διχασμένη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 112
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    132

    διχασμένη

    Καλησπέρα σας! Αποφάσισα να γράψω σε σας αυτό που με απασχολεί διότι βρίσκομαι σε μια αρκετά περίεργη φάση και θα ήθελα μια παραπάνω γνώμη ενός ατόμου που να μπορεί να δει τα πραγματα πιο αντικειμενικά και ρεαλιστικά! Καταρχάς πρέπει να σας ενημερώσω ότι είμαι 21 χρονών και σπουδάζω στο πανεπιστήμιο Πατρών αν και έιμαι απο Αθήνα. Έχω μια σχέση 3μιση χρόνων με έναν άνθρωπο 7 χρόνια μεγαλύτερό μου,τον οποίο βεβαια δεν τον ενέκρινε η οικογένεια μου ποτέ διότι εκτός ότι έχει τελειώσει ιέκ και όχι πανεπιστήμιο όπως εγώ,βρίσκεται και σε μια τελείως
    διαφορετική φάση απο εμένα,δουλεύει και έχει ζήσει πράγματα τα οποία εγώ θα έπρεπε να τα ζω τώρα με μεγαλύτερη ένταση-κατα την άποψη των γονέων μου. Ο άνθρωπος αυτός είναι πάρα πολύ καλός μαζί μου,μου συμπεριφέρεται άψογα μπορώ να πω. Ακόμη και τον τελευταίο 1μιση χρόνο που σπουδαζω επαρχία και έχουμε κάποια απόσταση με στήριξε και έδειξε αμέριστη κατανόηση.Υπάρχει μεγάλη αγάπη, αμοιβαία και επικοινωνία. Τον σέβομαι ώς άνθρωπο,έχει αρχές και εξαιρετικό χαρακτήρα,είναι καλόψυχος και ξέρει να δίνει ευκαιρίες.Με την παρέα του βέβαια δεν
    παιρνάω πολύ καλά γιατί ειναι όλοι μεγάλοι και με κάνουν να νιώθω και μένα 30αρα. Είναι πολύ ερωτευμένος μαζί μου. Και το θέμα,το οποίο κιόλας πήρα την πρωτοβουλία να μοιραστώ μαζί σας είναι πως εγώ δεν ξέρω πλέον αν είμαι ερωτευμένη μαζί του. Και έκανα κάτι,το οποίο δεν το μετάνιωσα αλλα αισθάνθηκα άσχημα για τον εαυτό μου,γιατί δεν του αξίζει και δεν είναι και του χαρακτήρα μου. Εδώ και 2-3 μήνες λοιπόν,μιλάω αρκετά συχνα με έναν συμφοιτητή μου. Σε αυτόν άρεσα. Αρχικά ήξερε ότι είχα σχέση αλλα μετα του είπα ψέματα ότι χώρισα,γιατί ένιωσα πως
    άρχιζε να μου αρέσει και μένα. (ειχε ασχεση κι αυτος 3 χρονια και χωρισε λογω αποστασης και επειδη τον καταπιεζε και τον ζηλευε). Μου ζήτησε να βγούμε την πρώτη φορα,ήταν ένα αρκετά αποτυχημένο ραντεβού,στην αρχή ήταν όλα καλά αλλα στη συνέχεια αυτός άρχισε να μιλάει συνέχεια για τον εαυτό του,ήθελε βέβαια να μάθει πράγματα κα για μένα αλλα απο την ταραχή μου δεν μπορούσα να του πω τίποτα με αποτέλεσμα να είμαι εξαιρετικά αμίλητη και νόμισα πως δεν θα ξαναείχαμε καμία επικοινωνία. Το αγόρι μου έμαθε για την συνάντηση,του το είπα. Με το παιδί
    όμως συνεχίσαμε να μιλάμε για ένα μήνα μέχρι που μου ζήτησε να πάω σπίτι του να διαβάσουμε μαζί. Και απο τότε στην ουσία άρχισα να διχάζομαι. Ήμασταν 6 ώρες μαζί διαβάζαμε και μιλούσαμε,γελούσαμε,η ώρα περνούσε αρκετά ευχάριστα. Η κατάληξη όμως ήταν να γίνει κάτι παραπάνω μεταξύ μας. Δεν ολοκληρώσαμε βεβαια και δεν υπήρχε περίπτωση΄. Αυτός ήταν εξαιρετικά τρυφερός μαζί μου και εκδηλωτικός αλλα παραλληλα και ντροπαλος(με χαιδευε στα μαλλια,με αγγαλιαζε κτλ). Και γω ημουν εκδηλωτική αλλα και μπερδεμένη και το κατάλαβε,μου το είπε δηλαδή πως
    τον έχω μπερδέψει αρκετα και πως μια θέλω να φύγω και την άλλη όχι. Μένουμε και κάπως μακριά και του φανηκε αρνητικό. Την επόμενη μέρα έχοντας ήδη αρκετές τύψεις χώρισα το αγόρι μου για να μείνω μόνη. Τα ξαναβρήκαμε όμως μετα απο 5 μέρες. Με τον άλλο μιλήσαμε όταν ήμουν μόνη,του είπα πως μου άρεσε αυτό που έγινε και πως ηθελα να το επαναλαβουμε και τον άφησα 'εκπληκτο γιατί νόμισε το αντίθετο.Μετά απο λίγες μέρες καθώς μιλούσαμε μέσω μηνυμάτων και όντας εγώ μπερδεμένη του έστειλα πως θα ήταν καλό να συζητούσαμε κάποια στιγμη αυτό που έγινε
    μεταξύ μας. Δεν καταλάβαινε και μου είπε πως δεν εγινε τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή πως δεν ολοκληρώσαμε κιόλας . Φοβήθηκα πως θα νόμιζε πως ήθελα σχέση και του εξήγησα πως είναι σεβαστό και δεν τον παρεξηγω,πως ήθελα απλά να δω το σκεπτικό του. Απο τότε έχουμε μιλήσει ελάχιστα με δική μου πρωτοβουλία,έχω καιρό να τον δω επειδή ανέβηκα Αθήνα και λόγω εξεταστικής και γενικότερα τον σκεφτομαι πολύ. Με ενδιαφέρει αν του αρέσω ακόμη αλλα έχω απογοητευτεί κιόλας γιατι δεν έχω την ανταπόκριση που θέλω,ίσως να τον ξενέρωσα ή να τον μπέρδεψα ή ακόμη να
    έστρεψε αλλού το ενδιαφέρον του. Απο τότε 'εχει αλλάξει η συμπεριφορά μου στο αγόρι μου,είμαι πιο απότομη και διαφορετικη καπως μεσα μου,νιώθω πως θέλω να ζήσω περισσότερο τη φοιτητική μου ζωή και απο την άλλη όχι. Αυτό που έκανα δεν του το είπα κι ούτε πρόκειται δεν θέλω να τον στενοχωρήσω και επίσης δεν θέλω να χωρίσουμε για αυτόν τον λόγο. Γιατί αν του το πω θα χωρίσουμε. Είμαι αρκετά μπερδεμένη και προβληματισμένη. Στο αγόρι μου δεν του άξιζε αυτό που του έκανα και πέρα απο αυτό δεν περίμενα ποτέ να φερθώ έτσι. Έχω ξενερώσει με τον ίδιο μου
    τον εαυτό.Με ταρακούνησε όλο αυτό που έγινε. Με τον άλλο θα καταλάβω περισσότερα όταν θα τον βλεπω στη σχολή αλλα και πάλι δεν πρεπει να έχω ελπίδες. Με το αγόρι μου απο την άλλη είμαι πολύ δεμένη και φοβάμαι μην χάσω ένα άτομο απο δίπλα μου το οποίο αξίζει και μαγαπάει αληθινά για κάτι επιπόλαιο-αν ε΄ίναι επιπόλαιο γιατί ακόμη και αυτό με προβληματίζει. Νιώθω σα να ζω 2 ζωές,μια στην Αθήνα με το αγόρι μου και μία στην Πάτρα. Το χειρότερο είναι πως νιώθω πολύ έντονα πως το άλλο παιδί μου αρέσει. Σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω κάποια επιπλέον κίνησ,μήπως απλά αυτός έχει μπλοκάρει..Θα ήθελα απλά να μου πέιτε πιο είναι το συμπέρασμα
    σας απο όλα αυτά και πιο κατα τη γνώμη σας θα ήταν το καλύτερο που έχω να κάνω. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και την απάντησή σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Εάν ήσουν σίγουρη ότι η νέα σου γνωριμία κόβει φλέβες για σενα, θα είχες πάλι τους ίδιους προβληματισμούς?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    132
    δεν απαντάω μ απόλητη σιγουριά,αλλά μάλλον όχι..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    86
    Κοίταξε να δεις. Απ αυτά που είπες και από την απάντηση σου στην ερώτηση του aeolous εγώ καταλαβαίνω ότι συνεχίζεις να είσαι με το φίλο σου γιατί φοβάσαι να είσαι μόνη σου. Αν είχες την ανταπόκριση που ήθελες από το άλλο παιδί τότε δε θα το σκεφτόσουν καν αλλά θα χώριζες. Αυτό σημαίνει ότι φοβάσαι. Που είναι εν μέρη λογικό. Γιατί ο άλλος σου προσφέρει σιγουριά, και σ αγαπάει. Εγώ πιστεύω ότι κακώς συνεχίζεις να είσαι μαζί του αφού δε νιώθεις ερωτευμένη. Είναι σαν να τον κοροϊδεύεις. Θα είναι προτιμότερο να μείνεις μόνη σου για ένα διάστημα να βάλεις κάτω τις σκέψεις σου να δεις τι θέλεις και το κυριότερο να μη φοβάσαι. Όλες οι σχέσεις κάνουν το κύκλο τους και κάποια στιγμή τελειώνουν. Αυτό δε σημαίνει ότι με το που θα τελειώσει μια θα πρέπει κατευθείαν να περάσεις στην επόμενη. Μπορεί να γίνει και αυτό μπορεί όμως να χρειαστεί να περάσει και καιρός.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    132
    ναι έχετε δίκιο... η συμπεριφορά του άλλου παιδιού πως σας φαίνεται ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by blackswan27 View Post
    ναι έχετε δίκιο... η συμπεριφορά του άλλου παιδιού πως σας φαίνεται ;
    είσαι απίστευτη!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    132
    αισχρό ο τρόπος που σκέφτομαι ε;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    132
    Τις λίγες μέρες που έμεινα μόνη-5 μέρες- κατάλαβα πως δεν φοβάμαι τόσο να μείνω μόνη.. όχι τόσο όσο νόμιζα έστω.. Απλά αυτό που φοβήθηκα είναι μήπως το μετανιώσω και μετα δεν μπορέσω να επανορθώσω. Γτ πέρασα πολλά με τη σχέση μου,μέχρι δηλαδή να το φτιάξουμε, αντιμετωπίσαμε πολλές δυσκολίες και εμπόδια.. Και γιαυτό θέλησα να δώσω μια ακόμη ευκαιρία και όπου βγεί..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by blackswan27 View Post
    αισχρό ο τρόπος που σκέφτομαι ε;
    Χαλάρωσε κορίτσι μου. Δεν είναι αισχρός ο τρόπος που σκέφτεσαι. Είναι απλά ανώριμος γιατί αναζητείς το ασφαλές πλαίσιο που έχεις ανάγκη προκειμένου όχι να πάρεις τις αποφάσεις σου - αυτές τις εχεις πάρει ήδη- αλλά για να τις εκτελέσεις.

    Υ.Γ. ψάξε λίγο το ενοχικό σου κομμάτι

  10. #10
    ...μπλακ ο τρόπος που σκέφτεσαι και λειτουργείς δεν είναι ούτε αισχρός, ούτε προδίδεις κανένα.
    Είναι απλά η ..ηλικία σου.
    Αλίμονο αν στα 21 σου ξέρεις τι θες και μπαίνεις σε τρυπάκια ενοχής για το πως λειτουργείς στις σχέσεις σου. Είσαι στην ηλικία της αναζήτησης και στην αρχή του ταξιδιού σου. Το μόνο που θα σκέφτεσαι είναι να μην προδώσεις τον εαυτό σου και τα θέλω σου και όχι τους άλλους, (δεν εννοώ με αυτό να φέρεσαι άσχημα στους άλλους αλλά να μη προδίδεις εσένα προκειμένου να τους ευχαριστείς).
    Έτσι όπως μας τα γράφεις η σχέση σου έχει τελειώσει καθώς το κομβικό σημείο του τέλους είναι εκεί που αρχίζουμε να ενδιαφερόμαστε για άλλους ανθρώπους.
    Είμαι σίγουρη πως αν πήγαινε καλύτερα το σκηνικό με τον συμφοιτητή σου δεν θα υπήρχε ούτε διχασμός ούτε διλήμματα.
    Αυτό που θα συμβούλευα είναι να μη πιέζεσαι και να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να σε δεις και να καταλάβεις τι θέλεις....:)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,756
    Εγώ θα πω τον πόνο μου κ εσείς πείτε με μαλακά δεν εχω θέμα το πράγμα είναι απλό σου φέρεται καλά πέφτει κέρατο σου γαμαει πέφτει κέρατο κ μετά σας βγαίνει το όνομα κ σεις λέτε όλες τις ψυχολογικές μαλακίες του στυλ δε μ πρόσφερε ασφάλεια κ δε ξέρω γω τι άλλο είναι απλό κορίτσι μου μη μπερδεύεσαι έχεις γκόμενο τον θέλεις κάτσε δεν τον θέλεις φύγε αμα κάτσεισ ενώ δεν θέλεις στην επόμενη στροφή θα γίνεις ******* βάλτο στο μυαλό σου με χρύσα γράμματα ΌΣΟ ΘΈΛΕΙΣ ΘΑ ΚΆΘΕΣΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΌΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΘΈΛΕΙΣ ΦΎΓΕ ΤΙ ΠΡΟΤΙΜΆΣ ΝΑ ΕΊΣΑΙ ΣΟΎΤΑΝΆ Η ΝΑ ΤΑ ΧΕΙΣ ΚΑΛΆ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΣΟΥ Κ ΤΙΣ ΦΟΒΊΕΣ ΤΟΥ ΑΜΑ ΈΧΕΙΣ ΦΟΒΊΕΣ ΣΤΟΝ ΨΥΧΟΛΌΓΟ ΌΧΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΆΤΙ ΤΟΥ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΉ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    132
    Ναι θέλω όντως τον χρόνο μου.. elis δεν το είχα σκεφτεί έτσι κ ούτε είχα αυτό τον σκοπό , αλλα σέβομαι την άποψή σου..

  13. #13
    blackswan27, η σύγκρουση που αισθάνεσαι - πέρα από το συναισθηματικό κομμάτι που εσύ γνωρίζεις καλύτερα από οποιονδήποτε από εμάς εδώ - πιθανότατα αφορά στην "αβίωτη"(= που δεν έχεις ζήσει) ζωή σου. Η σχέση με το αγόρι σου έχει την ιστορία της αλλά ίσως ένα κομμάτι σου θα επιθυμούσε να ζήσει τη φοιτητική ζωή με κάποιον συνομίληκό σου, αυτό εννοώ. Το τι θα κάνεις σίγουρα εσύ μόνο θα το αποφασίσεις, αλλά ούσα μόλις 21 καλό θα ήταν να μη συμβιβαστείς από φόβο με κάτι που δε σε καλύπτει. Βέβαια,επαναλαμβάνω, το αν και κατά πόσο σε καλύπτει η υπάρχουσα σχέση σου εσύ το ξέρεις μόνο. Όταν λες ότι δεν έχεις την ανταπόκριση που θα ήθελες από το άλλο παιδί, τι ακριβώς εννοείς; Δηλαδή πώς θα προτιμούσες να έχει φερθεί;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    132
    Καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε... Να μου ξαναέστελνε να βρεθούμε ή έστω να μου έστελνε κάποιο μνμ.. αν και νομίζω πως είμαι υπερβολική αφού δεν του έδωσα εγώ απο μόνη μου α περιθώρια... στο τέλος της συνάντησης μου ήμουν απότομη και σε μια φάση να σηκωθώ να φύγω,ενώ αυτός ήταν τρυφερός μαζί μου.. μάλλον τον προσγείωσα απότομα,και καταλαβαίνω τη στάση του.. Αλλα ίσως να είναι και καλύτερα που ήρθαν έτσι τα πράγματα γτ απο τότε πέρασαν καμια 20αρια μέρες και πρόλαβα να σκεφτώ κάποια πράγματα παραπάνω..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Τι αντικειμενο σπουδαζεις? Φιλολογια?

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. διχασμενη οικογενεια-αρρωστοι γονεις
    By despina71 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 28-12-2008, 00:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •