πιστεύετε στο μάτιασμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375

    πιστεύετε στο μάτιασμα

    Καλημέρα παιδιά..Αυτή την βδομάδα είμαι μόνη μου στο σπίτι και συμβαίνουν διάφορα πράγματα,από τότε που κάλεσα μια φίλη μου με γαλάζια μάτια.Σε όποιο χώρο του σπιτιού μπήκε,την επόμενη ημέρα συνέβησαν τα απίστευτα!
    έκανα πατάτες τηγανιτές και κόντεψε να πάρει φωτιά η κουζίνα μου.Χάιδεψε τον σκύλο μου,ο οποίος είναι λίγο αλλεργικός,και από την επόμενη ημέρα άρχισε να ξύνεται ακόμα περισσότερο!Τα παντζούρια του μπαλκονιού του οποίου έκατσα,στην προσπάθειά μου να τα ανοίξω,έσπασαν..Απίστευτο κι όμως αληθινό!
    Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία στο παρελθόν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    συγγνωμη, αλλα με πιανουν τα γέλια οταν ακουω για ματιασμα κ τα σχετικα!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    33
    Εγώ μέχρι πρόσφατα πίστευα στο μάτι...το αισθανόμουν επάνω μου. Έριχνα τέτοιο χασμουρητό που κόντευα να σκάσω, μέχρι που με ξεμάτιαζε η γιαγιά μου και σιγά σιγά μου πέρναγε. ...απο τότε που τα έφτιαξα με το παιδί που είμαι τώρα, ο οποίος όποτε έλεγα για μάτι με κορόιδευε... το είδα αλλιώς και η αλήθεια είναι ότι τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω ξαναματιαστεί...χαχαχα...

    Εκεί που τα είχα πάρει στο κρανίο ήταν μια φορά που πηγαίναμε Καρδίτσα...σταματάμε στον Λεβέντη κατά τις 10 το βράδυ ...και ήταν κάτι τύποι οι οποίοι απο την ώρα που μπήκα με κοίταγαν απο πάνω μέχρι κάτω...φεύγοντας εγώ να κοντεύω να σκάσω απο το χασμουρητό...το δάκρυ κορόμηλο , ...παίρνω την αδερφή μου τηλ. (περασμένη ώρα ποιον να έπαιρνα) και της λέω να με ξεματιάσει..... τι γυρνάει και λέει ο δικός μου? σοβαρά σοβαρά :-Σου πέρασε? -Είμαι λίγο καλύτερα , λέω εγώ. - Δεν γίνεται να της πούμε να το γράψει σε CD για να μην ενοχλούμε νυχτιάτικα? όταν θα σε πιάνει θα το βάζουμε να το ακούς και θα ξεματιάζεσαι.... γκρρρρρρρ (χαχαχαχαχα)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by Sofia
    συγγνωμη, αλλα με πιανουν τα γέλια οταν ακουω για ματιασμα κ τα σχετικα!
    μη ζητας συγνωμη για κατι που κανεις επιτηδες! http://homepage.eircom.net/~bray/em/mswink.gif

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    7
    Δεν μπορώ να πω ότι είναι γελοίο, αλλά όταν το σκεφτέσαι και το πιστεύεις σε επηρεάζει. είναι κατι σαν αυθυποβολή. δεν νομίζω ότι μας ματιάζουν οι άλλοι αλλά ότι εμέις ίσως να επηρεαζόμαστε από την ιδέα και μόνο του ματιάσματος.
    τώρα αυτή η ιεροτελεστεία που επικρατείτε για ξεμάτιασμα το θεωρώ κουταμάρες γιατί το μάτι είναι ανταλλαγή ενέργειας η καλύτερα αλλαγή της ενέργειας μας προς το χειρότερο. σαν αποτέλεσμα να μπορούμε μόνοι μας να φύγουμε ας πούμε το κακό μάτι από πάνω μας χωρίς συγκεκριμένα στιχακια της γιαγιας και την όλη διαδικασία.
    όταν η δικιά μας ψυχολογική κατάσταση είναι άσχημη, τότε γινόμαστε δέκτες όλων των αρνητικών ενεργειών που εκπέμπονται από παντού.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    La_ViTa δεν μου φαίνονται και τόσο απίστευτα αυτά που σου συνέβησαν.Είναι κάποια τυχαία περιστατικά.Γιατί πρέπει σώνει και καλά να συνδέονται με τη φίλη σου?Απλώς πιστεύω ότι επειδή είχες στο μυαλό σου ότι η φίλη σου μπορεί να σε μάτιαξε οτιδήποτε συμβαίνει το συνδέεις μ\'αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω δεν πιστευω στο ματιασμα καθεαυτου αλλα πιστευω οτι η διαθεση μας πχ εξαρτιεται πολλες φορες απο μικρα και ασημαντα πραγματα που μας επηρεαζουν χωρις να το καταλαβουμε...πχ δεν εχω πολυ καλη διαθεση τωρα γιατι καθως γραφω στον υπολογιστη μια μυγα μου εχει σπασει τα νευρα...αλλα αυτο ειναι κατι που φαινεται...θα υπαρχουν και αυτα που δεν φαινονται και δεν υπαρχει περιπτωση να τα καταλαβεις ποτε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Originally posted by Dalia
    La_ViTa δεν μου φαίνονται και τόσο απίστευτα αυτά που σου συνέβησαν.Είναι κάποια τυχαία περιστατικά.Γιατί πρέπει σώνει και καλά να συνδέονται με τη φίλη σου?Απλώς πιστεύω ότι επειδή είχες στο μυαλό σου ότι η φίλη σου μπορεί να σε μάτιαξε οτιδήποτε συμβαίνει το συνδέεις μ\'αυτό.
    \'Ισως έχεις δίκιο,δεν ξέρω..Η αλήθεια είναι ότι λόγω βαρύ φόρτου εργασίας,τα έχω παίξει λίγο τώρα τελευταία.Και τα προβλήματα συνεχώς αντί να μειώνονται,αυξάνονται.
    Απλά επειδή είχε έρθει στο σπίτι μου και έλεγε διάφορα πάνω σε αυτό,ακριβώς την επόμενη ημέρα είχα πολλές καταστροφές.
    Γεγονός πάντως είναι ότι κάθε άνθρωπος κουβαλάει μέσα του την δικιά του ενέργεια,είτε θετική,είτε αρνητική..Και αυτό εννοώ με την λέξη \"μάτι\" Sofia.Το θέμα είναι να την διαχειριστούμε προς όφελός μας είτε έτσι,είτε αλλιώς..
    Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Originally posted by dinad
    Εγώ μέχρι πρόσφατα πίστευα στο μάτι...το αισθανόμουν επάνω μου. Έριχνα τέτοιο χασμουρητό που κόντευα να σκάσω, μέχρι που με ξεμάτιαζε η γιαγιά μου και σιγά σιγά μου πέρναγε. ...απο τότε που τα έφτιαξα με το παιδί που είμαι τώρα, ο οποίος όποτε έλεγα για μάτι με κορόιδευε... το είδα αλλιώς και η αλήθεια είναι ότι τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω ξαναματιαστεί...χαχαχα...

    Εκεί που τα είχα πάρει στο κρανίο ήταν μια φορά που πηγαίναμε Καρδίτσα...σταματάμε στον Λεβέντη κατά τις 10 το βράδυ ...και ήταν κάτι τύποι οι οποίοι απο την ώρα που μπήκα με κοίταγαν απο πάνω μέχρι κάτω...φεύγοντας εγώ να κοντεύω να σκάσω απο το χασμουρητό...το δάκρυ κορόμηλο , ...παίρνω την αδερφή μου τηλ. (περασμένη ώρα ποιον να έπαιρνα) και της λέω να με ξεματιάσει..... τι γυρνάει και λέει ο δικός μου? σοβαρά σοβαρά :-Σου πέρασε? -Είμαι λίγο καλύτερα , λέω εγώ. - Δεν γίνεται να της πούμε να το γράψει σε CD για να μην ενοχλούμε νυχτιάτικα? όταν θα σε πιάνει θα το βάζουμε να το ακούς και θα ξεματιάζεσαι.... γκρρρρρρρ (χαχαχαχαχα)
    Σε καταλαβαίνω..Εγώ πάλι έκανα προσευχές μόνη μου,όλη μέρα,αποφάσισα ότι πρέπει να αλλάξω ορισμένα πράγματα αλλά το βρίσκω ιδιαίτερα δύσκολο γκρρρρρρρρρρρρρρρ.Ελπίζω να αρκεί τουλάχιστον η προσπάθεια σε πρώτη φάση :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by La_ViTa
    Απλά επειδή είχε έρθει στο σπίτι μου και έλεγε διάφορα πάνω σε αυτό,ακριβώς την επόμενη ημέρα είχα πολλές καταστροφές.
    Ενας λόγος παραπάνω.Αφού συζητήσατε και για τέτοια θέματα επηρεάστηκες πιο πολύ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Συγνώμη για την σύγχησή μου,αλλά μάλλον δεν έγινα εγώ κατανοητή.Βασικά εκείνη μου μιλούσε πιο πολύ για τον εαυτό της.Με το που μπήκε στο σπίτι μου λέει Δάφνη,πολύ μεγάλο το σπίτι σου,θα σκεφτόμουν πολύ το καθάρισμα.Μετά ότι τρέχει όλη μέρα,ότι δεν προλαβαίνει,ότι είναι έτσι,ότι είναι αλλιώς και μετά με ρωτάει: εσύ που την βρίσκεις τόση αυτοπεποίθηση?Και της λέω προσπαθώ να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου.αλλά μου είναι πάντα δύσκολο να πάρω μία απόφαση.
    Ε.λοιπόν,ακριβώς την επόμενη μέρα συμβαίνουν,όλα αυτά...τώρα τι μου λές?ότι αυτό δεν είναι το λεγόμενο μάτι?ε,μην τρελαθούμε κιόλας...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Α sorry,δεν το κατάλαβα.Νόμιζα ότι συζητούσατε για μάτι κλπ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    La_Vita εγώ πιστεύω στο μάτι. Στην οικογενειά μου είμαστε πολύ επιρρεπείς στο να ματιαζόμαστε. Αλλά δεν το βλέπω ως αιτία ενός ατυχήματος αλλά ότι ίσως ότι μας επηρέασε να γίνουμε εμείς πιο απρόσεχτοι.

    Όσον αφορά για το τι είναι το μάτι, συμφωνώ με την spiritandsoul για την ανταλλαγή ενέργειας. Αλλά τα στιχάκια που λέει η γιαγιά έχουν το νόημά τους. Όχι τα ίδια τα λόγια, αλλά η πίστη για το τι μπορούν να επιφέρουν. Δένουμε συγκεκριμένη σημασία σε τελετουργικό για να λειτουργεί κάθε φορά με συγκεκριμένο τρόπο αυτό που θέλουμε να πετύχουμε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Originally posted by kanenas

    μη ζητας συγνωμη για κατι που κανεις επιτηδες! http://homepage.eircom.net/~bray/em/mswink.gif
    Ζωγράφισες..........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    ε χμ..θα συμφωνήσω κι εγω με τον ex-hus..:P

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •