ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158

    ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ!!!

    Κάλησπερα παιδια!!Σας ειχα πει οτι αντιμετωπιζω προβληματα με το συζυγο μου,και γενικα οτι ο γαμος αυτος δεν με κανει ευτιχισμενη!!!
    Μιλησα στον συζυγο μου και του ειπα όλα αυτα που με απασχολουν, ενιωσα οτι με καταλαβε!!Μου ειπε οτι εχεις δικιο και ισως δεν ξερω να σ'αγαπαω σωστα αλλα θα αλλαξω και μου ζητησε συγνωμη για ολα αυτες τις δυσκολες καταστάσεις που με έκανε να περασω!!!Του ειπα απο εδω και περα θελω να ειμαστε οι δυο μας, να περναμε καλα μαζι, χωρις τριτους, να κοιταξεις την ευτυχιας μας και να προσπαθησεις να με κανεις ευτιχισμενη..Εδειχνε να συμφωνει.....Μετα που του μίλησα εβλεπα οτι τα πραγματα έδειχναν καλυτερα και αυτος επισης....Το σαββατο πήγαμε να φαμε οι δυο μας, να ξεχαστουμε λιγο και να χαλαρωσουμε, το ειχα τοση αναγκη να μεινουμε ετσι οι δυο μας......Αυτος απο οτι φαινοταν, δεν ηταν καλυμμένος, ολο το βραδυ εδειχνε ανησυχος σαν βρισκοταν αλλου...Προσπαθησα να τον προσεγγισω αλλα φαινοταν οτι η παρεα μου δεν τον καλυβε.......Τον ειχαν παρει τηλ οι δικοι του, να παμε εκει που ηταν αυτοι, και τελικα σηκωθηκαμε και φυγαμε γιατι ηθελε να παει εκει, μετα που βρεθηκαμε η διαθεση εφτοιαξε ξαφνικα....Και τελικα το σαββατοκυριακο το βγαλαμε με τους δικους τους, λογικο ειναι μην χαλάσει χατίρι στην αδερφουλα του, η οποια μ'αγαπαει τοσο πολύ εφοσον αυτη τον καθοδηγει και τον κανει οτι θελει....Δεν εχω δικαιωμα να παρω τον αντρα μου να παμε μια βολτα η δυο μας μακρια απο ολους και απο ολα????Τεσπα..Πιστευα οτι θα αλλαξουν τα πραγματα, αλλα αυτος φαινεται οτι δεν προκειτε να ξεκολλησει.....Η μητερα μου λεει, συνεχεια να χωρισω, παρολο που αυτη ηταν η πρωτη που ηθελα αυτην την σχεση αλλα βλεπει τωρα ποσο λάθος έκανε...Μου λεει οτι δεν ειναι για σενα αυτος, ειναι κριμα να χαραμησεις τα νεανικα σου χρονια και τα προσοντα σου με αυτον τον ανθρωπο και να μενεις σε εκεινό το απομονωμένο μερος, χωρις να εχεις ελευθερη ζωη.....Ο αντρας μου το εχει υποψιαστει, οτι μπορει να φυγω, και τις τελευταιες μερες, περα απο το προβλημα οτι δεν μπορει να ξεκολλησει απο τους δικους του, φαιρεται εντελως διαφορετικα...Μου λεει ομορφα λόγια που σπανια μου έλεγε,με κολακεύει,και γενικά δειχνει ενας άλλος ανθρωπος μεχρι και η μητερα μου εχει ξαφνιαστει με την συμπεριφορα του δεν τον εχει ξαναδει ετσι..γιατι γενικα τα τελευταια χρονια δεν εδειχνε και την καλυτερη συμπεριφορα..Και εγω επειδη ειμαι πολυ ευαλωτη, ολα αυτα με ρίξανε......Αλλα η μητερα μου λεει, μην πεφτεις θα κανει τον καλο για μερικς μερες μετα παλι τα ίδια..Δεν προκειτε να αλλάξει, μολις κανετε παιδι γιατι μετα ειναι πολυ δυσκολο να φυγω θα γινει πολυ χειροτερος απο οτι ειναι γιατι θα σε εχει σιγουρη...Δεν ξερω τι να κανω???Ειμαι πολυ μπερδεμενη τωρα..........Απο την μια λεω να φυγω και απο την αλλη σκεφτομαι οτι πραγματι μπορει να άλλαξε??Μπορει πραγματι ενας ανθρωπος να άλλαξει σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    122
    μπααα... όπως και να χει ό,τι και ν'αποφασίσεις να αφορά εσένα και αυτά που θες εσύ! εάν περνάτε ακόμα καλά και υπάρχει έστω κάποια συνεννόηση τί να πω, κάνε τη προσπάθεια σου, αν πάλι έχεις αμφιβολίες κοίτα τη ζωή σου, μπορεί να μην είναι αυτός ο άνδρας το καλύτερο που χεις ζήσει. όμως όοο,τι μα ό,τι και να πω περιττό! αφορά αποκλειστικά και μόνο εσένα, μόνη σου θα βρεις τη λύση, κανείς δεν μπορεί να ξέρει για σένα, ούτε και μπορεί κανείς να επιλέγει για σένα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Quote Originally Posted by ΝΙΚΙ View Post
    Απο την μια λεω να φυγω και απο την αλλη σκεφτομαι οτι πραγματι μπορει να άλλαξε??Μπορει πραγματι ενας ανθρωπος να άλλαξει σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα??
    Βεβαιως και μπορει. Παρε παραδειγμα το γιωργακη, απο το λεφτα υπαρχουν πηγαμε στο δντ γτ δεν εχουμε σαλιο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Βεβαιως και μπορει. Παρε παραδειγμα το γιωργακη, απο το λεφτα υπαρχουν πηγαμε στο δντ γτ δεν εχουμε σαλιο...
    Περα απο την πλάκα.Δηλαδή ειναι κατι απίθανο.......Αυτη η αλλαγη φανταζομαι θα κρατησει λιγο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Επειδη εσβησες το θεμα που περιεγραφες διεξοδικα την κατασταση και δε το θυμαμαι, τωρα το προβλημα ποιο ειναι? Οτι ειναι καλος κατα τ αλλα, μονο που ακουει τους δικους του? Αυτο δεν ειναι λογος να χωρισεις. Ποιο ακριβως ειναι το προβλημα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Επειδη εσβησες το θεμα που περιεγραφες διεξοδικα την κατασταση και δε το θυμαμαι, τωρα το προβλημα ποιο ειναι? Οτι ειναι καλος κατα τ αλλα, μονο που ακουει τους δικους του? Αυτο δεν ειναι λογος να χωρισεις. Ποιο ακριβως ειναι το προβλημα?
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...E%A5!!!!/page2
    Kerasi διαβασε πιο κατω

  7. #7
    Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω το θέμα σου, περιγράφεις τον άντρα σου με τόσα αρνητικά που αναρωτίεμαι πως τον παντρέφτηκες..! Εσύ πως τ φαίρεσαι, μήπως τον κάνεις ν νιώθει μειονεκτικα ? λες ότι έχεις τόσα καλά και αυτός τόσα αρνητικά, μήπως η στάση σου ή αυτα που λες θίγουν τον εγωισμό του?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Quote Originally Posted by moby View Post
    Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω το θέμα σου, περιγράφεις τον άντρα σου με τόσα αρνητικά που αναρωτίεμαι πως τον παντρέφτηκες..! Εσύ πως τ φαίρεσαι, μήπως τον κάνεις ν νιώθει μειονεκτικα ? λες ότι έχεις τόσα καλά και αυτός τόσα αρνητικά, μήπως η στάση σου ή αυτα που λες θίγουν τον εγωισμό του?
    Οχι δεν το εκανα να αισθανθει άσχημα ποτε και αν το εκανα καποιες στιγμες το έκανα γιατι με προκαλουσε παντα!!Με ζηλευει παθολογικα, και η οικογενεια μου δεν το έκανε να αισθανθει ποτε ασχημα ισα-ισα..Αλλα αυτος οταν μου έλεγαν καποιον καλο λογο, μπροστα του τον πειραζε πολυ αντι να το επιβεβαιωσει εφοσον ειμαι γυναικα του και μ'αγαπαει!!!Το χαρακτηριζει μια εντονη κομπλεξικοτητα και αυτο τον κανει να εξωτερικευει μια ασχημη συμπεριφορα, γιατι η αυτοεκτιμηση ειναι η απορροια της καλοσυνης και μιας σωστης συμπεριφορας...Και επειδη νιωθει ετσι θελει να με απομακρυνει τελειως απο το περιβαλλον μου και να ειμαι με το δικο του!!!Ικανοποιειται οταν με μειωνουν. Θα σου πω ενα προσφατο γεγονος..Εσενα πως θα σου φαινοταν αν στην παρεα του και παρεμπιπτόντως μια γυναικα χωρις να θελω να αναφερω συγκεκριμενα, μιλουσαν για μια πρωην του μπροστα μου και ηταν πολυ πιο ωραια απο έμενα οπως μου ειπαν, και αυτος αντι να με υποστηριξει και να κλεισει στοματα, να το επιβεβαιωνει κιολας και οτι κατα καποιον τροπο ηταν όντως καλυτερη απο εμενα!!!!!Και δεν ειναι μονο αυτο ειναι πολλα............Τον συγχωρησα αλλα ειμαι σιγουρη οτι υα ξαναγινει το ιδιο λαθος...Ανεκτηκα παρα πολλα απο την αρχη και πολλες προσβολες χωρις πραγματικα να φταιω, την πρωτη μερα που πατησα το ποδι μου στο σπιτι τους , μου έλεγαν οτι τον τυλιξα και ενα σωρο τετοια και αυτος να συμφωνει μαζι τους...Ειμαι ανθρωπος που αν δεν με προκαλεσεις δεν προκειται να σου πω τιποτα, αλλα δυστυχως με προκαλει πολλες φορες...

  9. #9
    Εσύ αγαπάς τον αντρα σου ή απλα τον παντρέφτηκες επειδη ήτα ο πρώτος σου?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    εγω παντως πολυ τη μαμα σου ακουω να αναφερεις ολη την ωρα....η μαμα μου λεει εκεινο,η μαμα μου λεει το αλλο,η μαμα ηθελε,η μαμα δεν θελει τωρα......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Quote Originally Posted by moby View Post
    Εσύ αγαπάς τον αντρα σου ή απλα τον παντρέφτηκες επειδη ήτα ο πρώτος σου?
    Τι να σου πω...Αυτην την ερωτηση την εχω κανει πολλες φορες στον εαυτο μου??Ουτε εγω γνωριζω γιατι τον παντρευτηκα.........
    Πιστευω οτι επαιξε και αυτο ρολο και επειδη ζουμε σε μια κλειστη κοινωνια δεν ηθελα να προκαλεσω αρνητικα σχολια....
    Πριν τον γαμο, εδειχναν και γενικες γραμμες καλα τα πραγματα, ειχαμε πολλα προλβηματα αλλα εκανα υπομονη.. Ηθέλα να παντρευτω και σκεφτομουν και αμεσως να κανω παιδι. Αλλα δεν ξερω μετα απο καποιο καιρο, που εβλεπα καποια πραγματα κατι εσπασε μεσα μου...Κατι μου λεει μεσα μου να μην εγκυος,...Αλλα μετα τον γαμο,μην σου πω και την ιδια μερα αλλαξε τελειως!!!
    Ακομα και την ημερα του γαμου με στενοχωρεσε και την επομενη μερα εκλαιγα....Ξερεις λεει τωρα την εχω σιγουρη και δεν με ενδιαφερει τιποτα...
    Δεν τον ενδιαφερει τα θελω μου, με εφερε σε ενα απομονωμένο μερος και δεν μπορω να παω πουθενα..Αυτο ηθέλε...Του μιλησα και του ειπα τα παραπονα μου...Φανηκε οτι με καταλαβε. εχει αλλαξει πολυ τελευταια, μου δειχνει μια συμπεριφορα που μεχρο τωρα δεν μου ξαναδιξει....Πιστευω οτι εχει υποψιαστει οτι μπορει να φυγω....Μακάρι να ειναι ετσι και στην πορεια....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    [QUOTE=Piece Of Mind;428423]εγω παντως πολυ τη μαμα σου ακουω να αναφερεις ολη την ωρα....η μαμα μου λεει εκεινο,η μαμα μου λεει το αλλο,η μαμα ηθελε,η μαμα δεν θελει τωρα......[/QUOTα
    Την αναφερω επειδη ειναι μονος ανθρωπος που εχω ως στηριγμα και μπορω να μιλησω......Αν τον αφησω δεν θα τον αφησω επειδη θα μου το πει η μαμα αλλα επειδη θα το θελω εγω....Εγω θα κανονισω απο εδω και περα την ζωη μου....Απλως μου λεει την γνωμη της...........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    αυτο με την μητερα σου και αυτο με την αδερφη του σε συνδυασμο με αυτο που λες εδω

    "Ουτε εγω γνωριζω γιατι τον παντρευτηκα.........
    Πιστευω οτι επαιξε και αυτο ρολο και επειδη ζουμε σε μια κλειστη κοινωνια δεν ηθελα να προκαλεσω αρνητικα σχολια...."

    εμενα μου χτυπανε καπως Νικη..Το θεμα γαμου δεν ειναι θεμα κανενος αλλου εκτος απο δικο σου.ουτε της κοινωνιας πεφτει λογος,ουτε της μαμας σου,ουτε κανενος.Οπως και το να κανεις παιδι.Νομιζω εχεις λιγο μπερδεμενα ολα αυτα τα θεματα περι ερωτα,γαμου,παιδιου,κοινων� �ας,οικογενειας κτλπ.Ξερω οτι στην επαρχια και σε κλειστες κοινωνιες ειναι ψιλοζορικα τα πραγματα,ομως εχουμε 2013 και οχι 1960...Ειναι δυνατον βρε Νικη να μην ξερεις γιατι τον παντρευτηκες?

    (το οτι η μητερα σου ειναι ο μονος ανθρωπος που εχεις,αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει για τα παντα να παιρνεις την γνωμη της.........με πολλες τελιτσες :p)

  14. #14
    Quote Originally Posted by ΝΙΚΙ View Post
    Τι να σου πω...Αυτην την ερωτηση την εχω κανει πολλες φορες στον εαυτο μου??Ουτε εγω γνωριζω γιατι τον παντρευτηκα.........
    Πιστευω οτι επαιξε και αυτο ρολο και επειδη ζουμε σε μια κλειστη κοινωνια δεν ηθελα να προκαλεσω αρνητικα σχολια....
    Πριν τον γαμο, εδειχναν και γενικες γραμμες καλα τα πραγματα, ειχαμε πολλα προλβηματα αλλα εκανα υπομονη.. Ηθέλα να παντρευτω και σκεφτομουν και αμεσως να κανω παιδι. Αλλα δεν ξερω μετα απο καποιο καιρο, που εβλεπα καποια πραγματα κατι εσπασε μεσα μου...Κατι μου λεει μεσα μου να μην εγκυος,...Αλλα μετα τον γαμο,μην σου πω και την ιδια μερα αλλαξε τελειως!!!
    Ακομα και την ημερα του γαμου με στενοχωρεσε και την επομενη μερα εκλαιγα....Ξερεις λεει τωρα την εχω σιγουρη και δεν με ενδιαφερει τιποτα...
    Δεν τον ενδιαφερει τα θελω μου, με εφερε σε ενα απομονωμένο μερος και δεν μπορω να παω πουθενα..Αυτο ηθέλε...Του μιλησα και του ειπα τα παραπονα μου...Φανηκε οτι με καταλαβε. εχει αλλαξει πολυ τελευταια, μου δειχνει μια συμπεριφορα που μεχρο τωρα δεν μου ξαναδιξει....Πιστευω οτι εχει υποψιαστει οτι μπορει να φυγω....Μακάρι να ειναι ετσι και στην πορεια....
    Με το φτωχό μου το μυαλό και με όσα μπορεί να καταλάβει κάποιος από μια σχέση που δε τη ζει, θεωρώ πως ο άντρας σου νιωθει μειονεκτικα απεναντι σου ίσως τ δείχνεις πως είσαι πάνω απο αυτόν, αθελα σου.. ίσως αντιλαμβάνεται τις διαφορές σας και αυτός δε μπορώ να ξέρω! Απλά από αυτά που περιγράφεις αυτό βγάζει θέλει ν σε μειώνει γ να νιώθει πως δεν εισαι τόσο ψηλά! Σωστά αναρωτίεσαι μα πως αφου είναι ο ανθρωπος μου και μ'αγαπά γιατί να νιώθει κάτι τέτοιο, ξέρεις οι άνθρωποι ανεξαρτητως φυλου θέλουν να αισθάνονται την αποδοχή, ίσως ο άντρας σου να θέλει να τον θαυμάζεις καταβαθος και επειδή δε σημβαίνει να τρέχει στη οικογένεια του που αν όντως δε σε συμπαθεί τα άσχημα σχόλια θα πηγαίνουν και θα έρχονται ίσως να τ δίνει μια ικανοποίηση! Υποθέσεις κάνω πάντα, εννοείται δε μπορώ να ξέρω ακριβώς! Σε αυτό το σημείο θέλω να σου πω πως είναι θετικό που άλλαξε συμπεριφορά, σημαίνει πως κατι σημαίνεις γ αυτόν, δε νομίζω πως θα συνεχίσει μια ζωή έτσι... Χέσε τη κοινωνία και τα σχόλια, σκέψου αν τον αγαπάς και θέλεις να προσπαθήσεις! Επίσης θέλω να πω πως για να επιβιώση μια σχέση πρέπει να υπάρχει ο θαυμασμός προς τον συντροφό μας, πάψε να λες πως θα ήθελα να είναι έτσι και αλλίως και μη τ υποδικνύεις πως να φαίρεται δεν υπάρχει χειρότερο απο το να θέλεις να τον αλλάξεις προσπάθησε να τον δεχτείς ετσι όπως είναι με τα καλά του και τα κακά του. Φτίαξε μια λίστα με ότι θετικό έχει πάνω του,δες τν άντρα σου με άλλο ματι! Επίσης όταν κάνει κάτι όμορφο να του το λες, μου άρεσε αυτό πολυ, φαντάζομαι αν δείχνεις ενθουσιασμό σε μικρά πράγματα θα αρχίσει να τα κάνει πιο συχνα! Τέλος να τ λες τ εκτιμας σε αυτον γ να βλέπει πως η γυναίκα του τον αγάπα και τον δέχεται, πες του είσαι πολυ καλος σε αυτο και ειλικρινεις και ευχαριστος και ότι αλλο σου έρθει!!! Το σημαντικότερο ας κάνει η οικογένεια του ότι θέλει εσυ μην αντιδρας και μη τ λες παλι στους δικους σου θα παμε.... Αν δεις πως δε οδηγει πουθενά χωρισε τον είσαι πολυ μικρη γ να ζησεις μια ζωη σκατα επειδη τ θελει η κοινωνια!!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Piece Of Mind..Τον παντρευτηκα για να κανω ευτιχισμενους τους αλλους, αδιαφορωντας για την προσωπικη μου ευτυχια....Τωρα που εχω ξυπνησει κατα καποιον τροπο απο το ονειρο, και βλεπω τα πραγματα πιο καθαρα, ειδα οτι εκανα λαθος που τον παντρευτηκα...Εβαλα στην ακρη τον εαυτο μου και παντα αυτο εκανα για να μην πληγωσω τους δικους μου ανθρωπους...
    Εβλεπα τα ελλατωματα του, εβλεπα οτι δεν ημουν πραγματικα ευτιχισμενη κατα τα αλλα τον παντρευτηκα, τον νοιαζομαι αλλα δεν ειμαι ερωτευμενη μαζι του και το ξερω γιατι δεν με καλυβει σαν αντρας ισως αυτο φταιει, δεν με κανει να αισθανομαι διπλα του μοναδικη και προπαντως γυναικα..
    Τωρα τελευταια εχει αλλαξει και δεν ξερω τι να σκεφτω...........Γιατι να τα κανει τωρα???Αυτα θα επρεπε να τα κανει πριν....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. μπερδεμένη...
    By soph in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 25-01-2013, 18:42
  2. Μπερδεμένη...
    By spur_patra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2010, 09:50
  3. Είμαι πολύ μπερδεμένη
    By comfusio in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 85
    Last Post: 19-06-2008, 12:50
  4. μπερδεμενη...πολυ.....
    By margarita32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 106
    Last Post: 02-08-2007, 15:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •