εργασιομανια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    6

    εργασιομανια

    καλησπερα! Λεγομαι Δημητρα κ θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ο αρραβωνιαστηκος μου εχει κολλημα με τη δουλεια του. Δουλευει 14 ωρες την ημερα, το μονο που σκεφτεται ειναι η δουλεια κ τη βαζει πανω απ ολα. Ερχονται μερες που δε μου δινει καθολου σημασια εξαιτιας της κ σιγα σιγα αυτο αρχιζει κ επηρεαζει πολυ σοβαρα τη σχεση μας. Πραγματικα δε ξερω τι να κανω, τον στηριζω οσο μπορω, τον συμβουλευω να μην δουλευει τοσο κ δεν ακουει. Εκτος αυτου kanei κ κακο στην υγεια του εφοσον δε κοιμαται οσο πρεπει , κουραζεται απιστευτα και δεν τρεφεται σωστα. Τι μου προτεινετε να κανω? ευχαριστω. :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Καλησπερα!

    Προτεινε του μια ημερα με ρεπο ή καποια αργια να πατε καπου ενα 2ημερο...
    Να περασετε ομορφα...
    Να δεθειτε σα ζευγαρι...

    Αυτος πως ειναι απεναντι σου;;
    Σε νοιαζεται;;;
    Σου τηλεφωνει ολες αυτες τις ωρες που λειπει στην δουλεια;;
    Εσυ δουλευεις;;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    6
    Οταν εχει ρεπο ή τις αργιες καθεται σπιτι κ κοιμαται... Οπως ανεφερα εχει αρχισει κ απομακρυνεται ειδικα τωρα τα χριστουγεννα που του εχει πεσει μαζεμενη δουλεια κ δεν εχει ορεξη... με νοιαζεται αρκετα κ αν δε τον παρω εγω τηλ θα με παρει αυτος... εγω οχι δεν δουλευω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Πολλες οι ωρες για να μενεις μονη σου....

    Ωστοσο τωρα τα Χριστουγεννα που το κλιμα ειναι πιο χαρουμενο και σιγουρα θα ξελασκαρει λιγακι με τις αργιες προσπαθησε να τον πεισεις να πατε καπου ενα Σαββατοκυριακο να περασετε ομορφα....
    Θα με θυμηθεις...
    Θα του ανοιχτεις και θα του δωσεις να καταλαβει οτι ενα ζευγαρι δεν παει μπροστα ετσι...

    Μην ξεχνας ομως και την θετικη πλευρα...
    Οτι σκιζεται στην δουλεια για να συντηρησει εσενα που εισαι ανεργη και ενδεχομενως και τα παιδια σας στο μελλον...
    Εχει δουλεια ενω η ανεργια στην χωρα μας βρισκεται σε παρανοικα υψηλα επιπεδα...

    Οποτε πρεπει κι εσυ να συμβιβαστεις "εν μερη"

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    6
    Κοιταξτε εχει φουρνο κ βγαζει αυτος ολο το ψωμι οποτε καταλαβαινετε γιατι κουραση μιλαω. εγω εχω συμβιβαστει με το θεμα της δουλειας κ τις ωρες που δουλευει. Ομως δεν αντεχω να τον βλεπω να τρωει κ να ειναι ετοιμος να κοιμηθει πανω στο τραπεζι, με τρωει αυτη η στενοχωρια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by gold View Post
    Κοιταξτε εχει φουρνο κ βγαζει αυτος ολο το ψωμι οποτε καταλαβαινετε γιατι κουραση μιλαω. εγω εχω συμβιβαστει με το θεμα της δουλειας κ τις ωρες που δουλευει. Ομως δεν αντεχω να τον βλεπω να τρωει κ να ειναι ετοιμος να κοιμηθει πανω στο τραπεζι, με τρωει αυτη η στενοχωρια.
    Δημητρα,εχεις σκεφτει να δουλεψεις στην επιχειρηση του ανδρα σου;;;
    Αυτο θα σας δωσει την δυνατοτητα να περνατε πιο πολυ χρονο μαζι εκμεταλευομενοι την εργασια και θα μοιραζεται και την κουραση...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    6
    το ειχαμε σκεφτει κ το ειχαμε δοκιμασει αλλα εγω ειχα πολυ διαβασμα με τη σχολη μου και δε γινοταν...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Ποτε τελειωνεις την σχολη σου;;;
    Αυτον τον ανθρωπο τον σκεφτεσαι σοβαρα;;;
    Η επιχειρηση του πηγαινει καλα(μαλλον ναι για να αναγκαζεται να δουλευει 14 ωρες)

    Αν τα 2 τελευταια ερωτηματα ειναι "ναι" τοτε πρεπει να σκεφτεις και το ενδεχομενο να "παραμερησεις" την σχολη σου και να αλλαξεις την καθημερινοτητα σου και αυτο που σε βασανιζει...

    Διαφορετικα αν θελεις πολυ καιρο για να τελειωσεις την σχολη σου και δεν θες και να την αφησεις τοτε προσπαθησε να τον πεισεις να προσλαβει ατομο...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    6
    Σε ενα χρονο σχεδον παιρνω το πτυχιο μου. Ναι τον σκεφτομαι σοβαρα και ναι η επιχειρηση παει αρκετα καλα. εχει προσλαβει ατομα για τη εξυπηρετηση κτλ αλλα για ατομο να τον βοηθαει στο ψωμι δεν θελει... Δεν ειναι οτι διαχειριζεται μονος του την επιχειρηση ειναι οικογενειακη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    It's up to you!

    Μονο εσυ ξερεις αν μπορεις να κανεις υπομονη εναν χρονο ή αν δεν παιρνει αλλες αναβολες το προβλημα και πρεπει να το λυσεις τωρα....

    Παντως αν αφησεις την σχολη σου...
    Φροντισε να του το τονισεις οτι εκανες μια πολυ μεγαλη θυσια για να τον βοηθησεις και να καταφερετε να εισαστε μαζι....
    Αν ειναι εξυπνος και ευαισθητος θα τι εκτιμησει...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    6
    το κακο ειναι οτι ειναι τρομερα εγωιστης... νιωθει τυψεις αν θυσιασω κατι γι αυτον.... με αυτο το "κολλημα" για τη δουλεια του δε μπορω να κανω κατι??

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Τι να κανεις ρε Δημητρα;;
    Η δουλεια που πρεπει να βγει θα βγει...

    Οποτε υπαρχουν τρεις εκδοχες...

    1)Κανεις την θυσια και δουλευετε μαζι..
    2)Προσλαμβανει δευτερο ατομο για το συγκεκριμενο ποστο..
    3)Μενει το πραγμα ως εχει μεχρι να τελειωσεις την σχολη σου..

Similar Threads

  1. Σχεση και εργασιομανια
    By jennyjuly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 28-09-2012, 01:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •