τόσα χρόνια χαμένα - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 96 of 96
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Πω πω!! Άντε φύγε, άντε χάσου? Γιατί ρε συ τέτοιος τρόπος? Κρίμα, δεν είναι που μπήκε στο κόπο να σου απαντήσει?
    μα δεν διάβασε τίποτα και είπε ότι τα έχει διαβάσει και μπήκε να το παίξει έξυπνος και να παίξει με τον πόνο μου....μετά φταίω εγώ
    με προσέβαλε κιόλας όπως διάβασες και λέει πράγματα τα οποία δεν ισχύουν
    έλεος δεν μπήκα εδώ για να ανέχομαι την προσβολή του καθενός ξέρεις μαρκελα

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    σκ ο καθένας λέει τη γνώμη του κρίνοντας το θέμα με βάση τη δική του εμπειρία. πολλά από αυτά που γράφτηκαν μπορεί να είναι τελείως ακατάλληλα για εσένα. διάβαζε χαλαρά και κράτα ό,τι νομίζεις ότι μπορεί να σε βοηθήσει. τα υπόλοιπα απλά προσπέρασέ τα.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    μα ειπα οτι δεν εχω καταλαβει ακριβως το θεμα. ζητησα να μου εξηγησουν. μην αρπαζεσαι. αυτο που σπουδαζεις δε μπορεις να το σπουδασεις καπου αλλου; σε κολλεγιο; ξενο πανεπιστημιο; ιεκ; σημασια εχει ΤΙ σπουδαζεις ή ΠΟΥ;

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    ????????????????

  5. #95
    Quote Originally Posted by skata View Post
    ε και πάλι στα ίδια θα είμαι..χειρότερα αποκλείεται...εγώ το έχω πάρει απόφαση και είμαι ικανοποιημένη που επιτέλους τα κατάφερα
    Θα περιμένω κανα 2μηνο ακόμη μπας και με λυπηθεί ο Θεός (αν υπάρχει) και αν και πάλι δεν λυθεί το πρόβλημα μου θα αυτοκτονήσω. Δεν γίνεται να είναι χειροτερα από από αυτό που ήδη ζω εδώ και δεν το αντέχω άλλο. Άλλωστε δεν έχω λόγο να ζω. Δεν υπάρχει τίποτα στη ζωή μου που να αξίζει να ζήσω. Ζω σαν ένα ζώο και χειρότερα. Μόνη σε ένα δωμάτιο με τον υπολογιστή για συντροφιά, με μια σχολή που δεν πρόκειται ποτέ να τελειώσω. Δεν έχω λόγο να ζω και το έχω πάρει απόφαση.
    Είσαι καλύτερα? Έβαλες τα πράγματα σε καποια σειρα?

    Διαβασα το θεμα σου έστω και αργοπορημένα. Σε βασανίζει ο πόνος, μια εντονη απογοητευση, γι αυτο που σου στοιχισε η ασχημη ψυχολογια την οποια μας περιγραφεις. Σου εκανε ζημια σε ενα ονειρο, σε κατι το οποιο ηθελες πολύ να πετυχεις στη ζωη σου. Και δεν ειναι καθολου ευκολο να ξεκινησεις απο την αρχη μια σχολη δυσκολη. Τον τροπο πως να λύσεις το πρόβλημα τον ξέρεις, ξερεις τις επιλογες που εχεις, καταλαβαινεις συναμα ποσο δυσκολο ειναι να τα καταφερεις, ιδιως αν ο χρονος σε πιέζει και τα μαθηματα ειναι πολλα. Επειδη ξερεις τον τροπο και εχεις επίσης συναισθηση της δυσκολιας του αυτο σε επιβαρυνει περισσοτερο ψυχολογικα. Ειχες εξαρχης με το που μπηκες στη σχολη την ικανοτητα να ανταποκριθεις στις απαιτησεις της, η ασχημη όμως ψυχολογια σου εστησε ασχημο παιχνιδι, κι οταν βγηκες καπως απ το βουρκο της καταλαβες τη ζημια. Οταν παταμε στον πατο ειμαστε τοσο πολύ βυθισμενοι στην χαλια ψυχολογια που παρα το ότι η ζημια γινεται μπροστα μας δεν κανουμε τιποτα για να τη σταματησουμε. Μονο αμα ο νους μας συνελθει κάπως μεσα στο βουρκο του και βρει το κουραγιο να συνειδητοποιει τη ζημια που ήδη έγινε. Τοτε η όποια χαλια ψυχολογια μεταρεπεται σε πόνο γι αυτα που χασαμε.
    Το ζητημα ειναι παρα τη δυσκολια αυτη να βρεις το κουραγιο να σταθεις στα πόδια, να αφησεις το μυαλο σου καθαρο για να μπορει να δουλεψει σκληρα όπως απαιτουν οι αναγκες σου, η σχολη δλδ, και χρειαζεται να βρεις μεσα σου πολλη κουραγιο για να το πετυχεις αυτο. Τις ιδιες σκεψεις που κανεις τωρα εσυ καποτε ακριβως τις ιδιες τις καναμε κι εμεις κι ελα όμως που τα καταφεραμε επειδη μεσα στον πονο βρηκαμε το κουραγιο.
    γιάννης

  6. #96
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δυστυχως η κοπελα αυτη, την οποια συμπαθουσα κι ολας (οχι λογο nickname), εχει καιρο να μπει, και ειχε εκφρασει κι αυτοκτονικο ιδεασμο. δε της δωθηκε η πρεπουσα σημασια και ποιος ξερει τι απογινε. πολλες φορες η μοναξια μας πνιγει, δε βλεπουμε να αλλαζει τιποτα, και νιωθουμε πως δε χρειαζεται αλλο να παραμενουμε ζωντανοι. ελπιζω να μην αυτοκτονησε τελικα.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Τα χω χαμενα..βοηθεια!! :/
    By Atyxos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 08-09-2012, 20:25
  2. Πόσα χρόνια χαμένα θα περάσουν ακόμα;;;;;
    By eimarmenh in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 11-07-2011, 11:45
  3. ειμαι στα χαμενα
    By ersi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2009, 13:27
  4. τοσα ψεματα..
    By forgiveness in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 27-03-2008, 00:59
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
    By EYA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 27-09-2005, 18:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •