Φιλιες..Πολυσυζητημενο αλλα θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168

    Δεν είσαι η μονη που έχει τέτοιο θέμα!

    Ναυσικά,Καλησπερα κι απο εμένα.δεν ξέρω το παρελθόν σου αλλα μπορει και να πληρώνεις αμαρτίες άλλων!!!
    Έχει υπόψιν σου πως υπάρχει ανταγωνισμός,παντού κι απο πολλούς.Κι αυτο δεν ισχύει μόνο για τις γυναίκες αλλα και τους άνδρες!Επισης,η φιλια ειναι κάτι ιερό,για αυτο και υπάρχει σε σπάνιες περιπτώσεις.Ολοι μας,σχεδόν,εχουμε 1με 2φιλους κι οι υπόλοιποι για χαβαλέ.Αλλλωστε λίγοι χαίρονται με την χαρα σου κι ακόμα πιο λίγοι μένουν πλάι σου στα δύσκολα.Ηταν άσχημο αυτο που σου έκαναν το καλοκαίρι,αλλά ηταν σωστο να θάβει η μια την άλλη?ΟΧΙ!Μπραβο που κρατησες ουδέτερη στάση,αλλά για τα προηγούμενα περιστατικά που ανεφερες,ζητησες ποτε το λόγο?Εγω το εχω κάνει,γιατι υπολόγιζαν πολυ στο συγκεκριμένο άτομο κι η απάντηση που πήρα ηταν ότι δεν ταιριαζουμε....Διάβασε δικαιολογία!Επισης δεν ξέρεις ποτε τι έρχεται κι απο που.Πχ,κανω παρέα με την κολλητή του πρώην μου,ειναι ΟΚ άτομο κι επισης η κολλητή μου ειναι ένταξη άτομο παρόλο που η πρώην φίλη μου την κατηγορούσε για διάφορα.Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα ή Έχεις εσυ το πρόβλημα που δεν νομιζω ή Απλα Έχεις τον μ@@@@@μαγνητη!

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    15
    Ταρια δεν ξερω..γενικα θα προτιμουσα να μην πηγαινε κατι καλα με μενα απο το να ειναι το δευτερο που λες!αν και ειλικρινα δεν ξερω τι απο τα δυο ειναι..ευχαριστω πολυ παντως αυτα που μου γραφετε νομιζω βοηθανε αρκετα..επισης, σε αυτο που λες γιατι δεν ζητησα το λογο..οταν εισαι φρεσκος σε μια παρεα κανεις λιγο υπομονη μεχρι να μαθεις τα αλλα ατομα και να σε μαθουν..δεν αρχιζεις τα παραπονα αμεσως..αλλα και εσυ που ζητησες το λογο τι καταλαβες?δεν εβγαλες καμια ακρη..ισως να μην αξιζει καν να ασχολεισαι..

  3. #33
    ...ναυσικά έχεις αναρωτηθεί ποτέ αν κάνεις εσύ κάτι για να απομακρύνονται οι άλλοι από δίπλα σου?
    Οταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται, δεν είναι τυχαίο, ούτε τα έχει βάλει μαζί σου ο Θεός της φιλίας.
    αυτό όμως μόνο εσύ μπορείς να το ερμηνεύσεις.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,694
    Quote Originally Posted by nausikak View Post
    Ταρια δεν ξερω..γενικα θα προτιμουσα να μην πηγαινε κατι καλα με μενα απο το να ειναι το δευτερο που λες!αν και ειλικρινα δεν ξερω τι απο τα δυο ειναι..ευχαριστω πολυ παντως αυτα που μου γραφετε νομιζω βοηθανε αρκετα..επισης, σε αυτο που λες γιατι δεν ζητησα το λογο..οταν εισαι φρεσκος σε μια παρεα κανεις λιγο υπομονη μεχρι να μαθεις τα αλλα ατομα και να σε μαθουν..δεν αρχιζεις τα παραπονα αμεσως..αλλα και εσυ που ζητησες το λογο τι καταλαβες?δεν εβγαλες καμια ακρη..ισως να μην αξιζει καν να ασχολεισαι..
    Ναυσικα καλησπέρα
    νομίζω πως κανείς δεν μπορεί να σου πεί τι φταίει αν δεν σε ξέρει καλά.
    οποτε μάλλον μόνη σου πρέπει να το ψαξεις, η να πείσεις κάποια φίλη σου που σε ξέρει καιρό, να σου μιλήσει ειλικρινά.
    αυτό που μπορώ να σου πω ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ όμως, είναι οτι όταν ΤΟΣΕΣ κοπέλες σε κάνουν πέρα, όλες σχεδόν οπως μας λες, δεν φταίει ούτε το οτι αρεσεις στους φιλους τους (!!), ούτε το οτι σε ζηλεύουν .... (αν γνωρίζεις κοπέλες για να την πέφτεις στους ανδρες τους η για να τις κουτσομπολευεις πισω απ την πλατη τους, αλλάζει το πραγμα βεβαια :D)
    κάτι στην συμπεριφορά σου πρέπει να ψάξεις.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Η Ναυσικά λέει ότι έχει μια δυσκολία να στεριώσει σε κοριτσοπαρέες, όχι ότι την απομακρύνουν οι άλλες κοπέλες.
    Έχει μια διαφορά... άλλο είναι να μη ριζώνει μια wanna-be-φιλία λόγω συγκυριών, επειδή ο χρόνος τρέχει και δεν προλαβαίνουμε, είμαστε σε άλλες φάσεις, δουλεύουμε πολύ και δεν έχουμε χρόνο ούτε να φάμε, και είναι τελείως διαφορετικό να μπαίνεις σε μια παρέα και να σε μην σε κάνουν παρέα επειδή δεν ταιριάζεις και δεν ξέρω και εγώ τί άλλο...
    Στο παράδειγμα που μας ανέφερε είναι ολοφάνερο ότι οι κοπέλες που διάλεξε για φίλες ήταν τελείως άκυρη επιλογή, νοιάστηκαν για τον εαυτούλη τους και δεν την υπολόγισαν στο ελάχιστο. Ενώ η Ναυσικά θέλει κάτι ουσιαστικό από μια φιλία, οι κοπέλες που επιλέγει είναι μετρ στο ρηχό και υπερφίαλο.
    Για αυτό Ναυσικά, θα έλεγα να εξετάσεις προσεκτικά τις επιλογές που κάνεις, με ποιά κριτήρια επιλέγεις τις κοπέλες που επιλέγεις για φίλες, τί είναι αυτό που σε κεντρίζει να πεις ότι με αυτή την κοπέλα μπορώ να κάνω παρέα, να πω μια κουβέντα παραπάνω?
    Για μένα πχ πολύ σημαντικό είναι να μιλάμε, να αλληλοκατανοούμαστε και να αλληλοβοηθούμαστε, με tips, με ένα αστείο, με μια κουβέντα που λέει ο λόγος... Αν δω όμως ότι η άλλη παίζει ρόλο όταν μιλάει, λέει ψέμματα ή θάβει άλλους, την ξεκόβω αμέσως.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Έχω παρατηρήσει, ότι άνθρωποι που παραπονιούνται ότι δεν έχουν φίλους, είναι συνήθως άτομα που περιμένουν πολλά από τους άλλους, και μάλιστα πολύ γρήγορα. Και που ταυτόχρονα, νομίζουν ότι αυτοί δίνουν πολλά στους άλλους, ενώ οι άλλοι δεν είναι άξιοι των προσδοκιών τους. Επίσης είναι άτομα που θεωρούν ότι οι άλλοι τους ζηλεύουν, τους βλέπουν ανταγωνιστικά γιατί κατά βάθος πιστεύουν ότι αυτοί είναι ανώτεροι. Γι' αυτό το λόγο είναι αυστηροί και επικριτικοί απέναντι στους άλλους.
    Νομίζω ότι αυτό που είναι απαραίτητο προκειμένου να μπορούμε να κάνουμε φιλίες, είναι να συμπαθούμε τους άλλους ανθρώπους γενικά και να είμαστε θετικά προδιατεθημένοι απέναντί τους. Αν το σκεπτικό μας είναι ότι "όλοι είναι ένοχοι, μέχρι αποδείξεως του εναντίου" τότε δεν έχουμε και πολλές ελπίδες.
    Κατά δεύτερο λόγο, καλό είναι να έχουμε μια σαφή εικόνα του εαυτού μας και του χαρακτήρα μας και να έχουμε καταλήξει στο τι μας αρέσει και τι μας ταιριάζει, οπότε να μπορούμε εύκολα να εντοπίσουμε γρήγορα αν με κάποιους έχουμε κοινά σημεία. Είναι σημαντικό να είμαστε ο εαυτός μας και σε καμιά περίπτωση να μην προσπαθούμε να δείξουμε κάτι άλλο από αυτό που είμαστε.
    Και οπωσδήποτε, καλό είναι να μην απαιτούμε από τους άλλους να είναι τέλειοι, ενώ ταυτόχρονα κλείνουμε τα μάτια στις δικές μας αδυναμίες.
    Επίσης, πολύ σημαντικό είναι να σεβόμαστε τους φίλους των φίλων μας ή των εν δυνάμει φίλων μας (ακόμη και αν δεν ταιριάζουμε μαζί τους) και σε καμιά περίπτωση να μην προσπαθούμε να μονοπωλήσουμε τη φιλία και το ενδιαφέρον των άλλων. Αν έχουμε τέτοια ανάγκη, τότε δεν επιζητάμε τη φιλία αλλά την επιβεβαίωση.
    Αυτές τις συμβουλές θα έδινα με βάση την εμπειρία μου, δεδομένου ότι είμαι άνθρωπος που ποτέ δεν μου έλειψαν οι φίλοι-φίλες. Πάντα είχα κι έχω καλούς φίλους γύρω μου.

    Θα έλεγα τέλος, να μη βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα για το αν οι κοπέλες που διάλεξε για φίλες η Ναυσικά είναι ρηχές και επιφανειακές. Προσωπικά, δεν θεωρώ τρομερό ότι προτίμησαν να μείνουν και να διασκεδάσουν, από το να γυρίσουν σπίτι επειδή η Ναυσικά δεν αισθανόταν καλά. Πιθανόν να μην κατάλαβαν πόσο σοβαρή είναι η κατάστασή της.
    Σε τελική ανάλυση, δε νομίζω ότι βοηθάμε σπεύδοντας να ρίξουμε το άδικο στις άλλες κοπέλες και να δικαιολογήσουμε τη Ναυσικά. Αυτό μάλλον τόσα χρόνια το κάνει και μόνη της η Ναυσικά και δε φαίνεται να έχει αποδώσει.

  7. #37
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Έχω παρατηρήσει, ότι άνθρωποι που παραπονιούνται ότι δεν έχουν φίλους, είναι συνήθως άτομα που περιμένουν πολλά από τους άλλους, και μάλιστα πολύ γρήγορα. Και που ταυτόχρονα, νομίζουν ότι αυτοί δίνουν πολλά στους άλλους, ενώ οι άλλοι δεν είναι άξιοι των προσδοκιών τους. Επίσης είναι άτομα που θεωρούν ότι οι άλλοι τους ζηλεύουν, τους βλέπουν ανταγωνιστικά γιατί κατά βάθος πιστεύουν ότι αυτοί είναι ανώτεροι. Γι' αυτό το λόγο είναι αυστηροί και επικριτικοί απέναντι στους άλλους.
    Νομίζω ότι αυτό που είναι απαραίτητο προκειμένου να μπορούμε να κάνουμε φιλίες, είναι να συμπαθούμε τους άλλους ανθρώπους γενικά και να είμαστε θετικά προδιατεθημένοι απέναντί τους. Αν το σκεπτικό μας είναι ότι "όλοι είναι ένοχοι, μέχρι αποδείξεως του εναντίου" τότε δεν έχουμε και πολλές ελπίδες.
    Κατά δεύτερο λόγο, καλό είναι να έχουμε μια σαφή εικόνα του εαυτού μας και του χαρακτήρα μας και να έχουμε καταλήξει στο τι μας αρέσει και τι μας ταιριάζει, οπότε να μπορούμε εύκολα να εντοπίσουμε γρήγορα αν με κάποιους έχουμε κοινά σημεία. Είναι σημαντικό να είμαστε ο εαυτός μας και σε καμιά περίπτωση να μην προσπαθούμε να δείξουμε κάτι άλλο από αυτό που είμαστε.
    Και οπωσδήποτε, καλό είναι να μην απαιτούμε από τους άλλους να είναι τέλειοι, ενώ ταυτόχρονα κλείνουμε τα μάτια στις δικές μας αδυναμίες.

    Επίσης, πολύ σημαντικό είναι να σεβόμαστε τους φίλους των φίλων μας ή των εν δυνάμει φίλων μας (ακόμη και αν δεν ταιριάζουμε μαζί τους) και σε καμιά περίπτωση να μην προσπαθούμε να μονοπωλήσουμε τη φιλία και το ενδιαφέρον των άλλων. Αν έχουμε τέτοια ανάγκη, τότε δεν επιζητάμε τη φιλία αλλά την επιβεβαίωση.
    Αυτές τις συμβουλές θα έδινα με βάση την εμπειρία μου, δεδομένου ότι είμαι άνθρωπος που ποτέ δεν μου έλειψαν οι φίλοι-φίλες. Πάντα είχα κι έχω καλούς φίλους γύρω μου.

    Θα έλεγα τέλος, να μη βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα για το αν οι κοπέλες που διάλεξε για φίλες η Ναυσικά είναι ρηχές και επιφανειακές. Προσωπικά, δεν θεωρώ τρομερό ότι προτίμησαν να μείνουν και να διασκεδάσουν, από το να γυρίσουν σπίτι επειδή η Ναυσικά δεν αισθανόταν καλά. Πιθανόν να μην κατάλαβαν πόσο σοβαρή είναι η κατάστασή της.
    Σε τελική ανάλυση, δε νομίζω ότι βοηθάμε σπεύδοντας να ρίξουμε το άδικο στις άλλες κοπέλες και να δικαιολογήσουμε τη Ναυσικά. Αυτό μάλλον τόσα χρόνια το κάνει και μόνη της η Ναυσικά και δε φαίνεται να έχει αποδώσει.
    ...να συμπληρώσω στο πολύ εύστοχο ποστ σου μαριαν, ότι για να σταθεί μια σχέση, (πόσο μάλλον για να γίνει φιλία), πρέπει να βασίζεται στην αμοιβαία ειλικρίνεια και σεβασμό, μπροστά και πίσω απ την πλάτη μας.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...να συμπληρώσω στο πολύ εύστοχο ποστ σου μαριαν, ότι για να σταθεί μια σχέση, (πόσο μάλλον για να γίνει φιλία), πρέπει να βασίζεται στην αμοιβαία ειλικρίνεια και σεβασμό, μπροστά και πίσω απ την πλάτη μας.
    α καλα κ πισω απο τη πλατη σου πως θα βρεις τι συμβαινει φυτευοντας κοριους μηπως? χαχαχαχαχαχα συνηθως αυτοι που το παιζουν σε πολα ταμπλο ειναι πρωταθλητες στο θεατρο.. συμπεριλαμβανομαινου και εμενα ειμαι απολυτος ικανος να πεισω μια γυναικα οτι κοβω φλεβες για αυτη ενω κοιτω κ αλλες ταυτοχρονα ουτε με το μαντειο των δελφων δε θα μπορουσε κανεις να με καταλαβει.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    108
    Καλησπέρα σας από μένα και σε αυτό το θρεντ. Μιας και βρήκα λίγο χρόνο αυτές τις ημέρες είπα να γράψω κι εδώ μιας και υπάρχει ένα θέμα. Καταρχήν ευτυχώς δεν είναι πρόβλημα που μου στερεί τον ύπνο και την ηρεμία μου. Μπορεί στην αρχή να ήταν αλλά ΄τωρα όχι. Απλώς το γράφω εδώ για να γίνει μια χαλαρή κουβέντα και όσοι έχουν χρόνο και διάθεση να πουν τη γνωμη τους. Συνοπτικά για όσους τυχαινει να μην εχουν διαβασει άλλα ποστ μου είμαι ένας κλειστός τύπος που δεν κάνει εύκολα γνωριμίες, σχέσεις, φίλους κτλ. Παρ'όλα αυτα άμα γνωριστώ με κάποιον γίνομαι ιδιαίτερα ανοιχτος μαζι του.
    Λοιπον εδώ και αρκετά χρόνια εχω έναν φίλο, αυτόν που αποκαλούμε "κολλητό". Τα τελευταία χρόνια έχω ξεκόψει γιατί πολύ απλά δεν περνάω καλά μαζί του. Δεν έχουμε τίποτα κοινό, λέμε τα ίδια και τα ίδια και γενικώς προτιμώ να μείνω μέσα από το να πάω για καφέ μαζι του. Να τονίσω οτι ο ανθρωπος σαν χαρακτήρας είναι εξαιρετικός. Οτι του ζητήσεις θα σε βοηθήσει, όταν τον χρειαστείς θα είναι δίπλα σου. Εγώ πλέον δεν νιωθω το ίδιο και μάλιστα ενω εκεινος θέλει καμιά φορά να βγομε για καφε, να πούμε τα νέ α μας, το αποφεύγω.

    Και εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας. Ένα από τα πράγματα που με απομακρύνουν είναι οτι μιλάει συνεχεια για τον εαυτό του. Βαρεθηκα να βγαίνω και ν α ακούω πώς πήγε η δουλειά του, τι του είπε το αφεντικό, τι είδε στο δρόμο, πού πήγε και ψώνισε, τι έγινε με το γείτονα, γιατί τσακώθηκε με τη γειτονισσα... Πραγματικά έχω μπουχτήσει. ¨οταν κάποια στιγμή με ρωτάει τα νέα μου, με το που ξεκινάω να του πω κάτι μου το γυρνάει πάλι στο εαυτο του. "Και ναι και σε μένα έτυχε μια φορά αυτό και αυτό και εκείνο και το άλλο). Αφήστε δε που πιστεύω οτι δεν ενδιαφέρεται πραγματικά να μάθει τα νέα μου. Έγινε μια αλλαγη ευχάριστη στη ζωή μου μετά από χρόνια κι ενώ περίμενα οτι θα χαρεί, αντέδρασε πολύ τυπικά σε σημείο που να πω μέσα μου "τι ήθελα και του το΄πα". Οπότε πια εδώ και πολύ πολύ πολύ καιρό έχω σταματήσει να του λέω τα δικά μου γιατι πολύ απλά εκνευρίζομαι οταν μου το γυρνάει στα δικά του. Πραγματικά δεν ξέρω καθόλου πώς είναι να μιλάς και να σε ακούει κάποιος. Και να σου λέει τη γνώμη του πάνω στο δικό σου θέμα. Είχα βγει πριν λίγους μήνες μ'έναν γνωστό και ήταν η ΠΡΩΤΗ μου φορά που ένιωσα να με ακούει κάποιος. Να του μιλάω και να μην με διακόπτει. Να περιμένει να ολοκληρώσω και να πει τη γνώμη του.

    Αλλά με αυτόν το φίλο που σας λέω ηκατάσταση ήταν έτσι χρόνια. ΑΠλά όταν ήμουνα μικρότερος δε με ενδιέφερε και πολύ. Ξέρετε... Λιγότερες σκοτούρες τότε... λιγότερες ανησυχίες... ¨ηθελα μόνο να βγαίνω για καφε για να γεμισω τις ώρες μου. Τώρα όμως δεν γίνεται. Θέλω όταν βγαίνω εξω να κάνω κάτι επικοιδομητικό ή τουλάχιστον να μην με κρατάει πισω. Ενιωθα τα τελευταια χρόνια οτι καθε φορα που έβγαινα μαζί του δεν εξελισσόμουνα. Δεν είχα κάτι να πω, τίποτα κοινό. Απλά συμβιβαζομουνα με την παρέα του χωρίς να μου προσφέρει τίποτα. Οπότε σταμάτησα τα πολλά πολλά μαζί του.
    Και αυτό που μου κανει εντυπωση σε αυτή του τη συμπεριφορά είναι οτι είναι πολύ καλός ανθρωπος στο να προσφέρει στον συνάνθρωπο του. Αλλά στο να ακούσει τον άλλον..... η απόλυτη απογοητευση.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by kaneis View Post
    Καλησπέρα σας από μένα και σε αυτό το θρεντ. Μιας και βρήκα λίγο χρόνο αυτές τις ημέρες είπα να γράψω κι εδώ μιας και υπάρχει ένα θέμα. Καταρχήν ευτυχώς δεν είναι πρόβλημα που μου στερεί τον ύπνο και την ηρεμία μου. Μπορεί στην αρχή να ήταν αλλά ΄τωρα όχι. Απλώς το γράφω εδώ για να γίνει μια χαλαρή κουβέντα και όσοι έχουν χρόνο και διάθεση να πουν τη γνωμη τους. Συνοπτικά για όσους τυχαινει να μην εχουν διαβασει άλλα ποστ μου είμαι ένας κλειστός τύπος που δεν κάνει εύκολα γνωριμίες, σχέσεις, φίλους κτλ. Παρ'όλα αυτα άμα γνωριστώ με κάποιον γίνομαι ιδιαίτερα ανοιχτος μαζι του.
    Λοιπον εδώ και αρκετά χρόνια εχω έναν φίλο, αυτόν που αποκαλούμε "κολλητό". Τα τελευταία χρόνια έχω ξεκόψει γιατί πολύ απλά δεν περνάω καλά μαζί του. Δεν έχουμε τίποτα κοινό, λέμε τα ίδια και τα ίδια και γενικώς προτιμώ να μείνω μέσα από το να πάω για καφέ μαζι του. Να τονίσω οτι ο ανθρωπος σαν χαρακτήρας είναι εξαιρετικός. Οτι του ζητήσεις θα σε βοηθήσει, όταν τον χρειαστείς θα είναι δίπλα σου. Εγώ πλέον δεν νιωθω το ίδιο και μάλιστα ενω εκεινος θέλει καμιά φορά να βγομε για καφε, να πούμε τα νέ α μας, το αποφεύγω.

    Και εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας. Ένα από τα πράγματα που με απομακρύνουν είναι οτι μιλάει συνεχεια για τον εαυτό του. Βαρεθηκα να βγαίνω και ν α ακούω πώς πήγε η δουλειά του, τι του είπε το αφεντικό, τι είδε στο δρόμο, πού πήγε και ψώνισε, τι έγινε με το γείτονα, γιατί τσακώθηκε με τη γειτονισσα... Πραγματικά έχω μπουχτήσει. ¨οταν κάποια στιγμή με ρωτάει τα νέα μου, με το που ξεκινάω να του πω κάτι μου το γυρνάει πάλι στο εαυτο του. "Και ναι και σε μένα έτυχε μια φορά αυτό και αυτό και εκείνο και το άλλο). Αφήστε δε που πιστεύω οτι δεν ενδιαφέρεται πραγματικά να μάθει τα νέα μου. Έγινε μια αλλαγη ευχάριστη στη ζωή μου μετά από χρόνια κι ενώ περίμενα οτι θα χαρεί, αντέδρασε πολύ τυπικά σε σημείο που να πω μέσα μου "τι ήθελα και του το΄πα". Οπότε πια εδώ και πολύ πολύ πολύ καιρό έχω σταματήσει να του λέω τα δικά μου γιατι πολύ απλά εκνευρίζομαι οταν μου το γυρνάει στα δικά του. Πραγματικά δεν ξέρω καθόλου πώς είναι να μιλάς και να σε ακούει κάποιος. Και να σου λέει τη γνώμη του πάνω στο δικό σου θέμα. Είχα βγει πριν λίγους μήνες μ'έναν γνωστό και ήταν η ΠΡΩΤΗ μου φορά που ένιωσα να με ακούει κάποιος. Να του μιλάω και να μην με διακόπτει. Να περιμένει να ολοκληρώσω και να πει τη γνώμη του.

    Αλλά με αυτόν το φίλο που σας λέω ηκατάσταση ήταν έτσι χρόνια. ΑΠλά όταν ήμουνα μικρότερος δε με ενδιέφερε και πολύ. Ξέρετε... Λιγότερες σκοτούρες τότε... λιγότερες ανησυχίες... ¨ηθελα μόνο να βγαίνω για καφε για να γεμισω τις ώρες μου. Τώρα όμως δεν γίνεται. Θέλω όταν βγαίνω εξω να κάνω κάτι επικοιδομητικό ή τουλάχιστον να μην με κρατάει πισω. Ενιωθα τα τελευταια χρόνια οτι καθε φορα που έβγαινα μαζί του δεν εξελισσόμουνα. Δεν είχα κάτι να πω, τίποτα κοινό. Απλά συμβιβαζομουνα με την παρέα του χωρίς να μου προσφέρει τίποτα. Οπότε σταμάτησα τα πολλά πολλά μαζί του.
    Και αυτό που μου κανει εντυπωση σε αυτή του τη συμπεριφορά είναι οτι είναι πολύ καλός ανθρωπος στο να προσφέρει στον συνάνθρωπο του. Αλλά στο να ακούσει τον άλλον..... η απόλυτη απογοητευση.
    Μια και αναφερθηκες στην κουβεντα.. Πως να κανω κουβεντα αν δεν σου πω τι εχω ζησει...? Δηλαδη να σου απαντησω στεγνα μονο σε αυτο που διαβαζω παραπανω?? Οκ ολοι αγαπουν να μιλανε για τον εαυτο τους, ετσι ειμαι και εγω, αλλα αυτη την φορα δεν θα το κανω.Δεν θα σου αποκαλυψω λοιπον την πηγη των σκεψεων μου. Καλα εκανες και διεκοψες επαφες, κακως που δεν ενημερωσες σχετικα με τις σκεψεις σου τον φιλο σου πριν παρεις αποφασεις, μπορει κατι να αλλαζε αν ηξερε τι σε ενοχλει.

    Οσο για εσενα nausikak Μπορεις να γινεις εσυ πολος ελξης των ανθρωπων και οχι να πας εσυ να κολλας σε αυτους. Ξεκινα ενα ομαδικου τυπου χομπυ και δες μεσα απο εκει ποιος πρωτα θα σου πει καλησπερα και δωσε του την ευκαιρια να σε γνωρισει. Μονο να θυμασαι παντα, μια φιλια ειναι σαν το φυτο, οσο την ποτιζεις με ενδιαφερον, τοσο κραταει.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Δεν διάβασα όλο το θέμα ακόμη, αλλά απ'ό,τι φαίνεται όλο και περισσότεροι απογοητευόμαστε από ""φίλους""... Αναρωτιέμαι τι να φταίει...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by nausikak View Post
    το καλοκαιρι προς μεγαλη μου εκπληξη μου προτειναν να παμε διακοπες.ειπα ναι, μου αρεσε παρα πολυ σαν ιδεα, αλλα εκει το προβλημα μεγαλωσε. δεν μου εδιναν σημασια καμια, σαν να μην υπηρχα..και το αποκορυφωμα ηταν το τελευταιο βραδυ. μετα απο πολυωρη εξοδο σε κλαμπ, ειχε παει 7 το πρωι, αρχισα να μην νιωθω καλα(δεν ειχαμε φαει τπτ ολο το βραδυ + τα ποτα)οποτε τους ζητησα να φυγουμε..το συζητησαν λιγο και εβγαλε η μια κοπελα τα κλειδια απο την τσαντα της και μου ειπε "θελουμε να κατσουμε κι αλλο, γυρνα μονη σου". εφυγα λοιπον, και στο δρομο λιποθυμησα, και οταν ξαναβρηκα τις αισθησεις μου ημουν μεσα σε μια καφετερια. γυρισα στο ξενοδοχειο να κοιμηθω και μια ωρα μετα γυρισαν και οι αλλες κοπελες, οι οποιες μου εκαναν και παραπονα γιατι δεν τους ανοιξα αμεσως. ευτυχως την επομενη μερα φυγαμε, αλλα μετα απο τοτε δεν ξαναμιλησαμε. παραδεχομαι οτι ναι βλεπω τελειως εγωιστικα το θεμα που με παρατησαν γιατι θαμπορουσα να εχω παθει οτιδηποτε οποτε αποφασισα να μην τους τηλεφωνησω εγω. βεβαια ουτε αυτες τηλεφωνησαν ολο το καλοκαιρι. και αναρωτιεμαι τι μπορει να εκανα και γιατι με εχει επηρεασει τοσο. πιανω τον εαυτο μου να σκεφτομαι συνεχεια οτι ειμαι τοσο μονη μου, και οτι πριν ημουν τοσο καλα, ενω στην ουσια δεν ημουν γιατι δεν μετρουσα πουθενα..
    Δύσκολο να καταλάβει κανείς τι μπορεί να φταίει αν δεν έχει περισσότερα στοιχεία, και αν δεν σε ξέρει. Πάντως το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι σε ζηλεύουν. Μήπως είσαι αρκετά όμορφη ή και κάτι άλλο που ζηλεύουν? Η συμπεριφορά από τις τρεις φίλες σου στο κλαμπ αυτό μου δείχνει. Αυτές οι τρεις φίλες σου έχουν σχέσεις?
    Last edited by John11; 18-10-2013 at 04:24.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    βρε δεν χαιρεσαι που μπορεις να εχεις 4 ολοκληρα χρονια σχεση με αγορι και μαλιστα πολυ καλη! Πες μας και σε μας το μυστικο, να σου πουμε πως θα κανεις φιλες!! Κοιτα τα θετικα κοπελια και ασε αυτα που σου λειπουν. Αν δε νιωθεις οτι σου λειπουν, συνηθως τα αποκτας κιολας. Απλα να ξερεις να μην περιμενεις πολλα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...�-πραγμα! Κοπελα μου παροτι κ στην δικη μου ζωη ειναι το αγορι μου κ λιγες καλες φιλες εχω ταλαιπωρηθει πολυ στο θεμα φιλια,Μολις δημοσιευσα κ εγω την ιστορια μου εαν θελεις διαβασε την κ σε καθε περιπτωση δεν εισαι η μονη! Εγω εχω φτασει σε σημειο να μην μπορω να κανω επιπλεον φιλες πλεον,Επικεντρωσου στο αγορι σου κ παντα μαζι καλα!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας
    By Georgia2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 24-01-2013, 16:34
  2. Θα ηθελα την γνωμη σας
    By Ναβουχοδονόσωρ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 13-11-2012, 08:31
  3. Replies: 13
    Last Post: 05-09-2011, 14:08
  4. θα ηθελα τη γνωμη σας..
    By Νικολέτα.ΠΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 04-11-2010, 23:58
  5. Θα ήθελα την γνώμη σας
    By dj_grenada in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 16-10-2010, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •