Παρενόχληση και φοβίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    18

    Παρενόχληση και φοβίες

    Γεια σας είμαι νέα στο φόρουμ, και θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ μαζί σας την δική μου ιστορία και να κάνω και μία ερώτηση μήπως κάποιος ξέρει να μου απαντήσει...
    Διάβασα εδώ πολλές ιστορίες παρόμοιες με την δική μου και ενώ πίστευα ότι είμαι απ' τα λίγα άτυχα παιδιά τελικά είμαστε πολλοί... ή μάλλον οι διεστραμμένοι είναι πολλοί...
    Λοιπόν ήμουν 5-6 χρονών όταν μία πρωτομαγιά πήγαμε σ ένα φιλικό σπίτι...Εκεί ήταν ένας τύπος που δεν γνώριζε η οικογένεια μου... Φίλος φίλου καταλαβαίνετε... Αξέχαστα θυμάμαι ότι έπαιζε την Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων κι εγώ αφού έφαγα κάθισα μέσα μόνη μου και χάζευα την τηλεόραση... Ήρθε κι αυτός κάποια στιγμή και μου ζήτησε να τον ακολουθήσω για να μου δείξει κάτι. Με πήγε σ ένα δωμάτιο του σπιτιού και μου έδειξε σ ένα καθρέφτη τα μαλλιά μου που είχα πιάσει κοτσάκι και πετούσαν. Σηκώνοντας τα χέρια για να φτιάξω τα μαλλιά μου αυτός γονάτισε πίσω μου και άρχισε να χαϊδεύει... Φοβήθηκα πολύ θυμάμαι αλλά δεν ήξερα τι έκανε.. Απλά ήξερα πως δεν μου άρεσε... Μου σήκωσε την μπλούζα το κάθαρμα, μου κατέβασε το παντελονάκι και άρχισε να πασπατεύει και να φιλάει παντού... Είχα παγώσει... Είχα μείνει ακίνητη, παιδάκι ήμουν δεν ήξερα τι έκανε και τι έπρεπε να κάνω..Κάποια στιγμή πήγε να με σηκώσει και να με βάλει στο κρεβάτι.. Τότε έβαλα τα κλάματα και τον παρακάλεσα να μ' αφήσει να φύγω! "Σε παρακαλώ, του έλεγα... Θέλω να δω το έργο!" Με άφησε επειδή έκλαιγα.. Βγήκα έξω κλαμμένη αλλά φοβόμουν να πω τι συνέβη...
    Όταν βγήκα έτυχε να συζητάνε οι δικοί μου με τους άλλους ότι θέλουν να πάρουμε σκυλάκι. Με ρώτησαν γιατί κλαίω και τους είπα ότι δεν θέλω σκύλο! Ότι φοβάμαι τα σκυλιά και γι αυτό κλαίω.. γιατί δεν θέλω να πάρουμε...
    Σήμερα είμαι 20 χρονών και δόξα τον Θεό δεν έχω πρόβλημα στις ερωτικές σχέσεις...
    Θυμάμαι τότε που φοβόμουν τον μπαμπά μου και τον θείο μου και όποιον άντρα με πλησίαζε αν δεν ήταν κάποιος άλλος μπροστά... Όμως τώρα είμαι εντάξει με το αντίθετο φύλο... Φοβάμαι όμως τα σκυλιά...
    Και ερωτώ.. Παίζει να μετατοπίστηκε η φοβία μου απ' τους άντρες στους σκύλους; Δηλαδή υποσυνείδητα επειδή τότε προσπαθούσα να πείσω τους δικούς μου ότι φοβάμαι τα σκυλιά και γι' αυτό κλαίω, αυτό να πέρασε στο υποσυνείδητο μου και τώρα όντως να φοβάμαι γι' αυτό τα σκυλιά; Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Μπορει να φοβασαι τα σκυλια ουτως ή αλλως. Ο περισσοτερος κοσμος τα φοβαται εξαλλου. Γιατι αργοτερα που μεγαλωσες δεν εκανες κατι για τον τυπο?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    18
    Να κάνω τι? Το μόνο που θα ήθελα είναι να τον πετύχω πουθενά! Αν και δεν θυμάμαι το πρόσωπο του! Να πάω στην αστυνομία; Να πω ένας Χάρης πριν 13 χρόνια με παρενόχλησε σεξουαλικά;Τι να κάνω?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    να μετατοπιστικε η φοβια σου απο τους αντρες στους σκυλους δε νομιζω μαλον φοβασαι τους σκυλους για καπιο αλλο λογο και εμενα τυχαινει να με εκνευριζουν πολυ ιδικα οταν γαυγιζουν εχεις καπιο αγορι πχ η φιλη να του τα πεις ολα αυτα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    να μετατοπιστικε η φοβια σου απο τους αντρες στους σκυλους δε νομιζω μαλον φοβασαι τους σκυλους για καπιο αλλο λογο και εμενα τυχαινει να με εκνευριζουν πολυ ιδικα οταν γαυγιζουν εχεις καπιο αγορι πχ η φιλη να του τα πεις ολα αυτα?
    Nαι έχω.. Απ' όλα! Απευθύνθηκα εδώ γιατί κανείς από τους φίλους-ες μου δεν είχε παρόμοια εμπειρία.. Ήθενα να μάθω αν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον άλλο ή εάν έχει ακούσει κάτι σχετικά.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Believer View Post
    Nαι έχω.. Απ' όλα! Απευθύνθηκα εδώ γιατί κανείς από τους φίλους-ες μου δεν είχε παρόμοια εμπειρία.. Ήθενα να μάθω αν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον άλλο ή εάν έχει ακούσει κάτι σχετικά.
    ναι εχει συμβει στη κοπελα μου ακομα το παλευω να τη πισω να μου μιλησει για αυτο....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    18
    Είναι δύσκολο να μιλάς για κάτι τέτοιο!!!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Believer View Post
    Είναι δύσκολο να μιλάς για κάτι τέτοιο!!!
    οστοσο εδω μεσα μιλαμε ως αγνωστοι οποτε εχεις καθε λογο να νιωθεις ανετα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    18
    Ναι! Για την κοπέλα σου το λέω... Εδώ στην ανωνυμία υπάρχει ασφάλεια!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ωραια.. λοιπον.. αυτο που λες οτι φοβασαι τα σκυλια μου θυμιζει αυτο που μου ειχε πει η κοπελα μου για μια φιλη της οτι τη δαγκωσε σκυλι και μετα απο αυτο εβλεπε σκυλια και φοβοταν τυχαινει να με εχει δαγκωσει και εμενα σκυλι. αυτο μηπως εχει καπια σχεση?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Μάλλον κάποιος με γνώσεις ψυχανάλυσης να μπορούσε να δώσει μια ικανοποιητική απάντηση σε ένα τέτοιο θέμα...
    Το υποσυνείδητο τελικά παίζει διάφορα παιχνίδια.
    Έτσι όπως αντιλαμβάνομαι τα γεγονότα, όταν το κοριτσάκι (τρομοκρατημένο, κλαίγοντας, χωρίς να καταλαβαίνει τί γίνεται αλλά νιώθοντας ότι είναι κάτι κακό, άρα ντράπηκε πάρα πολύ) ξέφυγε από τον διεστραμμένο και βγήκε έξω, έπεσε πάνω στους γονείς της που μιλούσαν για σκυλάκια και το άκουσε. Τη βλέπουν να κλαίει, τη ρωτάνε γιατί κλαίει και απαντά ότι δεν θέλει σκυλιά, άρα όλα τα αρνητικά συναισθήματα που ένιωθε μέσα της για τον ανώμαλο τα απέδωσε εξωτερικά-κοινωνικά στα σκυλιά και στην προοπτική να αποκτήσει ένα δικό της.
    Δηλαδή μήπως νιώθει το "φόβο" για τα σκυλιά επειδή μέσα της τα έχει φορτώσει με το αρνητικό σημασιολογικό φορτίο της παρενόχλησης?
    Και αν μεταφράζω σωστά τα γεγονότα, νομίζω το θέμα δεν είναι στην παρενόχληση αυτή καθεαυτή αλλά στη σχέση που έχει το κοριτσάκι με τους γονείς του/τρίτους και τί εικόνα δίνει προς τα έξω, τί θέλει οι άλλοι να πιστεύουν για αυτήν, τί κρατάει για τον εαυτό της και τί αποκαλύπτει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Το ξερεις το ατομο αυτο? Δηλαδη σημερα μπορεις να βρεις που μενει κ πως τον λενε?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Μάλλον κάποιος με γνώσεις ψυχανάλυσης να μπορούσε να δώσει μια ικανοποιητική απάντηση σε ένα τέτοιο θέμα...
    Το υποσυνείδητο τελικά παίζει διάφορα παιχνίδια.
    Έτσι όπως αντιλαμβάνομαι τα γεγονότα, όταν το κοριτσάκι (τρομοκρατημένο, κλαίγοντας, χωρίς να καταλαβαίνει τί γίνεται αλλά νιώθοντας ότι είναι κάτι κακό, άρα ντράπηκε πάρα πολύ) ξέφυγε από τον διεστραμμένο και βγήκε έξω, έπεσε πάνω στους γονείς της που μιλούσαν για σκυλάκια και το άκουσε. Τη βλέπουν να κλαίει, τη ρωτάνε γιατί κλαίει και απαντά ότι δεν θέλει σκυλιά, άρα όλα τα αρνητικά συναισθήματα που ένιωθε μέσα της για τον ανώμαλο τα απέδωσε εξωτερικά-κοινωνικά στα σκυλιά και στην προοπτική να αποκτήσει ένα δικό της.
    Δηλαδή μήπως νιώθει το "φόβο" για τα σκυλιά επειδή μέσα της τα έχει φορτώσει με το αρνητικό σημασιολογικό φορτίο της παρενόχλησης?
    Και αν μεταφράζω σωστά τα γεγονότα, νομίζω το θέμα δεν είναι στην παρενόχληση αυτή καθεαυτή αλλά στη σχέση που έχει το κοριτσάκι με τους γονείς του/τρίτους και τί εικόνα δίνει προς τα έξω, τί θέλει οι άλλοι να πιστεύουν για αυτήν, τί κρατάει για τον εαυτό της και τί αποκαλύπτει...
    Μέχρι ένα σημείο σ' έπιασα.. Στην μετάφραση μπερδεύτηκα λίγο! Θες να μου εξηγήσεις γιατί πιστεύεις ότι μ έχει επηρεάσει η σχέση μου με τους γονείς μου (η οποία ήταν και είναι άριστη) και τα υπόλοιπα? :/

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Το ξερεις το ατομο αυτο? Δηλαδη σημερα μπορεις να βρεις που μενει κ πως τον λενε?
    Όχι δεν θυμάμαι τίποτα μόνο ότι τον έλεγαν Χάρη... Τώρα αυτοί οι φίλοι που ήταν σπίτι τους ήταν φίλοι του παππού μου! Δεν ξέρω που μπορώ να τους βρω κλπ...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ωραια.. λοιπον.. αυτο που λες οτι φοβασαι τα σκυλια μου θυμιζει αυτο που μου ειχε πει η κοπελα μου για μια φιλη της οτι τη δαγκωσε σκυλι και μετα απο αυτο εβλεπε σκυλια και φοβοταν τυχαινει να με εχει δαγκωσει και εμενα σκυλι. αυτο μηπως εχει καπια σχεση?
    Ε υποθέτω πως ναι! Εμένα όμως δεν με έχει δαγκώσει ποτέ!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παρενόχληση στο φόρουμ....
    By Θεοφανία in forum Κακοποίηση
    Replies: 182
    Last Post: 10-07-2011, 22:24
  2. ΠΩΣ ΘΑ ΚΙΝΗΘΩ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ ΣΕ ΠΑΡΕΝΟΧΛΗΣΗ?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 03-02-2011, 23:01
  3. σεξουαλική παρενόχληση ?
    By Renia29 in forum Κακοποίηση
    Replies: 10
    Last Post: 17-09-2010, 23:09
  4. φοβιες
    By areti23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-12-2007, 15:34
  5. Σεξουαλική παρενόχληση ...τέλος.
    By erwtokritos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 16-09-2006, 22:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •