ποσοι διπολικοι ειμαστε στο φορουμ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    ppppppppppp
    Posts
    42

    ποσοι διπολικοι ειμαστε στο φορουμ?

    ποσοι διπολικοι ειμαστε στο φορουμ?
    δινουμε παρουσιες εδω
    14 χρονια διπολικος εγω και συνεχιζω να παλευω.....ελπιζω να βρεθει μια μερα θεραπεια....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θεμα ειναι οτι οταν αυτοχαρακτηριζεσε διπολικος ετσι πως θα βρεις τη θεραπεια? μηπως ο προβλημα σου αρχιζει απο το τροπο που σκεφτεσαι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    Quote Originally Posted by dipolikos View Post
    ποσοι διπολικοι ειμαστε στο φορουμ?
    δινουμε παρουσιες εδω
    14 χρονια διπολικος εγω και συνεχιζω να παλευω.....ελπιζω να βρεθει μια μερα θεραπεια....
    παρούσα!
    κι εγω διεγνωσμενη εδω και αρκετα χρονια με διπολικη διαταραχη και ο αγωνας μου ηταν και ειναι πολυ σκληρος.
    σχετικα με το ποσοι διπολικοι ειμαστε στο φορουμ εχω αναρωτηθει κι εγω.
    φαινεται ειμαστε σπανιο ειδος.
    σαν την καρετα-καρετα ενα πραγμα
    δεν ξερω καν ποσοι ειμαστε εν ελλαδι
    ουτε ανα την υφηλιο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    ...............................

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,249
    Ρε παιδιά,πείτε τί ακριβώς αισθάνεται κάποιος διπολικός;
    Είναι η αδερφή μου,αλλά δεν το έχει συζητήσει ποτέ ανοιχτά μαζί μου,ούτε και με κανέναν φαντάζομαι,ούτε και με την μάνα μου...

    Εσείς παίρνετε τα φαρμακά σας,αυτή δεν το σκεφτόταν καν....μέχρι που την απείλησα ότι θα πάω στον εισαγγελέα...
    και εσείς έτσι κάνετε;
    Είστε μυστικοπαθείς γενικά σαν άνθρωποι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    Νταιανα μου,
    πιστευω οτι το να ειναι ενας ανθρωπος κλειστος ή ανοιχτος, δεν εχει να κανει με την οποια ψυχικη του παθηση, αλλα με την προσωπικοτητα του.
    η αληθεια βεβαια ειναι οτι στη φαση της καταθλιψης, κλεινομαστε στον εαυτο μας.
    εσενα η αδερφη σου ηταν κλειστος ανθρωπος και πριν της παρουσιαστει η δ.δ.?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οντως αλλο μυστικοπαθεια αλλο εναλλαγες διαθεσης. και σιγα τι θα της κανει ο εισαγγελεας. παιδακια που παιζουν με ψυχικες ασθενειες και κανουν φαρσες ειστε ? εκτος αν τους φανταζεστε σαν εγκληματιες που κρυβουν μυστικα.

    για οσους δε ξερουν και βαριουνται να ψαξουν, διπολικος ειναι αυτος που η διαθεση του αλλαζει συνεχεια μεταξυ του διπολου μανιας και καταθλιψης. ή θα αισθανεται υπερβολικα καλα δηλαδη σαν να ειναι θεος και σαν εχει παρει ναρκωτικα ή θα αισθανεται υπερβολικα χαλια για αυτοκτονια, ολα μαυρα.

    σαφως οι γυρω του αν δεν γνωριζουν μπορει να νομιζουν οτι το κανει επιτηδες και ψωνιζεται ή κλαιγεται πχ για να τους σπασει τα νευρα. γι'αυτο υπαρχουν τα φαρμακα να φτιαξει και να σταθεροποιηθει η διαθεση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,249
    Ναι ήταν πολύ περίεργη,ήταν και πολύ νευρωτική γιατί είμαστε υιοθετημένες και την είχε πειράξει πολύ αυτό....
    Αλλά από πάντα την θυμάμαι άρρωστη την αδερφή μου...έσπαζε τις πόρτες από το σπίτι,φώναζε,έλεγε ψέμματα,έβριζε την γιαγιά μου...

    Μετά στα 13 έπαθε μία μικρή επιληπτική κρίση,αλλά άπο τότε που την θυμάμαι(είμαι 3 χρόνια μικρότερη) ήταν αλοπρόσαλλη,είχε συμπτώματα διπολικής,δεν μας λέει τίποτα ποτέ γι αυτό το ζήτημα,από σκόρπιες κουβέντες κατάλαβα ότι έχει αυτή την ασθένεια και από την συμπτωματολογία που κάποτε μου είπε ένας γιατρός.....

    Είναι περίεργη,δεν θελει να πάει για δουλειά,είναι 35 χρονών σήμερα,δεν θέλει να πάρει τα φάρμακά της,αγνοεί την προσωπική της υγιεινή-κάνει σπάνια μπάνιο-σε σημείο να μυρίζει....το δωματιό της είναι σε αθλία κατάσταση,δεν την νοιάζει καθόλου η εξωτερική της εμφάνιση,τρώει και ας είναι ιδαίτερα παχουλή,δεν έχει φίλο εδώ και πολλά χρόνια-παράτησε τις σπουδές της και ποτέ δεν εξήγησε στην μάνα μου το γιατί.......

    Θέλετε λίγο να με βοηθήσετε,αν όλα αυτά είναι στοιχεία διπολικής; Η ίδια δεν μιλιέται....οπότε αν κάτι μάθω θα είναι από σας.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    οπως τα λεει ο ΚΕΝΟ ειναι απλα να προσθεσω οτι υπαρχουν διαβαθμισεις στην δ.δ.
    εννοω οτι υπαρχουν διπολικοι που ειναι οκ με ενα μονο λαμικταλ και δεν φαινεται με τπτ το προβλημα τους παραεξω και υπαρχουν δυστυχως και αλλοι που επι σειρα ετων μπαινοβγαινουν στις κλινικες και προκειμενου να υποχωρισει η ψυχωση λαμβανουν πολυ βαρια φαρμακευτικη αγωγη σε ενεσιμο μορφη.
    τωρα αναφερθηκα στα δυο ακρα, για να εξηγησω οτι δεν πρεπει να κανουμε γενικευσεις.
    Last edited by dreamful_woman; 15-09-2014 at 08:12.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Ρε παιδιά,πείτε τί ακριβώς αισθάνεται κάποιος διπολικός;
    Είναι η αδερφή μου,αλλά δεν το έχει συζητήσει ποτέ ανοιχτά μαζί μου,ούτε και με κανέναν φαντάζομαι,ούτε και με την μάνα μου...

    Εσείς παίρνετε τα φαρμακά σας,αυτή δεν το σκεφτόταν καν....μέχρι που την απείλησα ότι θα πάω στον εισαγγελέα...
    και εσείς έτσι κάνετε;
    Είστε μυστικοπαθείς γενικά σαν άνθρωποι;
    παλι καλα που δε της εφερες κ τον θεοχαρη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,249
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    παλι καλα που δε της εφερες κ τον θεοχαρη
    Χαβαλέ να κάνεις με τα δικά σου προβλήματα και όχι με τον πόνο των άλλων....
    Αντε κανε κανα διάλειμμα από το φόρουμ,γτ δεν αντέχεσαι.....ελεος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    Νταιανα μου,
    οντως τα παραπανω συμπτωματα, πολυ πιθανον να οφειλονται σε διπολικη διαταραχη.
    ομως αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο απο τα παραπανω γραφομενα σου, ειναι οτι δεν θελει να μοιραστει το προβλημα της με κανενα οικειο της ανθρωπο.
    εχεις κανει προσπαθειες να την πλησιασεις?
    ή να μιλησεις στην μητερα σου προκειμενου να την πλησιασει εκεινη?
    δυσκολο...
    το ξερω...
    και σε καμμια περιπτωση δεν σε ενοχοποιω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,249
    καλησπέρα Dreamful.....δεν πλησιάζεται με τίποτα-είναι θηρίο ανήμερο....
    Ακόμα και πολύ απλά καθημερινά πράγματα τα αποκρύπτει...σιγά να μην καθίσει να πει για το πρόβλημα της υγείας της.
    Δεν πλησιάζεται....θέλει πολύ ειδική μεταχείριση,που και πάλι τις περισσότερες φορές καταλήγει εις βάρος μου.

    Η μητέρα μου είναι μία ηλικιωμένη κυρία,αμόρφωτη που ποτέ δεν ήθελε να κοιτάξει τα προβλήματά μας κατάματα και εγώ που της έχω μιλήσει να πλησιασει την αδερφή μου,δεν θέλει...ένας λόγος βέβαια είναι και η αχαρακτήριστη συμπεριφορά της αδερφής μου.
    Αναγκάστηκα αφού έβλεπα ότι δεν έχω άλλα μέσα και γιατί καθημερινά σχεδόν μας έβγαζε την παναγία,κυρίως εμένα-με βρισιές-φωνές κλπ
    να την απειλήσω ότι θα πάω στον εισαγγελέα να δώση παραπεμπτικό να έρθουν σπίτι να την εξετάσουν....και πάλι καλά που κάποια στιγμή το έμαθα ότι υπάρχει αυτη η μέθοδος γιατι πρωτύτερα δεν το γνώριζα.

    Πραγματικά η ζωή μας μαζί της,ήταν μία κόλαση και η μάνα μου έκανε ότι δεν καταλαβαίνει....εντωμεταξύ έχω και εγω θεματακι με την υγεία μου-όχι ψυχιατρικό και καταλαβαίνεις....

    Αλήθεια....είναι τόσο ζόρι να ζεις με διπολική;
    Εχετε και εσείς παρόμοια συμπτωματολογία;

    Από όλο αυτό τον κακό τρόπο ζωής,έπαθα και εγώ κατάθλιψη-ευτυχώς εδώ και ένα χρόνο είμαι αρκετά καλύτερα.....
    Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    σε καταλαβαινω απολυτα κοριτσι μου.
    απ' την αλλη...καταλαβαινω και την αδερφη σου.
    η διπολικη διαταραχη ειναι μια κολαση.
    παρομοια συμπτωματολογια προσωπικα δεν ειχα.
    τρεις φορες στη ζωη μου εκανα σοβαρα επεισοδια, αλλα και παλι οχι με τοσο βαρια συμπτωματολογια.
    ενα στα 26 (οποτε και πρωτοεκδηλωθηκε η νοσος), ενα στα 30 και ενα στα 36.
    πλεον ειμαι 40 και προσπαθω να ισορροπησω...οχι οτι το καταφερνω παντα...
    ειμαι καπως εκρηκτικη ωρες-ωρες...(χωρις το "καπως" )
    αλλες φορες βουλιαζω στην θλιψη...αλλα και παλι οχι για πολυ.
    παιρνω και μια χουφτα φαρμακα βεβαια..
    χωρις αυτα δεν θελω να ξερω πως θα ημουν...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,249
    Αλήθεια Dreamful....πόσο κληρονομικό μπορεί να είναι αυτή η ασθένεια;
    Εσένα με ποιά αίτια σου εκδηλώθηκε;

    Θέλω να πω,μήπως πέρασες κάποια πολύ στρεσσογόνα φάση και σου εκδηλώθηκε;
    Ζούσες καλά μέχρι να σου εκδηλωθεί;
    Υπάρχει κάποια κληρονομικότητα;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ποσοι ενεργοι ειμαστε αραγε που συχναζουμε σε αυτο το φορουμ.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 25-04-2012, 06:13
  2. ποσοι ειμαστε τελικα με ΙΨΔ?
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-2011, 12:26
  3. πόσοι είμαστε με διπολική διαταραχή
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 23-09-2009, 12:00
  4. Πόσοι είναι απο Αθήνα;
    By giota in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 44
    Last Post: 20-09-2009, 00:10
  5. Διπολικοι χωρις φαρμακα
    By Kat14 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 13-03-2007, 18:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •