριγωνο χαχαχα μη το διανοηθούμε ....αλλαξαν όντως ολα ...φυσικα τα παιδια του τωρα δεν γνωριζουν τα δικα μας χρονια κ αν μπορουσαμε να τους τα δείξουμε μεσα απο μια οθόνη θα ελεγαν ευτυχως που δεν υπήρχαμε εκεινη την εποχη αλλα εγω αναπολώ με μεγαλη νοσταλγία το κερασμα της κυριας ουρανίας κ το δεκαρικακι.....αχ κοιτα τι μου εκανες..πηγα τοσο πίσω κ εφερα τοσα στην μνημη μου να εισαι καλα τζακ κ καλες γιορτες...
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    αυτο που αλλαξε απο τα παιδικα μου Χριστουγεννα...ειναι οτι δεν χρειαζεται να νιωθω πια την αηδια που ενιωθα και τον φοβο....για την προσποιητη συμμαζωξη της οικογενειας σε πνευμα αγαπης και γιορτης.......που κατελειγε παντα σε καυγαδες :)
    σουπερ :)
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    home sweet home
    Posts
    74
    ειμαι η μονη που,κατα καποιο τροπο, θα διαφωνησω?
    ναι,θυμαμαι με γλυκα τα χρονια που ημουν παιδακι και το δεντρο και τα καλαντα που ελεγα.
    μετα απο 3 καταθλιψεις,θεραπεια, και αρκετες εμπειριες που με διαμορφωσαν,δεν αλλαζω πια την ηλικια μου με τιποτα.δε θα ξαναπηγαινα πισω.απολαμβανω την ηρεμια μου,την αυτονομια μου,στολιζω το δεντρακι μου στο σπιτακι μου με τους φιλουσ μου και ανυπομονω να περασω τα χριστουγεννα μου στη γερμανια φετος(εκει βρισκεται το αγορι μου)

    κατα τη γνωμη μου ολες οι ηλικιες εχουν τη γλυκα τους αρκει να ξερεις να τη βρεις,να την αξιοποιησεις και να τη ζησεις

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    32
    Κάποτε ήταν τόσο ανέμελα και όμορφα τα Χριστούγεννα για μένα... Περίμενα πως και πως... Τωρα περιμένω πως και πως να περάσουν... Μου φέρνουν καταθλιψη γιατι ειναι μια χαρούμενη γιορτή και γω ένας θλιμμενος άνθρωπος, που βλέπει γύρω του τους ανθρώπους με χαμόγελα και δεν μπορει να νιώσει και να ανταποδώσει... Βλέπω το δεντράκι με τα λαμπάκια, τους Αη βασιληδες, μου χτυπάνε για κάλαντα και αυτη η ζεστασια εχει φυγει... Ολοι φαίνονται και νιώθουν χαρούμενοι εκτός απο μένα... Φανταστείτε ζήτησα απο την μητέρα μου να μην στολίσουμε ούτε φέτος... Το ίδιο ισχύει και για το Πάσχα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    παλια κ η καραμελιτσα ηταν δώρο ακριβο....ποιο απλος κοσμος ποιο ομορφα χριστούγεννα ..ενιωθες τις γιορτες με μια μεγαλειώδη διαθεση..απλα θα ελεγα οτι χανετε η παραδοση. αμερικανοποιήθηκαν ολα πια..κ το ποιο ασχημο χαθηκε η επαφη των ανθρωπων..πχ εμεις τα λεμε μεσα απο το νετ (ομορφο)αλλα τα ψητα καστανα κ το κρασι θελουν κ το φιλικο χτυπημα στη πλατη.....οσο για το πως ειμασταν παιδια εμεις κ πως ειναι τα παιδια τωρα εχω να πω οτι ήμασταν ευλογημενη γενια αφου κ μονο η γεννηση του μικρου χριστού κ ενας κουραμπιες μας γεμιζαν..εγω θυμαμε οταν πηρα ενα τριγωνο για τα καλαντα το κοιταζα ωρες απο θαυμασμο....πανε τωρα σε παιδακι ενα σκετο τριγωνο χαχαχα μη το διανοηθούμε ....αλλαξαν όντως ολα ...φυσικα τα παιδια του τωρα δεν γνωριζουν τα δικα μας χρονια κ αν μπορουσαμε να τους τα δείξουμε μεσα απο μια οθόνη θα ελεγαν ευτυχως που δεν υπήρχαμε εκεινη την εποχη αλλα εγω αναπολώ με μεγαλη νοσταλγία το κερασμα της κυριας ουρανίας κ το δεκαρικακι.....αχ κοιτα τι μου εκανες..πηγα τοσο πίσω κ εφερα τοσα στην μνημη μου να εισαι καλα τζακ κ καλες γιορτες...
    ετσι ειναι,,μακαρι να ξαναγυριζαμε σε εκεινα τα χρονια...τοτε που τα απλα πραγματα ειχαν μεγαλη αξια.....καλες γιορτες και σε σενα ,,

Similar Threads

  1. Παιδικα τραυματα-εκδικιση
    By OloiEnantiwnmou in forum Κακοποίηση
    Replies: 67
    Last Post: 05-10-2012, 09:53
  2. ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ?
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-2011, 13:06
  3. τι αλλαξε μετα την χρηση των αντιψυχωτικων
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-08-2010, 18:58
  4. ΠΟΣΟ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ FORUM??
    By interappted in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 06-02-2008, 00:35
  5. Aυτό που με άλλαξε για πάντα
    By Sonia. in forum Κακοποίηση
    Replies: 37
    Last Post: 21-05-2007, 15:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •