Να επισκευτώ έναν γιατρό (για διάγνωση διπολικής) ή όχι? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 54 of 54
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,819
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Εκτός φόρουμ ναι. Γι' αυτό και είπα στον mars να απευθυνθεί σε κάποιον συνάδελφο από κοντά, ακριβώς επειδή γνωρίζω αυτό που αναφέρει και η Κορίνα, ότι διαγνώσεις μέσω διαδικτύου (ειδικά σε περίπλοκες καταστάσεις και χωρίς να ξέρουμε σε ποιον μιλάμε) δεν γίνονται.
    ναι γι αυτο το ειπα για να σε δωσει σημασια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #47
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ναι γι αυτο το ειπα για να σε δωσει σημασια
    .........

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    18
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Από ότι καταλαβαίνω οι απόψεις συγκλίνουν στο να δω κάποιον ειδικό. Θα το σκεφτώ λίγο ακόμα και θα πράξω λογικά όπως μου υποδείξατε. Μαρίνα38 μιας και είσαι ψυχολόγος η ίδια, θα ήταν καλύτερα να πάω σε κάποιον ψυχολόγο αρχικά ή σε ψυχιάτρο? Επίσης αν δεν έχω τίποτα θα γίνει κατανοητό από τον ψυχίατρο έτσι? Εννοώ δεν θα μου γράψει κάποια συνταγή ας πούμε προληπτικα? Ρωτάω μιας και δεν θα ήθελα να επιβαρυνθώ με χάπια χωρίς λόγο. Τέλος αν θες να μου προτείνεις κάποιον (είτε εσένα) αν θες στείλε μου ένα πμ.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Mars , κανονικα δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο σε ποιον θα πας. Αν ο ψυχολογος κρινει οτι χρειαζεσαι αγωγη θα σε παραπεμψει σε ψυχιατρο , και ο ψυχιατρος αν κρινει οτι δεν χρειαζεσαι αγωγη μπορει να σε παραπαμψει σε ψυχολογο , αλλα αυτο με την προυποθεση οτι και οι δυο κανουν σωστα την δουλεια τους . Το προβλημα ειναι οτι δυστυχως υπαρχουν πολλοι που δεν ειναι σωστοι επαγγελματιες , για αυτο να προσεχεις. Αν στην συναντηση με καποιον ειδικο νιωθεις περιεργα ή οτι κατι δεν παει καλα πηγαινε σε εναν δευτερο.

    Εγω προσωπικα προτεινω πρωτα επισκεψη σε ψυχιατρο και μετα σε ψυχολογο.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,789
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ναι γι αυτο το ειπα για να σε δωσει σημασια
    ΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ Α!(καλο)

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,789
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Mars , κανονικα δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο σε ποιον θα πας. Αν ο ψυχολογος κρινει οτι χρειαζεσαι αγωγη θα σε παραπεμψει σε ψυχιατρο , και ο ψυχιατρος αν κρινει οτι δεν χρειαζεσαι αγωγη μπορει να σε παραπαμψει σε ψυχολογο , αλλα αυτο με την προυποθεση οτι και οι δυο κανουν σωστα την δουλεια τους . Το προβλημα ειναι οτι δυστυχως υπαρχουν πολλοι που δεν ειναι σωστοι επαγγελματιες , για αυτο να προσεχεις. Αν στην συναντηση με καποιον ειδικο νιωθεις περιεργα ή οτι κατι δεν παει καλα πηγαινε σε εναν δευτερο.

    Εγω προσωπικα προτεινω πρωτα επισκεψη σε ψυχιατρο και μετα σε ψυχολογο.
    πολυ σωστη μπετ.συμφωνω...

  7. #52
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by mars1 View Post
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Από ότι καταλαβαίνω οι απόψεις συγκλίνουν στο να δω κάποιον ειδικό. Θα το σκεφτώ λίγο ακόμα και θα πράξω λογικά όπως μου υποδείξατε. Μαρίνα38 μιας και είσαι ψυχολόγος η ίδια, θα ήταν καλύτερα να πάω σε κάποιον ψυχολόγο αρχικά ή σε ψυχιάτρο? Επίσης αν δεν έχω τίποτα θα γίνει κατανοητό από τον ψυχίατρο έτσι? Εννοώ δεν θα μου γράψει κάποια συνταγή ας πούμε προληπτικα? Ρωτάω μιας και δεν θα ήθελα να επιβαρυνθώ με χάπια χωρίς λόγο. Τέλος αν θες να μου προτείνεις κάποιον (είτε εσένα) αν θες στείλε μου ένα πμ.
    Θα συμφωνήσω με αυτό που έγραψε η betelgeuse, ότι και στους δύο θα μπορούσες να πας, αρκεί να είναι σωστοί επαγγελματίες.
    Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι ο ψυχίατρος μπορεί να κάνει διάγνωση, αλλά αυτό δεν ισχύει, μπορεί και ο ψυχολόγος.
    Επίσης, πολλοί πιστεύουν ότι ο ψυχίατρος είναι για τα 'πιο σοβαρά' περιστατικά, πράγμα που επίσης δεν ισχύει.
    Μπορεί λοιπόν και οι δύο να είναι κατάλληλοι, ανάλογα με την εμπειρία και την εξειδίκευση τους.
    Έχουν όμως διαφορετικό τρόπο προσέγγισης.
    (Εννοείται βέβαια πως σε κάποιες περιπτώσεις είναι διακριτοί οι ρόλοι τους και οι δυνατότητες τους)
    Τώρα για εσένα, από τη στιγμή που δεν έχεις καμία επαφή ως σήμερα με κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας, που θέλεις να αποφύγεις κατά το δυνατόν τη φαρμακευτική αγωγή και που ακόμα δεν γνωρίζεις τι έχεις, αλλά έχεις σαφείς ενδείξεις ότι η ψυχοθεραπεία θα σε ωφελήσει, θα μπορούσες να απευθυνθείς σε ψυχολόγο (πάντα με μετεκπαίδευση και πάντα με άδεια άσκησης επαγγέλματος).

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,789
    μαρς,
    το σημαντικο,οπως σου ειπε και η μπετ ειναι να απευθυνθεις σε καλο επαγγελματια, ψυχοθεραπευτη η ψυχιατρο η και τα δυο.
    καποιοι ψυχιατροι ξερεις, ειναι και ψυχοθεραπευτες, οποτε μπορουν να κανουν και θεραπεια χωρις φαρμακα κι αν ειναι απολυτα αναγκαιο να σου δωσουν φαρμακα..
    προτιμησε καποιον που θα σου προτεινει ατομο της εμπιστοσυνης σου, κατα προτιμηση που εχει ωφεληθει το ιδιο απο αυτον.
    να ξερεις οτι γινεται εκτεταμενο "ψαρεμα" πελατων στο ιντερνετ, συχνα απο ακαταλληλα ατομα, γιαυτο μην εμπιστευεσαι αγνωστα ατομα που σε πλησιαζουν ...

    συνταγογραφηση φαρμακων εχουν δικαιωμα να κανουν μονο οι ψυχιατροι, και ξεκαθαρα κανουν διαγνωσεις οι ψυχιατροι (και καποιοι ψυχολογοι επισης ,αλλα οχι ολοι) αλλα κανενας σωστος επαγγελματιας δεν θα σου δωσει φαρμακα που δεν χρειαζεσαι. σιγουρεψου λοιπον για τις ιδιοτητες του ατομου που θα επιλεξεις και νο1: την εμπιστοσυνη που σου εμπνεει η επαφη μαζι του.
    αν σε ενδιαφερει μια χονδρικη ενημερωση περι των ρολων τους σου βαζω ενα μικρο αποσπασμα απο το ιατρονετ να ενημερωθεις.


    ""Οι ψυχίατροι συνήθως ασχολούνται με ανθρώπους που παρουσιάζουν σημαντικά ψυχοπαθολογικά προβλήματα, κάνοντας κυρίως τη διάγνωση της ασθένειας, συνταγογραφώντας ακολούθως τις ανάλογες θεραπευτικές αγωγές και παρακολουθώντας την πορεία της νόσου.
    Αν ο ψυχίατρος έχει λάβει εκπαίδευση σε κάποια μορφή ψυχοθεραπείας, τότε μπορεί να ονομαστεί ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτής και τότε, παράλληλα με τη συνταγογράφηση, και εφόσον ο ασθενής το θελήσει, μπορεί να δουλέψει μαζί του και ψυχοθεραπευτικά.
    Ψυχολόγος, θεωρείται όποιος έχει τελειώσει το ανάλογο ΑΕΙ ή κολλέγιο βασικής εκπαίδευσης στην ψυχολογία. Εν συνεχεία, ο ψυχολόγος μπορεί να επιλέξει διάφορες κατευθύνσεις εκπαίδευσης/ειδίκευσης, όπως το να ασχοληθεί με τη συμβουλευτική, με την ψυχοθεραπεία, την κλινική ψυχολογία, με τον τομέα της εκπαίδευσης (π.χ.
    ειδικός αγωγής, σχολικός ψυχολόγος), με την έρευνα κ.α. Επομένως, ένας κλινικός ή συμβουλευτικός ψυχολόγος, δεν είναι απαραίτητα ψυχοθεραπευτής και αντίστροφα. Συμβαίνει όμως συχνά κάποιος να συνδυάζει αυτές τις ιδιότητες.
    Ένας ψυχολόγος δεν έχει το δικαίωμα νομικά να γράψει φαρμακευτική αγωγή για ψυχοπαθολογικά συμπτώματα, παρόλο που αν είναι κλινικός ψυχολόγος, μπορεί να κάνει κλινική διάγνωση και να συνεργάζεται επαγγελματικά με ψυχίατρο, τόσο στη διάγνωση όσο και στη θεραπεία του ψυχικά ασθενούς, σε κλινικό επίπεδο
    .""

    απο το http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=18189

  9. #54
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by mars1 View Post
    Επίσης αν δεν έχω τίποτα θα γίνει κατανοητό από τον ψυχίατρο έτσι? Εννοώ δεν θα μου γράψει κάποια συνταγή ας πούμε προληπτικα? Ρωτάω μιας και δεν θα ήθελα να επιβαρυνθώ με χάπια χωρίς λόγο. Τέλος αν θες να μου προτείνεις κάποιον (είτε εσένα) αν θες στείλε μου ένα πμ.
    Επίσης, επειδή παρέλειψα να σου απαντήσω σε αυτό το σκέλος του μηνύματος σου, να σου πω ότι πολύ βασικό για τον κατάλληλο επαγγελματία, είναι να νιώσεις ότι μπορείς να τον εμπιστευτείς.
    Έτσι, θα είσαι πολύ πιο σίγουρος ότι θα σου προτείνει θεραπεία (είτε με φάρμακα, είτε χωρίς) και επιστημονικά τεκμηριωμένη και προσαρμοσμένη στις δικές σου ανάγκες.
    Αν πάντως τελικά επιλέξεις ψυχίατρο και σου προτείνει φαρμακευτική αγωγή με την οποία διαφωνείς ή αμφιβάλλεις, μπορείς πάντα να πάρεις μία δεύτερη γνώμη.
    Έχε υπόψη όμως ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των ψυχιάτρων δεν είναι εκπαιδευμένοι στην ψυχοθεραπεία. Αν λοιπόν θελήσεις να κάνεις ψυχοθεραπεία, μη διστάσεις να ρωτήσεις αναλυτικά πού και πώς έχει εκπαιδευτεί. Αυτή η εκπαίδευση δεν είναι μέρος των βασικών σπουδών. Φυσικά το ίδιο χρειάζεται να ρωτήσεις και σε έναν ψυχολόγο - τι μετεκπαίδευση έχει στην ψυχοθεραπεία.
    Όσο για συστάσεις, αν δεν υπάρχει κάποιος από τον κύκλο σου που να εμπιστεύεσαι και να έχει ήδη ψυχοθεραπευτική εμπειρία, ευχαρίστως θα σου προτείνω, αν μπορώ.
    Στείλε μου μήνυμα αν θέλεις με την πόλη - περιοχή που μένεις. Μπορείς επίσης να απευθυνθείς στον διαχειριστή του φόρουμ NikosD. αν βρίσκεσαι βόρεια ελλάδα.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. αντιμετώπιση διπολικής διαταραχής
    By athina_christin in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-10-2011, 11:03
  2. εναν γιατρο να με θεραπευσει..
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2011, 10:50
  3. πώς θα βρω έναν καλό γιατρό?
    By simone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-08-2010, 13:44
  4. Ψαχνω εναν καλο γιατρο !!!!
    By tonny in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 01-01-2009, 18:49
  5. ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ!
    By Marley in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 27
    Last Post: 09-09-2008, 19:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •