Κοινωνικη φοβια ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516

    Κοινωνικη φοβια ?

    Ειμαι 22 ετων και πασχω απο αυτο το προβλημα ολη μου τη ζωη. Μου εχει στερησει παρεες, σχεσεις κτλ. Τις τελευταιες μερες νομιζω πως εχει αρχισει να μου δημιουργει και καταθλιψη, μιας και εμφανιστηκε μια σπανια ευκαιρια να βγω για εναν καφε και απο τοτε, "βλεπω τι χανω". Δεν ξερω αμα οντως ειναι ακριβως κοινωνικη φοβια ή αποφευκτικη διαταραχη προσωπικοτητας, γιατι εχω την εντυπωση οτι οταν παω καπου, νιωθω οτι περναω απο αξιολογηση και μεσα μου νιωθω τρομερο αγχος για το αμα ειμαι αποδεκτος η οχι. Μπορω να νιωσω καλα σε μερη με πολυ κοσμο, εαν ειμαι με καποιον που νιωθω πολυ οικεια μαζι του αλλα και παλι οχι 100%. Διαφορετικα, αμα ειναι μονος μου κτλ ή τυχει να βγω για κανα καφε -πραγμα που τυχαινει πολυ σπανια γιατι δεν εχω σχεδον καμια παρεα- καπου που γινεται χαμος απο κοσμο, θελω μιση με μια ωρα για να μπορεσω να κρυψω τα συνηθισμενα συμπτωματα.
    Ποσταρα κυριως γιατι θα ηθελα να βρω και αλλα ατομα που υποφερουν απο ΚΦ, και γιατι οχι να συναντηθουμε και απο κοντα ή να κανονισουμε κανα meeting (Θεσσαλονικη). Ειμαι σε ξενο forum κοινωνικης φοβιας, αλλα οσο να ναι αλλιως ειναι να μιλας με καποιον Ελληνα. Παρατηρησα οτι υπηρχε και αλλο ποστ για αυτο το θεμα, αλλα προτιμησα να μην το ξεθαψω μιας και ειναι απο το 2005.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι υπαρχουν πολα ποστ με αυτο το θεμα αν κοιταξεις κατω στη σελιδα γραφει παρομοια θεματα μου εχει συμβει κ εμενα αυτο παλιοτερα αλλα το ξεπερασα δε χρειαζετε αγχος σε οπιον αρεσεις απλα για τους αλλους δε θα μπορεσεις

  3. #3
    Ειτε κοινωνικη φοβια ειναι ειτε αποφευκτικη διαταραχη προσωπικοτητας ειναι,εγω απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι ντρεπεσε για τον εαυτο σου(αφου λες οτι νιωθεις σαν να περνας απο αξιολογηση).Αν το μαντεψα σωστα τοτε καλυτερο θα ναι να δωσεις βαση σε αυτο που δεν σου αρεσει πανω σου και οχι στο αν εχεις κοινωνικη φοβια ή οχι.Και να σου πω κατι.Χ*****ες πως σε βλεπουν οι αλλοι ή τι σκεφτονται για σενα!Υπαρχουν ανθρωποι που δεν θα τους αρεσεις και ανθρωποι που θα τους αρεσεις.Δεν γινεται να μαστε αποδεκτοι σε ολους!Οπως ειπε και ο Αλεξανδρος απο πανω σε οποιον αρεσεις μονο!Τους αλλους αστους!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Μητσακος δεν θα ελεγα οτι εχω κατι πανω μου που με κανει να ντρεπομαι. Ψωνιο δεν ειμαι, αλλα απο εξωτερικη εμφανιση νομιζω πως ειμαι μια χαρα και η υποκριτκη μου ικανοτητα να καλυψω τα συμπτωματα οταν ειμαι εξω ειναι αρκετα καλη. Θα ελεγα οτι καποιος π.χ μου καθεται στο απεναντι τραπεζι δεν θα μπορουσε να καταλαβει οτι κατι δεν παει καλα με μενα. Απλα φοβαμαι οτι λογω ΚΦ θα μπλοκαρω και δεν θα μπορω να μιλαω. Πολλες φορες δεν ξερω τι να πω με καποιον, και αμα τυχει και βγω καμια φορα, και μιλαω καποιος με καποιον αλλον, ειναι λες και μιλανε σε καποια δικια τους διαλεκτο και δεν εχω ιδεα για το τι να πω.

  5. #5
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Μητσακος δεν θα ελεγα οτι εχω κατι πανω μου που με κανει να ντρεπομαι. Ψωνιο δεν ειμαι, αλλα απο εξωτερικη εμφανιση νομιζω πως ειμαι μια χαρα και η υποκριτκη μου ικανοτητα να καλυψω τα συμπτωματα οταν ειμαι εξω ειναι αρκετα καλη. Θα ελεγα οτι καποιος π.χ μου καθεται στο απεναντι τραπεζι δεν θα μπορουσε να καταλαβει οτι κατι δεν παει καλα με μενα. Απλα φοβαμαι οτι λογω ΚΦ θα μπλοκαρω και δεν θα μπορω να μιλαω. Πολλες φορες δεν ξερω τι να πω με καποιον, και αμα τυχει και βγω καμια φορα, και μιλαω καποιος με καποιον αλλον, ειναι λες και μιλανε σε καποια δικια τους διαλεκτο και δεν εχω ιδεα για το τι να πω.
    Κοιτα αυτα που λες και εμενα με πιανουν καμια φορα π.χ. εχει τυχει αρκετες φορες να μιλανε για ενα θεμα..και εγω επειδη δεν εχω πολλες γνωσεις πανω σε αυτο,φοβαμαι να πω την αποψη μου και για αυτο δεν λεω τιποτα..δηλαδη φοβασαι μην πεις καποια χαζομαρα και γελασουν μαζι σου ή μηπως απο αυτο που θα πεις δημιουργησουν μια ασχημη αποψη για εσενα?Οκ,φοβασαι λογο ΚΦ οτι θα μπλοκαρεις και δεν θα μιλησεις...τελικα ομως τι γινεται?Δεν μιλας εστω και λιγο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Αναλογα, υπαρχουν φορες που μπορει να με πιασει τετοια λογοδιαρροια και να μου πουνε "παρτο πιο αργα!" αλλα πιο συχνα, μπορει να ζητησουν τη γνωμη μου για καποιο θεμα π.χ σχεσεις στο οποιο τα παω χαλια, ειτε θα πω καμια βλακεια ειτε θα πω ενα ξερο δεν ξερω. Απο κει και μετα αρχιζω και μπλοκαρω ασχημα και δυσκολευομαι να μιλησω για οτιδηποτε.

    Μου ειχαν προτεινει προσφατα εξοδο σε ενα club, και εγινε κατι τετοιο. ΚΦ και club δεν πανε μαζι, οχι τουλαχιστο αμα δεν πας με καποιον που τον νιωθεις σαν αδερφο. Σχολιασαν γιατι εισαι τοσο ησυχος ? Τι εχεις ? Μηπως βαρεθηκες ? Απο κει και μετα, αυτο ηταν, κολλησα και δεν εβλεπα την ωρα να φυγω απο κει μεσα ...
    Ειμαι ατομο που μου αρεσει πολυ να κανω πλακα, καποιες φορες δεν ξερουν αμα κανω πλακα ή μιλαω σοβαρα. Και το να κολλησω οπως κακη ωρα στο club, με εκανε να νιωσω πολυ ασχημα, σαν να απετυχα ενα πραγμα σ'αυτο που ξερω να κανω πολυ καλα.

  7. #7
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Αναλογα, υπαρχουν φορες που μπορει να με πιασει τετοια λογοδιαρροια και να μου πουνε "παρτο πιο αργα!" αλλα πιο συχνα, μπορει να ζητησουν τη γνωμη μου για καποιο θεμα π.χ σχεσεις στο οποιο τα παω χαλια, ειτε θα πω καμια βλακεια ειτε θα πω ενα ξερο δεν ξερω. Απο κει και μετα αρχιζω και μπλοκαρω ασχημα και δυσκολευομαι να μιλησω για οτιδηποτε.

    Μου ειχαν προτεινει προσφατα εξοδο σε ενα club, και εγινε κατι τετοιο. ΚΦ και club δεν πανε μαζι, οχι τουλαχιστο αμα δεν πας με καποιον που τον νιωθεις σαν αδερφο. Σχολιασαν γιατι εισαι τοσο ησυχος ? Τι εχεις ? Μηπως βαρεθηκες ? Απο κει και μετα, αυτο ηταν, κολλησα και δεν εβλεπα την ωρα να φυγω απο κει μεσα ...
    Ειμαι ατομο που μου αρεσει πολυ να κανω πλακα, καποιες φορες δεν ξερουν αμα κανω πλακα ή μιλαω σοβαρα. Και το να κολλησω οπως κακη ωρα στο club, με εκανε να νιωσω πολυ ασχημα, σαν να απετυχα ενα πραγμα σ'αυτο που ξερω να κανω πολυ καλα.
    Ναι το χω παθει και εγω :Ρ..αλλα οχι σε club σε μαγαζια που επαιζαν live.Τελοςπαντων..Κατσε για να καταλαβω ομως..αυτοεκτιμηση εχεις..να μιλας μπορεις..Τι φοβασαι ακριβως και θεωρεις οτι εχεις κοινωνικη φοβια?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Φοβαμαι την απορριψη, γι'αυτο και δυσκολευομαι να καταλαβω αμα εχω κοινωνικη φοβια ή αποφευκτικη διαταραχη.
    Μια μερα ημουν στο ταχυδρομειο να στειλω ενα δεματακι, ειχε τοσο κοσμο πισω απο μενα στην ουρα που με κοιτουσε και αρχισε να με λουζει κρυος ιδρωτας, ειχα σφιξιμο στο στηθος (στηθαγχη) και με το ζορι πηγα να βαλω υπογραφη γιατι ετρεμαν τα χερια μου. Στο λεωφορειο δυσκολευομαι να κοιταξω τον κοσμο που εχει πισω και γενικα υπαρχουν απειρες τετοιες στιγμες. Νιωθω δηλαδη οτι οταν με κοιταω καποιος με αξιολογει. "Γιατι μιλαει ετσι ?" Γιατι δεν με κοιταει παντα στα ματια ? κ.ο.κ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Noμίζω ότι είσαι κοινωνιοφοβικό άτομο.
    Αλλά το θετικό είναι ότι είσαι πάρα πολύ μικρός και έχεις τη δυναμη να κάνεις πράγματα, να εξελιχθείς δυναμικά. Ας πούμε ότι το πρώτο θετικό βήμα να αναγνωρίσεις τί γίνεται, το έχεις βρει. Άρα τώρα ψάχνεις να βρεις πώς θα το παλαίψεις.
    Το να είσαι σε ένα φόρουμ και να μιλάς με άτομα που περνάνε κάτι παρόμοιο είναι σημαντικό! Από εκεί και πέρα, πρακτικά, μπορείς να βάζεις μικρούς καθημερινούς στόχους πχ πάω στο σούπερ μάρκετ για ψώνια, πάω Σαββατο στο κέντρο για καφέ, έστω και μόνος μου!, λέω καλημέρα στον περιπτερά, πιάνω κουβεντούλα με τον ταξιτζή, βρίσκω μικρές ευκαιριές για ψιλοκουβεντούλα για να εξασκηθώ. Μικρά, αργά΄, σταθερά βήματα, να χαλαρώσεις και σιγά σιγά συνηθίζεις τον κόσμο.
    Σχετικά με αυτό που λες ότι νιώθεις ότι σε αξιολογούν, σε κρίνουν, το είχα και εγώ παλιότερα. Κοκκίνιζα, έκλεινε ο λαιμός μου από το αγχος και δεν μπορούσα να μιλήσω.... Το ξεπέρασα πείθοντας με ότι δεν ειμαι το κέντρο του κόσμου, κανείς δεν ασχολείται τόσο πολύ μαζί μου ώστε να σκέφτονται συνεχώς πώς είμαι, τί κάνω, πώς μιλάω, κλπ. Σκέψου ότι πιο πολύ τραβάς τα βλέμματα και την περιεργεια, γίνεσαι στόχος αδιακριτων βλεμμάτων όταν σε πιάνει το κοινωνικό σου άγχος, τραυλίζεις από το φόβο, κοκκινίζεις, ιδρώνεις, παρά όταν είσαι χαλαρός, cool, άνετος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    s stelno dm.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Διάβασε αυτό να δεις αν ταιριάζει στη περίπτωση σου.
    http://www.peri-psyxis.gr/index.php/...prosopikotitas
    Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης
    Θεσσαλονίκη

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Ναι το ειχα διαβασει, εχω ολα τα συμπτωματα της αποφευκτικης διαταραχης, η κριτικη, εστω και η πιο "ελαφρια", μπορει να με ριξει ακομα και για μερες. Η σκεψη επαναλαμβανεται συνεχως στο μυαλο μου, τι ειπα, τι θα μπορουσα να ελεγα αλλιως, ποια θα ηταν η πιο εξυπνη αντιδραση μου κ.ο.κ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,828
    Quote Originally Posted by giannisfrank View Post
    Διάβασε αυτό να δεις αν ταιριάζει στη περίπτωση σου.
    http://www.peri-psyxis.gr/index.php/...prosopikotitas
    κυριε Φραγκιαδουλακη, ριξτε μια ματια αν θελετε στους ορους χρησης του φορουμ.http://www.e-psychology.gr/index.php...id=331&Itemid=

    και ειδικοτερα στα παρακατω:
    απαγορεύεται απο τους όρους χρήσης του φόρουμ:
    Β4. Ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά περιεχομένου, από ειδικούς και μη, που αποτελεί ή έστω μοιάζει με online διάγνωση, ερμηνεία, ταμπελοποίηση και χαρακτηρισμό.
    Β14.
    Χρήση της κοινότητας για προώθηση και διαφήμιση ιδιωτικών φορέων, υπηρεσιών, γραφείων ή ιστοσελίδων ειδικών της ψυχικής υγείας και γενικότερα οποιαδήποτε προώθηση/διαφήμιση χωρίς την προηγούμενη άδεια από το αρμόδιο τμήμα του e-psychology.gr

Similar Threads

  1. κοινωνικη φοβια
    By dora-agxos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 46
    Last Post: 20-12-2014, 23:11
  2. Κοινωνική φοβία
    By hope. in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 20-12-2011, 18:56
  3. κοινωνικη φοβια
    By BlueHawaii in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 15-09-2011, 22:53
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. Κοινωνική φοβία???
    By Ντάλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2007, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •