Πιό καλή η μοναξιά, από σένα που δεν φτάνω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341

    Πιό καλή η μοναξιά, από σένα που δεν φτάνω...

    ... είναι όμως τελικά έτσι τα πράγματα ή μήπως όχι; Πρέπει να παλέψουμε για να κρατήσουμε κοντά μας εκείνον/η που επιθυμούμε ακόμα κι αν οι συνθήκες είναι δύσκολες (για οποιονδήποτε λόγο) ή είναι καλύτερα να τον/την αφήνουμε πίσω μας και να προχωράμε παρακάτω;

    Ποιά η δική σας άποψη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Athens
    Posts
    230
    Πάρε μία βαθιά ανάσα, σκέψου \"Μπορώ να ζήσω χωρίς εκείνον / εκείνη\" και κλείσε τα μάτια σου για κάνα λεπτό. Αν ή απάντηση είναι \"όχι\" πάλεψε το. Αν είναι \"ναι\"... χαίρετε και τα δέοντα στην μαμά σας.

    Με εκτίμιση και φιλική διάθεση,

    Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Μμμ... καλή απάντηση, προσωπικά τουλάχιστον με εκφράζει..

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    67
    Originally posted by Tass
    ... είναι όμως τελικά έτσι τα πράγματα ή μήπως όχι; Πρέπει να παλέψουμε για να κρατήσουμε κοντά μας εκείνον/η που επιθυμούμε ακόμα κι αν οι συνθήκες είναι δύσκολες (για οποιονδήποτε λόγο) ή είναι καλύτερα να τον/την αφήνουμε πίσω μας και να προχωράμε παρακάτω;

    Ποιά η δική σας άποψη;
    Θα ήταν πιο εύκολο να σου απαντήσουμε αν έγραφες και κάτι παραπάνω.
    Σύμφωνα όμως με αυτά τα λίγα που λες, θα σου απαντήσω
    Μπορεί οι συνθήκες νάναι δύσκολες αλλά η σχέση μεταξύσας να είναι πολύ καλη. Στην περίπτωση αυτή παλεύεις ενάντια στις δυσκολίες .
    Αν όμως οι σχέσεις δεν είναι καλές, αν οι δυσκολίες βρίσκονται εκεί , τοτε σκέπτεσαι \" Μπορώ να ζήσω μαζί του/της\", \" Μπορώ να δεχτώ αυτά που δείχνουν να μας χωρίζουν \", ακόμα και \"δίνω την μάχη μου να τον/την κρατήσω κοντά μου , αυτό θα λύσει τα προβλήματα ή θα δημιουργηθούν περισσοτερα και δυσκολότερα\"?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    υπαρχουν πολλοι παράγοντες εκτος απο το εσύ και το εγω...δυστυχως ή ευτυχως...υπάρχει και ο χρονος, υπάρχει και ο τόπος που έχουν τον ρόλο τους...προσωπικα τους δυο τελευταιους παράγοντες δύσκολα μπορώ να τους αποδεχτώ...γιατι θέλω να πιστεύω οτι εχω τον ελεγχο παντου. Ομως εχουν κ αλλα πραγματα το ρόλο τους και καμια φορα (για μενα, πλεον) ειναι ανακουφιστικο, να το σκεφτομαι....

    Αν πιστεύεις μεσα σου οτι εχεις τη δύναμη και την καρδια προσπαθησε το, αν μενεις στους υπολογισμους και στις σκεψεις, ισως να μην το θελεις και τοοοσο.....

    Καποιες σκέψεις μου.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    H απάντηση του pappas10 (αλήθεια τι είν τούτο το 10αρι?) με καλύπτει αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι βγαίνει από μία σημειολογική ανάλυση. Το γνωστό, με boldάκια (μόνο και μόνο για να ξεχωρίζουν) τα σχόλιά μου
    Originally posted by Tass
    Πιό καλή η μοναξιά,
    >>>>>>>>>>ούτ� � στον παράδεισο
    από σένα που δεν φτάνω...
    >>>>>>>>>>> ελικιρινά ο πάριος είναι πολύ κοντός αλλά και ούτε ένα σκαμπό δεν είχε μυαλό να πάρει? Πάντως φωνάρα

    .. είναι όμως τελικά έτσι τα πράγματα ή μήπως όχι;
    >>>>>>>>>αυτά τα ίσως και τα μήπως μιά ζωή θα βασανίζουν και εμένα
    Πρέπει να παλέψουμε
    >>>>>>>>>>πάντω ς χωρίς πάλη δεν έχει νίκη. Στρωμένο πιάτο ποτέ δεν θα βρέθεί
    για να κρατήσουμε κοντά μας εκείνον/η που επιθυμούμε
    >>>>>>>>>>ακό� �α περισσότερο αν η πάλη γίνεται για κάτι που επιθυμούμε αρκεί βεβαίως να μη νιώθουμε τουλάχιστον ότι παραβιάζουμε κάτι που επιθυμεί ο/η άλλος/η
    ακόμα κι αν οι συνθήκες είναι δύσκολες (για οποιονδήποτε λόγο)
    >>>>>>>>>Εδώ έχω πολλά.
    Τις συνθήκες τις έχω γραμμένες. Όπως και τον κόσμο και τον κοσμά όταν θέλω κάτι.
    when things get tough the tough get going. ΟΧΙ the tough go home with the tail between their legs.
    We will stand. We will fight. We will not vanish into the night (α ρε harrison ford)
    For SPARTAAAAAAAAAA
    χμμ δύσκολες συνθήκες? Πόσο δύσκολες? Ποιοός λέει ότι δεν υπάρχει βουνό που να μην το έχει σκαρφαλώσει ο άνθρωπος? Ποιο πράγμα δεν μπορώ ΕΓΩ ή ΕΣΥ να καταφέρεις αν το θες? Και τις συνθήκες ο κάθε άνθρωπος τις καθορίζει. Μπορεί να τις αλλάξει προς ώφελός του. Δεν υπάρχουν δύσκολες συνθήκες υπάρχουν συνθήκες που μας ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ δύσκολες σε κάποια χρονική στιγμή.

    ή είναι καλύτερα να τον/την αφήνουμε πίσω μας και να προχωράμε παρακάτω;
    Γιατί παρακάτω τι έχει? Παρακάτω είναι τα εύκολα? Σίγουρα? Α δεν θα πάρω. Κάποιο λάκκο σίγουρα έχει.

    Ποιά η δική σας άποψη;
    Νομίζω πολύ λακωνικά το είπε ο pappas 10 και ίσως λακωνικότερο το γράφω εδώ. Follow your heart
    ΥΓ σκουζάτε με αλλά ούτε ορθογραφικά τελευταία δεν διορθώνω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Θα παλέψουμε γι\'αυτόν/γι\'αυτήν !! Οταν θέλεις κάτι πολύ...ακόμα και έναν άνθρωπο να τον φέρεις κοντά σου.

    Και παίρνω σαν παράδειγμα τον δικό μου που πάλεψα για να τον φέρω πίσω...Ειλικρινά όμως δεν ξέρω για επόμενη φορά.. μπορεί να αφεθώ τελικά στη μοναξιά μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Δεν υπάρχουν δύσκολες συνθήκες υπάρχουν συνθήκες που μας ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ δύσκολες σε κάποια χρονική στιγμή.

    Αυτό το είπε ο/η ex_hus (δε μου έχεις πει τι είσαι ακόμα!!) και συμφωνώωωωωωω!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Με το εκατοστό μήνυμα έγινα member! Γιούπιιιιι!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    (βρε καλά λέω ποτέ δεν ξέρεις. Από τα πιό μακροσκελή postαρίσματα εγώ τα έχω κάνει εδώ μέσα. Σίγουρα και το πιο μακροσκελές εγώ το έχω κάνει. Ε κάποτε είπα δεν το πιστεύω αλλά απάντησα μονολεκτικά. Τωρα θα απαντήσω μονογραμματικά προς την απορία της Κελλυ!!!!!!)
    Ο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    χαχαχα !! Καλά το είχα καταλάβει... ;)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Αν οι συνθηκες ειναι δυσκολες και μονο αυτο ειναι το κολλημα θα πρεπει να το παλευουμε. Εξαρταται βεβαια και απο τις συνθηκες. Μεγαλη κουβεντα. Πρεπει να βαλεις κι αλλα στοιχεια για να μπορεσω να απαντησω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις σας.

    Εx, η απάντησή σου μου έφτιαξε την μέρα! Εχεις χιούμορ και αυτό είναι πολύ βασικό συστατικό για να αντιμετωπίζεις όλα εκείνα που συμβαίνουν γύρω μας. Εύγε!

    Να ξεκαθαρίσω εδώ πως το ερώτημα που έθεσα δεν πηγάζει τόσο μέσα από δική μου απορία ή εμπειρία. Προσωπικά ξέρω που βρίσκομαι στην σχέση μου και παρόλες τις δυσκολίες της γνωρίζω καλά πως βρίσκομαι ακριβώς εκεί που θέλω με εκείνον που πραγματικά θέλω. Περισσότερο πήρα αφορμή από το θέμα της Kellys και ανέβασα ένα παραπλήσιο θέμα σε πιό γενική μορφή. Ηθελα να δω ποιές είναι οι δικές σας απόψεις και η δική σας στάση ζωής πάνω σε μία τέτοια περίπτωση. Συγχωρέστε με αν αυτό σας μπέρδεψε, εμένα προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ οι συζητήσεις και η ανταλλαγή απόψεων και αυτό επιδίωξα μέσα από αυτό το θέμα.

    Καλή συνέχεια εύχομαι και να έχουμε όλοι μία υπέροχη μέρα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Να σας ευχαριστίσω κα εγώ γιατί χαίρομαι όταν κάνω κάποιον να χαμογελά έστω.
    Εδώ που τα λέμε πάντως πρωί πρωί και βράδυ βράδυ καλά πάω. Το απόγευμα δεν βγαίνει. Και όποιος έλεγε κάθε αρχή και δύσκολη μάλλον με φαίνετε δεν είχε ξεκινήσει. Το ζόρι είναι στη μέση, εκεί που λές τώρα μπρος πάω για πίσω, τώρα θα με πάρει η κατηφόρα η θα συνεχίσω με αυτή τη ρημάδα την ανηφόρα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Εx, ειμαι σιγουρη, βεβαιη για την ακριβεια, οτι εισαι απο βορεια Ελλάδα. Αυτο το \"με\" πολυ με αρεσει γιατι και εγω το λεω πολυ κι ας με κοροιδευουν εδω κατω στην Αθηνα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •