αχ αυτές οι ιδεοληψίες!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    αχ αυτές οι ιδεοληψίες!

    πιστευετε πως οποιαδήποτε σκέψη θα μπορούσε να γίνει ιδεοληψία?
    ποιές είναι η πιο περίεργες ιδεοληψίες η παρορμήσεις που έχετε βιώσει,ακούσει,διαβάσει η έχετε συναντήσει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    εγω κοιταζομαι στον καθρεπτη οχι οπωσ ολοσ ο κοσμοσ, οταν ετπιμαζομαι πχ, μετραω , καθομαι εκει και κανω μετρησεισ μεσα σου και οταν νιωσω οτι εκανα σωστα φευγω...δηλ , περιπου ενα ολοκληρο λεπτο με μετρησεισ ..... και γενικα κολλαω σε επιφανειεσ δεν κοιταζομαι απλα ν ατσεκαρω μαλλι η μακιγιαζ ουσιστικα κανω μετρηση και πρεπει να την ολοκληρωσω ....εαν οχι δεν μπορω να ξεκολλησω...και οι φιλοι μου δεν ξερουβ γιατι το κανω αυτο και λενε αντε μια ωρα , ωραια εισια αντε τελειωνε

  3. #3
    προσφατη δικιά μου είναι πως κόλλησα οτι δεν μπορώ να ακούω τη φωνή του αγοριού μου!φρίκη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by koukouvagia View Post
    προσφατη δικιά μου είναι πως κόλλησα οτι δεν μπορώ να ακούω τη φωνή του αγοριού μου!φρίκη
    χαχαχχχα...μηπωσ μιιλαει πολυ κι απηυδησεσ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Εγω με το κινητο οτι πρεπει να παταω ορισμενα πληκτρα κ να αναβει το φως του κ επισης ο τροπος που περπαταω ειναι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Εγω με το κινητο οτι πρεπει να παταω ορισμενα πληκτρα κ να αναβει το φως του κ επισης ο τροπος που περπαταω ειναι
    iτο ιδεοψυχαναγκασμο τον καταλαβαινεισ οταν, ειναι να μην το κανεισ, και υποφερεισ , δηλ σε υπερβαινει η επιθυμια να το κανεισ... ετσι νιωθεισ?

  7. #7
    Quote Originally Posted by lady in red View Post
    iτο ιδεοψυχαναγκασμο τον καταλαβαινεισ οταν, ειναι να μην το κανεισ, και υποφερεισ , δηλ σε υπερβαινει η επιθυμια να το κανεισ... ετσι νιωθεισ?
    ψυχαναγκασμό έτσι είναι ..οι ιδεοληψίες είναι απλώς σκέψεις ..δεν ξερω τελικά τι είναι χειροτερο ..να έχεις ιδεοληψίες που σου δημιουργούν δυσφορία η καταναγκασμούς..σίγουρα η χειρότερη περίπτωση είναι όταν κάποιος εχει και τα δύο!απαπαπαπαπααα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Νομιζω πως τι ειναι χειροτερο διαφερει στον καθενα. Εμενα με ενοχλουν πιο πολυ οι ιδεοληψιες παρα οι ψυχαναγκασμοι.

    Παντως οι ιδεοληψιες δεν ειναι απλες σκεψεις , οι απλες σκεψεις δεν δημιουργουν τρομο ...

  9. #9
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Νομιζω πως τι ειναι χειροτερο διαφερει στον καθενα. Εμενα με ενοχλουν πιο πολυ οι ιδεοληψιες παρα οι ψυχαναγκασμοι.

    Παντως οι ιδεοληψιες δεν ειναι απλες σκεψεις , οι απλες σκεψεις δεν δημιουργουν τρομο ...
    σιγουρα δεν είναι απλές!ως πάσχων το γνωρίζω αυτό!λάθος διατύπωση !
    (αν και δεν έχω ψυχαναγκασμούς για να ξερω σίγουρα.. και εμένα η αποψή μου είναι πως όταν έχει κανείς ιδεοληψίες βρίσκεται σε φάση τρόμου..το να έχει μόνο ψυχαναγκασμούς μάλλον γινεται πολυ κουραστικο )

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Ναι νιωθω αναγκασμενη να το κανω αλλιως κατι τρομερο θα συμβει αυτο ειναι καθαρα ιδεοληψια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μυσπ αυτο που λες ειναι ψυχαναγκασμος , η ιδεοληψια δεν θες να γινει πραγματικοτητα οποτε ενδιδεις στον καταναγκασμο για να μην συμβει κατι κακο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Εγώ πάλι, όποτε έχω να κάνω μια δουλειά, πχ πλύσιμο πιάτων, σκούπισμα, κλπ.... αισθάνομαι την ανάγκη να μετρήσω για να ελέγχω απόλυτα τη διάρκεια της δουλειάς, άρα και το αποτέλεσμα. Νιώθω ότι αν δεν μετρήσω, δεν θα το κάνω καλά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Εγώ πάλι, όποτε έχω να κάνω μια δουλειά, πχ πλύσιμο πιάτων, σκούπισμα, κλπ.... αισθάνομαι την ανάγκη να μετρήσω για να ελέγχω απόλυτα τη διάρκεια της δουλειάς, άρα και το αποτέλεσμα. Νιώθω ότι αν δεν μετρήσω, δεν θα το κάνω καλά...
    λενα και γω!!!!! βαζω πλυντηριο και δεν θελω να μου μιλαει κανει σκαι να με αποσπουν γιατι μετραω, δηλ καθε που γυρναω κουμπακι μετραω, θελω συγκεκριμενεσ κινησεισ τρεισ η πεντε, εαν μπερδευτω νιωθω οτι δεν το εκνα καλα...και σε πολλα ακομα αλλα πραγματα , θελω με ηρεμια και αναποσπαστη να τσεκαρω , οταν φευγω απο το σπιτι με τη σειρα καποια πραγματα παντα με την ιδια σειρα και εαν ενα απ αυτα παρακαμψω νιωθω ταραχη "σαν να ναι κατι σπασμενο μεσα μου" η σειρα προφανως....Κανω νωσιακη και λιγακι εχω αρχισει να χαλαρωνω , ακομα κανω ψυχαναγκασμουσ ειμαι στην αρχη τησ θεραπεισ αλλα λιγο πιο ηρεμα λιγο ομωσ, το αντιμετωπιζω το θεμα...τωρα για τα εξαλειψω ολα αυτα σαν θαυμα φαινεται ...μακαρι να γινει ...

  14. #14
    Καλα ολα αυτα δεν ειναι (τιποτα) εγώ εχω schiz ocd η απόλυτη φρίκη! Αλλα σιγά σιγά το συνηθίζω!

  15. #15
    [QUOTE=Castiel;454156]Καλα ολα αυτα δεν ειναι (τιποτα) εγώ εχω schiz ocd η απόλυτη φρίκη! Αλλα σιγά σιγά το συνηθίζω![/
    τι ειναι το schiz ocd?????

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?
    By Chisora in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 40
    Last Post: 25-04-2012, 18:29
  2. Ιδεοληψίες...
    By STORM LORD in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-2012, 20:46
  3. ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝΕ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ?????
    By mary77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-04-2010, 20:45
  4. Κι αυτές τις γιορτές μόνος...
    By Paolo_1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 01-01-2010, 14:49
  5. Βασανιστικές Ιδεοληψίες .
    By Raindrop in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-12-2008, 18:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •