Μητρότητα!?!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168

    Μητρότητα!?!

    Καλησπέρα σε όλους/ες!
    Ποτέ μια γυναίκα καταλαβαίνει ότι ήρθε η ώρα να γίνει Μητέρα;
    Φταίει το 29 ετών και κάτι ψηλά ή ο άντρας που ήρθε στο δρόμο της και την έκανε να νοιώσει υπέροχα;
    Με το αμαρτίες γονέων παιδευουσι τέκνα ,τι γίνεται;Πως μια γυναίκα ξεπερνά τους φόβους και τα απωθημένα που της δημιούργησε η μητέρα της,ώστε να προχωρήσει παρακάτω και να γίνει κι αυτή μαμά;
    Θα ήθελα παρακαλώ απαντήσεις απο γυναίκες που βίωσαν τέτοιες καταστάσεις!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

  2. #2
    Καλησπέρα Ταρια!Τι ακριβώς εχεις βιώσει εσύ που σε αγχωνει τόσο;Εγω ειμαι κοντά στην ηλικία σου και εχω ενα παιδάκι,η αλήθεια ειναι οτι δεν εχει να κανει τόσο με την ηλικία η μητρότητα όσο με τον άνθρωπο που εχεις δίπλα σου,αν δηλαδή σου το βγάζει να κανεις το επόμενο βήμα.και αν δεν ειναι 29 και ειναι πιο μετά ok!δεν χάλασε ο κόσμος.νεα είσαι ακόμα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,768
    ταρια εγω ειμαι αντρασ δεν ξερω απο αυτα που ρωτασ θα σου πω τα δικα μου πριν κανεισ οικογενεια καλο ειναι π-ιστευω εγω να χεισ κατλαβει το πωσ σκεφτεται κ πωσ αντιδρα αυτα μαθαινονται με τον καιρο το οτι σε κανε να νιωσεισ υπεροχα
    καλο ειναι αλλα μπορει να εισαι εσυ σε μια φαση ο αλλοσ σε μια φαση κ να γινει εγω λεω να τα βαλεισ κατω λιγο με τη λογικη δεν ξερω αν το χεισ ηδη κανει εγω λεω τα δικα μου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Kαλημερα, ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα με το ποτε θα ερθει η ωρα να κανω παιδι. Ισως επειδη το παιδι μου ηρθε την καταλληλη ηληκια για μενα. Τωρα οσο για τα αλλα που με ακολουθουν απο τα βιωματα μου στην ανατρωφη του ειναι ενα θεμα. Παντα εχω το αγχος της τελειοτητας να ειμαι η καλυτερη μαμα που υπαρχει για να μην νιωσει ποτε το παιδι μου οπως εγω. Αυτο το πραγμα δεν γινετε ομως ολοι κανουμε λαθη μεγαλωνοντας παιδια. Αυτο που με στεναχωρει παρα παρα πολυ τις τελευταιες μερες για οσους διαβασαν το τελευταιο μου θεμα ειναι οτι μηπως δεν θα μπορεσω να ξανακανω αλλο παιδι γιατι με τις ορμονες θα τρελαθω σιγουρα
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,699
    Quote Originally Posted by Τάρια View Post
    Καλησπέρα σε όλους/ες!
    Ποτέ μια γυναίκα καταλαβαίνει ότι ήρθε η ώρα να γίνει Μητέρα;
    Φταίει το 29 ετών και κάτι ψηλά ή ο άντρας που ήρθε στο δρόμο της και την έκανε να νοιώσει υπέροχα;
    Με το αμαρτίες γονέων παιδευουσι τέκνα ,τι γίνεται;Πως μια γυναίκα ξεπερνά τους φόβους και τα απωθημένα που της δημιούργησε η μητέρα της,ώστε να προχωρήσει παρακάτω και να γίνει κι αυτή μαμά;
    Θα ήθελα παρακαλώ απαντήσεις απο γυναίκες που βίωσαν τέτοιες καταστάσεις!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
    πιστευω οτι το "βιολογικο ρολοι" ειναι ενας μυθος.
    υπαρχουν γυναικες που το "ακουνε" απο 10 χρονων και ψαχνουν τον πατερα των παιδιων τους σε καθε ανδρα που γνωριζουν και γυναικες που δεν το ακουνε ποτε και ειτε δεν τις ενδιαφερει καν η αποκτηση παιδιου, ειτε δεν τους ειναι απαραιτητη και εχουν αλλες προτεραιοτητες (επιστημη, καριερα, διασκεδαση, ερωτες κλπ).
    δεν εχει νοημα να κανεις στατιστικες για το τι μπορει να ισχυει για καποιον αλλο.
    αυτο που εχει νοημα ειναι να βρεις εσυ τι θελεις και πως τοποθετεισαι σε αυτο.
    οι αμαρτιες των γονεων παντα θα παιδευουν τα τεκνα, αλλα δεν ειναι και νομοτελειακες. ο καθενας χαραζει την πορεια του απο ενα σημειο και μετα. ως ποτε θα επικαλουμαστε τους γονεις μας?
    τους φοβους και τις επιρροες αυτες τα ξεπερνας αφουγκραζομενη τις πραγματικες σου αναγκες.
    πως γινεται αυτο?
    ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.
    οσο μορφωνεσαι, ζεις , σκεπτεσαι, δημιουργεις, κοινωνικοποιεισαι, γνωριζεις τις δικες σου αναγκες και τις διαχωριζεις απο αυτες που σου φορεσαν καπελο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168
    Παιδια!!!
    Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας!
    Έχω φόβους να μην κανω τα λαθη που εκανε η μητέρα μου.Δλδ να Ειμαι εγωιστρια,στενομυαλη και να Ξέσπαω τους φόβους στο παιδι.Δεν πέρασα και πολυ καλα κυρίως στην εφηβεία και λογικό ειναι αν σκεφτείτε πως η μητέρα μου εκανε παιδι στα 20 της.Δεν σεβόταν τα θελω μου,πχ εγω ήθελα να μάθω Γερμανικά αυτη όμως ήθελε γαλλικά,πίστευα πως η μουσική ειναι υπεροχή τέχνη κι αυτη με έγραψε μπαλέτο που ακόμη και σημερα το θεωρώ μια αηδία.Όλη αυτη η συμπεριφορα της με οδήγησε να κανω πράματα για τα οποία σημερα μετανιώνω.
    Πιστεύω πως ο άντρας που Έχω δίπλα μου ειναι ένα υπέροχο παιδι Απλα επαγγελματικά δεν ειναι τόσο τυχερός όσο εγω.Ειναι κι η κρίση στη μέση που μας γονατιζει γιατι οι εργοδότες δεν πληρώνουν τους υπαλλήλους που δουλεύουν 10-12 ώρες τη μέρα.Αλλα με αυτόν τον ανθρωπο,παρόλο που ειμαστε λίγο καιρο μαζι,άρχισα να σκέφτομαι για οικογένεια.Το ξέρω ότι Ειμαι ακόμη νεα αλλα Απλα φυλαω τα ρούχα μου για να Έχω τα μισά.Δεν ειναι κακό!
    Redwood,μην ανησυχείς.Κι εγω Έχω θέμα με τις ορμονες.Αλλα αν θες ένα παιδι μπορείς να υιοθέτησεις.Ειναι άσχημο να γεμίζουμε το σώμα μας με φάρμακα τη στιγμη που αλλα παιδάκια θελουν αγάπη και τα άφησαν να σαπίζουν σε ιδρύματα του παλιοκράτους που ζούμε.
    Remedy,η σωτηρία της ψυχής ειναι πολυ μεγάλο πραμα.Εσυ το εγραψες σε λίγες γραμμές!!!Ειναι πράματα που άρχισα σχετικά πρόσφατα να τα κανω και δυστυχώς δεν μπορω να τα ολοκληρΩσω αλλα τουλάχιστον φτάνω όπου να ναι στην προσωπικη μου τελειοποιηση.
    Παιδια,χίλια ευχαριστω για όλα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,699
    Quote Originally Posted by Τάρια View Post
    ...
    Remedy,η σωτηρία της ψυχής ειναι πολυ μεγάλο πραμα.Εσυ το εγραψες σε λίγες γραμμές!!!Ειναι πράματα που άρχισα σχετικά πρόσφατα να τα κανω και δυστυχώς δεν μπορω να τα ολοκληρΩσω αλλα τουλάχιστον φτάνω όπου να ναι στην προσωπικη μου τελειοποιηση.
    Παιδια,χίλια ευχαριστω για όλα...
    σου ευχομαι να τα ολοκληρωσεις ειτε αμεσα, ειτε αργοτερα.
    αλλα και να μην ειναι εφικτο, ακομα και η αναζητηση , η συναναστροφη με αξιολογα ατομα, οι σχεσεις με ωραιους ανθρωπους που θαυμαζεις και σε θαυμαζουν, ειτε φιλικες ειτε ερωτικες, προς την ιδια κατευθυνση ειναι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πιστευω οτι το "βιολογικο ρολοι" ειναι ενας μυθος.
    υπαρχουν γυναικες που το "ακουνε" απο 10 χρονων και ψαχνουν τον πατερα των παιδιων τους σε καθε ανδρα που γνωριζουν και γυναικες που δεν το ακουνε ποτε και ειτε δεν τις ενδιαφερει καν η αποκτηση παιδιου, ειτε δεν τους ειναι απαραιτητη και εχουν αλλες προτεραιοτητες (επιστημη, καριερα, διασκεδαση, ερωτες κλπ).
    δεν εχει νοημα να κανεις στατιστικες για το τι μπορει να ισχυει για καποιον αλλο.
    αυτο που εχει νοημα ειναι να βρεις εσυ τι θελεις και πως τοποθετεισαι σε αυτο.
    οι αμαρτιες των γονεων παντα θα παιδευουν τα τεκνα, αλλα δεν ειναι και νομοτελειακες. ο καθενας χαραζει την πορεια του απο ενα σημειο και μετα. ως ποτε θα επικαλουμαστε τους γονεις μας?
    τους φοβους και τις επιρροες αυτες τα ξεπερνας αφουγκραζομενη τις πραγματικες σου αναγκες.
    πως γινεται αυτο?
    ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.
    οσο μορφωνεσαι, ζεις , σκεπτεσαι, δημιουργεις, κοινωνικοποιεισαι, γνωριζεις τις δικες σου αναγκες και τις διαχωριζεις απο αυτες που σου φορεσαν καπελο
    Με κάλυψες και πάλι!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •